Oro gaivikliai: ne gaivina, o teršia

Aigustė Tavoraitė
2017-05-04
Nemažai žmonių švariai namų aplinkai palaikyti ir nemaloniems kvapams maskuoti įprato naudoti įvairius oro gaiviklius. Nors jie ir užpildo aplinką maloniais kvapais, bet sveikatos gali toli gražu nepriduoti.
Oro gaivikliai: ne gaivina, o teršia
Paprastai oro gaivikliai kvepia dėl jų sudėtyje esančių lakių kvapiųjų medžiagų. 95 proc. visų kvapams naudojamų medžiagų yra sintetinės organinės medžiagos, gaminamos iš naftos.

 Kenkia sveikatai
Oro gaiviklių yra įvairiausių – purškiami aerozoliai, kvapios plytelės ar muilai, kvapūs lapeliai, žvakės, smilkalai, į elektros tinklą jungiami kvapą skleidžiantys prietaisai. Tačiau, pasirodo, oro gaivikliai ir yra vienas mūsų gyvenamąją aplinką teršiančių veiksnių.
Paprastai oro gaivikliai kvepia dėl jų sudėtyje esančių lakių kvapiųjų medžiagų. 95 proc. visų kvapams naudojamų medžiagų yra sintetinės organinės medžiagos, gaminamos iš naftos.

 
Tai benzeno junginiai, aldehidai ar kitos toksinės ir jautrinančios medžiagos, galinčios sukelti centrinės nervų sistemos sutrikimus, vėžines ligas, apsigimimus, alergiją.
Kvapiosios medžiagos paprastai yra ištirpinamos etilo ar izopropilo alkoholyje. Tvirtinama, kad tokie junginiai gali sukelti nuovargį, dirginti akis, kvėpavimo takus, slopinti centrinę nervų sistemą.
 
Kuo pakeisti?
Natūralūs kvapai. Naudokite natūralius eterinius aliejus arba žolelių prisidžiovinkite patys. Džiovintų žolelių ryšulėlius galima kabinti į drabužių spintą, sušlapinus laikyti ant karšto radiatoriaus. Vėliau, kai ryšulėlių kvapas išblės, žoleles galima naudoti vonioje. Pavyzdžiui, keletą eterinio aliejaus lašų galima užlašinti ant grindų šluostės. Pasigaminkite natūralų namų gaiviklį – į purškiamą vandens dozatorių įpilkite vandens ir įlašinkite kelis lašus mėgstamo kvapo eterinio aliejaus.
 
Stimuliuoja: bazilikai, lauramedis, pankoliai, levandos, citrininės verbenos, gelsvės, mėtos, rozmarinai, šalavijai, čiobreliai. Šalina nuovargį: lauramedis, raudonosios monardos, pelynai, rozmarinai. Pasižymi antiseptiniu poveikiu: levandos, mėtos, čiobreliai, hamameliai. Ramina nervus ir odą: ramunėlės ir juoduogių šeivamedžių žiedai.

 
Dezinfekuojamieji mišiniai. Pusvalandį ant silpnos liepsnos uždengtame puode vandenyje pavirinkite žiupsnelį rozmarinų, čiobrelių, raudonųjų monarchų ar šalavijų. Po to nukoškite ir skysčiu ištrinkite kriaukles, klozetus ir pan.

Žolelių vonios. Paruošti užpilą voniai nesunku, tereikia 50 g džiovintų ar 100 g šviežių žolių užpilti puse litro verdančio vandens ir palikti pusvalandžiui pritraukti. Užpilą perkošti per sietelį ir supilti į vonią.
 
Kiti patarimai. Pamerkite šviežių gėlių, auginkite kambarinius augalus – daugelis jų ne tik sunaudoja anglies dioksidą, bet ir kai kurias lakias organines medžiagas, be to, tai yra natūrali priemonė nuo vabzdžių.

 
Verta žinoti
Kai kurios natūralios kvapiosios medžiagos taip pat gali sudirginti odą ar kvėpavimo takus, pavyzdžiui, cinamono žievelių, gvazdikėlių, pankolių, bergamočių, medetkų, kmynų, rūtų, pačiolių, verbenų aliejus, citrusinių augalų aliejai ar ekstraktai, civetos ir kt. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris