Į mokyklą su sveikatai palankiais užkandžiais

Giedrė Montvilaitė
2020-08-31
Vaikų vystymuisi labai svarbus valgymo režimas. Todėl reikalinga pasirūpinti, kad jie mokykloje neperalktų ir reguliariai turėtų ką užkąsti. Į ką svarbu atkreipti dėmesį, renkantis, ką mokiniui dėti į priešpiečių dėžutę, pataria gydytoja dietologė Justė Parnarauskienė.
Į mokyklą su sveikatai palankiais užkandžiais
Jeigu mokykloje gaminamas maistas vaikui nepatinka, tėvai turėtų pasirūpinti įdėti atitinkamai didesnę užkandžių porciją. Taip pat, jeigu užsiimama popamokine veikla, būreliais, vėlgi reikėtų įdėti papildomai daugiau maisto.

Neversti per prievartą
Prieš pradedant galvoti apie užkandžius dienos metu, pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į pusryčius. Pirmas valgymas po nakties yra labai svarbus. Jis sužadina metabolizmą ir patį organizmą. Pavalgęs vaikas bus labiau susidomėjęs pamokose ir geriau įsimins, ką kalba mokytojas. 
Naudingiausi pasirinkimai pusryčiams augančiam vaiko organizmui: košės, sumuštiniai, kiaušiniai, daržovės, varškės patiekalai, jogurtas, šiek tiek mėsos, sūrio. Verdant košę, patariama ją virti ne tik ant vandens, tačiau įpilti ir pieno. Taip bus gaunama ne tik angliavandenių, bet ir daugiau baltymų. Kiaušiniai tinka tiek virti, tiek kepti nedideliame riebalų kiekyje. Tiesa, ne visi vaikai nori ir gali valgyti iš ryto. Todėl nereikėtų versti vaiko, jei šis tikrai nesijaučia alkanas vos nubudęs.
 

„Idealu, jei užkandžiai kiekvieną dieną skirtųsi. Rekomenduojami produktai turi būti gausūs vitaminų ir mineralų“, - sako gydytoja dietologė Justė Parnarauskienė.

 

Valgyti reguliariai 
Vaikui nevalgant pusryčių namie, su juo turėtų būti kalbamasi, kad jis būtinai užkąstų atėjęs į klasę dar prieš pirmą pamoką arba po jos. Jeigu mokykloje gaminamas maistas vaikui nepatinka, tėvai turėtų pasirūpinti įdėti atitinkamai didesnę užkandžių porciją. Taip pat, jeigu užsiimama popamokine veikla, būreliais, vėlgi reikėtų įdėti papildomai daugiau maisto. Laiko intervalai tarp valgymų turėtų būti ne ilgesni nei trys valandos. Pradinukams – dvi su puse.
 
Maistinės medžiagos reikalingos tiek protinei, tiek fizinei veiklai. Negavus jų ilgiau nei rekomenduojama, jaučiamas bendras fizinis nuovargis, gali būti sunku susikoncentruoti į mokomą medžiagą. Galvos svaigimas arba skausmas – taip pat dažni indikatoriai, signalizuojantys, kad būtina pavalgyti.
Organizmas ilgai netrunka sunaudoti suvalgytas maisto medžiagas ir jų ilgainiui ima trūkti. Jeigu tai tęsiasi pakankamai ilgai, gali sutrikti sveikata, vystytis mitybos nepakankamumas arba nutukimas. „Po ilgo nevalgymo laiko, pradedama valgyti bet kas, kas yra po ranka“, - sako specialistė. Dažniausiai, tai būna saldainiai, batonas, bandelės ar kiti nemaistingi produktai.
 
Maistinių medžiagų įvairovė
Pasak pašnekovės, būtų idealu, jei užkandžiai kiekvieną dieną skirtųsi. Toliau rekomenduojami produktai gausūs vitaminais ir mineralais. Jie ne mažiau svarbūs nei „didžiosios maistinės medžiagos“ – baltymai, riebalai ir angliavandeniai.
Pagal galimybes į priešpiečių dėžutę galima įdėti įvairių vaisių. Tik svarbu rinktis tokius, kurie greitai nesugestų. Taip pat daržovių, pavyzdžiui, agurką, pomidorą. O morkas, moliūgus ar kaliaropes dėl patogumo galima supjaustyti šiaudeliais. Į mažesnius indelius galima įdėti kokio nors padažo, kuriuo vaikas galės pasiskaninti daržoves.

 
Rekomenduojama rinktis natūralų jogurtą. Jei vaiką sunkiau pripratinti prie jo skonio, galima į jį pridėti vaisių arba uogienės. Tokiame gėrime vis tiek bus mažiau cukraus nei įprastame, parduotuvėje pirktame jogurte su skoniu.  Dėl užkandžių įvairovės taip pat galima įdėti riešutų, sūrio lazdelių, įvairių kokybiškos mėsos gabaliukų, duoniukų, trapučių. Renkantis miltinius produktus, svarbu, kad juose būtų kuo didesnis skaidulų kiekis. Jos padeda ilgiau jaustis sotiems.
Rytiniam užkandžiui, kurį vaikas valgytų vietoj pusryčių, galima rinktis sumuštinį. Jei nėra labai karšta, jis puikiai tiks ir vėlesniam užkandžiui. Sumuštinis – karštas ar ne – nesvarbu. Svarbiausia, kad duona ar batonas, su kuriuo jį darysime, būtų iškeptas iš pilno grūdo miltų. O skaidulų šimte gramų turėtų būti daugiau nei penki gramai.
 
Ko vengti?

Maistas, kurį ruošiame vaikui į mokyklą, turėtų būti kuo natūralesnis. Jei įmanoma, be saldiklių, konservantų, dažiklių ir kitų dirbtinių maistinių priedų. Gydytoja dietologė pataria vengti sausainių, saldainių ir kitų saldumynų. Taip, jie greitai suteikia vaikui energijos, tačiau ji taip pat greitai ir išsenka. 
Jei kepate sumuštinius, svarbiausia jų per daug neapskrudinti. Duonai skrundant, gaminasi kancerogeninės medžiagos. Todėl dažnai valgydami tokį maistą rizikuojame susidurti su sveikatos problemomis. Taip pat rekomenduojama vengti į sumuštinį dėti virtą dešrą. „Idealiausia, jei jos visai nebūtų vaiko mityboje“, - teigia pašnekovė.

 
Alternatyvos nesveikiems užkandžiams
Vaikų pamėgti bulvių traškučiai gali būti sveikesni. Apsukresnės mamos jų gali iškepti namie, orkaitėje be didesnio riebalų kiekio. Būtent virimas riebaluose, aliejuje yra didžiausia jų blogybė. Tuo tarpu naminiais traškučiais retkarčiais galima paskanauti.
Vietoje saldainių vaikui galima pasiūlyti riešutų, šviežių arba džiovintų vaisių. Dabar gausu džiovintų vaisių batonėlių, kuriuose nėra pridėtinio cukraus. Jiems saldumo dažniausiai suteikia datulės, kurių sudėtyje yra natūralaus cukraus. Tokiuose batonėliuose ir skaidulų kiekis didesnis. Jeigu norisi traškumo, patartina paieškoti duonelių. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris