Ozzy Osbourne dukrą išsekino Laimo liga

Aigustė Tavoraitė
2017-07-24
Po dešimties metų kovos su klastinga erkių platinama infekcija vos nemirusi garsiojo rokerio Ozzy Osbourne dukra dainininkė, aktorė, TV laidų vedėja bei drabužių dizainerė Kelly Osbourne (32) šiandien nori apie Laimo ligą įspėti kuo daugiau žmonių.
Ozzy Osbourne dukrą išsekino Laimo liga
Paskendusi tarp gausybės vaistų receptų K.Osbourne prisimena buvusi visiškai be energijos. Sužinojusi apie Liamo ligos diagnozę mergina buvo gydoma net kamieninėmis ląstelėmis.

Paskendo tarp vaistų
Kelly prisimena, kad erkė jai įkandusi dar prieš trylika metų. Tuo metu tėtis pašalino gyvį pincetu ir manyta, kad tuo viskas baigsis. Tačiau tai buvo tik visų merginos kančių pradžia – ją ėmė varginti nuolatiniai kūno, ypač galvos ir pilvo, skausmai, miego sutrikimai.
 Tokie negalavimai galbūt ir galėjo likti paslaptyje, jei ne 2013-aisias Kelly šou „Mados policija“ filmavimo metu merginą užklupę traukuliai. „Ligoninėje atlikę tyrimus gydytojai nustatė, kad būta daug randų smegenų žievėje, todėl padarė prielaidą, kad tokių priepuolių turėjau anksčiau man net ir nežinant“, – pasakojo Kelly.

Paskendusi tarp gausybės vaistų (net ir medikamentų nuo skausmo, nors nuo jų Kelly anksčiau buvo priklausoma) receptų moteris prisimena buvusi visiškai be energijos. „Atrodžiau kaip tuose filmuose, kur psichikos ligonė sėdi įsisupus į džemperį supamojoje kėdėje ir bukai žiūri į sieną kiaurą dieną“, – sakė ji.
 
Gydėsi kamieninėmis ląstelėmis
Norėdama išsiaiškinti savo negalavimų priežastį Kelly kaip paskutinio šiaudo griebėsi alternatyvios medicinos specialisto konsultacijos. Patikrinus įtarimą dėl Laimo ligos atsakymas buvo teigiamas – trečia neurologinė ligos stadija. Dainininkė nedelsdama išvyko į Vokietiją, kad gautų kamieninių ląstelių terapiją.

 
Ilgą laiką Kelly slėpusi ligą, nes bijojo, kad atsivys praeities šešėlis ir dėl jos neįprastos elgsenos žmonės pirmiausia ims kaltinti narkotikus. „Kai pamačiau, kad ne aš viena kenčiu nuo šios ligos, nusiraminau ir supratau, kokia tai didžiulė problema. Tai – itin sekinanti liga, kuri ilgą laiką gali nebūti diagnozuota“, – kalbėjo Kelly.
 
Sudėtinga istorija
Ne mažiau paini ir sudėtinga yra pačios Laimo ligos istorija Jungtinėse Amerikos Valstijose. 1975 m. kažkas neįprasto ėmė darytis su Konektikuto valstijos Lyme miestelio gyventojais. Vaikai ir suaugusieji ėmė skųstis odos bėrimais, sąnarių patinimu, sunkiu nuovargiu, net daliniu paralyžiumi. Iš pradžių sveikatos specialistai įtarę, kad tokią reakciją sukėlė vabzdžių įkandimai, kurių smarkūs išpuoliai pasitaikydavo vasarą.
 
Tačiau daugiau atvejų ėmus fiksuoti tarp gyvenančiųjų labiau miškingose teritorijose, imta ieškoti kitų priežasčių. Nepaisant to, pirmojo Laimo ligos protrūkio aukos ne vienerius metus gyveno be konkrečių atsakymų, kas jiems nutiko. Tik 1981 metais atrasta, kad Laimo ligą sukėlė pelių ir elnių pernešamos bakterijos, kurias perduoda erkės.
 
Prognozuoja infekcijos šuolį
Nors žinoma dešimtmečius, pastaruosius penkerius metus Laimo liga išgyvena tam tikrą „pakilimą“ ir sulaukia vis daugiau visuomenės dėmesio. Daug užsienio įžymybių atvirai prakalbo apie susidūrimą su liga, dažniausiai – minėtąja lėtine jos forma.
Dalindamiesi savo patirtimi žymūs žmonės ne tik padeda didinti sąmoningumą, bet ir surinkti daugiau lėšų, kurios būtų skirtos moksliniams tyrimams plėtoti, švietimo iniciatyvoms.
 
Deja, kol kas tai neduoda apčiuopiamų rezultatų – anksčiau išaiškintų ligos atvejų nepadaugėjo. JAV Laimo liga pagal paplitimą yra antra liga po ŽIV infekcijos. Per metus nustatoma maždaug 329 tūkst. naujų Laimo ligos atvejų, o šiemet mokslininkai prognozuoja didžiausią infekcijos šuolį šalyje.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2017 m. sergamumas Laimo liga (LL) Lietuvoje išlieka panašus į praėjusių metų: sausio–gegužės mėnesiais registruoti 294 LL atvejai. 2015 m. – 283 atvejai.


Komentaras
Gydytojas infektologas Alvydas Laiškonis:

Po erkės įkandimo atsiradęs migruojantis raudonis odoje – pagrindinis Laimo ligos požymis. Tuomet žmogui kelioms savaitėms paskiriamas antibiotikas ir pasveikstama. Tačiau minėtasis raudonis gali atsirasti ne visada, juo labiau erkės galima net nepastebėti. Atrodo, žmogus niekuo nesiskundžia, o po metų kitų atsiranda sąnarių skausmai, širdies problemos, nemiga, pažinimo sutrikimai. Tada pradėjus ieškoti ligos randami tik vėlyvieji antikūnai, vadinamieji imunoglobulinai G.
 
Tačiau nustatyti, kada įkando erkė, tuomet sudėtinga. Ir dažnai šeimos gydytojai skiria gydymą neįvertindami lėtinės ligos formos, kuri nepasiduoda įprastam gydymui. Tada liga pereina į antrą, trečią stadiją, žmogus kankinasi ir ilgainiui yra invalidizuojamas. Laiku nepastebėjus Laimo ligos ją išgydyti praktiškai neįmanoma. Taigi yra rekomenduojama vien esant įtarimui, kad erkė galėjo įsisegti, praėjus ne mažiau kaip keturioms penkioms savaitėms atlikti specialų tyrimą. Nuo kitos erkių platinamos ligos – erkinio encefalito – efektyviausiai apsaugo vakcina.

 
Kova su Laimo liga Kris Kristofferson

Nors garsiam aktoriui, dainų autoriui ir atlikėjui Krisui Kristoffersonui įtarta Alzheimerio liga, pasirodo, atminties sutrikimų ir kitų negalavimų priežastimi buvo Laimo liga. Įtariama, kad dar būnant dvylikos aktoriui diagnozuota fibromialgija irgi galėjo būti pirmasis Laimo ligos požymis.
 


Avril Lavigne 

Prieš porą metų 32-iejų dainininkė Avril Lavigne dėl Laimo ligos prie lovos buvo prikaustyta penkis mėnesius ir manė, jog miršta. „Buvo laikas, kai visą savaitę negalėjau praustis po dušu, nes vos pastovėjau ant kojų, – prisimena atlikėja. – Atrodė, kad kažkas iš manęs išsunkė visą gyvybę.“
 


Kathleen Hanna 

Lėtinė Laimo ligos forma amerikiečių dainininkei ir aktyvistei Kathleen Hanna buvo diagnozuota 2005 m. Ligai nustatyti gydytojams prireikė šešerių metų. Daug sudėtingų šio laiko momentų parodyta dokumentiniame filme „The Punk Singer“.
 


Shania Twain
Garsiai kanadiečių dainininkei Shania Twain erkė įkando 2000 m. per patį koncertinio turo įkarštį. Stipriai pasirodymus apsunkinę simptomai atsirado greitai. Labiausiai infekcija pakenkė moters balsui – kurį laiką ji net negalėjo dainuoti, teko pradėti intensyvią kalbos terapiją.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica