Meilė ar pagarba – kas svarbiau?

www.lsveikata.lt
2019-04-12
Su svetimais žmonėmis stengiamės elgtis pagarbiai ir tokios pagarbos tikimės iš jų. Tačiau, kad žmogus, esantis šalia, irgi to nusipelno, kartais pamirštame. Vis dėlto be pagarbos, tvirtina santykių konsultantas, laiminga santuoka neįmanoma.
Meilė ar pagarba – kas svarbiau?
Tarpusavio pagarbos trūkumas – daugelio porų problema. O be pagarbos meilė neįmanoma. Maža to, daugelis psichologų įsitikinę, kad ji net daug svarbesnė. Galima pamilti žmogų, kurį gerbi, tačiau pagarbos nebuvimas griauna visų santykių pamatą.

Šeimos santykių konsultantas, bestselerio „Jo slapta aistra“ autorius James Bauer:

- „Ji manęs negerbia, kodėl aš turėčiau tai daryti?“ – Dilanas pasilenkia manęs link tikėdamasis palaikymo. Iš karto įsiterpia Džaila, susierzinusiai trukteldama pečiu: „Aš jį gerbčiau, jeigu elgtųsi kaip vyras, o ne koks paauglys.“ Dilanas užverčia akis: „Matote dabar, kas vyksta.“
Jau žinau: reikia patylėti, kol šiedu nepabaigs visos plokštelės: „Jis iš manęs tyčiojasi! Ji manęs nevertina.“
 

Prieš akis iškyla kita pora, sėdinti ant tos pačios sofutės. Honi – ryški asmenybė, vyras - po jos padu. Sėdėdamas šalia žmonos nepratarė nė žodžio, tačiau mačiau, kaip įsitempę jo pečiai. Galbūt Honi išsireikalavo pagarbos, tačiau po ta nuolankumo kauke mačiau nuoskaudą ir atstūmimą.
Tarpusavio pagarbos trūkumas – daugelio porų problema. O be pagarbos meilė neįmanoma. Maža to, daugelis psichologų įsitikinę, kad ji net daug svarbesnė. Galima pamilti žmogų, kurį gerbi, tačiau pagarbos nebuvimas griauna visų santykių pamatą.
 
Kas gi ta pagarba?
Dažnai manoma, kad gerbiamas žmogus yra tas, kuriuo žavimės, apie kurį esame itin geros nuomonės. Tačiau tai nereiškia, kad jį idealizuojame: jis irgi gali kalbėti kvailystes, klysti. Tačiau mažyčiai trūkumai netrukdo matyti jo šviesiųjų pusių.
Daugelyje tikėjimų vertinamos visos gyvos būtybės. Vadinasi, plačiąja prasme nebūtina mylėti, kad galėtum gerbti. Mes pasirenkame pagarbiai elgtis su visais.
Dilanas ir Džaila manė, kad pagarbą reikia užsitarnauti, neįmanoma gi gerbti bet ko. Bandžiau jiems paaiškinti, kad su pagarba taip pat kaip su meile: geriausia, kai ji abipusė, įprasta ir besąlyginė. Jeigu nustojote vienas kitą gerbti, nustokite dėl to ginčytis. Pakalbėkite apie tai.
 
Įvardysiu tris pagrindinius pagarbos principus:
1. Pagarba turi būti abipusė. 

Jūs kartu, nes mylite vienas kitą. Jeigu įsimylėtų tik vienas, o kitas liktų abejingas, santykių nebūtų. Jausmai turi būti abipusiai. Pagarba - taip pat. Jeigu gerbiate partnerį, o jis jūsų nevertina, tai – ne sveiki santykiai, o kova dėl valdžios. Laikui bėgant ji susikoncentruos to rankose, kuris atsisako gerbti partnerį.
Honi galvojo, kad jos šeimoje viskas gerai, mat sutuoktinis nedrįsdavo jai papriekaištauti, tačiau ji net nepagalvojo pasiteirauti, kaip gi jis jaučiasi. Pasikartosiu, pagarba privalo būti abipusė.
 
2. Pagarba turi tapti įprastas dalykas.
Žmonių, kurie tuokiasi galvodami, kad mylės vienas kitą iki paskutinės gyvenimo dienos, laukia nusivylimas. Meilė – neamžina, ji ateina ir išeina. Tvirtos poros greitai suvokia, kad negalima visą gyvenimą kliautis vien efemeriška aistra. Tokie partneriai mokosi vienas kitą mylėti, net tais momentais, kai tos meilės, atrodo, nebelieka. Apie pagarbą galiu pasakyti tą patį.

Žavėjimasis partneriu tai yra, tai jo nėra. Šiandien jis atrodo jums nepakartojamas, o jau rytoj svarstysite, kaip galėjote su šiuo žmogumi susidėti. Tai - normalu. Tiesiog elkitės pagarbiai. Pagarba kaip ir meilė – įprotis.
 
3. Svarbu stengtis gerbti besąlygiškai
Daugeliu atvejų meilė priklauso nuo aplinkybių. Retas kuris myli nepaisydamas nieko. Iš tikrųjų mylime žmones už tai, kad jie atitinka mūsų lūkesčius. Būtent todėl yra nuostabi motinos ir vaiko meilė. Tėvai nenustoja mylėti atžalų, net jei tie liūdina savo poelgiais.
Būtų nuostabu, jei tarp partnerių išliktų toks besąlygiškas prisirišimas. Deja, taip nutinka tikrai ne visada. Nepavyks mylėti to, kuris nuolat apgauna, būna neištikimas, meluoja.
Pagarba taip pat retai kada būna besąlyginė. Jeigu partneris jus apgaudinėja, kaži ar gerbsite jį, liksite pora.
Vis dėlto pagarba – būtiniausia meilės sąlyga. Negalima jos dalinti kaip dovanos už gerą elgesį. Ji turi gyvuoti nuolat, jei saugote santykius. Reikia išmokti pasakyti: „Net jei tu pasielgsi, kaip patinka tik tau, nenustosiu tavęs gerbti, nes myliu tave.“ Ir svarbu, kad jūsų antroji pusė galėtų pasakyti tą patį.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica