Iššūkis: kasdien – į eketę

Aigustė Tavoraitė
2019-02-07
Išdrįstumėte kaip reikiant spaudžiant šaltukui nerti į ledinį vandenį? Tvirtinama, kad tokį iššūkį nusprendusių priimti entuziastų ratas auga, tačiau medikai įspėja, jog organizmui naudingas bus tik nuoseklus grūdinimasis.
Iššūkis: kasdien – į eketę
„Aišku, tai nėra visiškas garantas, kad nesusirgsi. Esama teorijos, kad norint apsisaugoti nuo gripo turi maudytis du kartus per dieną, mat „apsauga“ trunkanti dvylika valandų. O šiaip stiprinama imuninė sistema, grūdinamasi. Tikrai neteko pasimaudžius eketėje sušalti ar juo labiau susirgti“, – šypsojosi Sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė.

„Skiepas“ nuo peršalimo
Neseniai iššūkį į eketę panerti kasdien 30 dienų paskelbusio Sveikuolių sąjungos prezidento Simono Dailidės teigimu, žiemos maudynės populiarėja. „Džiaugiamės, kad jau prie trečius metus vykstančios akcijos prisijungia vis daugiau Lietuvos miestų. Tuomet pradėjau vienas, filmavau ir dalinausi internete, o šiandien vaizdo įrašus kasdien atsiunčia iš Kauno, Radviliškio, Marijampolės, Trakų kviesdami prisijungti ir kitus“, – apie lyg virusą plintantį grūdinimosi būdą pasakojo sveikuolis. Žiemiškų maudynių kadrais spėjo pasidalinti ir ne vienas visuomenėje žinomas žmogus – humoristas Cololo, radijo ir televizijos laidų vedėja Gabrielė Martirosianaitė ir kt.
 
Ne vienerius metus lediniame vandenyje besimaudantis Simonas tvirtina, kad panėrus į eketę gauni „skiepą“ nuo visokių peršalimų visai dienai. „Aišku, tai nėra visiškas garantas, kad nesusirgsi. Esama teorijos, kad norint apsisaugoti nuo gripo turi maudytis du kartus per dieną, mat „apsauga“ trunkanti dvylika valandų. O šiaip stiprinama imuninė sistema, grūdinamasi.

Tikrai neteko pasimaudžius eketėje sušalti ar juo labiau susirgti“, – šypsojosi pašnekovas.
Gyvenimo ne šio grūdimosi būdo neįsivaizduojantis vaikinas sakė norintis ne tik įkvėpti žmones gyventi sveikiau, bet ir paskatinti nugalėti baimę. Teigiama, kad panirus į šaltą vandenį galima atsikratyti bene pusę žmones kamuojančių baimių, kurių suskaičiuojama net apie du šimtus. „Ne tik organizuojame šį trisdešimties dienų iššūkį, bet ir 25 metrų plaukimą eketėje Trakuose kovo antrąją“, – pridūrė S.Dailidė. 
 
Pratintis po truputį
Grūdinimosi nauda žmogaus sveikatai žinoma jau nuo seniausių laikų. Tai yra nuolatinis saugaus streso organizmui didinimas. Teigiama, kad grūdinimas šalčiu sukuria tvirtą skydą nuo peršalimo ligų, bakterinių ir virusinių infekcijų stimuliuojant imunitetą ir gerinant termoreguliacijos procesus.
 
Ledinis vanduo stimuliuoja biologiškai aktyvius taškus. Pripratinę savo organizmą prie temperatūrų skirtumų mes prarandame galimybę peršalti. Svarbiausia tai daryti nuolat pamažu didinant temperatūrų skirtumus.
Maudynių šaltame vandenyje šalininkai primena, kad grūdintis reikia pradėti po truputį – nuo arbatinio šaukštelio. Pasemti juo sniego, ištirpinti ir užsipilti ant nugaros. Kitą kartą įšilus paimti didesnį šaukštą, dar vėliau – stiklinę. Pradėti nuo 50 g, vėliau – 100 g, 200 g. Žmogus net nepastebės, kaip po mėnesio galės užsiversti kibirą ištirpinto sniego bei galiausiai panirti ir į eketę.


 
Specialisto komentaras
Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas:

- Jeigu žmogus grūdinosi vandenyje nuo to laiko, kai buvo šilta, ir po truputį didino krūvį prieš nerdamas į ledinį vandenį, toks užsiėmimas yra sveikas. Jeigu žmogus nepasiruošęs šoks į eketę, tai nebus nei sveika, nei prasminga, taip organizmas tik gaus adrenalino. Grūdinimosi esmė – tą daryti nuolatos, palengva, saugiai ir be pertraukų. Jeigu to nesilaikoma, tokios žiemos pramogos yra ne grūdinimasis, o tiesiog maudynės eketėje. Kiek tai yra sveika, galima diskutuoti lyginant su sėdėjimu itin karštoje pirtyje ir varžymusi, kas joje ilgiau išbus. Tuomet tiesiog gaminasi adrenalinas, o tai nieko bendra su sveikata neturi. Norint taip grūdintis palengva galima pradėti nuo kontrastinio dušo, tačiau esant lėtinėms, ypač uždegiminės ligoms, tą daryti tik gydytojui leidus. Taip pat būtina laikytis žiemos maudynių taisyklių – prieš tai padaryti apšilimą, nusimaudžius ilgai nedelsti apsirengti ir eiti į šiltą vietą. 
Kitas svarbus geros sveikatos ir savijautos principas – įvairiapusiškumas. Jeigu mes sveikatinimą apribosime tik lindimu į šaltą vandenį, puikios savijautos rezultatų nepasieksime. Sėkmingo grūdinimosi puokštę sudaro fizinis krūvis, buvimas gryname ore, tinkamas dienos režimas, judėjimas ir mityba.

 
Verta žinoti
Normalaus imuniteto žmogui grūdinimasis šalto vandens vonelėmis, apsitrynimas žiemą sniegu yra naudingas, nes gerina širdies darbą, kraujo apytaką, didina baltųjų kraujo ląstelių kiekį. Yra manoma, kad šaltas vanduo veikia žmogaus emocijas, elgseną, miegą ir atmintį. Vis dėlto organizmo tinkamai neparengus, šaltas vanduo gali ir susargdinti, todėl su juo reiktų elgtis atsargiai.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica