Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

Emilija Lipskytė
2021-11-26
Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?
Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?
Harvardo sveikatos tinklaraštyje teigiama, kad įprotis traškinti pirštų sąnarius nėra kenksmingas, užsimenama, jog pasitaiko atvejų, kai per stipriai suspaudus sąnarį jis išnyra ar plyšta sausgyslės.

Kodėl sąnariai traška?
Harvardo sveikatos tinklaraštis rašo, kad pirštų traškėjimas atsiranda padidėjus tarpui tarp sąnarių. Dėl to jungties skystyje susiformavę dujų burbuliukai suyra arba sprogsta. Galima šį procesą palyginti su oro balionu, kurio sienelėms išsitempus į išorę ir įvyksta sprogimas.
 

Priežastis, kodėl negalima to pačio sąnario sutraškinti du kartus iš eilės, paprasta: oro burbuliukui susiformuoti iš naujo prireikia šiek tiek laiko. Tad kartais reikia palaukti ir pusantros valandos, kad pirštas vėl traškėtų. Ir nors Harvardo sveikatos tinklaraštyje teigiama, kad šis įprotis nėra kenksmingas, užsimenama, jog pasitaiko atvejų, kai per stipriai suspaudus sąnarį jis išnyra ar plyšta sausgyslės. Tačiau tai esą yra problemos išimtis, ne taisyklė.
 
Eksperimentas trukęs 50 metų
1998 m. žurnale „Artritas ir reumatas“ buvo paskelbtas tyrimas pavadinimu: „Ar sąnarių traškėjimas sukelia pirštų artritą?“ Šio straipsnio autorius gydytojas Donaldas Ungeris, paskatintas mamos posakio, kad ateityje turės problemų su pirštais, pasiryžo skirti 50 gyvenimo metų tyrimui, kuris įrodytų mamos žodžių klaidingumą. Turbūt ironiška, bet už šį tyrimą 2009 m. jis gavo „Šnobelio“ (Ig Nobelio) premiją, kuri skatina žmones pirmiausia pasijuokti, o paskui susimąstyti apie problemą.
 
Tad D.Ungeris 50 metų sukinėjo kairiosios rankos pirštus bent du kartus per dieną. Kaip buvo paskaičiuota, pirštų sąnariai sutraškėjo bent 36,5 tūkst. kartų. O dešinės rankos pirštai buvo neliečiami. Praėjus penkiems dešimtmečiams vyras priėjo prie išvados, kad artritas ir pirštų traškėjimas nėra susiję. „Artritas nepasireiškė nė vienoje plaštakoje, o ir pokyčių pirštuose nebuvo pastebėta“, – teigia „Šnobelio“ premijos laureatas, kuris atsiimdamas apdovanojimą kreipėsi į mamą, sakydamas, kad buvo teisus.  
 
Ne toks ir nekaltas įprotis

Kitos nuomonės laikosi neurochirurgas Rodo Oskouiano, kurio straipsnį skelbia žurnalas „Klinikinė anatomija“. Nors jis pripažįsta, kad mokslininkai neranda ryšio tarp artrito ir pirštų traškėjimo, tačiau teigia, kad pats veiksmas nėra toks jau nekaltas. „Bėgant metams šis kasdieninis įprotis pažeidžia sąnarius ir kremzles“, – konstatuoja gydytojas. Tyrimai, kuriuos savo straipsnyje citavo neurochirurgas, rodo, kad ilgalaikis sąnario traškėjimas gali padaryti didelę žalą – degeneruoti kremzlę.
 
Pavyzdžiui, 2017 m. Turkijos mokslininkų komanda tyrė 35 žmones, kurie daugiau nei penkis kartus per dieną sukinėjo pirštus. Mokslininkai nustatė, kad nors traškėjimas ir neturėjo įtakos sąnarių sukibimo stiprumui, tačiau buvo susijęs su plaštakos kremzlių sustorėjimu. O radiologų atliktas tyrimas skelbia, kad rentgeno spinduliais galima pastebėti piršto sąnarių pažeidimus, kuriuos sukelia nuolatinis oro burbuliukų sproginėjimas. „Įprastas sąnarių traškinimas sukelia funkcinius plaštakos sutrikimus“, – konstatuoja straipsnio autorius.

 
Verta žinoti
Patarimai, kurie padės atsikratyti pirštų traškinimo įpročio:
Raskite būdą, kaip sumažinti stresą. Pavyzdžiui, giliai kvėpuokite, pradėkite mankštintis ar medituoti.
Užimkite rankas su kitais stresą mažinančiais daiktais, kaip streso kamuoliukas.
Kiekvieną kartą kai pradedate sukinėti pirštus, sąmoningai save sustabdykite.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  21-osios chromosomos žmonės

  21-osios chromosomos žmonės

  Vienas iš 700 pasaulio kūdikių gimsta su Dauno sindromu. Šie 0,14 proc. Žemės gyventojų vis dar apipinti ginčais dėl...
  Vaikų chirurgams daug nerimo sukėlęs negaluojantis paauglys įveikė naują klastingą ligą

  Vaikų chirurgams daug nerimo sukėlęs negaluojantis paauglys įveikė naują klastingą ligą

  Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vaikų chirur...

  Budinti vaistinė


  Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti ir kokios galimos klaidos?

  Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti ir kokios galimos klaidos?

  Šalyje sparčiai augant užsikrėtimų COVID-19 virusu skaičiui, dažnas savikontrolės testus renkasi atlikti namuose. Tam yra n...
  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...

  razinka


  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Australija neišlaikė omikron testo

  Beveik dvejus metus – tiek Australija buvo atsiribojusi nuo išorinio pasaulio. Pernai gruodį atidariusi sienas ji pasitiko omikron atmainą, kuri sparčiai išplito šalyje. Vietiniai žmonės išsigandę, medikai nespėja susitvarkyti, o politikai nežino, kokius sprendimus priimti.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar narcizas lietuviška gėlė?
  Henrikas Vaitiekūnas Ar narcizas lietuviška gėlė?
  Pasiūlymas naujam verslui
  Henrikas Vaitiekūnas Pasiūlymas naujam verslui
  Apie vieną nuogą ir tris apsirengusius karalius
  Henrikas Vaitiekūnas Apie vieną nuogą ir tris apsirengusius karalius

  Naujas numeris