Pirmokai įtvirtina dantukų valymo įgūdžius

Ieva Venclovaitė
2018-10-19
Visą rugsėjo mėnesį Lietuvos pirmokams buvo dalijami plakatų ir lipdukų komplektai „Sveikos šypsenos pažadas“, skirtas įtvirtinti dantukų valymo įgūdžius. Plakatus mokyklose dalijo visuomenės sveikatos biurų specialistai, o prieš jų dalybas pirmokai buvo mokomi taisyklingos burnos higienos įgūdžių.
Pirmokai įtvirtina dantukų valymo įgūdžius
Ukmergės r. Taujėnų gimnazijos pirmokus Aurėją Kriščiūnaitę, Odrę Samsonovą, Dariją Smailytę, Gabrielę Kaziūnaitę, Luką Bujoką ypač pradžiugino spalvingas LR odontologų rūmų plakatas.

Trigubas pažadas
Šio projektas – puikus tarpinstitucinio bendravimo pavyzdys: jį įgyvendino Lietuvos Respublikos odontologų rūmai, Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos.
Rugpjūčio pabaigoje Lietuvos Respublikos odontologų rūmuose šalies visuomenės sveikatos biurams buvo išdalinta 27 517 plakatų – tiek, kiek Lietuvoje yra pirmokų. Plakatai rugsėjį pasiekė visas Lietuvos mokyklas. Biurų darbuotojai tą pačią dieną dalyvavo seminare Rūmuose „Vaikų burnos sveikatos aktualijos“, kuriame Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai bei gydytojai odontologai skaitė paskaitas apie naudingų ir žalingų išorės veiksnių poveikį vaikų dantims. Po seminaro buvo pasidalinta gerosiomis patirtimis bei nuspręsta tęsti Lietuvos Respublikos odontologų rūmų bei Sveikatos apsaugos ministerijos bendradarbiavimą, skleisti burnos sveikatos žinias visuomenės sveikatos biurų darbuotojams, tęsti projektą „Sveikos šypsenos pažadas“ ir ateinančiais metais.
 

Mokyklose išdalinus plakatų ir lipdukų komplektus „Sveikos šypsenos pažadas“, pirmokai pasižadėjo dantukus valytis du kartus per dieną po dvi minutes, o išsivalius, užklijuoti lipduką su paveikslėliu ant atitinkamo dantuko. Prieš dalijant plakatus, pirmokams skaitytos paskaitėlės apie dantukų priežiūrą ir buvo mokoma tinkamai juos valytis. Patrauklus, spalvingas plakatas rado kelią į vaikučių širdis – Lietuvos Respublikos odontologų rūmai sulaukė nemažai teigiamų atsiliepimų apie projektą. Mokyklos siuntė nuotraukas, dalijosi įamžintomis paskaitų ir plakatų dalijimo akimirkomis, siuntė atsiliepimus ir prašė Rūmų pagalbos, jei kuris vaikas plakatą pametė ar sugadino: šiems vaikučiai operatyviai buvo išsiųsti nauji.
 
Spalvingo plakato reverse išspausdinta pagrindinė informacija tėveliams apie vaikučių dantukų priežiūrą – plakatas naudingas ne tik vaikučiams, bet ir jų tėveliams. Mat dar ne visi žino pagrindines vaikų dantų priežiūros taisykles. Jei jos būtų žinomos, kažin ar 85 proc. šešiamečių turėtų nors vieną sugedusį dantį, kaip yra dabar.
Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus teigė, kad „Sveikos šypsenos pažadas“ – tai ir vaikučių pažadas kas rytą ir vakarą valytis dantukus po dvi minutes, ir tėvelių pažadas rūpintis vaikų dantukais, ir odontologų pažadas atkreipti dėmesį į Lietuvos vaikų dantų būklę. „Valstybei žymiai pigiau pasirūpinti vaikų dantų ligų profilaktika, negu leisti pinigus vaikų dantų gydymui ir protezavimui“, - įsitikinęs A.Šeikus.
 
Susidomėjo tarptautinės organizacijos
Žinia apie „Sveikos šypsenos pažadą“ pasiekė ir tarptautines odontologų organizacijas: pasaulinę FDI (World Dental Federation) bei Europos CED (Council of European Dentists). Pasakojimai apie „Sveikos šypsenos pažadą“ buvo publikuoti šių organizacijų naujienlaiškiuose bei pasiekė pasaulio ir Europos odontologus. Užsienio šalių odontologų organizacijos prašo Lietuvos Respublikos odontologų rūmų pasidalinti gerąja patirtimi: teiraujamasi, kaip būtų galima surengti panašius projektus kitose šalyse, kaip juos vykdyti, kad sulauktų tokio pasisekimo tarp vaikų, tėvelių, visuomenės sveikatos specialistų bei gydytojų odontologų.
 
„Tiesą pasakius, nesitikėjome tokio pasisekimo“, - sako Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus. Jo teigimu, šio plakato sėkmė įkvėpė ieškoti būdų, kaip informacija apie vaikų burnos sveikatą paskleisti kuo platesnei auditorijai: nuo pačių vaikučių, jų tėvelių iki pedagogų. Didelė problema Lietuvoje – ir tėvelių sąmoningumo trūkumas: nors jau treji metai privaloma prieš mokyklą patikrinti visų ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų sveikatą pas šeimos gydytoją bei odontologą, vis dar yra tėvelių, kurie tik gavę pažymas apie vaikų sveikatą, ją pristato į mokymo įstaigas, o vaikų dantukų gydyti neprisiruošia – odontologams pažadėję sugrįžti ir gydytis, „dingsta“ iki ateinančių metų, kuomet ėduonies burnytėse jau būna dvigubai. Laimei, kad dauguma tėvelių vis dėlto yra sąmoningi: rūpinasi vaikučių burnos sveikata nuo pirmojo dantuko išdygimo, o iškilus klausimams dėl dantukų priežiūros, kreipiasi ne tik į savo gydytojus odontologus, bet ir į tėveliams skirtą žiniasklaidą, ieško informacijos internete ar kreipiasi tiesiai į Odontologų rūmus.

 
Lietuvos Respublikos odontologų rūmai šiemet pradėjo bendradarbiauti su vienu didžiausią tiražą Lietuvoje turinčiu žurnalu, kuris rengia įvairius straipsnius tėvams apie vaikų dantukų priežiūrą, vaikų burnos ligų profilaktiką ir gydymo metodus. Vaikų dantų dygimo ypatybės, dažniausios dantų traumos, dantų gydymas su bendrąja nejautra – visos šios temos sulaukia daug skaitytojų dėmesio, vaikų odontologai vos spėja atsakinėti į elektroniniu paštu skriejančius tėvelių klausimus redakcijai.
„Nuolat ieškome naujų komunikacijos kelių ir būdų šviesti visuomenę ir tikime, kad įmanoma išauginti vaikų kartas be dantų ėduonies, - įsitikinęs Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus.
 


Sulaukė politikų dėmesio
Praėjusį sekmadienį apie „Sveikos šypsenos pažadą“ sužinojo visa Lietuva – LRT „Panoramos“ žurnalistai domėjosi, ar plakate nupieštas dantukas laiko alaus bokalą, ar ne.
Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininkas A.Šeikus teigiamai vertina faktą, kad tėveliai atidžiai išstudijavo plakatą ir pastebėjo menkiausias smulkmenas, tačiau nori smalsuolius nuvilti. Plakate šalia dantuko nupieštas jo priešas – gazuotas gėrimas. Plakato dailininkė Gintarė Stokonytė, pati būdama abstinentė, teigia, kad visi žmonės vaizdinius susikuria pagal savo patirtis – taigi alaus nevartojantys vaikai tikrai alaus bokalo jame neįžvelgs. O plakatą išvydęs Lietuvos Respublikos Seimo narys Ramūnas Karbauskis teigė, kad nupiešta gazuoto gėrimo puta „galėtų būti mažesnė“.
 
Seimo nariai Gabrielius Landsbergis ir Eugenijus Gentvilas su šypsenomis įvertino žurnalistų pastebėjimus. Na, o reportažą stebėjęs A.Šeikus džiaugiasi, kad apie plakatą išgirdo ir politikai – gal jie pagaliau supras, kad vaikams reikalingi ne tik vaiko pinigai, bet ir sveika šypsena, teisingai susiformavę dantų valymo įgūdžiai. „Gaila, kad politikai nevertino paties plakato turinio bei žinios, kurią komunikuojame vaikams ir tėveliams, tačiau džiaugiamės politikų išsakytomis nuomonėmis ir žurnalistų pastabumu“, - teigė Alvydas Šeikus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

  G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

  „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
  V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

  V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

  Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
  Mokys, kaip vartoti vaistus

  Mokys, kaip vartoti vaistus

  „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

  razinka


  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

  Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ir turtuoliai verkia
  Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
  Kas po devintu prakaitu slypi?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
  Pavėlavęs perspaudų rinkinys
  Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

  Naujas numeris