Platina ir netiesiogiai
„Gali atrodyti, kad graužikai mums nepavojingi, nes jų paprastai neliečiame ar net nematome. Tačiau svarbu atminti, kad kai kuriomis ligomis galima užsikrėsti ir per erkes, blusas, uodus, kurie maitinosi infekuotų graužikų krauju ar jų išskyromis. Todėl reikėtų jų saugotis“, – įspėja NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Valaikienė.
Specialistė paaiškina, kad žmogus graužikų platinamomis ligomis gali užsikrėsti dviem būdais. Tiesiogiai – liečiant graužikus, kontaktuojant su jų seilėmis, šlapimu, išmatomis, įkandus ar įdrėskus graužikams. Šiuo būdu plinta įvairios bakterinės infekcinės ligos: jersiniozė, leptospirozė, pseudotuberkuliozė, tuliaremija. Užsikrėtus netiesiogiai – per erkes, blusas, uodus ir kitus nariuotakojus, kurie maitinosi infekuotų graužikų krauju ar jų išskyromis, – gali plisti tokios ligos, kaip erkinis encefalitas, Laimo liga, riketsiozė.
Trys grėsmingos ligos
Viena dažniausių ligų, kurią tiesiogiai gali platinti graužikai, yra
jersiniozė. Pernai ji buvo diagnozuota 145 Lietuvos gyventojams, o 2022 m. – 139. Gamtoje jersinijos egzistuoja kaip graužikų parazitai. Šios bakterijos ypač pavojingos mažiems vaikams, senyvo amžiaus žmonėms ir tiems, kurių silpnas imunitetas.
Mažiems vaikams liga dažniausiai pasireiškia karščiavimu, pilvo skausmu, viduriavimu, neretai su krauju išmatose. Vyresniems vaikams ir suaugusiems asmenims dominuojantys požymiai gali būti tik karščiavimas ir pilvo skausmas, todėl infekcija gali priminti apendicitą.
Dar vienos graužikų platinamos ligos – tuliaremijos – atvejai Lietuvoje reti. Praėjusiais metais užregistruota 13 atvejų, o užpernai – 15.
Užsikrėsti
tuliaremija galima tiesiog paglosčius gyvūną ar įkandus vabzdžiui, taip pat vartojant netinkamai apdorotą mėsą ar atsigėrus nešvaraus vandens. Liga prasideda karščiavimu iki 38-40° C, atsiranda drebulys, galvos bei raumenų skausmai, bendras silpnumas, blogas apetitas, įvairūs bėrimai. Vėliau gali prasidėti akių uždegimas su pūlingomis išskyromis, gerklės skausmas, pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas, padidėja kepenys ir blužnis, ligonį kankina sausas kosulys, skausmai krūtinėje.
„Sergantys arba nugaišę gyvūnai gali užteršti ir aplinkui esantį dirvožemį, vandenį ar maisto produktus, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Jonas Antanavičius. – Taip formuojasi gamtiniai tuliaremijos židiniai, kur infekcija gali plisti kitiems miško gyventojams. Svarbu žinoti ir tai, kad šią ligą žmogui gali pernešti kraujasiurbiai vabzdžiai – erkės ar uodai, tačiau užsikrėtęs žmogus kito žmogaus užkrėsti negali.“
Nors 2022-2023 m.
leptospirozės atvejų Lietuvoje nebuvo užregistruota, specialistai primena, kad ši liga gali būti labai pavojinga. Žmonės dažniausiai užsikrečia besimaudydami, gerdami ar naudodami buities reikmėms atvirų vandens telkinių vandenį, tiesioginio sąlyčio su infekuotais graužikais, jų šlapimu ar kitais kūno skysčiais metu. Anot NVSC atstovų, šią ligą gali platinti ir naminiai gyvūnai – karvės, kiaulės, avys, šunys, katės, arkliai.
Leptospirozė prasideda staiga: iki 39-40 laipsnių pakyla temperatūra, skauda galvą, strėnas, ypač blauzdų raumenis. Kartais prasideda pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai. Kai kuriems ligoniams atsiranda geltos požymių, inkstų pažeidimo bei meningito reiškinių, gali išberti. Iki dešimtadalio susirgusiųjų išsivysto sunki ligos forma, inkstų ar kepenų nepakankamumas.
Būtina naikinti
Specialistų teigimu, norint užtikrinti gyvenamosios aplinkos, maisto produktų, gyvūnų pašarų apsaugą ir užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų atsiradimui ir plitimui, graužikus būtina nuolatos ir laiku naikinti. Paprastai jie naikinami autorizuotais biocidiniais produktais. Patalpų viduje, kur biocidinių produktų naudoti negalima, specialistai rekomenduoja pasitelkti įvairius mechaninius, automatinius spąstus bei kitas nechemines priemones. Veterinarijos vaistinėse ar prekybos centruose galima įsigyti neprofesionaliam graužikų naikinimui skirtų biocidinių produktų arba mechaninių priemonių: spąstų, gaudyklių, klijais suteptų lipnių juostų.
„Jeigu graužikų lengvai išnaikinti nepavyksta patiems, į pagalbą reikėtų kviestis kenkėjų kontrolės įmonių specialistus, kurie turi licenciją šiai veiklai. Jie parinks tinkamas chemines medžiagas, atsižvelgdami į patalpų pobūdį ir graužikų gausumą bei juos išnaikins“, – pataria J.Antanavičius.
Verta žinoti: apsisaugoti padeda tvarka
Siekiant apsisaugoti nuo graužikų platinamų ligų, NVSC specialistai rekomenduoja laikytis kelių paprastų taisyklių:
Pirmiausiai būtina užtikrinti tinkamas maisto laikymo sąlygas. Visi maisto gaminimo reikmenys turėtų būti laikomi sandariai uždarytuose induose.
Taip pat svarbu kruopščiai plauti daržoves ir vaisius po tekančiu vandeniu, nes ant jų paviršiaus gali būti graužikų paliktų nešvarumų.
Ekspertai primena, kad pavojinga vartoti apgraužtus ar užterštus maisto produktus (ypač sandėliuose laikomas daržoves). Patariama negerti vandens iš atvirų telkinių.
Kad graužikai nepatektų į namus, būtina užtaisyti visus plyšius ir angas pastatų pamatuose. Taip pat rekomenduojama pašalinti ant pastatų susiraizgiusius vijoklinius augalus, kurie neretai tampa puikiu prieglobsčiu graužikams.
Ne mažiau svarbi ir tinkama patalpų bei aplinkos priežiūra. Reikėtų vengti kaupti maisto atliekas ir šiukšles, kurios pritraukia graužikus.
Specialistai primena, kad dažnas rankų plovimas muilu ar dezinfekavimas yra viena efektyviausių priemonių, padedančių išvengti ligų, kurias gali platinti graužikai.
Komentuoti: