Dinaminė mankšta – sveikesnė kūdikystė

Aigustė Tavoraitė
2019-05-03
Dinaminės kūdikių gimnastikos propaguotojai nestokoja pagyrų šiam užsiėmimui – džiaugiasi pagerėjusia kūdikio judesių koordinacija, pagerėjusia žarnyno veikla, kai kurių įgimtų nukrypimų korekcija. Tačiau specialistai pabrėžia – ši mankšta yra skirta sveikiems kūdikiams.
Dinaminė mankšta – sveikesnė kūdikystė
Dinaminė mankšta šiek tiek primena meninę gimnastiką. Tik pratimus atlieka ne pats vaikas, o vienas tėvų supdamas ir sukdamas įvairiais būdais.

Stiprina sveikatą
Renata Lazdin, edukologė, keturkalbio vaikų darželio „Mažųjų valdos“ steigėja ir vadovė, pasakoja su dinamine kūdikių mankšta susipažinusi akušerio Romualdo Šemetos dėka. Jis – pagrindinis dinaminės mankštos populiarintojas Lietuvoje, jau tris dešimtmečius pasakojantis šeimoms apie jos naudą.
 

„Dinaminė mankšta yra vienas būdų padėti kūdikiui pasimankštinti. Juk patys jie to nepajėgia. Tai pakankamai intensyvus būdas, lyginant su pasivaikščiojimu parke jį galima būtų įvardyti kaip sportinę gimnastiką. Pagrindinis dinaminės mankštos skirtumas nuo tradicinės – daugiau judėjimo, dinamikos. Suaugęs su vaiku atlieka tam tikrus aktyvius judesius. Vaikas neguli, o būna įvairiose pozicijose – „pakabintas“, verčiasi, „skraido“. Buvau tiesiog priblokšta, koks išties gali būti stiprus vaikas, jei tik padedi jam sustiprėti. Mankštinau pirmagimį, šiuo metu tokiu būdu vis dar mankštinama mano šešių mėnesių dukrytė“, – sako Renata Lazdin, edukologė, keturkalbio vaikų darželio „Mažųjų valdos“ steigėja ir vadovė.

 

Ji tvirtino, kad tokia mankšta padeda pasiekti greito rezultato: vaikai mažiau serga, susirgę greičiau sveiksta, yra geriau koordinuoti, greičiau vystosi, geriau valgo,
miega ir – dažniausiai nepatiria pilvo dieglių. „Ilgalaikėje perspektyvoje tokie vaikai yra stipresnės sveikatos, guvesnio proto, stabilesnės psichikos, stipresnio emocinio intelekto, daug geriau koordinuoti nei bendraamžiai, mielai imasi iššūkių ir rečiau patiria traumas“, - vardijo R.Lazdin.
 
Kaip atrodo dinaminė mankšta?
„Dažniausiai mankšta pradedama pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, rečiau – pirmosiomis savaitėmis. Mes dukrytei mankštą atlikome nuo trečios gyvenimo dienos. Pasikvietėme trenerę, ši išmokė atlikti pirmuosius paprastus masažo ir švelnaus kilnojimo pratimus. Bėgant laikui ir didėjant įdirbiui jie vis sudėtingėja. Galiausiai pasiekia kosmonauto rengimo lygį. Arba nepasiekia. Viskas priklauso nuo šeimos noro ir užsispyrimo. Šią mankštą būtina atlikti tik su specialisto priežiūra. Šis moko vieną iš tėvų, po to tėvai gali ją atlikti patys namuose. Tobulėjimo lygis priklauso nuo to, kokiu dažniu ir atsidavimu tėvai daro šiuos pratimus“, – pasakoja edukologė.
 
Pašnekovė pridūrė, kad dinaminė mankšta šiek tiek primena meninę gimnastiką: „Tik pratimus atlieka ne pats vaikas, o vienas tėvų supdamas ir sukdamas įvairiais būdais.
Dinaminės mankštos metu vaikas krykštauja, džiūgauja. Džiaugsmas yra būtinoji šio veiksmo dalis.“

R.Lazdin išskyrė dar vieną aspektą: „Vyrui sunku rasti kuo užsiimti su savo visai mažučiais vaikais. Čiauškėti, kutenti nėra taip lengva, kaip moteriai, kurios prigimtis yra kitokia. Tad tokia aiški „programa“ yra atgaiva tėčiams. Pirmus penkis mėnesius mankštą dariau pati, tačiau laikui bėgant ir jai sustiprėjus, o ir man jos nebepakeliant, tą perėmė vyras. Žvelgiant į dukros nuotaikas ir krykštavimus – tai didžiulė dovana jos raidai, ir, įdomiausia, ne tik fiziniam. Sveikame kūne – stiprus protas ir sveika dvasia.“
 
Pamatas kokybiškai vaikystei
Pašnekovė neslėpė, kad sudėtingesnės, daug atsidavimo, dėmesingumo ir ryšio su vaiku reikalaujančios praktikos, kokia yra ir ši mankšta, išties nėra kiekvienam. „Kaip ir ne kiekvienam yra sveikuoliška gyvensena, alpinizmas ar, pavyzdžiui, povandeninis nardymas. Tokios praktikos niekada netaps masiškai naudojamos, tad ir vertinamos visada bus įvairiai. Dinaminės mankštos autorius yra fiziologas, o šie akivaizdžiai kitaip vertina kūno galimybes nei kineziterapeutai.
 
Viešai demonstruoti šias technikas yra svarbu tam, kad pamatę maksimalias galimybes, šeimos imtų galvoti bent apie elementarų mažylio mankštinimą – masažai, gyvenimas ant pilvelio, gultukų, maniežų ir kitų judėjimą ribojančių priemonių atsisakymas, paaugusiems mažyliams – sporto įranga namuose, kasdieniai pasivaikščiojimai. Juk fizinė raida yra labai susijusi su intelektine ir psichine raida. Šiais laikais vaiko gyvenime labai daug medijų, triukšmo, mažai žaidimo ir gausybė kitų pavojų kokybiškai vaikystei. Tuo tarpu kokybiškas judėjimas gali neutralizuoti daugelį pavojų ir suteikti mūsų vaikams geresnes sąlygas vystytis“, – pasakojo R.Lazdin. 

Įdomu
Dinaminės mankštos pradininkas fiziologas, akušeris, psichoterapeutas I.B.Čarkovskis. Taip pat savo veikloje dinaminę mankštą taikė pedagogai Nikitinai. Šio metodo šaltinių galima ieškoti ir Senovės Rytuose, nes panašūs pratimai buvo įtraukti į japonų nindzėms ruošti naudojamų pratimų kompleksus.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica