Pirmokai įtvirtina dantukų valymo įgūdžius

Ieva Venclovaitė
2018-10-19
Visą rugsėjo mėnesį Lietuvos pirmokams buvo dalijami plakatų ir lipdukų komplektai „Sveikos šypsenos pažadas“, skirtas įtvirtinti dantukų valymo įgūdžius. Plakatus mokyklose dalijo visuomenės sveikatos biurų specialistai, o prieš jų dalybas pirmokai buvo mokomi taisyklingos burnos higienos įgūdžių.
Pirmokai įtvirtina dantukų valymo įgūdžius
Ukmergės r. Taujėnų gimnazijos pirmokus Aurėją Kriščiūnaitę, Odrę Samsonovą, Dariją Smailytę, Gabrielę Kaziūnaitę, Luką Bujoką ypač pradžiugino spalvingas LR odontologų rūmų plakatas.

Trigubas pažadas
Šio projektas – puikus tarpinstitucinio bendravimo pavyzdys: jį įgyvendino Lietuvos Respublikos odontologų rūmai, Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos.
Rugpjūčio pabaigoje Lietuvos Respublikos odontologų rūmuose šalies visuomenės sveikatos biurams buvo išdalinta 27 517 plakatų – tiek, kiek Lietuvoje yra pirmokų. Plakatai rugsėjį pasiekė visas Lietuvos mokyklas. Biurų darbuotojai tą pačią dieną dalyvavo seminare Rūmuose „Vaikų burnos sveikatos aktualijos“, kuriame Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai bei gydytojai odontologai skaitė paskaitas apie naudingų ir žalingų išorės veiksnių poveikį vaikų dantims. Po seminaro buvo pasidalinta gerosiomis patirtimis bei nuspręsta tęsti Lietuvos Respublikos odontologų rūmų bei Sveikatos apsaugos ministerijos bendradarbiavimą, skleisti burnos sveikatos žinias visuomenės sveikatos biurų darbuotojams, tęsti projektą „Sveikos šypsenos pažadas“ ir ateinančiais metais.
 

Mokyklose išdalinus plakatų ir lipdukų komplektus „Sveikos šypsenos pažadas“, pirmokai pasižadėjo dantukus valytis du kartus per dieną po dvi minutes, o išsivalius, užklijuoti lipduką su paveikslėliu ant atitinkamo dantuko. Prieš dalijant plakatus, pirmokams skaitytos paskaitėlės apie dantukų priežiūrą ir buvo mokoma tinkamai juos valytis. Patrauklus, spalvingas plakatas rado kelią į vaikučių širdis – Lietuvos Respublikos odontologų rūmai sulaukė nemažai teigiamų atsiliepimų apie projektą. Mokyklos siuntė nuotraukas, dalijosi įamžintomis paskaitų ir plakatų dalijimo akimirkomis, siuntė atsiliepimus ir prašė Rūmų pagalbos, jei kuris vaikas plakatą pametė ar sugadino: šiems vaikučiai operatyviai buvo išsiųsti nauji.
 
Spalvingo plakato reverse išspausdinta pagrindinė informacija tėveliams apie vaikučių dantukų priežiūrą – plakatas naudingas ne tik vaikučiams, bet ir jų tėveliams. Mat dar ne visi žino pagrindines vaikų dantų priežiūros taisykles. Jei jos būtų žinomos, kažin ar 85 proc. šešiamečių turėtų nors vieną sugedusį dantį, kaip yra dabar.
Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus teigė, kad „Sveikos šypsenos pažadas“ – tai ir vaikučių pažadas kas rytą ir vakarą valytis dantukus po dvi minutes, ir tėvelių pažadas rūpintis vaikų dantukais, ir odontologų pažadas atkreipti dėmesį į Lietuvos vaikų dantų būklę. „Valstybei žymiai pigiau pasirūpinti vaikų dantų ligų profilaktika, negu leisti pinigus vaikų dantų gydymui ir protezavimui“, - įsitikinęs A.Šeikus.
 
Susidomėjo tarptautinės organizacijos
Žinia apie „Sveikos šypsenos pažadą“ pasiekė ir tarptautines odontologų organizacijas: pasaulinę FDI (World Dental Federation) bei Europos CED (Council of European Dentists). Pasakojimai apie „Sveikos šypsenos pažadą“ buvo publikuoti šių organizacijų naujienlaiškiuose bei pasiekė pasaulio ir Europos odontologus. Užsienio šalių odontologų organizacijos prašo Lietuvos Respublikos odontologų rūmų pasidalinti gerąja patirtimi: teiraujamasi, kaip būtų galima surengti panašius projektus kitose šalyse, kaip juos vykdyti, kad sulauktų tokio pasisekimo tarp vaikų, tėvelių, visuomenės sveikatos specialistų bei gydytojų odontologų.
 
„Tiesą pasakius, nesitikėjome tokio pasisekimo“, - sako Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus. Jo teigimu, šio plakato sėkmė įkvėpė ieškoti būdų, kaip informacija apie vaikų burnos sveikatą paskleisti kuo platesnei auditorijai: nuo pačių vaikučių, jų tėvelių iki pedagogų. Didelė problema Lietuvoje – ir tėvelių sąmoningumo trūkumas: nors jau treji metai privaloma prieš mokyklą patikrinti visų ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų sveikatą pas šeimos gydytoją bei odontologą, vis dar yra tėvelių, kurie tik gavę pažymas apie vaikų sveikatą, ją pristato į mokymo įstaigas, o vaikų dantukų gydyti neprisiruošia – odontologams pažadėję sugrįžti ir gydytis, „dingsta“ iki ateinančių metų, kuomet ėduonies burnytėse jau būna dvigubai. Laimei, kad dauguma tėvelių vis dėlto yra sąmoningi: rūpinasi vaikučių burnos sveikata nuo pirmojo dantuko išdygimo, o iškilus klausimams dėl dantukų priežiūros, kreipiasi ne tik į savo gydytojus odontologus, bet ir į tėveliams skirtą žiniasklaidą, ieško informacijos internete ar kreipiasi tiesiai į Odontologų rūmus.

 
Lietuvos Respublikos odontologų rūmai šiemet pradėjo bendradarbiauti su vienu didžiausią tiražą Lietuvoje turinčiu žurnalu, kuris rengia įvairius straipsnius tėvams apie vaikų dantukų priežiūrą, vaikų burnos ligų profilaktiką ir gydymo metodus. Vaikų dantų dygimo ypatybės, dažniausios dantų traumos, dantų gydymas su bendrąja nejautra – visos šios temos sulaukia daug skaitytojų dėmesio, vaikų odontologai vos spėja atsakinėti į elektroniniu paštu skriejančius tėvelių klausimus redakcijai.
„Nuolat ieškome naujų komunikacijos kelių ir būdų šviesti visuomenę ir tikime, kad įmanoma išauginti vaikų kartas be dantų ėduonies, - įsitikinęs Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus.
 


Sulaukė politikų dėmesio
Praėjusį sekmadienį apie „Sveikos šypsenos pažadą“ sužinojo visa Lietuva – LRT „Panoramos“ žurnalistai domėjosi, ar plakate nupieštas dantukas laiko alaus bokalą, ar ne.
Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininkas A.Šeikus teigiamai vertina faktą, kad tėveliai atidžiai išstudijavo plakatą ir pastebėjo menkiausias smulkmenas, tačiau nori smalsuolius nuvilti. Plakate šalia dantuko nupieštas jo priešas – gazuotas gėrimas. Plakato dailininkė Gintarė Stokonytė, pati būdama abstinentė, teigia, kad visi žmonės vaizdinius susikuria pagal savo patirtis – taigi alaus nevartojantys vaikai tikrai alaus bokalo jame neįžvelgs. O plakatą išvydęs Lietuvos Respublikos Seimo narys Ramūnas Karbauskis teigė, kad nupiešta gazuoto gėrimo puta „galėtų būti mažesnė“.
 
Seimo nariai Gabrielius Landsbergis ir Eugenijus Gentvilas su šypsenomis įvertino žurnalistų pastebėjimus. Na, o reportažą stebėjęs A.Šeikus džiaugiasi, kad apie plakatą išgirdo ir politikai – gal jie pagaliau supras, kad vaikams reikalingi ne tik vaiko pinigai, bet ir sveika šypsena, teisingai susiformavę dantų valymo įgūdžiai. „Gaila, kad politikai nevertino paties plakato turinio bei žinios, kurią komunikuojame vaikams ir tėveliams, tačiau džiaugiamės politikų išsakytomis nuomonėmis ir žurnalistų pastabumu“, - teigė Alvydas Šeikus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica