Ruošiant kelionių vaistinėlę persistengti nereikėtų

Aigustė Tavoraitė
2017-07-27
Vien malonius atostogų prisiminimus padės užtikrinti ir tinkamai sukomplektuota kelionių vaistinėlė. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis būtiniausius medikamentus ir priemones?
Ruošiant kelionių vaistinėlę persistengti nereikėtų
Kaip pagrindinius kelionių vaistinėlėje būtinus turėti medikamentus gydytojai išskiria vaistus nuo skausmo ir karščiavimo. Taip pat nereikėtų pamiršti tvarsliavos – pravartu turėti įvairių pleistrų, kurie tiktų skirtingoms žaizdoms, jie turėtų nealergizuoti.

Pasirūpinti sveikatos draudimu
Pasak medicinos centro „Northway“ šeimos gydytojo Valerijaus Morozovo, jei visi šeimos nariai yra sveiki, dideliu vaistų kiekiu ruošiantis į kelionę, ypač jei išvyka nėra tolima, apsikrauti nereikėtų.
 

„Dažnai norėdami apsidrausti žmonės stengiasi prisiimti kuo daugiau įvairių medikamentų, tačiau toks požiūris nėra teisingas. Neverta vaistų imti vien dėl to, kad dėl jų kažkada prireikė kaimynui. Prieš vykstant į užsienį vis dėlto geriausia susitvarkyti sveikatos draudimą ir esant reikalui kreiptis į gydytoją“, – patarė šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.

 
Jis atkreipė dėmesį į dar vieną blogą tendenciją – įvairiuose forumuose mamos įprato lengva ranka viena kitai dalyti patarimus, kokie vaistai vertesni dėmesio.
„Tuomet rūpestingos mamos skuba jų pirktis arba prašyti gydytojų recepto. Tačiau taip ne tik bereikalingai švaistomi pinigai, bet ir rizikuojama sukelti pavojų sveikatai“, – įspėjo gydytojas.

 
Be reikalo nepiktnaudžiauti
V.Morozovo pastebėjimu, itin populiaru šiandien tapo, reikia ar nereikia, įsigyti adrenalino švirštą ir pasiruošti jį vos spėjus įgelti kokiam vabzdžiui.
„Jei nėra nustatyta alergija, tokių priemonių imtis nereikėtų. Tą patį galima pasakyti ir apie antialerginius vaistus. Juos vėlgi skubama vartoti vos įkando uodas, nors šis alerginės reakcijos nesukelia, o tik patinimą. Taip, vaistai šiek tiek gali numalšinti niežėjimą, tačiau čia pagelbėti gali ir bet koks vėsinantis tepaliukas.
 
Jei nustatyta, kad vaikas yra alergiškas ar serga kita liga, tėvai tą paprastai žino ir turi specialių priemonių, jei sutrikimas paūmėtų“, – pridūrė šeimos gydytojas.
Specialistas taip pat įspėjo ir dėl vaistų nuo pykinimo. „Jie yra įrašyti į vienų pavojingiausių medikamentų sąrašą. Ypač atsargiai šie vaistai skiriami vyresnio amžiaus žmonėms ir vaikams, pacientams, turintiems rimtų sveikatos sutrikimų. Jei žmogus itin kenčia nuo supimo, didžiąją kelionės dalį praleidžia vemdamas, medikamentą reikia išsirinkti itin atidžiai konsultuojantis su gydytoju“, – kalbėjo V.Morozovas.
Pasak jo, nereikėtų pamiršti ir tokių paprastų patarimų – išjungus oro pagalvę vaiką galima persodinti į priekį, laive pasitarus su įgula taip pat surasti vietą, kur mažiau supa.
 
Ką būtina pasiimti

Kaip pagrindinius kelionių vaistinėlėje būtinus turėti medikamentus gydytojas išskyrė vaistus nuo skausmo ir karščiavimo. Taip pat nereikėtų pamiršti tvarsliavos – pravartu turėti įvairių pleistrų, kurie tiktų skirtingoms žaizdoms, jie turėtų nealergizuoti. Individualiai reikėtų išsirinkti ir dezinfekavimo priemonę. Alergiški jodui turėtų rinktis dezinfekantą be šios medžiagos. 
Dar viena V.Morozovo išskirta grupė vaistų, kuriais reikėtų atidžiai pasirūpinti – odos priežiūros priemonės. „Tai – apsauginiai kremai nuo saulės, drėkinantys tepalai nuo nudegimų, vabzdžius atbaidantys preparatai. Taip pat galima įsigyti ir priemonių, nuraminančių odą po vabzdžių įkandimų“, – vardijo šeimos gydytojas.
 
Jis pridūrė, kad naudojant bet kokias ant odos tepamas vaistines medžiagas didesnio atsargumo reikėtų imtis ruošiantis ilgesnį laiką praleisti saulėje. „Net jei uodo įkandimo vietą patepėte raminančiu tepalu, prieš einant degintis odą reikėtų nuplauti. Fototoksinė reakcija gali sukelti daug daugiau problemų nei dėl uodo įkandimo varginantis niežėjimas“, – įspėjo gydytojas.
 

Geriau kreiptis į medikus
Į egzotiškus kraštus keliautiesiems dažnai pateikiamos bendro pobūdžio rekomendacijos dėl skiepų ir reikalingų pasiimti vaistų. Tačiau, V.Morozovo nuomone, iš tiesų būdami čia turime labai miglotą suvokimą apie tikrą situaciją svečioje šalyje.
„Galiu pateikti tokį pavyzdį: žmogus ima vartoti nemalonų šalutinį poveikį turinčius vaistus nuo maliarijos, o pasirodo, tuo metu šalyje net nėra uodų aktyvumo“, – pastebėjo pašnekovas. Todėl išsamesnės informacijos jis patarė teirautis kelionių organizatoriaus arba sutinkančiųjų asmenų šalyje.
 
„Bene dažniausiai į tokias keliones išsiruošę pacientai prašo išrašyti antibiotikų, kurie, tarkim, pagelbėtų kokios disbakteriozės atveju. Vis dėto mes nežinome, kuo konkrečiai užsikrečiama toje šalyje, preliminarų gydymą galime paskirti tik pagal labiausiai toje teritorijoje paplitusį sukėlėją. Be abejo, nemaloniems simptomams sumažinti galima pasiimti gerųjų bakterijų (ne maisto papildo, o vaistinės medžiagos), tačiau rimčiau sunegalavus rekomenduojama kreiptis į tos šalies medikus, kurie gali geriausiai suteikti specifinę pagalbą“, – aiškino šeimos gydytojas.

 
Verta žinoti
Ruošiant kelionių vaistinėlę, ypač įtraukiant anksčiau nevartotų preparatų,  rekomenduojama pasikonsultuoti su savo gydytoju. Taip pat – įvertinti žygio ar išvykos trukmę, vietą, kaip greitai turėsite galimybę sulaukti medikų pagalbos.


 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica