Alina Ranceva: „Svajonę pasiekiau sunkiu darbu ir užsispyrimu“

Aigustė Tavoraitė
2015-09-24
Neseniai dar vieną – Baltijos šalių triatlono čempionės – titulą iš Minsko parsivežusi panevėžietė Alina Ranceva (31) šiemet skelbiama stipriausia šalies triatlonininke.
Po pasaulio dvigubo ultratriatlono taurės 7-ojo etapo varžybose trasoje praleistų beveik 27 valandų sportininkė tapo pirmąja lietuve, įveikusia tokio nuotolio distanciją, ir pelnė geležinės ledi titulą.
Alina Ranceva: „Svajonę pasiekiau sunkiu darbu ir užsispyrimu“
„Leidžiu sau pasvajoti apie dvigubo arba ilgo nuotolio triatlono čempionės titulą. Galbūt netgi pagerinti dvigubo ar trigubo ultratriatlono pasaulio rekordą“, - sako Alina Ranceva.

- Ką jums reiškia geležinės ledi titulas? Simboliška, bet jūsų pirmasis treneris ir mokytojas, pasaulio ultratriatlono čempionas ir rekordininkas Vidmantas Urbonas irgi vadinamas geležiniu žmogumi. 
- Po visų vargų tai yra itin širdžiai malonūs žodžiai. Kai žmonės, ypač gimtojo miesto, palaiko, giria, lengviau siekti ir rezultatų. Vidmantas Urbonas man – idealas, įkvėpęs svajonę tapti ultratriatloninke ir davęs pradžią sportininkės karjerai. Todėl toks apibūdinimas tikrai džiugina.
 
Kaip likimas apskritai atvedė į sportą ir būtent į šią šaką? 
Pirmą kartą pamačiusi ultratriatlono varžybas Panevėžyje, labai susižavėjau ir pati panorau išmėginti šį sportą. Kaip tik sutapo, kad tuoj po kelių mėnesių Vidmantas Urbonas rinko pirmąją sportininkų grupę. Lengva tikrai nebuvo, visiškai nebuvau panaši į sportininkę: apvalutė, nemokanti nei plaukti, nei bėgti, niekada nesportavusi. Svajonę pasiekiau tik sunkiu darbu ir užsispyrimu.

 
Greitai supratote, kad sportas – jau ne tik užklasinė veikla, bet ir būsimas gyvenimo kelias?
Tai pradėjo aiškėti tiktai po kokių penkerių sportavimo metų. Iš pradžių sunku buvo patikėti, kad pradėsiu važinėti po Europos, pasaulio čempionatus ir netgi juose laimėti. Treneris mano gabumus įvertino, kai pastebėjo, kad rezultatai gerėja, o mano entuziazmas nemažėja. Buvau tikra fanatikė: anksti keldavausi, plaukdavau, mokydavausi. Pradėjau laimėti Lietuvos čempionatus, po truputį pajutau, kad galiu būti stipri sportininkė.
 
Vidmantas Urbonas yra sakęs, kad sportas per prievartą sveikatos nesuteikia, tačiau pats vėl nėrė į vandenį, nors gydytojai perspėjo, kad tai mirtinai pavojinga. Ką jūs galvojate apie išbandymo sveikatai ribą?
Organizmo pertempimas jokių gerų rezultatų neduoda – visur reikalingas sveikas protas. Didelėms distancijoms ilgai ruošiamasi, pati ilgo nuotolio varžybose stengiuosi dalyvauti vieną arba ne daugiau nei du kartus per metus. Labai palaikau dabar populiarėjančių maratonų idėją, tačiau žmonės tam turi specialiai ruoštis padedant treneriui. Net ir didelė valia bėgant nepadės, jeigu kūnas nelaiko.
 
Įrodėte, kad motinystė netrukdo sėkmingai sportininkės karjerai. Ar jau ryškėja kokie požymiai, kad sūnus seks tėvų pėdomis (Alinos vyras Andrejus irgi sportininkas – red. pastaba)? 
Mūsų šeima – kaip komanda. Jei man treniruotė, su vaiku pabūna vyras, jei užsiėmęs jis – pasikeičiame. Kol kas ko nors ypatingo sūnaus elgesyje nepastebėjau: visi vaikai mėgsta žaisti su kamuoliu, kartais pabėga kartu su manimi kelis šimtus metrų, mėgsta judėti. Į varžybas stengiamės važiuoti visi kartu. Sūnus Arijus vis klausia, kada vėl kur keliausime. Noriu, kad vaikas matytų, ką veikia jo mama, pamiltų sportą. Tikrai neversiu jo sportuoti profesionaliai. Jau esu mačiusi, kokie nelaimingi būna vaikai, kai tėvai sportininkai per jėgą juos stumia į šią sritį. Stengiuosi savo pavyzdžiu vaikui perduoti norą judėti. Sportuoti turi būti malonu!
 

Griežtas režimas, subalansuota mityba – jūsų kasdienybė, bet gal kartais palepinate save kokiu gardėsiu?
Labai mėgstu saldumynus ir negaliu be jų ištverti nė dienos. Ypač sunku atsispirti pieniniam šokoladui. Tačiau vyras vis priekaištauja, kad rinkčiausi sveikesnį juodą. Taigi iki varžybų – tik juodas, o po jų leidžiu sau pasimėgauti ir pieniniu.
Šiaip kai sezonas jau eina į pabaigą, leidžiu sau atsipalaiduoti, pailsėti, suvalgyti ir lašinių bei rūkytos mėsytės.
Kai ruošiuosi varžyboms, 3–4 mėnesius mitybą reguliuoju griežčiau. Pagrindinis racionas: košės, makaronai, žuvis, liesa mėsa, vaisiai, daržovės. Iki starto likus dviem savaitėms atsisakau dar kai kurių sunkiau virškinamų produktų (pvz., agurkų, obuolių), įtraukiu vitaminus. Stengiamės rinktis sveikesnius produktus, patys daug ką išsiauginame.
 

Kokios kitos veiklos užpildo jūsų laisvalaikį?
Su šeima mėgstame keliauti, turime kemperį. Daugiausia mano laiko žiemą, iki pavasario, užima darbas su vaikais. Kaip tik nuo rudens pradėjau dirbti darželyje-lopšelyje judesio korekcijos pedagoge. Taip pat sporto centre turiu dvi vaikų triatlono grupes. Vakarais stengiuosi atsipalaiduoti, pasivaikščioti su šeima, knygą paskaityti.
 
Į didesnį miestą neturite noro išsikelti?
Ne, tikrai ne. Nežinau, kas turėtų mane prikalbinti išvažiuoti gyventi, tarkim, į sostinę. Joje pabūti, pastovėti kamščiuose užtenka ir vienos dienos. Tada taip gera grįžti į Panevėžį, kur viskas ranka pasiekima, atstumai nedideli. Čia puikios sąlygos sportuoti – yra ir baseinas, ir triatlono sporto klubas. Po mokyklos baigimo sąmoningai pasirinkau kineziterapijos studijas Panevėžio kolegijoje.
 
Kokių ateities siekių turite?
Leidžiu sau pasvajoti apie dvigubo arba ilgo nuotolio triatlono čempionės titulą. Galbūt netgi pagerinti dvigubo ar trigubo ultratriatlono pasaulio rekordą. Po varžybų Panevėžyje pajutau, kad galiu, patikrinau ištvermę. Dabar tik tereikia gero įdirbio ir pasiruošimo.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
      J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

      J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

      „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      Sveika šeima


      Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

      Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
      Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
      Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
      Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
      Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

      Naujas numeris