Gudobelė – gamtos dovana širdžiai

Aigustė Tavoraitė
2016-09-08
Prisirinkau ir pasidžiovinau gudobelės žiedų su lapais. Noriu pasiteirauti, kaip juos galima vartoti? Ar galima žolelėmis profilaktiškai stiprinti širdį?
Adelė, 66 m.
Gudobelė – stiprus antioksidantas, kuris, manoma, padeda išsiplėsti vainikinėms arterijoms, paskatina kraujo tekėjimą širdies link. Taip sumažinama širdies priepuolių, infarktų ir mirčių nuo širdies ligų rizika, tai gali padėti išvengti komplikacijų sveikstant po tokių chirurginių intervencijų kaip angioplastika.

Gydomosios gudobelės savybės žinotos dar senovės graikų ir indėnų. Lietuvoje vaistinei žaliavai naudojami gudobelių žiedai, vaisiai ir lapai. Ši žolė pirmiausia teigiamai veikia širdies raumens veiklą ir kraujotaką, padeda sumažinti įtampą, pagerina virškinimą, gali būti naudinga mažinant „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Neatsitiktinai šio augalo pagrindu gaminami vaistiniai preparatai – „Širdies lašų“ tinktūra, sirupai, tabletės ir kt.
 
Atsako specialistė
Žolininkė, provizorė farmakognostė Jadvyga Balvočiūtė:


Gudobelė veikia raminamai, yra labai naudinga sergant įvairiomis širdies ligomis: širdies neurozėmis, esant permušimams, skausmams širdies plote, taip pat – varginant migrenai, galvos skausmams, svaigimui, nemigai, padidėjus kraujo spaudimui.
 
Pasirinktus gudobelės žiedus su lapais galima vartoti darant antpilus – tiesiog užpilant karštu vandeniu. Tokios gydomosios arbatos vieną valgomąjį šaukštą reikėtų užplikyti stikline karšto vandens, palaikyti 15 min. Skystį reikėtų išgerti per dieną – padalinant į tris porcijas.
 
Gudobelės žiedus galima sumaišyti ir su kitomis žolelėmis, priklauso, koks yra žmogaus kraujo spaudimas. Geriausia tokią arbatą suvartoti prieš valgį, tačiau šiaip gudobelė nėra tas augalas, kuris didintų skrandžio rūgštingumą, ji kaip tik padeda šiek tiek ir tulžiai nutekėti. Todėl nieko baisaus, jei bus geriama ir po valgio, tik galima palaukti kokių 10 min.
 
Labai vertingi ir gudobelės vaisiai, juose yra 2–5 proc. flavonoidų (hiperozidas), rauginių medžiagų, organinių rūgščių, apie 10 proc. sacharidų, pektinų, karotinoidų, riebalinio aliejaus, saponinų.
Profilaktiškai kasdieniam vartojimui labai naudinga pasidaryti rudeninių gėrybių arbatos mišinį – kartu su gudobelės vaisiais sumaišyti erškėčių, šermukšnių uogų.

 
Reikėtų kokį valgomąjį šaukštą tokio mišinio užpilti stikline ar puse litro karšto vandens (priklauso, kiek skysčių norite išgerti) ir palaikyti ilgesnį laiką. Naudinga tokią arbatą palikti pritraukti termose per naktį. Ši turtinga vaisių arbata padės sustiprinti imunitetą artėjant tamsiajam metų laikui.
 
Taip pat gudobelės uogas su visais kauliukais galima sumalti ir dėti į kepinius, kitus patiekalus. Iš po pirmųjų šalnų nuskintų uogų galima pasigaminti ir gardaus sirupo: gudobelių vaisius reikėtų apvirti šlakelyje vandens, tada nukošti, kad atsiskirtų kauliukai, ir įberti cukraus.
Gudobelė nėra toksiškas augalas, todėl terapinėmis dozėmis jį galima vartoti ilgesnį laiką. Tačiau bet kuriuo atveju prieš vartodami žoleles gydomaisiais tikslais, būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju.


 
Verta žinoti
Gudobelei būdingos antioksidacinės savybės padeda apsisaugoti nuo kraujo plokštelių susidarymo – aterosklerozės formavimuisi.
Tyrimais įrodyta, kad gudobelės uogų preparatai padeda įveikti skausmą krūtinėje (krūtinės anginą).
 
Gudobelės uogos ypač naudingos kovojant su širdies ligomis, kurios susijusios su senėjimo procesais.
Šios uogos taip pat naudingos moterims, varginamoms menopauzės simptomų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    2025.05-09
    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių galima pamatyti net apie dvidešimt. Su šiomis rūšimis kovojama: jųSkaityti plačiau
    Ko ieškoti šokolado etiketėse?

    Ko ieškoti šokolado etiketėse?

    2025.05-08
    „Žmonės įpratę manyti, kad juodasis šokoladas turi būti kartus, tačiau kartumas nėra kokybės ženklas. Priešingai, dažnai tai prastos kokybės ar netinkamai apdorotų pupelių požymis“, – vieną didžiausių mitų apie juodąjį šokoladą griauna šokolado ekspertės. Apie šokolado kokybę kalbamės su „Beaningful“ bendraįkūrėja, skonio eksperte Ieva Pikžirnyte-DignaiSkaityti plačiau
    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    2025.04-24
    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eilinį kartą su šeima pasidalinome svarbiausiais paros skaičiais, susimąsčiau: nuoSkaityti plačiau
    Elektroninės patyčios: planas tėvams

    Elektroninės patyčios: planas tėvams

    2025.04-17
    „Jei tradicinės patyčios baigiasi pasibaigus pamokoms, elektroninės gali tęstis ištisą parą“, – apie neraminančias skaitmeninio smurto tendencijas „Vaikų linijos“ organizuotoje paskaitoje „Elektroninės patyčios: kaip tėvai galėtų padėti vaikams?“ kalbėjo kampanijos „Be patyčių“ koordinatorė Eglė Tamulionytė ir dr. Jurgita Smiltė Jasiulionė.
    Skaityti plačiau
    Kaip mato paukščiai?

    Kaip mato paukščiai?

    2025.04-11
    Pavasarį dažniau kilsteliame galvą į debesis ir stebime iš šiltųjų kraštų parskrendančius paukščių būrius. „Mums debesys nėra vienalyčiai: turi tamsesnį ar šviesesnį kraštelį, tamsesnis debesis užgožia šviesesnį. Paukščiui visas tas debesų masyvas gali atrodyti kaip vienas didelis debesis“, – sako Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro BioSkaityti plačiau

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

    „Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties o...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris