Saulės ir vaistų derinys gali būti pavojingas

Aigustė Tavoraitė
2017-08-03
Po saulėtos lauke praleistos dienos atsiradęs odos paraudimas gali būti ne tik nudegimo žymė. Specialistai primena, kad toks pažeidimas gali būti ir vaistų reakcijos su saule pasekmė.
Saulės ir vaistų derinys gali būti pavojingas
Fotoalergines reakcijas dažniau sukelia išoriškai tepami vaistai arba kosmetika, kurios sudėtyje yra daugiau eterinių aliejų. Taigi netgi naudojant natūralią, ekologišką kosmetika odos niežulio ir bėrimo gali nepavykti išvengti.

Kai kurios vaistuose esančios medžiagos veikiant saulės spinduliams ir karščiui pakinta. Oda į tai sureaguoja paraudimu, perštėjimu, patinimu ar dėmėmis. Taip pat odoje gali susidaryti pūslių ir erozijų. Bėdos gali pridaryti tiek trumpųjų bangų UVB spinduliai, tiek ilgųjų bangų UVA spinduliai.
 
Fototoksinė reakcija
Dažniausiai pasitaikančios yra fototoksinės reakcijos. Jos paprastai pasireiškia pirmosiomis valandomis arba dienomis pabuvus saulėje. Pasitaiko atvejų, kad odos pažeidimai jaučiami daug metų, net nustojus vartoti vaistą.
Fototoksinės reakcijos nuo vaisto formos nepriklauso, gali kilti ir nuo injekcijų, tablečių ar tepalo. Medikamentai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį – tetraciklinų grupės antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo bei vaistai nuo aritmijos.

Be to, fototoksines reakcijas gali sukelti ir nemažai augalų.
 
Fitofotodermatitas – tai odos uždegimas, kurį sukelia saulės spindulių ir augalinės kilmės cheminių medžiagų sąveika. Odos pažeidimas atsiranda po kontakto su augalais, veikiant saulei. Nepageidaujamas odos reakcijas gali sukleti citrinos (ypač žaliosios sultys), salierai, krapai, pastarnokai, morkos, petražolės, rūtos, vaistinė dirvuolė.
 
Fotoalerginė reakcija
Galima ir fotoalerginė reakcija. Taip nutinka, kai spinduliuotė per įvairias fermentų sistemas šiek tiek pakeičia organizme esančio vaisto struktūrą. Tuomet imuninė sistema jį atpažįsta kaip svetimkūnį ir ima gintis.
Šios reakcijos dažniausiai pasireiškia ne iškart. Po pirmo karto, formuojantis imuninės sistemos atsakui, fotoalergijos požymių gali nebūti.
 
Fotoalergines reakcijas dažniau sukelia išoriškai tepami vaistai arba kosmetika, kurios sudėtyje yra daugiau eterinių aliejų. Taigi netgi naudojant natūralią, ekologišką kosmetika odos niežulio ir bėrimo gali nepavykti išvengti. Pažeistos gali būti net nuo saulės pridengtos vietos – fotoalerginės reakcijos pasireiškia visame organizme. Šias reakcijas gali sukelti ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kai kurie geriamieji kontraceptikai bei antidepresantai.


Vaistai, reaguojantys su saule

Antibiotikai ciprofloksacinas, levofloksacinas, sulfametazolas su trimetoprimu, doksiciklinas, tetraciklinas.
Aknei gydyti skiriamas isotretinoinas bei benzoilo peroksidas.
Vaistai nuo maliarijos proguanilis, chlorokvinas.
 
Antidepresantai ar žoliniai preparatai nuo depresijos, pvz., jonažolė. Taip pat – kai kurie geriamieji kontraceptikai.
Diuretikai furosemidas, hidrochlortiazidas. Cholesterolio kiekį kraujyje mažinantis atorvastatinas, simvastatinas.

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo: ibuprofenas, ketoprofenas, naproksenas, celekoksibas, piroksikamas.
Vaistas padidėjusiam kraujospūdžiui diltiazemas. Benzokainas. Glipizidas. Neuroleptikai chlorpromazinas, flupenazinas.Vaistas nuo aritmijų amjodaronas.

 
Verta žinoti
Atsiradus fototoksinei reakcijai pažeistą odą būtina kruopščiai nuplauti vėsiu vandeniu bei saugoti nuo saulės. Raminamai veikia šalti ramunėlių bei mėtų nuoviro kompresai. Reikalui esant kartais gali tekti vartoti specialius vaistus ar tepalus nuo alergijos.
 
Sirgusių egzema pacientų oda karščiui, prakaitui, spinduliams yra jautresnė, o vartojant su saule reaguojančių vaistų, ligos paūmėjimas beveik garantuotas. Tuomet oda išsausėja, pleiskanoja, niežti. Sunkesniais atvejais saulės sukelta egzema pasireiškia pūslėmis su skaidriu skysčiu.
Vartojantiems vaistus, kurie gali sukelti fotoalergines ar fototoksines reakcijas, patariama vengti saulės vonių, soliariumų, nešioti saulės akinius, galvos apdangalą ar skėtį nuo saulės, būti pavėsyje.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris