Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

Emilija Lipskytė
2021-11-26
Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?
Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?
Harvardo sveikatos tinklaraštyje teigiama, kad įprotis traškinti pirštų sąnarius nėra kenksmingas, užsimenama, jog pasitaiko atvejų, kai per stipriai suspaudus sąnarį jis išnyra ar plyšta sausgyslės.

Kodėl sąnariai traška?
Harvardo sveikatos tinklaraštis rašo, kad pirštų traškėjimas atsiranda padidėjus tarpui tarp sąnarių. Dėl to jungties skystyje susiformavę dujų burbuliukai suyra arba sprogsta. Galima šį procesą palyginti su oro balionu, kurio sienelėms išsitempus į išorę ir įvyksta sprogimas.
 

Priežastis, kodėl negalima to pačio sąnario sutraškinti du kartus iš eilės, paprasta: oro burbuliukui susiformuoti iš naujo prireikia šiek tiek laiko. Tad kartais reikia palaukti ir pusantros valandos, kad pirštas vėl traškėtų. Ir nors Harvardo sveikatos tinklaraštyje teigiama, kad šis įprotis nėra kenksmingas, užsimenama, jog pasitaiko atvejų, kai per stipriai suspaudus sąnarį jis išnyra ar plyšta sausgyslės. Tačiau tai esą yra problemos išimtis, ne taisyklė.
 
Eksperimentas trukęs 50 metų
1998 m. žurnale „Artritas ir reumatas“ buvo paskelbtas tyrimas pavadinimu: „Ar sąnarių traškėjimas sukelia pirštų artritą?“ Šio straipsnio autorius gydytojas Donaldas Ungeris, paskatintas mamos posakio, kad ateityje turės problemų su pirštais, pasiryžo skirti 50 gyvenimo metų tyrimui, kuris įrodytų mamos žodžių klaidingumą. Turbūt ironiška, bet už šį tyrimą 2009 m. jis gavo „Šnobelio“ (Ig Nobelio) premiją, kuri skatina žmones pirmiausia pasijuokti, o paskui susimąstyti apie problemą.
 
Tad D.Ungeris 50 metų sukinėjo kairiosios rankos pirštus bent du kartus per dieną. Kaip buvo paskaičiuota, pirštų sąnariai sutraškėjo bent 36,5 tūkst. kartų. O dešinės rankos pirštai buvo neliečiami. Praėjus penkiems dešimtmečiams vyras priėjo prie išvados, kad artritas ir pirštų traškėjimas nėra susiję. „Artritas nepasireiškė nė vienoje plaštakoje, o ir pokyčių pirštuose nebuvo pastebėta“, – teigia „Šnobelio“ premijos laureatas, kuris atsiimdamas apdovanojimą kreipėsi į mamą, sakydamas, kad buvo teisus.  
 
Ne toks ir nekaltas įprotis

Kitos nuomonės laikosi neurochirurgas Rodo Oskouiano, kurio straipsnį skelbia žurnalas „Klinikinė anatomija“. Nors jis pripažįsta, kad mokslininkai neranda ryšio tarp artrito ir pirštų traškėjimo, tačiau teigia, kad pats veiksmas nėra toks jau nekaltas. „Bėgant metams šis kasdieninis įprotis pažeidžia sąnarius ir kremzles“, – konstatuoja gydytojas. Tyrimai, kuriuos savo straipsnyje citavo neurochirurgas, rodo, kad ilgalaikis sąnario traškėjimas gali padaryti didelę žalą – degeneruoti kremzlę.
 
Pavyzdžiui, 2017 m. Turkijos mokslininkų komanda tyrė 35 žmones, kurie daugiau nei penkis kartus per dieną sukinėjo pirštus. Mokslininkai nustatė, kad nors traškėjimas ir neturėjo įtakos sąnarių sukibimo stiprumui, tačiau buvo susijęs su plaštakos kremzlių sustorėjimu. O radiologų atliktas tyrimas skelbia, kad rentgeno spinduliais galima pastebėti piršto sąnarių pažeidimus, kuriuos sukelia nuolatinis oro burbuliukų sproginėjimas. „Įprastas sąnarių traškinimas sukelia funkcinius plaštakos sutrikimus“, – konstatuoja straipsnio autorius.

 
Verta žinoti
Patarimai, kurie padės atsikratyti pirštų traškinimo įpročio:
Raskite būdą, kaip sumažinti stresą. Pavyzdžiui, giliai kvėpuokite, pradėkite mankštintis ar medituoti.
Užimkite rankas su kitais stresą mažinančiais daiktais, kaip streso kamuoliukas.
Kiekvieną kartą kai pradedate sukinėti pirštus, sąmoningai save sustabdykite.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nekrozuojantis fascitas: mėsą ėdanti bakterija

  Nekrozuojantis fascitas: mėsą ėdanti bakterija

  Monika (50 m.) gyveno saugų gyvenimą, kol vieną dieną nesusirgo mirtina liga, kurios per stebuklą ir juodą gydytojų darbą pavyko a...
  Iš pirmų lūpų: ką reiškia būti pacientu ir gydytoju Švedijoje

  Iš pirmų lūpų: ką reiškia būti pacientu ir gydytoju Švedijoje

  „Kartais atrodo, kad čia daug kas palikta natūraliai atrankai. Kita vertus, kai būklė rimta, reaguojama greitai“, &nda...

  Budinti vaistinė


  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Vasaros laikas neatskiriamas nuo išvykų ir atostogų. Visai nesvarbu ar renkamės ilgesnę kelionę, ar savaitgalio poilsį pajū...
  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Narkotikai karo lauke: visi kaltina visus

  Dar gegužės mėnesį Ukrainos saugumo tarnyba paskelbė perėmusi intriguojantį rusų kario skambutį namo, kuriame jis prašė atsiųsti narkotikų. Tiesa, visomis įmanomomis nuodėmėmis priešus kaltina abiejų kovojančių šalių propagandos.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Diena, nepanaši į kitas
  Henrikas Vaitiekūnas Diena, nepanaši į kitas
  Egzistencija, pagrindžianti realybę
  Henrikas Vaitiekūnas Egzistencija, pagrindžianti realybę

  Naujas numeris