Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre – jaunų specialistų desantas

Deimantė Zailskaitė
2015-12-14
„Džiaugiuosi, kad Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) darbuotojų gretas papildė būrys jaunų ir kompetentingų specialistų, kuriuos jau spėjo pamėgti bei įvertinti mūsų rajono gyventojai. Iš viso turime penkis naujus šeimos gydytojus ir tris odontologus“, - atjaunėjusiu kolektyvu džiaugiasi Ukmergės PSPC vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė.
Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre – jaunų specialistų desantas
„Ukmergės PSPC yra galimybė tobulėti, mokytis, didelis pacientų srautas“, - privalumus vardija gydytoja odontologė Justina Barauskaitė.

Apsilankymų daugėja

„Ukmergės rajonui palanki ypatybė ta, kad miestas yra pakankamai arti Lietuvos centrų. Todėl vis dar sulaukiame jaunų specialistų, norinčių dirbti mūsų gydymo įstaigoje. Kaip tenka girdėti, nuošalesnių rajonų gydymo įstaigų vadovai skundžiasi, jog niekaip neprisišaukia jaunų gydytojų.
Bėda ta, kad rajone labai mažėja gyventojų. Apskaičiuota, kad per šešerius metus jų sumažėjo aštuoniolika procentų, o darbo apsukos nelengvėja, nes, nepaisant mažėjančio gyventojų skaičiaus, didėja apsilankymų (kadaise buvo šimtas penkiasdešimt tūkstančių per metus, pernai viršyta šimtas aštuoniasdešimt) ir atliktų tyrimų skaičius. Taip yra todėl, kad rajone lieka vyresnio amžiaus žmonės. Net trečdalis mūsų pacientų yra vyresni nei šešiasdešimt penkerių metų“, - sako Ukmergės PSPC vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė.
„Rajone iš tikrųjų yra kuo užsiimti, - pritaria Ukmergėje neseniai dirbti pradėjęs šeimos gydytojas Justas Šakalys. - Lyginant su sostinės poliklinika, kur dirbau kaip gydytojas rezidentas, kreipdavosi daug jaunų pacientų, kurie praktiškai ateidavo sveiki. O rajonuose yra daugiau senyvų ir sunkiai sergančių ligonių, reikalaujančių didesnės priežiūros ir didesnių gydymo kaštų.
Nors prevencija pakankamai gera, vyresni pacientai ne visada patenka į amžiaus grupes. Pacientams, kurie sulaukia septyniasdešimt šešerių metų, nebelieka nė vienos prevencinės programos. O tokių apylinkėje turime tikrai daug“, - problemą įvardija J.Šakalys.
„Atėję vyrai pyksta ir skundžiasi: jeigu man septyniasdešimt šešti metai, tai aš jau nebe žmogus? Nemokami tyrimai man nebeatliekami“, - su kokiomis problemomis kartais susiduria gydytojai pasakoja J.Galiauskienė.
O kaip Ukmergės rajono gyventojai vertina jaunus specialistus? Ar jais pasitiki?

„Nė vienas pacientas nesiskundė, neišsibėgiojo. Aišku, laikas didelei meilei dar per trumpas. (Juokiasi.) Bet atsiliepimai apie mūsų jaunus gydytojus tikrai geri“, - džiaugiasi vyriausioji gydytoja J.Galiauskienė.

Siekiant pritraukti kuo daugiau jaunų specialistų Ukmergės PSPC vadovybė stengiasi jiems užtikrinti palankias darbo sąlygas ir gyvenamąją vietą.
Dar tik pirmuosius mėnesius Ukmergėje dirbanti šeimos gydytoja Simona Vainorienė atvyko, kai jai buvo pažadėtas tarnybinis būstas. „Darbo ieškojau aplink Kauną, kur baigiau medicinos studijas, ir sulaukiau neblogo pasiūlymo iš Ukmergės PSPC vyriausiosios gydytojos. Džiaugiuosi jį priėmusi, nes jauniems specialistams čia tikrai stengiamasi sudaryti kuo geresnes darbo sąlygas.
Su Ukmergės rajono pacientais sutariu gerai. Vieni laikosi gydytojo paskirto režimo ir rekomendacijų, kiti, deja, - ne. Kaip pastebėjau, pacientai nepaiso registracijos laiko, būtinai turi patekti pas gydytoją „čia ir dabar“. Jiems visai nesvarbu, kad yra užregistruoti vos už kelių dienų, nors ir nieko skubaus nėra arba reikia išrašyti tik vaistus. Jie nori patekti būtinai tą pačią dieną“, - šypsosi šeimos gydytoja.
 
Tėvai nesirūpina vaikų dantimis
Kodėl jauni specialistai renkasi būtent Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centrą, o nesiveržia, kaip dabar įprasta, į didžiuosius Lietuvos miestus?
„Didžiąją laiko dalį praleidžiu Kauno klinikų Veido - žandikaulių chirurgijos skyriuje. Esu burnos chirurgijos rezidentas. Tačiau Ukmergės PSPC sudarė puikias sąlygas atlikti specialybinį darbą ir įgauti daugiau klinikinės patirties.
Rajone dauguma pacientų - vyresnio amžiaus, tačiau yra puikios sąlygos planuoti gydymo eigą, stebėti pacientą pooperaciniu laikotarpiu, tai ne visada galima atlikti Kaune.
Mėgstu įvertinti gydymo rezultatus ir džiaugiuosi, jog tam yra sudarytos visos galimybės.
Per televiziją, radiją transliuojama nemažai informacijos apie dantų ligų profilaktiką, tačiau pacientams vis dar pasitaiko uždegiminių veido srities ligų, sukeltų dėl ilgą laiką netvarkytų dantų - antkaulio uždegimų, pūlinių. Todėl, siekiant išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų, rekomenduoju ukmergiškiams profilaktiškai lankytis pas gydytoją odontologą.
Prieš savaitę į mane kreipėsi pacientė dėl nepataisomo krūminio danties. Nuspręsta dantį šalinti. Atlikus vietinę nejautrą pacientė staigiai atsikėlė iš odontologo kėdės ir paliko kabinetą. Pasirodo, paskutinį kartą pas burnos chirurgą ji lankėsi prieš dvidešimt metų, kuomet buvo naudojamos senesnės nuskausminamosios medžiagos ir buvo įprasta nejautros veikimo laukti koridoriuje, kol gydytojas priima kitą pacientą“, - įdomų atvejį prisiminė Lukas Poškevičius.

„Visų pirma Ukmergės PSPC yra galimybė tobulėti, mokytis, nes pacientų srautas didelis. Plombavimui skirtos medžiagos tikrai labai kokybiškos“, - vertina gydytoja odontologė Justina Barauskaitė, paklausta, kokių privalumų mato dirbdama rajono pirminės sveikatos priežiūros centre. Nors darbo sąlygos - puikios, pacientų dantys jaunos specialistės nedžiugina. „Kiek įmanoma didiname visas profilaktikos paslaugas. Tikimės, kad artimiausiu laiku situacija pagerės. Ypač blogai, kad tėvai nesirūpina vaikų dantukais. Jie teisinasi, kad vaikas nesileidžia, nenori, kanda, rėkia, kai tėvai tik bando valyti dantukus.
Kaip tik su kolege buvome surengusios akciją - tikrinome visų rajone gyvenančių vaikų dantis, mokėme, kaip juos teisingai prižiūrėti. Tėvai turėtų valyti vaikų dantis, nes  iki septynerių metų jie patys nesugeba to padaryti, taip pat reguliariai atvesti vaikus pas gydytojus odontologus pasitikrinti profilaktiškai.
Ėduonies riziką mažina visos profilaktikos priemonės: silantavimas, dantukų tepimas fluoru.
Aš pati ir reklaminius lankstinukus kūriau, kad padėtume prie vaikų registratūros, ir tėveliai turėtų galimybę susipažinti su naudinga informacija. Juk vaikų nenuvažiuosime ir iš namų neatsivešime. Problema, kad tėvai jų neatveda, dauguma kreipiasi tuomet, kai vaikui jau skauda dantį“, - sako specialistė.
„Šiuo metu turiu vieną klinikinį atvejį, kuris sprendžiamas su Kauno klinikų docentais: pacientė, kuri yra nepilnametė, jau nebeturi krūminių dantų, o prieškrūminiai dantys yra tokios blogos būklės, kad greičiausiai juos reikės šalinti“, - pasakoja gydytoja odontologė Miglė Mackevičiūtė.
 
Idėja gera, bet programa - sudėtinga

Ukmergės PSPC pamažu diegiamos „e. sveikatos“ paslaugos, kurios bent kol kas gydytojams kelia nemažai rūpesčių.

„Visų pirma gydytojai skundžiasi, kad sunku dirbti su programa. Ji yra nepatogiai sukurta. Kai žingsnių labai daug, gretai susimaišoma. Be to, ir pati programa stringa. Būna dienų, kai negalime prisijungti. Programoje dar nėra ir elektroninio recepto“, - pasakoja iš gydytojų nemažai skundų sulaukianti projektų ir viešųjų pirkimų specialistė Reda Pauliukonienė.
„Pati programos idėja, kad viskas sueitų į vieną sistemą ir visa informacija būtų talpinama kompiuteryje, - gera, bet darbas su ja - labai nepatogus. Viskas sudėtinga, komplikuota. Aš pati dvidešimt minučių užtrunku, kol greituoju būdu užpildau paciento kortelę, o kur pacientui skirtas laikas? Kitas dalykas, kad sistema orientuota tik į šeimos gydytoją, nėra atskirta vaikų gydytojams arba odontologams“, - pasakoja gydytoja odontologė J.Barauskaitė, kuri išmokusi dirbti su sistema apmoko ir kitus gydytojus.
„Nors sunkiai, bet „e.sveikatos“ paslaugos ateina į mūsų gydymo įstaigą. Tačiau programa nelengva, ir gydytojai, ypač vyresnio amžiaus, pyksta, kad su ja sunkoka dirbti“, - pripažįsta ir Ukmergės PSPC vadovė Janina Galiauskienė.

 
Nebijo žodžio „psichiatrija“

Ukmergės PSPC pasididžiavimas – modernus ir atnaujintas Psichiatrijos dienos stacionaras, kur dažniausiai kreipiamasi dėl įvairių sutrikimų (nerimo, miego, adaptacijos ir kitų), psichinės būklės pablogėjimo, ypač depresijos.
„Mūsų teikiamų paslaugų poreikis - didelis. Pacientai, sužinoję, kad bus atidarytas Psichiatrijos dienos stacionaras, nuo pat pirmos dienos noriai ateina. Netgi yra sudaromos eilės.
Pas mus dirba geri ir kvalifikuoti darbuotojai, vyksta daug įvairių užsiėmimų.
Mums dažnai atsiunčiami pacientai iš psichiatrijos stacionaro, kai jie baigia gydymą, bet dar negali be nuolatinės psichiatro priežiūros“, - pasakoja Psichiatrijos dienos stacionaro vedėja gydytoja psichiatrė Konstancija Urbonienė.

Ukmergės PSPC Psichiatrijos dienos stacionaro paslaugos, skirtos pacientams, kuriems reikalingas stacionarinis gydymas, bet jie nori likti namų aplinkoje. Ligoniams teikiamos paslaugos ir gydymo procedūros netrunka visą parą.
Įvertinus paciento psichikos būklę ir skyrus medikamentinį gydymą, teikiama individuali ir grupinė psichoterapija, medicinos psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos,organizuojami bendravimo, savipagalbos grupių užsiėmimai, vykdomos įvairios užimtumo terapijos.
„Pacientai, pabuvę mūsų Psichiatrijos dienos stacionare, stebisi, kad jis nepanašus į psichiatrinę ligoninę! Per dvi tris čia praleistas dienas jų nuomonė apie mūsų centrą kardinaliai pasikeičia“, - džiaugiasi gydytojas psichiatras Juozas Galiauskas.
Ilgą darbo patirtį sukaupę gydytojai pastebi, jog pamažu visuomenės požiūris į psichiatriją keičiasi.
„Kuomet prieš trisdešimt keturiasdešimt metų tik pradėjome dirbti, būdavo pacientai pykdavo, kai kviesdami jų pavardę garsiai ištardavome. Dabar taip tikrai nėra“, - prisimena K.Urbonienė.
Anot jos, moterų, sergančių depresija yra žymiai daugiau, tačiau savižudybių daugiausiai pasitaiko tarp vyrų. Galbūt dėl to, kad moterys nebijo kreiptis į specialistus pagalbos ir išsakyti, kokios problemos slegi jų širdį.
„Man labai sunku matyti, kai jauni vyrukai žudosi dėl meilės.
Kaip tik buvo pas mane atėjęs ukmergiškis tėvas. Nusižudė jo septyniolikmetė dukra.
O dabar neseniai nusižudė ir dvidešimt vienerių sūnus – jau paskutinis vaikas. Sakau, kas ten galėjo būti? Pasirodo, jis mokėsi Vilniuje, buvo vakaras, užbėgo į bendrabutį ir rado savo merginą su kitu... Kitas septyniolikmetis „pasikabino“ po panos langu. Tokios beprasmiškos mirtys, kad baisu. Jeigu jaunuoliai kreiptųsi į psichologą, jie gyventų, adaptuotųsi visuomenėje ir būtų puikūs žmonės“, - įsitikinusi K.Urbonienė.
Anot psichiatrų, pirmas kelias į savižudybes - alkoholizmas.
„Pirmiausia reikia kovoti su alkoholizmu. Ne tai, kad priverstinai uždarant pacientus, nes juos ir jų vaikus išlaikome mes, dirbantieji. Ten bus apsauga, personalas, kuriam reikės mokėti algas. Atbuvę numatytą laiką, jie organizuosis, kaip išgerti.
Aš nematau priverstinio gydymo nuo alkoholizmo tikslo. Reikia stengtis, kad nepradėtų gerti vaikai. Bausti šeimas, kuriose girtaujama. Štai atvedė septyniolikmetę mergaitę, kuri jau yra pabandžiusi alkoholio, narkotikų. Dešimties metų ji jau gėrė kartu su tėvu, kadangi šis neturėjo kompanijos. Dabar ji jau - alkoholikė. Turime susirūpinti, kad vaikai negertų nuo vaikystės ir paauglystės“. – sako K.Urbonienė.
 
Komentaras 
Psichologė Agnė Grušauskaitė:

Psichiatrijos dienos stacionaras -  viena labai svarbių pagalbos žmogui grandžių. Pacientų centre tikrai netrūksta. Dažniausiai tai vidutinio amžiaus moterys nuo trisdešimt iki penkiasdešimt penkerių. Dirbant šiame centre ryškėja didelis psichologinės pagalbos poreikis, nes vaistai išsprendžia ne viską. Kartais vaistai netgi pablogina situaciją. Jie nėra panacėja.
Aš galvoju, kad Ukmergėje psichoterapeuto psichologo paslaugos vis dėlto nėra tiek prieinamos kaip didmiestyje. Ukmergės miestelyje psichologinė pagalba yra prieinama mažai. Ir keliant klausimą, kaip spręsti savižudybių problema, man atrodo, vienas kelių –  didinant specialistų, kurie dirba psichikos sveikatos sistemoje, skaičių. Psichologų irgi turėtų būtų daugiau.  Kai kada žmogui nereikia psichiatro, jam užtenka ir psichologo konsultacijų.
Mažuose miesteliuose žmonės jau žino, kas yra psichologas ir ko galima tikėtis. Jiems psichologinė pagalba yra naudinga. Tik mažesniuose miesteliuose problema ta, kad tokių centrų, kur žmogui būtų galima kreiptis dėl psichologinės pagalbos, tikrai nedaug. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris