Suvalkijos krašto pasididžiavimas – šimtametė Šakių ligoninė

Deimantė Gruodė
2016-10-21
Ilgametes tradicijas puoselėjanti Šakių ligoninė šį rudenį suskaičiavo šimtą metų. Tokiu garbingu jubiliejumi gali pasidžiaugti toli gražu ne kiekviena gydymo įstaiga. Netgi Kauno klinikos, su kuriais glaudžiai bendradarbiauja Šakių medikai, yra ketvirčiu amžiaus jaunesnės. Per tuos metus Šakių ligoninės veidas keitėsi: modernėjo, gražėjo vidumi ir išore, atnaujinta medicinos įranga, suburtas kvalifikuotų gydytojų kolektyvas bei darbui pasišventęs medicinos personalas.
Suvalkijos krašto pasididžiavimas – šimtametė Šakių ligoninė
Įstaigos vadovui Algirdui Klimaičiui buvo įteikta nuotaikinga dovana – atgal tiksintis laikrodis.

Kartų perimamumas
Šakių ligoninės istorija prasideda gūdžiaisiais, okupacijos paliestais 1916 metais. Gydymo įstaigos pamatus padeda į Šakius sugrįžęs ir medicinos praktiką vėl pradėjęs gydytojas Jonas Staugaitis, kurį vokiečiai paskiria pirmuosius metus skaičiuojančios ligoninės vedėju.
 
„Šakių ligoninė išsiskiria stipriomis tradicijomis, iš kartos į kartą perduodamais įgūdžiais ir gydymo metodais bei jų tobulinimu. Kartų perimamumas – stiprioji mūsų pusė. Ateina jaunesni gydytojai, kurie turi gerą medicininį išsilavinimą ir dirba šiuolaikinėmis technologijomis, bet kartu išlaiko stiprų ryšį su vyresnės kartos kolegomis.
Be to, gydymo rezultatui itin svarbus vieningas slaugos darbo organizavimas, todėl visuomet pabrėžiu mūsų slaugytojų darbo indelį.
 
Trečias dalykas – mūsų steigėjo požiūris į ligoninę kaip į svarbią socialinės srities Šakių savivaldybėje instituciją.
Mūsų gydytojams itin naudingas bendradarbiavimas su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikomis. Profesūros patarimai visada padeda suteikti pacientams kvalifikuotą pagalbą“, – sako dabartinis Šakių ligoninės vyriausiasis gydytojas Algirdas Klimaitis.
 
Naujausių laikų Šakių ligoninės istorija prasidėjo būtent su naujojo korpuso statyba, o gal teisingiau būtų įvardinti – Nepriklausomybės atkūrimo paskelbimu, kuomet didelis dėmesys skiriamas ligoninės struktūrai tobulinti, medicininei įrangai atnaujinti, šiuolaikinėms technologijoms ir gydymo metodams diegti.
„Suvokdami, kad griūvant ankstesnei sistemai, neišvengiamai bus paliesta ir viena jautriausių socialinės sferos sričių – medicina, stengėmės pasirengti patys ir pertvarkyti ligoninę taip, kad tiek struktūriniu, tiek technologiniu pasirengimu galėtume konkuruoti atsiradusioje sveikatos priežiūros paslaugų rinkoje“, – sako A.Klimaitis.
 
1994 m. ligoninėje įdiegtos naujos klubo sąnarių implantavimo technologijos, o per paskutinįjį dešimtmetį ir mažai invazyvios chirurgijos technologijos – artroskopinės, laparoskopinės, histeroskopinės operacijos. Prieš penkerius metų sėkmingai pradėtos ir kelio sąnario endoprotezavimo operacijos.
Ypač ženklūs pasikeitimai laboratorinėje diagnostikoje, įdiegti imunologiniai tyrimai, sukurta ambulatorinės reabilitacijos sistema.
 

Ilgėjant gyventojų amžiui ir daugėjant lėtinių ligų, 2004 metais ligoninėje atidarytas Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius, kur sėkmingai diegiami pastaruosius metus ženkliai progresavę slaugos mokslo laimėjimai. Per šiuos metus susiformuoja tokios sritys kaip kardiologija, funkcinė diagnostika.
Deja, dėl ne vien nuo medikų priklausančių priežasčių nuo 2009 metų teko uždaryti Akušerijos skyrių.

 
Istorinė akimirka: pasirašomas naujo ligoninės pastato priėmimo aktas, 1936 metai.

Darbas su privačiu sektoriumi – ne nusikaltimas
Jubiliejų švenčianti Šakių ligoninė šiuo metu yra daugiaprofilinė gydymo įstaiga, kurioje teikiama būtinoji ir skubioji medicinos pagalba, gydymas chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos, vidaus, vaikų, nervų ligų stacionaro skyriuose, specializuota ambulatorinė konsultacinė pagalba ir ambulatorinė reabilitacija ligoninės konsultantų skyriuje. Šiems padaliniams padeda šiuolaikiška klinikinė laboratorija, atitinkanti visus šiuolaikinius reikalavimus, sterilizacijos ir dezinfekcijos skyrius.
 
Išskirtinis gydymo įstaigos bruožas – kad petys į petį žengia viešasis ir privatus sektorius. „Jau seniai puoselėjame požiūrį, kad privačios ir valstybinės medicinos bendradarbiavimas tikrai nėra nusikaltimas. Jeigu gydymo įstaigos tikslas – suteikti skubią, būtinąją medicinos pagalbą, kitoms medicinos sritims, pavyzdžiui, diagnostikai negalime skirti tiek daug lėšų. Todėl bendradarbiaujame su privačia medicina užsiimančiomis institucijomis. Pas mus ligoninėje kompiuterinį tomografą pastatė „Kardiolita“, taip pat veikia privatus hemodializės centras. Valstybinio ir privataus sektoriaus bendradarbiavimas yra orientuotas į geresnį medicininės pagalbos organizavimą.
 
Tokiu būdu užtikrinamas ir pacientų saugumas. Hemodializės centras veikia tame pačiame ligoninės aukšte, už dešimties penkiolikos metrų nuo reanimacijos. Žinome, kad hemodializės metu įvyksta įvairių sveikatos sutrikimų, kartais prireikia Reanimacijos skyriaus darbuotojų pagalbos. Tokiu būdu bendradarbiaudami su privačia medicina maksimaliai užtikriname pacientams saugumą teikdami medicinos paslaugas“, – privalumus vardija A.Klimaitis.
 
Darbuotojai – neįkainojamas turtas
Minint ligoninės įsteigimo šimtmetį, A.Klimaitis ne kartą akcentavo, kad kvalifikuoti ir profesijai pasišventę darbuotojai – didžiulis gydymo įstaigos turtas.
„Naujus specialistus pritraukia pažangios darbo sąlygos, šiuolaikinė technologinė įranga, su kuria jaunas specialistas yra išmokintas dirbti, patrauklios socialinės sąlygos: ir darbo užmokestis, ir gyvenamoji vieta, ir psichologinė atmosfera kolektyve“, – prioritetus vardija ligoninės vyriausiasis gydytojas.
 
Pagerbti kolegas kasmet rudenį – Šakių ligoninės tradicija, besitęsianti beveik keturis dešimtmečius. Švenčiant ligoninės šimtmetį ant scenos buvo kviečiami nusipelnę darbuotojai. Viena jų – gydytoja endokrinologė Bronė Liucija Šileikienė, susiejusi trisdešimt penkerius metus su Šakių ligonine.
 
„Visi buvome maždaug bendraamžiai, o keli vyresnės kartos gydytojai mums buvo kaip tėvai ar patarėjai. Nebuvo taip, kaip didžiosiose ligoninėse: ateina profesorius per bendrą vizitaciją ir visi palatos gydytojai aplink šokinėja, o jau mes, studentai, esame nugrūsti į antrą planą. Šakiuose į mus, jaunus gydytojus, vyresnieji žiūrėjo pagarbiai. Man išliko labai geri atsiminimai. Kuomet sakydavo, kad Kaunas nustatė tokią ir tokią diagnozę, man būdavo labai keista. Rajonuose irgi yra labai gerų gydytojų. Niekada negalvodavau, kad kaimo gydytojas yra prastesnis“, – sako B.L.Šileikienė.
 
Pagrindiniai iššūkiai rajono ligoninėms – šalyje mažėjantis gyventojų skaičius, kuris turi įtakos ir gydymo įstaigos veiklai, specialistų pritraukimas į Šakius, specialiųjų ir bendrųjų reikalavimų ligoninei norminių aktų problema.
„Aš suprantu, galbūt reikalavimai ir turi būti šiek tiek aukštesni, kad pasiektume tam tikrą progresą. Bet šiandien kai kuriais atvejais jie yra pertekliniai ir mums sukelia papildomų išlaidų. Lėšas galėtume skirti ir panaudoti racionaliau.
 
Man vadovaujant ligoninei jau pasikeitė bene septyniolika sveikatos apsaugos ministrų. Kaita tokia greita, kad aš kol kas nematau didžiulio optimizmo. Viltis visada išlieka, bet pokyčių dar reikia lukterėti“, – žvelgdamas į perspektyvas sako gydymo įstaigos vadovas.

 


Ilgamečiai darbuotojai
Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Irena Petrauskienė:
- Tai yra mano pirmoji darbovietė, kurioje dirbu trisdešimt metų. Mūsų ligoninėje yra bendras Priėmimo skyrius. Visiškai nesvarbu, kokį pacientą mums atveža –patyrusį infarktą arba insultą, akies traumą ar gimdyvę. Iš pradžių jie patenka pas mus, paskui yra siunčiami į atitinkamus ligoninės skyrius arba kitas gydymo įstaigas.
 
Pacientams yra įrengtos stebėjimo palatos, kurių anksčiau neturėjome. Suteikus pirmąją pagalbą pacientas yra stebimas parą, paskui išleidžiamas į namus arba stacionarizuojamas.
Kaip sakoma, teatras prasideda nuo rūbinės, o ligoninė prasideda nuo Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus.

 
Vidaus ligų skyriaus vedėja Veronika Grabauskienė:
- Mano darbo šioje ligoninėje stažas – trisdešimt dveji metai. Kadangi tėvai gyveno Šakiuose ir esu vienintelė jų dukra, po studijų iš karto grįžau čia gyventi ir dirbti. Ligoninėje tikrai turime labai daug darbo, nes terapinio profilio gydytojų pas mus nėra daug. Nepavyksta susiplanuoti darbo minučių tikslumu, kadangi nežinai, kiek ir kokių sulauksi pacientų tą dieną, o popierių pildymas lieka namų darbams.
 
Nervų ligų skyriaus vedėjas Romualdas Kičas:
- Ligoninėje dirbu keturiasdešimt metų. Jau dvidešimt penkerius metus vadovauju Nervų ligų skyriui. Dabar diagnostinis darbas palengvėjo. Atsirado kompiuterinė tomografija. O taip dirbome su plaktuku ir, išskyrus rentgeno, laboratorijos, daugiau nieko neturėjome.
 
Dabar stuburo, galvos smegenų kraujagyslinės patologijos diagnostika itin pagerėjo. Bet šeštadienį ir sekmadienį nedirba Radiologijos skyrius, todėl esant ūmiai kraujagyslinei patologijai pacientus budintieji medikai veža į Kauno klinikas.

 
Trumpas interviu
Šakių rajono savivaldybės meras Juozas Bertašius: 

- Kaip vertinate Šakių ligoninės veiklą?
- Atsižvelgiant į finansavimo galimybes, šios gydymo įstaigos darbą aš vertinu tikrai gerai. Šakiuose yra visų ligų gydytojai, kuo negali pasidžiaugti daugelis kitų rajonų. Sugebėjimas pritraukti visų sričių specialistus – didžiulis darbas. Svarbiausia – kad nėra nė vieno skyriaus, kur negalėtų ligoniui suteikti pagalbos, nesvarbu, ar tai būtų vidaus ligos, ar chirurginis gydymas. Personalas itin kvalifikuotas. Žinoma, gydymo įstaigų finansavimas Lietuvoje yra nepakankamas.
 

- Ar matote, kur dar galima patobulinti gydymo įstaigą?
- Mūsų ligoninė tiek vidumi, tiek išore yra renovuota, sutvarkyta. Pavyzdžiui, greitosios medicinos pagalbos ligonių atvežimas į Priėmimo skyrių Klaipėdoje niekuo nesiskiria nuo mūsų Šakių ligoninės Priėmimo skyriaus. Medicininė įranga yra pakankamai šiuolaikiška. Manau, kad turime būti laimingi, jog mūsų krašto žmonėms galime suteikti reikalingą medicininę pagalbą.
 
Tai yra viena seniausių ligoninių, kurios pastatas 1945-aisiais buvo susprogdintas ir tuomet ligoninė vienuolika metų glaudėsi Zyplių dvare. Ir tik atstačius ligoninės pastatą grįžo į Šakius. Dabar jame yra administracija ir reikalinga įranga aprūpintas bei pacientams patogus Chirurgijos skyrius. Viskas po truputį modernėjo, gražėjo ir, galime pasidžiaugti, kad turime ligoninę, kurioje dirba su kvalifikuotų gydytojų komanda ir pasišventęs medicinos personalas.
 
- Prisipažinote, kad ir jūs buvote atsidūręs Šakių medikų rankose...
- Daugiau nei prieš keturiasdešimt metų buvo rimta avarija. Puikiai prisimenu visus gydytojus ir medicinos personalą, kurie darbą atliko itin kvalifikuotai. Už tai jiems esu dėkingas. Mano sveikatos būklė po avarijos buvo labai sunki: viena koja nutraukta žemiau kelio ir aš jau nuo jaunystės, nuo dvidešimt aštuonerių metų, taip gyvenu, nesiskundžiu ir nesijaučiu, kad būčiau kuo nors išskirtinis, palyginus su kitais. Netgi kaulai buvo sutrupinti aukščiau kelio. Šakių medikai sugebėjo po kaulelį laiku ir sėkmingai surinkti.
Tuo laiku klinikose, vargiai, ar taip butų sugebėję padaryti, kaip padarė čia chirurgai, gydytojai ir medicinos personalas.

 
Sveikinimai
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius:

- Atvykę iš jaunesnės gydymo įstaigos – Kauno klinikų – į šimto metų ligoninės jubiliejų galime pasidžiaugti istorija, kurią kūrė Šakių krašto medikai. Puikiai suprantame, kad tais laikais ligoninė, bažnyčia, mokykla buvo svarbiausi miestui objektai.
 
Nuoširdžiai tikiu, kad nė vienas restruktūrizacijos etapas – jų buvo nemažai – tikrai nepaliks Šakių be ligoninės, kuri reikalinga šio krašto žmonėms. Šimtą metų medikai rūpinasi gyventojų sveikata, kuria miesto istoriją, šakiečių sveikatos, gyvybės, kartais ir mirties istoriją.
 
Taigi nuoširdžiai noriu pasveikinti Šakių ligoninę, o svarbiausia – čia dirbančius gydytojus, slaugytojas ir, be abejo, daugybę medikų kartų, kurie visą gyvenimą atidavė Šakiams ir jų ligoninei. Jeigu reikės pagalbos, Kauno klinikos visada padės Šakiams.
 
Žinomas kardiochirurgas prof. habil. dr. Giedrius Uždavinys:

- Likimas dovanojo Šakiams tokią generaciją gydytojų, pasišventusių gydymo menui ir mokslui. Visi žinome, kad kovojame su dalyku, kuris yra neįveikiamas. Mirtis yra visagalė.
Bet jūsų pastangos dovanoja ligoniams metus ir dienas. Ir tai yra šventa.
 
Garbė man, kad aš galiu čia kalbėti privačios ligoninės „Kardiolitos“, kuri stengiasi taip pat įtvirtinti privačios chirurgijos ir terapijos gydymo meną ir įrodyti, kad ir privačiai dirbantys gydytojai gali gerai atlikti savo darbą. Mūsų bendradarbiavimas tik prasideda. Jis augs ir turtės.
 
Kauno kolegijos Medicinos fakulteto dekanas Julius Dovydaitis:

-Nuoširdžiausius sveikinimus norime perduoti nuo seniausios Lietuvoje Kauno medicinos mokyklos ir mūsų tūkstančio aštuonių šimtų studentų, studijuojančių šiuo metu dvylika studijų programų. Tai – jūsų būsimi kolegos.
 
Didelė laimė, kad šioje garbingoje auditorijoje matome mūsų, Kauno mokyklos, absolventus. Mus sieja labai gražus ir brandus bendradarbiavimas. Anksčiau ir dabar ligoninėje organizuojame įvairius kvalifikacijos kėlimo kursus, vyksta podiplominės studijos. Netgi pagalvoju, kodėl gi kitos ligoninės šiek tiek mažiau investuoja į žmogiškuosius išteklius ir kompetencijų plėtrą. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris