Kodėl vaikui skauda galvą?

Aida Žemaitytė
2019-01-07
Kone normalu, kad suaugusiems „kartais skauda galvą“, tačiau jei šią frazę išgirstame iš vaiko, paauglio, puolame į paniką. Ar tikrai vaiko galvos skausmas yra būtinai rimto negalavimo signalas?
Kodėl vaikui skauda galvą?
Vaiko galvos skausmo priežastis gali būti ir labai šiuolaikinė: ilgas sėdėjimas prie kompiuterio ar telefono, „paskendimas“ kompiuteriniuose žaidimuose, pernelyg garsios muzikos klausymas (ypač per ausinuką).

Galvos skausmas rodo infekciją
Vaikų ligų gydytoja, vaikų klinikos „Mama, aš sergu“ vadovė Indrė Plėštytė-Būtienė sako, kad vaikams vien tik galvos skausmas būna itin retai: „Dažniausiai galvą skauda, kai sergama kitomis ligomis, tik kliniškai ne visuomet tai pastebima. Pavyzdžiui, jeigu tėvai atveda mažylį, kuriam iš pat ryto skauda galvą, galima įtarti artėjančios infekcijos pradžią, tik jos simptomai dar „neišlindę“, t.y. gerklė dar neparaudusi, kraujo tyrimai geri. Kitą dieną greičiausiai atsiras ir sloga, ir kosulys, ir karščiavimas. Galvos skausmai gali būti ir poinfekciniai, pavyzdžiui, po gripo.“ Tyrimais įrodyta, kad apie 40 proc. aštrių galvos skausmo priepuolių lemia būtent infekcijos.   
 
Įtampos galvos skausmai
Kita grupė vaikų galvos skausmų – vadinamieji įtampos skausmai. „Mes iš vaikų labai daug tikimės: gerų mokymosi rezultatų, tobulai atliktų kontrolinių darbų, gausaus popamokinių veiklų lankymo ir pan. Lygiai kaip suaugusieji dažnai po darbų grįžta skaudama galva, taip ir mokinukai – iš mokyklos“, – sako pašnekovė.

Galvos skausmo priežastis gali būti ir labai šiuolaikinė: ilgas sėdėjimas prie kompiuterio ar telefono, „paskendimas“ kompiuteriniuose žaidimuose, pernelyg garsios muzikos klausymas (ypač per ausinuką). „Kodėl taip yra? Nes vienu metu įtempiame ir regėjimą, ir mintis, ir klausą. Šalia to gali atsirasti ir akių, ausų skausmai“, – pažymi I.Plėštytė-Būtienė.
 
Negąsdinkite savęs onkologine liga
„Manau, tikslinga užsiminti ir apie tai, kad jei vaikui ar paaugliui ima skaudėti galvą, viena dažniausių tėvų baimių – tai gali būti susiję su onkologinėmis ligomis. Skubu tėvus nuraminti – tikrai ne! Jeigu galvos skausmas susijęs su rimtomis ligomis, paprastai jis bus „kitoks“: truks ilgai, šalia jo bus papildomų simptomų. Onkologinė liga, mano supratimu, yra viso organizmo liga, ją nustatyti ir surasti yra gana sudėtinga, ir praktiškai visada yra daugiau nei vienas simptomas (galvos skausmas)“, – nuramina gydytoja.
 
Jei mityba netinkama
Anot pašnekovės, galvą gali skaudėti ir nepapusryčiavus, dėl per didelio kiekio gazuotų gėrimų su kofeinu, rafinuotų produktų (bulvių traškučiai, džiūvėsiai), daug histamino turinčių produktų (šokoladas, ilgo galiojimo produktai: rūkytos dešros, žuvys, kečupas ir pan.), greito maisto vartojimo. „Kodėl taip yra? Nes į šiuos produktus dedama nitratų ir natrio chlorido, kurie susiaurina kraujagysles. Tokiu atveju dažniausiai pakanka sureguliuoti dienos režimą, mitybą, daugiau judėti ir būti gryname ore“, – pataria I. Plėštytė-Būtienė.
Nepakankamas skysčių, o ypač vandens, vartojimas taip pat gali lemti galvos skausmus. Dėl šios priežasties labai skvarbu išmokyti vaikus kasdien išgerti pakankamą kiekį vandens.
 
Jeigu vaikas greitai auga

Dalis tėvų galvoja, kad mokyklinio amžiaus vaikams dažnus galvos skausmus gali sukelti itin spartus fizinis augimas arba psichoemocinis krūvis. „Jeigu vaikas dar skundžiasi ir naktiniais kojų raumenų skausmais – galbūt tai gali būti dėl spartaus fizinio augimo. Tačiau tai greičiau išimtis nei taisyklė“, – sako gydytoja.
 
Skauda galvą dėl triukšmo?
„Moksliniais tyrimais įrodyta, kad jeigu pamokos metu klasėje yra labai didelis triukšmas, vaikui įsiminti informaciją yra žymiai sunkiau. Taigi, mokinys, norintis įsisavinti informaciją, turės dar labiau įtempti savo nervų sistemą, smegenis. Tai vėlgi gali lemti galvos skausmus vakare, – paaiškina pašnekovė. – Visas klausos aparatas yra galvoje, tad be galo garsi muzika (ir jos sukeliama vibracija), dažnas ausinių naudojimas nesaugiu garsu, be abejo, persiduoda į galvos zoną ir, tikėtina, gali sukelti net ilgalaikius galvos skausmus“.
 

Išsiaiškinkite, ar vaikas nepatyrė traumos 
Jei mokyklinio amžiaus vaikas staiga pradeda skųstis galvos skausmu, gydytoja siūlo išsiaiškinti, ar vaikas „nenuslėpė“ patirtos galvos traumos. „Atidžiai apžiūrėkite galvą ir kiek įmanoma ramiau pasikalbėkite su vaiku, ar mokykloje neįvyko koks incidentas, ar nevėmė, ar nebuvo praradęs sąmonės. Deja, vaikai dėl įvairių priežasčių ne visuomet nori atvirauti, tačiau patikinkite juos, jog šįkart tai labai svarbu“, – pataria I. Plėštytė-Būtienė.
 
Stebėkite vaiką
Jeigu mažylis galvos skausmu skundėsi ne vieną kartą, atidžiai jį stebėkite ir užsirašykite: kiek trunka priepuolis, kokiomis aplinkybėmis kyla skausmas, kuriuo paros metu, kaip garsas ir šviesa veikia būklę. Su šiais užrašais eikite pas gydytoją. 


Tarp kitko
Vos išgirdę, kad vaikui skauda galvą, neskubėkite jaudintis ir galvoti diagnozių. Medikų duomenimis, tik 5 proc. užfiksuotų atvejų, kai paaugliai skundžiasi galvos skausmu, yra pavojingi gyvybei.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica