Elektroninės cigaretės – sveikesnė alternatyva?

Aigustė Tavoraitė
2018-05-10
Rūkau jau daugiau nei dešimt metų, noriu mesti šį įprotį, bet labai sudėtinga. Išbandžiau elektronines cigaretes, galvoju, gal tai sveikiau? Patarkite, kaip sėkmingai padėti mesti rūkyti?
Linas, 32 metai
Elektroninės cigaretės – sveikesnė alternatyva?
Specialistai nėra linkę naudoti žodžių „rūkymas“ ir „sveika“ tame pačiame sakinyje, tačiau tokios naujos alternatyvos kaip elektroninės cigaretės būtų mažiau žalingas pasirinkimas tiems, kas negali visiškai atsisakyti šio žalingo įpročio.

Pataria specialistė
Šeimos gydytoja psichoterapeutė Viktorija Andrejevaitė:

- Specialistai nėra linkę naudoti žodžių „rūkymas“ ir „sveika“ tame pačiame sakinyje, tačiau tokios naujos alternatyvos kaip elektroninės cigaretės būtų mažiau žalingas pasirinkimas tiems, kas negali visiškai atsisakyti šio žalingo įpročio. Naujausi tyrimai rodo, kad elektroninių cigarečių rūkymas yra 95 proc. mažiau žalingas nei reguliarių cigarečių rūkymas. Degimo procesai, kurių metu susidaro smalkės arba dervos – kenkia, o vadinamasis „švarus“ nikotinas yra ne toks žalingas dėl to, kad neturi tokių ilgalaikių pasekmių.

 
Elektroninių cigarečių garai skiriasi nuo įprastoms cigaretėms būdingų dūmų. Juose nėra dervų, taip pat – smalkių, kurios didina trombų riziką. Dalis ekspertų mano, kad įkvėpti elektroninių cigarečių garų yra mažiau kenksminga nei cigarečių dūmus. Tačiau vis dar mažai žinoma apie išgarinto propilenglikolio ir glicerolio saugumą, galimą kancerogeninį poveikį.
Tačiau toksinų šiose cigaretėse irgi yra, nors ir žymiai mažiau.
 
Yra mokslinių tyrimų, kurie leidžia teigti, kad elektroninės cigaretės padeda atsisakyti įprastų cigarečių rūkymo. Tačiau priklausomybės nuo tabako gydymo rekomendacijose tokia priemonė dar nėra įtraukta. Elekroninės cigaretės minimos kaip mažesnė žala ar alternatyvi priemonė nenorintiems mesti rūkyti. Kai kurie žmonės renkasi šį kelią rūkymo nutraukimui, vis mažina nikotino koncentraciją, rinkdamiesi skystį elektroninėms cigaretėms, kol sumažina nikotino koncentraciją iki nulio.
 
Šiaip problema ta, kad daug šeimos gydytojų nėra gavę mokymų, stokoja žinių, kaip padėti rūkančiajam. Mūsų šalyje nėra pagalbos metantiems rūkyti sistemingo konsultavimo (tuo tarpu, pavyzdžiui, Estijoje veikia net trisdešimt kabinetų). Anksčiau negalėjimas mesti rūkyti buvo siejamas vien su valios stoka, rūkymas nelaikytas liga. Tačiau tokių laimingųjų, metančių rūkyti valios pastangomis yra vos penki septyni procentai.
 

Kiti, laiko patikrinti būdai, norint mesti rūkyti yra elgesio terapija ir specialūs medikamentai. Tablečių, turinčių veikliosios medžiagos vareniklino, vartojimas yra efektyviausias būdas mesti rūkyti. Šiuos vaistus galima savaitę dvi vartoti dar kartu ir rūkant. Tabletės malšina norą rūkyti, o malonumą, kurį duodavo surūkoma cigaretė, palieka, nes veikiami tie patys receptoriai kaip ir nikotino. Po trijų mėnesių įvyksta pokyčiai žmogaus smegenyse. Toks gydymas pripažintas veiksmingesniu nei kiti preparatai ar būdai. Kiti žmonės renkasi pakaitinę nikotino terapiją, tik labai svarbu parinkti tinkamas dozes, kitaip tai bus neefektyvu. Deja, mūsų šalyje kol kas nėra kompensuojamo gydymo medikamentais.
 
Kalbant apie kognityvinę elgesio terapiją, norintiems mesti rūkyti labai svarbu ne tik vengti paties rūkymo, bet ir rūkymą primenančios aplinkos, norą rūkyti skatinančių stresinių situacijų, kitų rūkančių žmonių, net vietų ir daiktų, tarkime, peleninių ar suolelių, kurie aiškiai primena apie įprotį, su kuriuo žmogus kovoja. Metus rūkyti svarbu kasdieną laikytis taisyklės ,,nė vieno dūmelio”, nes dauguma (net 70 proc. per pirmus trejus metus) rūkančiųjų „paslysta“ ir vėl pradeda rūkyti.

 
Verta žinoti
Kai surūkoma dešimt cigarečių ir daugiau, reiškia, kad jau yra fizinė, ne tik psichologinė priklausomybė, tada skiriamas medikamentinis gydymas.
Metantieji rūkyti turi daug klaidingų minčių, susijusių rūkymu. Pavyzdžiui, kad metę rūkyti būtinai priaugs svorio, kad cigaretė yra geriausia „draugė“, kad nepavyks mesti rūkyti, praras dalį savo asmenybės, kad nebus produktyvus, nesuvaldys minčių, nesugebėsiu atsipalaiduoti, neįveiksiu streso. Šioms nuostatoms įveikti taikomi specialūs pratimai.
Priklausomiems nuo nikotino žmonėms labai padeda dėmesingumo mokymu grįstos meditacijos (mindfulness).


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica