Šalčio alergijos požymiai gali apgauti

Aigustė Tavoraitė
2015-11-16
Atšalus orams dažnai tinsta ir stipriai niežti tai vieną, tai kitą rankos pirštą, tiksliau – jo narelį. Tokie simptomai po kurio laiko praeina, bet yra linkę kartotis. Kas tai galėtų būti, ar būtina kreiptis į gydytoją?
Dovilė, 45 m.
Šalčio alergijos požymiai gali apgauti
Nors alergija šalčiui nėra tokia dažna, pastebima, kad atvėsus orams kasmet vis daugiau žmonių pajunta šios ligos požymius. Tam nedaug tereikia – žvarbaus vėjo gūsio, kelių vėsesnio lietaus lašų. Tada alergiško žmogaus veidas staiga parausta, patinsta, ant kūno atsiranda rausvų niežtinčių pūslelių.

Nors alergija šalčiui nėra tokia dažna, pastebima, kad atvėsus orams kasmet vis daugiau žmonių pajunta šios ligos požymius. Tam nedaug tereikia – žvarbaus vėjo gūsio, kelių vėsesnio lietaus lašų. Tada alergiško žmogaus veidas staiga parausta, patinsta, atsiranda rausvų niežtinčių pūslelių. Jos gali išberti ir rankas, kojas, patinti pirštai, sąnariai – labiausiai paveikiamos tos vietos, kurios ilgiausiai kontaktuoja su šalčiu. Negalavimą gali lydėti ir ašarojimas, sloga arba konjunktyvitas. Dažnai simptomai nepraeina ir patekus į šiltesnę patalpą.
 
Pataria specialistas

Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Nemira Vaičiulionienė:

- Minėtieji požymiai žmogų būtinai turėtų atvesti pas alergologą. Kadangi ligos priežastį nėra lengva nustatyti iškart, prieš gydant turėtų būti atliktas išsamus organizmo tyrimas.
Tinimai, atsirandantys kaip atsakas į šaltį, paprastai būna dvejopos kilmės. Visų pirma tai gali būti šalčio alergijos (dilgėlinės) pasekmė. Tada tinkamai gydant, vartojant priešalerginius vaistus pasveikti įmanoma. Tačiau budrumo vis tiek tenka neprarasti ilgam.
 
Kitu atveju, kai šalčio mėginys nerodo alergijos, priešalerginis gydymas nepadeda, tokios reakcijos priežastimi gali būti lėtinė infekcija. Ji paveikia imuninę sistemą ir organizmas pradeda iškreiptai reaguoti į išorinius dirgiklius. Labai dažnai būtent lėtinė infekcija sukelia tokią reakciją į šaltį - pseudo šalčio alergiją. Kai infekcija yra nustatoma, paskiriamas gydymas antibiotikais. Tačiau ne visada pavyksta iki galo infekcijas išgydyti, po kelerių metų jos vėl gali paūmėti, sukeldamos ir šalčio alergiją.

 
Negydant sutrikimo žmogui kyla daug nepatogumų, jį gali varginti patinimai ir rankų, ir veido srityje. Dėl to sudėtinga išeiti į lauką – reikia labai saugotis, šiltai rengtis, nešioti šiltas pirštines, prisidengti veidą, vengti ilgai būti vėsiame ore (alergijos stiprumas nuo to labai priklauso), taip pat – šalto vandens, žvarbaus oro, vėsaus lietaus. Atviras kūno vietas rekomenduojama patepti riebiais tepalais, kurie neturi vandens (panašiais į zuikio taukus), esant nedidelėms problemoms, jie sukuria šalčio barjerą. 

 
Verta žinoti
Nors paprastai šalčio alergija pasireiškia vėlyvą rudenį ir žiemą, užklupti ji gali ir karštą dieną. Vasarą išsimaudžius šalto vandens telkinyje gali ištikti ir anaflaksinis šokas, kuris, laiku nesuteikus medicininės pagalbos, gali baigtis net mirtimi.
Net 40–60 proc. atvejų tikroji šalčio alergijos priežastis nėra nustatoma. Dažnai žmonės turi tam įgimtą polinkį, kurį gali sukelti lėtinės vidaus ligos, hepatitas, skydliaukės sutrikimai ir kt.
Alergija paprastai kamuoja jaunesnius žmones, moteris – dažniau nei vyrus.
Yra pacientų, kuriems liga taip pat staigiai išnyksta, kaip ir atsirado.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

    S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

    VšĮ Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos laikinoji vadovė Santa Miežinienė, šiemet įsisegusi Nusipelniusio Li...
    Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

    Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

    Gegužę prestižiniame tarpdisciplininiame mokslo žurnale „Nature“ buvo publikuoti gausaus tarptautinio mokslininkų kole...

    Budinti vaistinė


    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
    Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

    Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

    Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Į darbus kibs virtualūs fizioterapeutai

    Pirmoji pasaulyje dirbtinio intelekto (DI) koordinuojama virtuali fizioterapijos klinika startuos šiais metais. Būsimų skaitmeninių fizioterapeutų darbdaviai žada daug. Virtualios fizioterapijos klinikos „Flok Health“ bendraįkūrėjas Finnas Stevensonas tvirtina, kad inovacija ne tik sumažins fizioterapijos pacientų ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Apie ponią Frustraciją Mortenson
    Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson
    Pats juokingiausias rašinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pats juokingiausias rašinys
    Yra liga, kurios galbūt... nėra
    Henrikas Vaitiekūnas Yra liga, kurios galbūt... nėra

    Naujas numeris