Karantinas nuvargino ir akis

www.lsveikata.lt
2020-05-21
Karantino metu nuo ilgo žiūrėjimo į ekranus – tiek darbo reikalais, tiek laisvalaikiu – galime pajusti, kad akys sausėja, pavargsta, matomas vaizdas tampa ne toks ryškus. Daktarė oftalmologė Donata Montvilaitė sako, kad šiuos simptomus slopinti gali padėti keli naudingi įpročiai. Pasak „Eurovaistinės“ sveikatos specialistų, geresnį regėjimą išsaugoti gali padėti ir subalansuota mityba.
Karantinas nuvargino ir akis
Gydytoja oftalmologė sako pastebinti, kad vis daugėja trumparegystės atvejų, nes dalis žmonių daug laiko praleidžia intensyviai dirbdami iš artimo atstumo.

Oftalmologė D.Montvilaitė sako, kad karantinas pakoregavo mūsų įpročius, dėl kurių nukentėjo ir akių būklė – daug mažiau laiko praleidžiame lauke, žmonės pradėjo daugiau dirbti ir užsisėdėti prie ekranų. Dirbant prie kompiuterio, pasak gydytojos oftalmologės, svarbu reguliariai pailsinti akis, išeiti pasivaikščioti į lauką ar bent į balkoną.
 

„Yra auksinė taisyklė – 20/20. 20 minučių darbo ir 20 sekundžių poilsio, ilsėdamiesi turėtumėte pasižiūrėti į 20 metrų tolį. Jeigu taip nepavyksta, svarbu pailsėti bent kartą per valandą, tačiau tada skirti kiek daugiau laiko pailsinti akims – 5–10 minučių“, – sako oftalmologė Donata Montvilaitė.

 
Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį, kad akis vargina artimas atstumas, todėl taisyklė galioja ir skaitant, mezgant ar darant kitus darbus, kurie reikalauja įtempto žvilgsnio. Kompiuteriai papildomai sukelia nuovargį ir dėl skleidžiamos mėlynos spinduliuotės.

Dirbant prie kompiuterio svarbus ir tinkamas apšvietimas, specialistai rekomenduoja vengti dirbti tamsoje, o net ir žiūrint vakaro filmą turėtume kambaryje palikti bent minimalų apšvietimą. Saulėtomis dienomis svarbu atsižvelgti, kad ant ekrano nekristų saulės spinduliai ir neatsirastų atspindžiai, nes dėl to akys papildomai įsitempia.
 
Treniruotė akims?
Dalis žmonių linkę galvoti, kad nenešiodami gydytojo paskirtų akinių taip treniruoja regėjimą, tačiau, taip tikrai nėra. D.Montvilaitė atkreipia dėmesį, kad nešiojant akinius regėjimas tikrai nepablogėja, taip atrodo tik dėl to, kad žmogus pamato tikrąjį vaizdą, todėl suveikia kontrasto principas ir juos nusiėmus atrodo, kad prasčiau matoma.
Gydytoja sako, kad vengiantys nešioti akinius rizikuoja pabloginti savo akių būklę. „Pagalvokite apie futbolininkus, kurių vieni žaidžia specialiais bateliais, o kiti – basomis. Basas futbolininkas gali įmušti įvartį. Tačiau, kuris futbolininkas labiau rizikuoja susižaloti kojas? Žinoma, kad basas patirs kur kas daugiau nepatogumų, apsibrozdins. Lygiai taip pat ir vengiantys dėvėti akinius“, – vaizdžiai palygina gydytoja.
Gydytoja oftalmologė sako pastebinti, kad vis daugėja trumparegystės atvejų, nesdalis žmonių daug laiko praleidžia intensyviai dirbdami iš artimo atstumo.


 
Komentaras
„Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė:

- Saugant akis, naudinga vartoti regėjimą gerinančių preparatų, specialių papildų akims, kuriuose būtų antioksidantų, liuteino, vitamino A ir E, maisto papildų su natūraliu mėlynių ekstraktu, žuvų taukų.
Akių sveikatai gerinti gali būti naudingi ir dažniau vartojami tam tikri produktai. Rekomenduoju valgyti vaisių ir daržovių, kuriose daug vitaminų A ir E (morkų, apelsinų, pomidorų, bulvių, obuolių), kepenėlių, pieno produktų, žuvies, mėsos, kiaušinių. Kitaip tariant, svarbu subalansuotai maitintis. Gerti pakankamai vandens, taip mes drėkinsime akis iš vidaus.
Akims taip pat naudingos mėlynių uogos, karotinoidai, liuteinas, selenas, cinkas, vitaminas E, C, A, D, B2 ir omega-3, tačiau ne visada užtenka valgyti rekomenduojamus maisto produktus, kad akys būtų aprūpintos reikalingais vitaminais ir mikroelementais, todėl tenka vartoti ir tam skirtus maisto papildus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica