Mažiau žaislų – daugiau fantazijos

Greta Vanagienė
2019-12-20
Ar pažįstama, kad vaikas, ką tik per šventes gavęs krūvas dovanų, vėl kaulija naujo žaidimo? Rodos, kuo daugiau perki, tuo greičiau šie pabosta. Karuselė užsisuka.
Mažiau žaislų – daugiau fantazijos
Patekę į lenktynes su laiku tėvai jaučia pareigą vaikus aprūpinti šiuolaikinėmis priemonėmis ar šiandienes aktualijas atitinkančiais žaislais - esą be jų mažasis atsiliks nuo šiuolaikinio pasaulio.

Vaikų ankstyvojo ugdymo psichologė, edukologė, žaidimo tyrimų laboratorijos tyrėja Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė aiškina, jog šiandien gaji greito malonumo kultūra, kai vaikai jiems skirtose veiklose nebeįžvelgia prasmės. 

 
Šventės – pertekliaus metas
Pasak psichologės G.Sujetaitės-Volungevičienės, šiandien gyvename žinių pilnoje visuomenėje, todėl tapome priklausomi nuo informacijos srauto. Jei neperskaitome dienos naujienų, jaučiame atskirtį nuo pasaulio. Dar daugiau – pastebima, kad dideli informacijos kiekiai žmogui kelia įtampą, nerimą ar net panikos priepuolius.

Patekę į lenktynes su laiku tėvai jaučia pareigą vaikus aprūpinti šiuolaikinėmis priemonėmis ar šiandienes aktualijas atitinkančiais žaislais - esą be jų mažasis atsiliks nuo šiuolaikinio pasaulio.
 
„Tėvai, jei nenuperka naujausių žaislų, dažnai gali jaustis nevisaverčiai, tai yra nepakankamai lavinantys vaikus“, - atkreipia dėmesį psichologė ir primena seną tiesą – mažiau yra daugiau.
„Visuomet keliu tikslą turėti nedaug žaislų, siūlau būti kūrybingiems. Su viena priemone galima drauge su vaikais susikurti daug žaidimų, skatinti juos tai daryti. Matau, kaip mano vaikai pirštu brauko kortelę – imituoja planšetę. Taigi susikuria ją patys. Ar pamenate laikus, kai patys turėjome vos vieną kitą žaislą, bet veiklos buvo daugybė! Karpėme, lipdėme, klijavome, žaislus kūrėme. Dabar gi viskas paduota. Vaikai gauna jau gatavus ruošinius, kurie dažnai net nėra interaktyvūs, teatlieka vieną funkciją“, - pastebi G.Sujetaitė-Volungevičienė.
 
Lavinti vaizduotę

Specialistė sako vaikų vaizduotę labiausiai lavina skirtingų faktūrų kaladėlės, dėlionės. Mat žaisdamas su jomis vaikas turi galimybę pasitelkti kūrybą ir pats susikurti žaidimą, vadinasi, lavinti vaizduotę.
„Visuomenė ir darbdaviai nori smalsių, kūrybingų asmenybių, tačiau kūrybiškumo šiais laikais niekas neskatina. Tėvams stengiuosi priminti, kaip svarbu su vaiku bendrauti, juokauti ir skatinti juos parodyti kūrybines puses“, - sako ji.
 
Be to, edukologė kritiška ir perdėtu tėvų susižavėjimu leisti vaikus į būrelius. Psichologė įsitikinusi, kad pirmaisiais metais mažyliui svarbu būti namų aplinkoje ir matyti kasdienę buitinę rutiną: „Mamos dažnai mano, kad jei vaikas tiesiog bus namuose, kol ši skalbia, verda sriubą ar plauna grindis, per tą laiką dykinės tuščiai. Neskirdama vaikui dėmesio stengiasi jį išsiųsti į įvairius užsiėmimus, tačiau pamiršta, kad vaikui taip pat svarbu matyti, kaip vyksta įprastas gyvenimas. Stebėdamas dirbančią mamą mažylis supranta, koks yra pasaulis, mokosi tų pačių įgūdžių, kurie jo laukia ateityje.“


Tarp kitko
Psichologai pastebi, kad mažiesiems per daug siūloma smegenis stimuliuojamų žaidimų. Taip nukenčia jų kūrybiniai gebėjimai, todėl pataria griežtai apriboti vaizdo žaidimus. Vaikams iki trejų metų patariama griežtai kontroliuoti filmukų ar vaizdelių žiūrėjimą. Moksliškai įrodyta, kad didelis stimuliavimas kenkia vaikų smegenims. Be to, šiuo etapu formuojasi vaiko kūrybiniai gebėjimai, todėl reikėtų lavinti fantaziją. Psichologai nuramina, kad nuo šiuolaikinio pasaulio mažieji per tą laiką neatsiliks ir tarp bendraamžių suras aktualų turinį.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica