Betiksliai ginčai

www.lsveikata.lt
2020-05-11
Kai ne vieną savaitę su partneriu buvote priversti leisti laiką uždaryti namuose, konfliktų bei pykčių kaži ar pavyko išvengti. Specialistai tikina, kad bandymai mylimą žmogų įtikinti, jog yra neteisus, betiksliai. Iš štai kodėl...
Betiksliai ginčai
Dviejų pokalbis – ne sporto varžybos ar karas tarp valstybių. Jūsų tikslas – ne tiesiog pergalė, o sprendimas. Jis turi būti bendras ir tenkinti abu. Todėl nėra prasmės įrodinėti, kad esate teisus. Geriau pabandykite išsiaiškinti, išgirsti, suprasti.

Psichologė ir meditacijos instruktorė, knygos „Radikali atjauta“ autorė Tara Brach: 

- Bandymai įtikinti kitą, kad jis neteisus, baigiasi tuo, jog kiekvienas partnerių jaučiasi vienišas ir izoliuotas.

Kas nutinka, kai poros betiksliai ginčijasi? Kiekvienas susikoncentruoja į save ir užstringa būsenoje „mušk arba bėk“. Rezultatas – vienas laimi, kitas – pralaimi. Užuot tapus sąjungininkais, suvokus, kad ginčo tikslas vienas – išsaugoti santykius, partneriai elgiasi kaip oponentai. Galiausiai nė vienas nėra suprastas, abu jaučiasi izoliuoti ir nuskriausti, kas, pavyzdžiui, karantino sąlygomis, kai gyvenama izoliuotai, gali sugriauti santykius.
 
Neįmanoma įrodyti teisumo, siekiant jo kaip pergalės sporte. Būtina suvokti jausmus, kurie užplūsta konflikto metu, padaryti pauzę prieš reaguojant. Nes audringos reakcijos tik dar labiau kursto barnį.
Vienintelis dalykas, padedantis poroms išgyventi barnių ir skandalų skausmą, – bandymas suvokti, o ne etikečių klijavimas. Kai kiekvienas itin koncentruojasi į tai, kiek jis teisus, o kitas neteisus, pralaimi abu. Nes tikslas juk yra rasti bendrą sutarimą, kompromisą, būti suprastiems.
Taigi, kad santykiai poroje taptų gilesni, harmoningi, pirmiausia reikia suvokti, ką jaučia partneris, suprasti jį, nepaisant, kaip keistai ar neteisingai jis elgtųsi. Tiesa, toks patarimas negalioja, kai naudojamas smurtas.
 
Kilus konfliktui pasinaudokite šiais trim patarimais:

1. Pabandykite konflikto metu kopijuoti partnerio mimiką ir kūno kalbą. 
Tyrimai rodo, kad tokia „mimikrija“ stiprina komforto jausmą, simpatiją, supratimą. Tiesa, tai veikia, jeigu partneris konflikto pradžioje neužsiveria. Jei taip nutinka, suteikite jam erdvės, būkite atviras pats.
 
2. Rinkite žodžius, kad susitaikytumėte.
Kalbėkite su parneriu šiltai ir nuoširdžiai. Parodykite, kad bandote jį suprasti: „Man atrodo, kad tu nusiminęs, nes...“, „Dabar aišku, kodėl tu nusivylęs...“ Priminkite, kad dėl tam tikrų dalykų jums jau yra pavykę susitarti, tad ir dabar turėtų pasisekti. Tai suteiks stimulą ieškoti sprendimų.
 
3. Sprendimą pasiūlykite pirmas. 
Ieškokite išeities, siekite kompromiso, išgirskite argumentus. Suteikite partneriui galimybę pamatyti, kodėl jo įpročiai jus nervina. Parodykite, kad norite problemą išspręsti konstruktyviai, nenorėdamas bet kokia kaina nugalėti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris