Betiksliai ginčai

www.lsveikata.lt
2020-05-11
Kai ne vieną savaitę su partneriu buvote priversti leisti laiką uždaryti namuose, konfliktų bei pykčių kaži ar pavyko išvengti. Specialistai tikina, kad bandymai mylimą žmogų įtikinti, jog yra neteisus, betiksliai. Iš štai kodėl...
Betiksliai ginčai
Dviejų pokalbis – ne sporto varžybos ar karas tarp valstybių. Jūsų tikslas – ne tiesiog pergalė, o sprendimas. Jis turi būti bendras ir tenkinti abu. Todėl nėra prasmės įrodinėti, kad esate teisus. Geriau pabandykite išsiaiškinti, išgirsti, suprasti.

Psichologė ir meditacijos instruktorė, knygos „Radikali atjauta“ autorė Tara Brach: 

- Bandymai įtikinti kitą, kad jis neteisus, baigiasi tuo, jog kiekvienas partnerių jaučiasi vienišas ir izoliuotas.

Kas nutinka, kai poros betiksliai ginčijasi? Kiekvienas susikoncentruoja į save ir užstringa būsenoje „mušk arba bėk“. Rezultatas – vienas laimi, kitas – pralaimi. Užuot tapus sąjungininkais, suvokus, kad ginčo tikslas vienas – išsaugoti santykius, partneriai elgiasi kaip oponentai. Galiausiai nė vienas nėra suprastas, abu jaučiasi izoliuoti ir nuskriausti, kas, pavyzdžiui, karantino sąlygomis, kai gyvenama izoliuotai, gali sugriauti santykius.
 
Neįmanoma įrodyti teisumo, siekiant jo kaip pergalės sporte. Būtina suvokti jausmus, kurie užplūsta konflikto metu, padaryti pauzę prieš reaguojant. Nes audringos reakcijos tik dar labiau kursto barnį.
Vienintelis dalykas, padedantis poroms išgyventi barnių ir skandalų skausmą, – bandymas suvokti, o ne etikečių klijavimas. Kai kiekvienas itin koncentruojasi į tai, kiek jis teisus, o kitas neteisus, pralaimi abu. Nes tikslas juk yra rasti bendrą sutarimą, kompromisą, būti suprastiems.
Taigi, kad santykiai poroje taptų gilesni, harmoningi, pirmiausia reikia suvokti, ką jaučia partneris, suprasti jį, nepaisant, kaip keistai ar neteisingai jis elgtųsi. Tiesa, toks patarimas negalioja, kai naudojamas smurtas.
 
Kilus konfliktui pasinaudokite šiais trim patarimais:

1. Pabandykite konflikto metu kopijuoti partnerio mimiką ir kūno kalbą. 
Tyrimai rodo, kad tokia „mimikrija“ stiprina komforto jausmą, simpatiją, supratimą. Tiesa, tai veikia, jeigu partneris konflikto pradžioje neužsiveria. Jei taip nutinka, suteikite jam erdvės, būkite atviras pats.
 
2. Rinkite žodžius, kad susitaikytumėte.
Kalbėkite su parneriu šiltai ir nuoširdžiai. Parodykite, kad bandote jį suprasti: „Man atrodo, kad tu nusiminęs, nes...“, „Dabar aišku, kodėl tu nusivylęs...“ Priminkite, kad dėl tam tikrų dalykų jums jau yra pavykę susitarti, tad ir dabar turėtų pasisekti. Tai suteiks stimulą ieškoti sprendimų.
 
3. Sprendimą pasiūlykite pirmas. 
Ieškokite išeities, siekite kompromiso, išgirskite argumentus. Suteikite partneriui galimybę pamatyti, kodėl jo įpročiai jus nervina. Parodykite, kad norite problemą išspręsti konstruktyviai, nenorėdamas bet kokia kaina nugalėti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica