Vilniaus gimdymo namai: apie atsiperkančias investicijas ir palankias sąlygas gimdyvėms

Evelina Machova
2017-01-13
VšĮ Vilniaus gimdymo namai vieni pirmųjų įgyvendino bendradarbiavimo su šveicarais programos projektus ir šiandien, kaip sako medikai, yra visiškai atsinaujinę. Pasinaudojus Valstybės investicijų programa atnaujintos patalpos, o bendradarbiaujant su šveicarais - įranga. Be to, vykdant minėtą projektą gydytojai turėjo nemažai galimybių gilinti žinias ir tai ypač pravers įstaigoje kuriant dar palankesnes sąlygas. Tiesa, į klausimą, ar galėtų tokius projektus įgyvendinti savo lėšomis, gimdymo namų kolektyvas atsako be užuolankų - nebent jie truktų kelis dešimtmečius.
Vilniaus gimdymo namai: apie atsiperkančias investicijas ir palankias sąlygas gimdyvėms
Gydytoja neonatologė Zita Paulauskienė (sėdi) ir slaugytoja Jolanta Kulešienė pripažįsta, kad interaktyviose asmens sveikatos priežiūros įstaigų perinatalinių komandų žaidynėse užduotys buvo itin tikroviškos, todėl pareikalavo ir nemenko išmanymo, ir psichologinio pasiruošimo.

Tobulėti reikia kasdien
VšĮ Vilniaus gimdymo namai vieni pirmųjų pasinaudojo šveicarų bendradarbiavimo parama. Sparčiai įgyvendino projektus ir šiandien, kaip sako čia dirbantis personalas, sunku atrasti dar nesutvarkytą kampelį.
 
Vienu metu įstaigoje gali gimdyti 8 moterys. Per parą čia pasaulį išvysta maždaug 10 mažylių. Tiesa, būna dienų, kai tenka suktis it vijurkams ir per dieną priimti net dvi dešimtis mažylių. Vilniaus gimdymo namai aprūpinti moderniausia medicinos įranga, jei gimdyvei ar naujagimiui prireiktų ypatingos pagalbos, pavyzdžiui, operacijos, gaivinimo, intensyviosios slaugos ar gydymo.

Nėščiųjų priėmimo ir gimdymo skyriaus akušerė Božena Kačanovska sako, kad pasirinkus akušerės specialybę tobulėti ir gilinti žinias reikia nuolat, nepaisant to, kad baigus studijas atrodo, jog viską moki ir tikrai žinai, kaip elgtis net ekstremaliomis situacijomis. Iš tikrųjų didžiausi mokymai prasideda pradėjus darbą. „Akušerių atsakomybė didelė. Šių dienų gimdyvės labiau orientuotos, daugiau bendrauja, klausinėja. Žodžiu, požiūris į gimdymą labai pasikeitė. Ir prie to nemažai prisidėjo būsimiems tėvams rengiamos įvairios mokyklėlės“, - sako B.Kačanovska ir priduria, kad moterims tikrai nereikia baimintis, nes šiandien viskas - ir sąlygos, ir požiūris į vaikelio atėjimą - pasikeitė. 

Įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programą gydymo įstaigos turėjo galimybę ne tik atnaujinti įrangą, bet ir šildymo, vėdinimo ir apšvietimo sistemas. Viena šios programos sričių buvo gimdymo namuose dirbančio personalo mokymai. Dar pernai gruodį organizuota Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos Konfederacijos bendradarbiavimo programos, kuria siekiama sumažinti ekonominius ir socialinius skirtumus išsiplėtusios Europos Sąjungos sveikatos sektoriuje, baigiamoji konferencija „Saugi mama ir saugus naujagimis“. Jos metu vyko ir interaktyvios asmens sveikatos priežiūros įstaigų perinatalinių komandų žaidynės.
 
Svarbus pasitikėjimas


„Atvykstančios čia gimdyti, didesnį dėmesį skiria ne tik modernioms technologijoms, bet ir aplinkai. Natūralu, jos juk sveikos, laukiasi vaikelio. Gimdyvėms, priešingai nei pacientams, svarbu, kad aplinka, kurioje jos susilauks vaikelio, būtų jauki, medikai malonūs, kad nekiltų papildomo streso, kad šalia būtų artimieji“, - sako Vilniaus Gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė.
 
Gydytojams taip pat kur kas maloniau kas rytą eiti į darbą, kai viskas aplink sutvarkyta, kai yra darbui reikiamos priemonės. Kai gydymo įstaiga yra visapusiškai aprūpinta, ir gydytojui kur kas drąsiau. Juk šioje srityje pasitikėjimas savimi, kolegomis yra ypač svarbus.
Gydytoja akušerė-ginekologė Rūta Liutkevičienė sako, kad kiekviena gydymo įstaiga, pasinaudojusi įvairiausiais projektais gali įsigyti modernios įrangos, tačiau ypač svarbu, kad personalas būtų apmokytas ja naudotis.
 
„Kas iš to jei turi daug modernios įrangos, bet neturi žmonių, kurie galėtų ja naudotis. Jei ji stovės gražiai supakuota kampe, naudos iš to tikrai nebus. Todėl labai gerai, kad įgyvendinat šveicarų bendradarbiavimo programą buvo skiriamas dėmesys ir šioje srityje dirbančių gydytojų, akušerių žinių gilinimui. Pirmą kartą kaip gydytoja dalyvavau žaidynėse ir turiu prisipažinti, kad nepaisant to, jog neseniai baigiau rezidentūrą, buvo nemažai sričių, kur galėjau pagilinti žinias.
 
Nors pradžioje, į šias žaidynes žvelgiau kaip į pramogą, parinktos situacijos buvo tikroviškos. Tarkim, buvo situacija, kai reikėjo namuose prasidėjus gimdymui gimdančiosios moters panikuojančiai seseriai paaiškinti gimdymo eigą, kas susiklostė ne taip ir nuraminti. Tai išties nėra taip lengva psichologiškai, kaip gali pasirodyti žvelgiant iš šono“, - sako R.Liutkevičinė.

Apdovanojimas už komandiškumą 
Interaktyviose asmens sveikatos priežiūros įstaigų perinatalinių komandų žaidynėse Vilniaus gimdymo namų komanda, kurią sudarė akušerė Božena Kačanovska, slaugytoja Jolanta Kulešienė bei gydytojos Zita Paulauskienė ir Rūta Liutkevičinė gavo apdovanojimą už komandiškumą.
 
„Mano nuomone, tai pats svarbiausias įvertinimas. Juk net ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja profesorė Rūta Nadišauskienė nuolat kartoja, jog vienas šioje srityje nieko nenuveiksi. Priimant gimdymus labai svarbus komandos susikalbėjimas, tinkamas situacijos įvertinimas, greita reakcija. Todėl manau, kad šis apdovanojimas labai daug ką pasako ir apie mūsų kasdienį darbą“, - sako R.Liutkevičinė.
Paklausta, ar tokiose žaidynėse dalyvautų dar kartą, medikė sako, jog taip. Juolab kad medicinai žengiant į priekį atsiranda naujos galimybės, apie kurias privaloma ne tik žinoti, bet ir gebėti jomis pasinaudoti.

Beje, medikė pastebi, kad pagal šveicarų bendradarbiavimo programą medikams buvo organizuota ir daugiau vertingų kursų. Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos konfederacijos bendradarbiavimo programa įgyvendinama nuo 2012 metų. Ji tiesiogiai prisideda prie Lietuvos Vyriausybės programos tikslų: geresnės nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros su gyvybės pradžios sveikata susijusiose šalies ligoninėse.
Pasak Vilniaus gimdymo namų medikų, tai ne pirmas kartas, kai gimdymo namai bendradarbiauja su šveicarais. Prieš dvidešimt penkerius metus jų skirta parama taip pat padėjo įsigyti reikiamos įrangos.


Pernai gruodį organizuota šveicarų bendradarbiavimo programos baigiamoji konferencija „Saugi mama ir saugus naujagimis“. Jos metu vyko interaktyvios asmens sveikatos priežiūros įstaigų perinatalinių komandų žaidynės. Vilniaus gimdymo namų komanda jose gavo apdovanojimą už komandiškumą Nuotraukoje - gydytoja akušerė ginekologė Rūta Liutkevičinė (kairėje) ir akušerė Božena Kačanovska. 

Prireiktų kelių dešimtmečių

Vilniaus gimdymo namų pavaduotoja administravimui ir ūkiui Halina Marija Markevičienė
 pripažįsta, kad jei ne Šveicarijos bendradarbiavimo programa, kurios metu įgyvendinti du projektai, prireiktų gal net ir kelių dešimtmečių, jog gydymo įstaiga iš savo uždirbamų lėšų atrodytų taip kaip dabar.
 
„Jei tik yra galimybė, būtina ja pasinaudoti. O kaip gi kitaip. Juk uždirbti tiek, kiek reikėtų vėdinimo, šildymo ir apšvietimo sistemoms atnaujinti ar moderniai medicininei įrangai atnaujinti, mes tiesiog nepajėgūs. Šiuo metu atnaujinta visa vėdinimo ir šildymo sistema, įrengta atskira kondicionavimo sistema gimdyklose ir operacinėse, taip pat ir LED apšvietimas“, - sako H.Markevičienė.

Spartumo įgyvendinant projektus iš Vilniaus gimdymo namų galėtų pasimokyti ir kitos gydymo įstaigos. Kaip sako H.Markevičienė, visi renovacijos darbai atlikti anksčiau, nei numatyta projekte. Todėl nenuostabu, kad įstaiga gavo ne vieną galimybę pretenduoti į papildomas lėšas.
„Dėl valiutos konvertavimo pagal tiek, kiek mums buvo skirta lėšų, pavyko sutaupyti. Todėl nepraleidome progos ir pateikėme paraiškas medicininėms dujos, taip pat suspausto oro ir vakuumo sistemai įrengti“, - sako H.Markevičienė.

Įgyvendinus projektą „Energiją tausojančiųjų technologijų įdiegimas VšĮ Vilniaus gimdymo namuose, teikiančiuose sveikatos priežiūros paslaugas nėščiosioms gimdyvėms ir naujagimiams“, įrengta sistema, kuri leidžia patiems reguliuoti šildymą. Visuose gimdymo namuose pakeisti radiatoriai, atitinkantys higienos normas, lengvai valomi, kas ypač svarbu dirbant šioje srityje. Kartu į modernią ir naują, atitinkančią visas higienos normas, pakeista ir vėdinimo sistema gimdyklose. Įdiegus naują sistemą palaikomas geras mikroklilmatas patalpose. O tai, pasak medikų, ypač svarbu operacinėse ir gimdyklose.

Atnaujino visą įrangą
Iš projekto  „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“ lėšų Vilniaus gimdymo namai gavo portatyvinį ultragarsinį aparatą su akušerijai tinkamais davikliais, portatyvinį ultragarsinį aparatą su naujagimių davikliais, narkozės aparatą suaugusiems, gyvybinių funkcijų monitorius suaugusiems, šildomus naujagimio reanimacijos stalelius, kardiotokografus, gyvybinių funkcijų monitorius naujagimiui ir daug kitos modernios medicinos įrangos. Pasak H.Markevičinės, iš viso projekto metu gauta apie penkiasdešimt naujos ir modernios įrangos.

„Ne kartą pas mus viešėjo ir Šveicarų delegacijos. Žiurėjo, vertino, kaip mums sekasi įgyvendinti darbus. Atsiliepimai buvo kuo geriausi. Šveicarams, kaip jie patys sako, svarbu, kad skirtos investicijos būtų naudojamos tikslingai. Kai mato, kad nauja įranga nestovi kampe, o naudojama kasdieniame darbe, jiems tai labai patinka. Akivaizdu, kad įgyvendinus projektus, VšĮ Vilniaus gimdymo namų pacientėms pagerėjo paslaugų teikimo sąlygos, naudą pajus ir jų šeimos nariai bei įstaigos personalas“, - sako H.Markevičienė.

 
Iš projekto  „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“ lėšų Vilniaus gimdymo namai gavo portatyvinį ultragarsinį aparatą su akušerijai tinkamais davikliais, portatyvinį ultragarsinį aparatą su naujagimių davikliais, narkozės aparatą suaugusiems, gyvybinių funkcijų monitorius suaugusiems, šildomus naujagimio reanimacijos stalelius, kardiotokografus, gyvybinių funkcijų monitorių naujagimiui ir daug kitos modernios medicinos įrangos.

Investuoja ir savo lėšas
Pasiteiravus, ar ko nors dar trūksta Vilniaus gimdymo namams, H.Markevičienė sako, kad bent šiuo metu įstaiga turi viską ko reikia, tiksliau, jau netrukus turės. „Šiemet iš savo per kelerius metus sutaupytų lėšų atnaujinsime sterilizacinę. Taip pat skaitmenizuosime turimą rentgeno aparatą“, - sako H.Markevičinė.

Beje, Vilniaus gimdymo namuose netrukus bus daugiau šeiminių palatų. Mat, kaip sako H.Markevičinė, gimdymo namuose rengiamų būsimų mamyčių ir tėvelių kursų paklausa auga, o mamos vis dažniau pageidauja po gimdymo būti atskiroje palatoje, net ir jei už tai tenka primokėti.

Vilniaus gimdymo namuose gimdymų skaičius jau daugelį metų išlieka stabilus – per 3 tūkstančius. Tokiems gimdymo namams tai – idealus skaičius. Dar daugiau gimdyvių jau būtų per didelis krūvis, o juk norisi išlaikyti jaukią aplinką, kad kiekviena  moteris jaustųsi saugi, kad nė vienai nepristigtų dėmesio. Pasak medikų, didžiausias jų darbo įvertinimas, kai moteris grįžta į šiuos namus gimdyti ir antro ar trečio vaiko.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Demencija sergantys žmonės tapo aktoriais

    Demencija sergantys žmonės tapo aktoriais

    Organizacijos „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ aktoriai sukūrė varjetė spektaklį „Saliono kabaretas“, ku...
    Ne­ap­si­ken­tė li­gų: te­ko bėg­ti į Is­pa­ni­ją

    Ne­ap­si­ken­tė li­gų: te­ko bėg­ti į Is­pa­ni­ją

    Va­sa­ra vai­kams – sma­giau­sias šėl­smo me­tas. Ta­čiau sep­ty­ne­rių J...

    Budinti vaistinė


    Mobiliosios vaistinės: pseudo priemonė ar naudinga iniciatyva?

    Mobiliosios vaistinės: pseudo priemonė ar naudinga iniciatyva?

    Apie tai, kad gyventojams yra sudėtinga atvykti įsigyti vaistų, yra kalbama ne vienerius metus. Vienas pasiūlymų – mobiliųjų...
    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...

    razinka


    Sveika šeima


    Implantams – reikalavimai, tamponams – jokių?

    Naujas tyrimas atskleidė, kad tamponuose yra toksiškų metalų, įskaitant šviną ir chromą, tad milijonai moterų galimai patyrė neigiamą poveikį sveikatai. Lietuvos akušeriai ginekologai teigia nusivylę tiek gamintojais, tiek šalies institucijų darbu: „Įvairiausiems dantų implantams taikomi tam tikri re...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tyrėjai: sapnas, galintis virsti realybe

    Kolumbijos universiteto mokslininkai testuoja vaistą, kuris, remiantis ankstyvaisiais tyrimais, gali pratęsti moterų vaisingumą penkeriais metais ir padėti joms gyventi ilgiau bei sveikiau. „Kiaušidžių senėjimas yra pagrindinis moterų senėjimo veiksnys. Šio tyrimo rezultatai – pirmieji žmonijos istorijoje &n...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ko­lek­ty­vi­nis pro­tas ar ban­dos jaus­mas?
    Henrikas Vaitiekūnas Ko­lek­ty­vi­nis pro­tas ar ban­dos jaus­mas?
    Nesisteminis revizionizmas
    Henrikas Vaitiekūnas Nesisteminis revizionizmas
    Pseudomokslas apie makalienę
    Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę

    Naujas numeris