Negalią pamiršta kopdami į „uolą“

Aigustė Tavoraitė
2016-12-27
Laipiojimas ant sienos su tikrą uolą imituojančiais akmenėliais – mūsų šalyje jau atpažįstama sporto rūšis. Tačiau dar nedaugelis žino, kad šis užsiėmimas laikoma viena naujausių socialinės reabilitacijos paslaugų, skatinanti neįgaliųjų fizinį aktyvumą bei teigiamas emocijas.
Negalią pamiršta kopdami į „uolą“
Lankant laipiojimo užsiėmimus ryškiai pagerėja vaiko emocinė būklė, džiaugdamasis rezultatais jis pradeda labiau pasitikėti savimi, įveikęs trasą supranta, kad gali, tada nori laipioti dar daugiau.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.  



Nustebina rezultatai


„Daugiau dirbame su kompleksinę negalią turinčiais vaikais. Mūsų centre laipioja ir Dauno sindromą ar autizmo spektro sutrikimų turintys vaikai. Dirbame ir su nedidelę fizinę negalią turinčiais vaikais, sergančiais cerebriniu paralyžiumi. Mamos būna nustebusios, kad jų atžalos taip aktyviai įsitraukia į šią veiklą ir reguliariai sportuojant net pasiekia neblogų rezultatų“, – pasakojo laipiojimo centro „Miegantys drambliai“ direktorė Inga Kupetytė-Bunevičienė.
 
Užsiėmimų metu lėtai į viršų arba šonus laipiojama specialiomis trasomis, pažymėtomis akmenėliais (kibiais). Jei vaikas turi negalią ar raidos sutrikimų, nebūtina lipti labai aukštai, kartais užtenka prieiti prie sienos, paliesti kibius, atlikti užduotėles.
 
Gerėja emocinė būklė
Nors pirmiausia užsiėmimų metu vaikas stiprėja fiziškai – lavinamos beveik visos raumenų grupės, ne mažiau svarbus yra emocinis poveikis.
„Tai gal netgi pirmiau ir pastebime. Ryškiai pagerėja vaiko emocinė būklė, džiaugdamasis rezultatais jis pradeda labiau pasitikėti savimi, įveikęs trasą supranta, kad gali, tada nori laipioti dar daugiau. Taigi taip šis sportas padeda ugdyti ir vaiko gebėjimus formuoti tikslus ir jų siekti“, – kalbėjo I.Kupetytė-Bunevičienė.
 
Negalią ar kitą sutrikimą turintieji neatskiriami nuo sveikų vaikų. Tai stipriai prisideda lavinant vaiko socialinius įgūdžius.

„Pavyzdžiui, rengiant varžybas visi lipa kartu, tik įvertinami ir apdovanojami yra atskirai savo grupėse, kad konkurencija būtų lygi. Bendraudami tarpusavyje tokie vaikai elgiasi grubiau, nežino, koks elgesys visuomenėje yra priimtinas, o koks – ne.
 
O kai jie būna kartu su kitais vaikais, treneris prižiūri, kad nebūtų patyčių, išmoksta tyliau kalbėti, gražiau reikšti emocijas. Teigiamą poveikį pastebime jau per pirmą mėnesį, vaikai tampa draugiškesni, noriai apsikabina ne tik trenerį, bet ir kitus salėje esančius žmones“, – pastebėjo pašnekovė.
 
Ji pridūrė, kad tėvai iš pradžių nustebę klausia, kaip čia niekas vieni kitiems netrukdo. „Vadinasi, tokių vaikų integracija šiandien yra nemaža problema. Visi į juos linkę žiūrėti kaip ir problemą“, – sakė I.Kupetytė-Bunevičienė.

 
Pasitelkia ir kaniterapiją
Kai vaikas turi stiprią negalią arba jam sunku susikaupti grupėje, su juo dirbama individualiai.
Tokių užsiėmimų metu skatinant vaiką pasitelkiamas ir kaniterapinis šuo. Jis visą laiką treniruotės metu būna kartu su vaiku, parodo, kokius pratimus reikia daryti, arba, pavyzdžiui, yra užkabinamas pavadėlis šuns ant kibio ir vaikui jį reikia paimti, arba nukabinti kokį nors skanėstą ir pamaitinti gyvūną.


Verta žinoti
Laipiojimas padeda ugdyti negalią ar specialiųjų poreikių turinčių vaikų savarankiškumą, pagerinti jų socialinius įgūdžius.
Neįgaliųjų laipiojimą skatina Tarptautinė laipiojimo sporto asociacija (IFSC). 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris