Menopauzė: santykio su savimi paieškos

Greta Vanagienė
2020-01-27
Karščio bangos, padidėjęs prakaitavimas, miego sutrikimai, padažnėjęs širdies plakimas. Atėjus menopauzei šiuos fiziologinius pokyčius dažnai lydi ir pakitusi emocinė būsena. Psichologai pastebi: priimti naują gyvenimo etapą sunku ir dėl visuomenėje ypač gajaus amžinos jaunystės kulto. Mat tai ima reikšti – būti jos šešėlyje. Kaip prisijaukinti naują brandos etapą?
Menopauzė: santykio su savimi paieškos
Kiekviena menopauzę išgyvenanti moteris gali rasti tinkamiausią būdą pasitikėjimo savimi pusiausvyrai atgauti. Vienas geriausių – nuoširdus pokalbis su bendraamžėmis, kai kiekviena pasidalina pojūčiais, išgyvenimais ir kaip su jais tvarkosi. Pasidalintas skausmas mažėja, pasidalinta laimė didėja.

Pokyčiai ir socialiniai

Psichologė-psichoterapeutė Daiva Balčiūnienė teigia, jog dalis moterų menopauzę pasitinka su nerimu, sumišimu ar neretai jos neigimu. Menopauzė asocijuojasi su gyvenimo saulėlydžiu. „Žemesnę savivertę turinčios moterys ir tos, kurios sunkiau priima senėjimo procesus, gali jaustis nebeatitinkančios visuomenės, kurioje toks gajus jaunystės kultas, normų. Moterys ima sau kelti egzistencinius klausimus: kaip aš gyvenu, kaip noriu gyventi, ką galiu ir ko jau nebegaliu. Dažnai į juos sunku rasti atsakymus. Be to, nesąmoningai bijoma senatvės ar net mirties“, – pastebi psichologė-psichoterapeutė.

 
Pasak jos, tokios stiprios emocijos aplanko ne tik dėl organizmo pokyčių, bet ir dėl kitų natūralių tokiu metu vykstančių socialinių pasikeitimų: vaikai užauga ir palieka tėvų namus, bendradarbių gretose keičiasi karta, kartais prarandamas saugumas dėl finansų ir ateities.

 
Pažinti save iš naujo 
Vis dėlto kiekviena moteris gali rasti tinkamiausią būdą pasitikėjimo savimi pusiausvyrai atgauti. D.Balčiūnienė sako, kad vienas geriausių – nuoširdus pokalbis su bendraamžėmis, kai kiekviena pasidalina pojūčiais, išgyvenimais ir kaip su jais tvarkosi. Pasidalintas skausmas mažėja, pasidalinta laimė didėja.
 
„Moteris turi suvokti, kad menopauzė – natūralus gyvenimo etapas, kurį patirs kiekviena mūsų. Jame nėra nieko gėdingo, visi pokyčiai – natūralūs, svarbiausia jų neneigti, neslėpti. Fizinių pokyčių pripažinimas, kalbėjimas apie tai palaikančioje, nemoralizuojančioje, neteisiančioje, nenuvertinančioje aplinkoje ne tik leis prisijaukinti naują gyvenimo etapą, sukurs bendrumo jausmą, bet ir supažindins su juo artimiau. Svarbiausia per ilgai apie tai nedejuoti ir nepaversti šio pokalbio temos amžina. Jūs - ne menopauzė, jūs - žmogus, turintis gyvenime ir kitų vargų, džiaugsmų bei interesų. Tai - tiesiog kitas brandos etapas“, - kalba specialistė.
 
Natūralu, menopauzė neatskiriama nuo permainų, mat keičiasi ne tik moters kūnas, bet ir jos mąstymas. Taigi šis brandus laikotarpis – puikus metas iš naujo sudėlioti prioritetus.
„Moterys, kurios jau anksčiau gilinosi į save, dažniausiai lengviau išgyvena pokyčius, tarp jų – ir menopauzę. Tačiau niekada nevėlu ieškoti santykio su savimi. Dabar gali būti puikus metas užsiimti savianalize, leisti sau atidžiau įsiklausyti į kūną ir jo poreikius“, – teigia psichologė-psichoterapeutė D.Balčiūnienė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris