Menopauzė: santykio su savimi paieškos

Greta Vanagienė
2020-01-27
Karščio bangos, padidėjęs prakaitavimas, miego sutrikimai, padažnėjęs širdies plakimas. Atėjus menopauzei šiuos fiziologinius pokyčius dažnai lydi ir pakitusi emocinė būsena. Psichologai pastebi: priimti naują gyvenimo etapą sunku ir dėl visuomenėje ypač gajaus amžinos jaunystės kulto. Mat tai ima reikšti – būti jos šešėlyje. Kaip prisijaukinti naują brandos etapą?
Menopauzė: santykio su savimi paieškos
Kiekviena menopauzę išgyvenanti moteris gali rasti tinkamiausią būdą pasitikėjimo savimi pusiausvyrai atgauti. Vienas geriausių – nuoširdus pokalbis su bendraamžėmis, kai kiekviena pasidalina pojūčiais, išgyvenimais ir kaip su jais tvarkosi. Pasidalintas skausmas mažėja, pasidalinta laimė didėja.

Pokyčiai ir socialiniai

Psichologė-psichoterapeutė Daiva Balčiūnienė teigia, jog dalis moterų menopauzę pasitinka su nerimu, sumišimu ar neretai jos neigimu. Menopauzė asocijuojasi su gyvenimo saulėlydžiu. „Žemesnę savivertę turinčios moterys ir tos, kurios sunkiau priima senėjimo procesus, gali jaustis nebeatitinkančios visuomenės, kurioje toks gajus jaunystės kultas, normų. Moterys ima sau kelti egzistencinius klausimus: kaip aš gyvenu, kaip noriu gyventi, ką galiu ir ko jau nebegaliu. Dažnai į juos sunku rasti atsakymus. Be to, nesąmoningai bijoma senatvės ar net mirties“, – pastebi psichologė-psichoterapeutė.

 
Pasak jos, tokios stiprios emocijos aplanko ne tik dėl organizmo pokyčių, bet ir dėl kitų natūralių tokiu metu vykstančių socialinių pasikeitimų: vaikai užauga ir palieka tėvų namus, bendradarbių gretose keičiasi karta, kartais prarandamas saugumas dėl finansų ir ateities.

 
Pažinti save iš naujo 
Vis dėlto kiekviena moteris gali rasti tinkamiausią būdą pasitikėjimo savimi pusiausvyrai atgauti. D.Balčiūnienė sako, kad vienas geriausių – nuoširdus pokalbis su bendraamžėmis, kai kiekviena pasidalina pojūčiais, išgyvenimais ir kaip su jais tvarkosi. Pasidalintas skausmas mažėja, pasidalinta laimė didėja.
 
„Moteris turi suvokti, kad menopauzė – natūralus gyvenimo etapas, kurį patirs kiekviena mūsų. Jame nėra nieko gėdingo, visi pokyčiai – natūralūs, svarbiausia jų neneigti, neslėpti. Fizinių pokyčių pripažinimas, kalbėjimas apie tai palaikančioje, nemoralizuojančioje, neteisiančioje, nenuvertinančioje aplinkoje ne tik leis prisijaukinti naują gyvenimo etapą, sukurs bendrumo jausmą, bet ir supažindins su juo artimiau. Svarbiausia per ilgai apie tai nedejuoti ir nepaversti šio pokalbio temos amžina. Jūs - ne menopauzė, jūs - žmogus, turintis gyvenime ir kitų vargų, džiaugsmų bei interesų. Tai - tiesiog kitas brandos etapas“, - kalba specialistė.
 
Natūralu, menopauzė neatskiriama nuo permainų, mat keičiasi ne tik moters kūnas, bet ir jos mąstymas. Taigi šis brandus laikotarpis – puikus metas iš naujo sudėlioti prioritetus.
„Moterys, kurios jau anksčiau gilinosi į save, dažniausiai lengviau išgyvena pokyčius, tarp jų – ir menopauzę. Tačiau niekada nevėlu ieškoti santykio su savimi. Dabar gali būti puikus metas užsiimti savianalize, leisti sau atidžiau įsiklausyti į kūną ir jo poreikius“, – teigia psichologė-psichoterapeutė D.Balčiūnienė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica