Neleiskite vasaros aptemdyti nagų grybeliui

Aigustė Tavoraitė
2018-07-13
Vasaros ir atostogų malonumus visai netikėtai gali sugadinti itin bjauri liga – nagų grybelis. Nors dėl šios bėdos į dermatologų kabinetus žmonės plūsta visus metus, šiltuoju metų laiku avint atvirus batus, daugiau laiko praleidžiant basomis grybelis sukelia dar didesnį diskomfortą.
Neleiskite vasaros aptemdyti nagų grybeliui
Svarbiausia taisyklė norint išvengti šios nemalonios ligos – prižiūrėti pėdas, laikytis higienos, turėti savo higienos priemones, rankšluostį, jokiu būdu svečiuose ar kur kitur nesinaudoti siūlomomis šlepetėmis, geriau atsinešti savo.

Įspėja dėl maudynių kubile

„Moterys vasarą turi „išsigelbėjimą“ – gali lakuoti nagus. Taip ne tik paslepiamas estetiškai negražus vaizdas, bet ir neleidžiama plisti grybelio užkratui, nagas sutvirtinamas. Vyrams šiuo atveju ne taip pasisekė. Be abejo, slėpti pažeistą nagą po lako sluoksniu – tik laikinas spendimo būdas, grybelį būtina nuosekliai gydyti“, – aiškino VUL Santaros klinikų gydytojas dermatovenerologas Jonas Lauraitis.

 
Pėdų ir nagų grybelis – viena labiausiai pasaulyje paplitusių užkrečiamų infekcinių dermatologinių ligų. Ja užsikrėsti rizika didėja tokiose uždarose patalpose kaip kosmetikos salonai, SPA ir pirčių kompleksai, vandens pramogų parkai, baseinai. Tokiose bendrojo naudojimo vietose grindys, kilimėliai, kai vaikštome basi ar avime ne savo avalynę, yra puiki terpė grybelinei infekcijai plisti. Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad itin pagalvoti reikėtų prieš renkantis populiarią pramogą – maudynes karšto vandens kubile.
 
„Ypač jei jis medinis, kuo jo sieneles bepadengsi, vis tiek ant jų lieka atplyšimų. Jei dar vanduo nepakeičiamas, ant dugno nusėda įvairios mikrodalelės. Visai tai sudaro puikias sąlygas grybeliui tarpti“, – sakė J.Lauraitis.

Vis dėlto, gydytojo tvirtinimu, basomis vaikštant paplūdimyje mediniais takeliais baimintis nereikėtų – rizika užsikrėsti yra labai maža.
 
Prasideda nuo niežėjimo
Dermatologas pabrėžė, kad sergant nagų grybeliu, nebūtinai turi būti pažeidžiamas nagas.
„Pirmiausia paprastai atsiranda pašutimas ir niežėjimas tarp penkto ir ketvirto pirštų. Toliau vieniems gali šusti tarpupirščiai, kitiems – pado skliautas, kur daugiau minkšto audinio grybeliui daugintis. Oda gali paraudonuoti, pradėti šerpetoti. Nagas pažeidžiamas jau vėliau. Puiki terpė „įsimesti“ grybeliui – krešantis kraujas, išsiliejęs po nagu kur nors susitrenkus“, – kalbėjo gydytojas.
 
Visai nekokio rezultato galima sulaukti, jei oda nukasoma, atsiranda erozijų, žaizda pradeda šlapiuoti, lengvai prisideda antrinė infekcija, supūliuoja.
Gydytojas pabrėžė, kad nagų grybelis daugiau yra „šeimyninė“ liga, ją lengva pasigauti pasinaudojus tuo pačiu rankšluosčiu ar įsispyrus į kito šlepetes.
„Tačiau nebūtinai kiekvienas po tokio kontakto užsikrės. Viskas priklauso nuo to, ar žmogus turi polinkį – vienas užsikrečia labai greitai, kitas ir kažin kiek laiko būdamas tokioje aplinkoje neužsikrės. Tai priklauso nuo imuniteto, esama skirtingo atsparumo tam tikros rūšies grybeliui“, – pastebėjo J.Lauraitis.
 
Ko imtis?

Jei grybelis pakenkė tik odą, galima naudoti įvairius priešgrybelinius tepalus, purškalus. „Juos turėti po ranka gerai ir profilaktiškai, naudoti lankantis tose vietose, kur didesnė rizika užsikrėsti grybeliu. Šiam tikslui galima naudoti ir daugelio virtuvėje turimą valgomojo acto tirpalą – tiesiog juo patrinti tarpupirščius.
Vis dėlto jau esant pažeidimams tuo nereikėtų piktnaudžiauti, nes galima ir „prisišaukti“ dermatitą“, – įspėjo dermatovenerologas.
Gydytojas pabrėžė, kad atsiradus rimtesniems odos pažeidimams, esant pakenktiems nagams, būtina kreiptis į gydytoją. Juo labiau – netikėti „stebuklingais“ internete reklamuojamais metodais.
 
„Grybelio gydymas – ilgas ir sudėtingas procesas, mokslas tam paskyrė daug dešimtmečių. Net vartojant medikamentus ne visada yra šimtaprocentinė garantija, kad bus pasveikta. Ypač gydymo procesas apsunkinamas, jei priešgrybelinių vaistų vartoti neišeina. Tuomet reikia itin „užsiimti“ nagu – dažnai dildyti, tepti vaistais“, – aiškino jis.

Kuo anksčiau grybelį reikėtų gydyti ir dėl to, kad iš kojų jis gali išplisti ir į rankų nagus. Vis dėlto, J.Lauraičio pastebėjimu, nors tai ir galimas variantas, dabar pasitaikantis rečiau.
„Svarbiausia taisyklė norint išvengti šios nemalonios ligos – prižiūrėti pėdas, laikytis higienos, turėti savo higienos priemones, rankšluostį, jokiu būdu svečiuose ar kur kitur nesinaudoti siūlomomis šlepetėmis, geriau atsinešti savo. Grybelis mėgsta drėgmę, pašutimą, tad reiktų nepamiršti ir tinkamo apavo“, – sakė pašnekovas.
 
„Grybelio gydymas – ilgas ir sudėtingas procesas, mokslas tam paskyrė daug dešimtmečių. Net vartojant medikamentus ne visada yra šimtaprocentinė garantija, kad bus pasveikta“, – aiškino dermatovenerologas Jonas Lauraitis.


Verta žinoti
EALK Step1 – didžiausio tūrio priemonė nuo nagų grybelio už patraukliausią kainą Lietuvos vaistinėse.
Dar viena specialistų pabrėžiama problema – vasarą ne visada dėvima patogi avalynė, tad pagausėjus prakaitavimui, gali atsirasti kojų patinimas. Dėl to gali paūmėti jau esanti lėtinė grybelinė infekcija.
Didesnės rizikos grupei susirgti odos ir nagų grybeliu priklauso lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, ypač cukriniu diabetu, sergant onkologinėmis ligomis.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica