Respublikinė Kauno ligoninė kuria vakarietišką viziją

Evelina Machova
2015-05-18
Pastarieji dveji metai Respublikinei Kauno ligoninei buvo itin intensyvūs. Prieš metus įgyvendinus struktūrinius pertvarkymus gydymo įstaigoje pradėjo veikti aštuonios profilinės klinikos. Ligoninės vadovas doc. dr. Linas Vitkus pripažįsta, kad restruktūrizacija džiaugėsi ne visi. Tačiau šiandien akivaizdu, jog priimti sprendimai pasiteisino su kaupu. Įkurta nauja Konsultacijų poliklinikos registratūra, sutrumpintos laukimo eilės pas gydytojus konsultantus, o sumažinus valdymui skirtas išlaidas pavyko sutaupyti porą šimtų tūkstančių eurų, kurie investuoti į gydymo kokybės gerinimą.
Respublikinė Kauno ligoninė kuria vakarietišką viziją
Eiles gydymo įstaigoje pavyko suvaldyti pailginus Konsultacijų poliklinikos darbo laiką. Registratūroje įdiegus eilių valdymo sistemą taupomas ir pacientų laikas.

Reikia pripažinti, kad „seno kirpimo“ įstaiga pamažu virsta vakarietiška ligonine, o jos vadovas doc. dr. L.Vitkus teigia, kad numatytų darbų sąrašas dar labai ilgas. Pasmalsavus, kokie tolesni planai, vadovas pasakoja apie pertvarkomą Priėmimo skubios pagalbos skyrių. Čia pacientų artimiesiems jau paruošta atskira laukimo salė. Įrengta ir greitosios pagalbos automobilių stoginė, todėl paciento nebereikės iš automobilio kelti lauke lyjant ar sningant. Numatyta ir medicinos automobilių eismo, stovėjimo aikštelių pertvarka. Perkeliant skyrius formuojami terapinis ir chirurginiai korpusai. Planuojama įsigyti bei įrengti naujus liftus, suremontuoti Vaikų reabilitacijos skyriaus V.Tumėnienės vardo sektoriaus patalpas, nupirkti įrangos. Laukia ir Konsultacijų poliklinikos padalinio Garliavoje plėtra, Vaikų tuberkuliozės skyriaus Kulautuvoje vidaus patalpų rekonstrukcija.

Ligoninės administracija stengiasi viską apgalvoti taip, kad būtų kuo patogiau pacientui. Kad jam nereikėtų bėgioti po visą gydymo įstaigą. Planuojama netrukus apšiltinti ligoninę, ir ko iki šiol nebuvo per visą gydymo įstaigos gyvavimo laikotarpį – įrengti atskirą įvažiavimą fizinę negalią turintiems pacientams. Kol kas jiems patekti į gydymo įstaigą yra sunku.
Ligoninė, gyvuojanti daugiau nei šešis dešimtmečius, aptarnauja pusę Kauno miesto ir Kauno apskrities gyventojų: rūpinasi įvairaus amžiaus pacientais - nuo kūdikių iki garbaus amžiaus senjorų. Čia dirbantys medikai stengiasi, kad be dėmesio neliktų nė vienas pacientas. Juk kuo greičiau ir tiksliau nustatoma liga, tuo sėkmingiau ji gydoma. Todėl, natūralu, kad daug dėmesio skiriama diagnostikai. Beveik septyniasdešimt įvairių sričių specialistų kasdien Konsultacijų poliklinikoje suteikia daugiau nei pustrečio šimto konsultacijų.
Pasak pacientų, ligoninės pokyčiai akivaizdūs. „Žinoma, malonu, kai ligoninė sutvarkyta, paremontuota, bet svarbiausia, kad ji tampa patogesnė“, - sako pacientas Romualdas.

Tarp kitko
Respublikinėje Kauno ligoninėje šiuo metu dirba 1584 darbuotojai, iš jų 376 gydytojai ir 552 slaugytojai. Ligoninės medicinos personalas teikia aukštos kvalifikacijos asmens sveikatos priežiūros paslaugas Kauno bei kitiems Lietuvos gyventojams ir siekia optimalių, atitinkančių pacientų poreikius gydymo rezultatų, racionaliai panaudojant sveikatos priežiūrai skirtus išteklius.

Ligoninėje teikiama specializuota būtinoji ir planinė medicinos pagalba. Per metus čia gydosi daugiau nei 30 tūkst. pacientų, atliekama daugiau nei 6500 pilvo organų, apatinių galūnių kraujagyslių, ginekologinių bei ausų, nosies, gerklės operacijų.
Šiuo metu ligoninėje yra 1160 lovų. Veikia terapijos, chirurgijos, neurologijos, pediatrijos, reanimacijos, akušerijos, ginekologijos, fizinės medicinos ir reabilitacijos su reabilitacijos poskyriu, ausų, nosies, gerklės (suaugusiųjų ir vaikų), slaugos ir palaikomojo gydymo, psichiatrijos bei krizių intervencijos skyriai, moderni laboratorija, konsultacinė poliklinika, kurioje ligonius konsultuoja ir gydo profesoriai, docentai, kiti gydytojai specialistai.


Interviu
„Pertvarkos skausmingos, bet neišvengiamos“
Apie tai, kokią gydymo įstaigą ateityje mato ir kokie struktūrinių pertvarkymų sprendimai pasiteisino, L.S. kalbina ligoninės vadovą doc. dr. Liną Vitkų.

- Respublikinei Kauno ligoninei vadovaujate dvejus metus. Paveldėjote didelę ligoninę, kurios padaliniai buvo labai skirtingai integruoti. Sunku valdyti tokią gydymo įstaigą?
- Gydymo įstaiga šiuo metu susideda iš aštuonių, geografiškai nutolusių klinikų. Logiškai mąstant atrodytų, kad viską sukėlus į vieną vietą būtų išspręsta nemažai problemų, bet... Natūraliai kyla klausimas, kaip visa tai padaryti? Statyti visiškai naują gydymo įstaigą viename gydymo įstaigai priklausančių objektų, turinčių šiuolaikišką infrastruktūrą? Galbūt, bet tam reikia politinio sprendimo. Juk tokios gydymo įstaigos statybos truktų dešimtmetį ir tam reikia nemažai lėšų. Sutinku, kad tai būtų teisingas ir visiems naudingas sprendimas. Bet iki to reikia užaugti. Todėl dabar galima tik sutvarkyti esamą infrastruktūrą.

- Nemažai kalbama apie slaugytojų atlyginimus. Sveikatos politikai sako, kad padidinus paslaugų balo įkainį pinigų turėtų užtekti viskam: ir algoms pakelti, ir paslaugų kokybei gerinti. Sutinkate?
- Ir taip, ir ne. Dėl padidėjusio paslaugų balo įkainio gautą finansavimą skyrėme slaugytojų ir gydytojų atlyginimams didinti. Nuo kovo mėnesio kai kuriems, mažiausiai uždirbusiems slaugytojams, atlyginimas kilo net ir 10 proc. Tačiau atlyginimą reikėjo kelti ir gydytojams, nes, pavyzdžiui, Akušerijos ir ginekologijos klinikos Krikščioniškuosiuose gimdymo namuose dirbančių medikų darbo užmokestis siekė vos 1400 litų.
Formuodami darbo užmokesčio politiką stengiamės algas ir darbo sąlygas suvienodinti visų klinikų darbuotojams. Juk negali taip būti, kad vienoje gydymo įstaigoje dirbančių medikų atlyginimai skirtųsi kardinaliai. Šiuo metu praktiškai visose klinikose atlyginimai yra peržiūrėti ir suvienodinti.
 
- Kaip sprendžiate eilių klausimus?
- Priėmėme gydytojų. Eilės pas mus nėra didelės, nors pastebiu, kad pacientų srautai auga. Vadinasi, netrukus teks vėl investuoti tiek į žmogiškuosius išteklius, tiek ir į naujos įrangos įsigijimą. Juk neprisiviliosi gydytojo dirbti ten, kur jam nėra užtikrinamos darbo sąlygos. Šiuo metu mūsų Konsultacijų poliklinika paslaugas teikia tiek Kauno mieste, tiek Kauno rajone Garliavoje. Per mėnesį suteikiame daugiau nei dvidešimt tūkstančių konsultacijų. Pacientus konsultuoja visi gydytojai, kokius tik ligų profilius turime.
Gydymo įstaiga per pastaruosius metus iš tikrųjų tapo ženkliai patrauklesnė. Į mus kreipiasi vis daugiau pacientų, o pagrindinė tokios paklausos augimo priežastis, kad tie patys gydytojai dirba ir Konsultacijų poliklinikoje, ir ligoninėje. Vadinasi, pacientas gali jaustis ramus, kad jam nereikės bėgioti pas penkis gydytojus, jį visą laiką prižiūrės vienas. Atėjęs į Konsultacijų polikliniką žmogus iš karto bendrauja su specialistu, kuris, esant reikalui, jį paguldo į stacionarą bei gydo. Tiesa, yra ir nemažai spręstinų problemų...


- Viskam sutvarkyti reikia lėšų. Kur planuojate jų gauti?
- Pernai įgyvendinome struktūrinius pertvarkymus, kurie galbūt ne visiem patiko. Dabar nebėra penkių padalinių ir dviejų filialų. Nuo 2014 m. ligoninėje savo veiklą pradėjo Akušerijos ir ginekologijos klinika Krikščioniškieji gimdymo namai, Chirurgijos, Diagnostikos, Reabilitacijos, Slaugos, Terapijos, Vaikų ligų, Psichiatrijos klinikos.
Viską sustambinome. Pavyzdžiui, vietoj V. Tumėnienės vaikų reabilitacijos centro, Kačerginės vaikų sanatorijos „Žibutė“, Kulautuvos vaikų ligoninės ir Vaikų ligų skyriaus įkūrėme Vaikų ligų kliniką, kuriai vietoj trijų buvusių vadovų vadovauja vienas žmogus.
Vaikų reabilitacijos ir gydymo įstaigų šalyje nėra daug (Druskininkų „Saulutė“ ir Palangos „Gintaras“), nors tokių paslaugų paklausa didžiulė. Mūsų reabilitacijos skyrius, kurio vienas sektorius paslaugas teikia Vičiūnuose (V.Tumėnienės vardo sektorius), o kitas Kačerginėje („Žibutės“ sektorius) šiuo metu dar dirba ne visu pajėgumu. Todėl svarstome į Vičiūnus perkelti iš Kulautuvos vaikų tuberkuliozės gydymą ir teikti čia daugiau ambulatorines paslaugas. O visas vaikų reabilitacijos paslaugas perkelti į Kačerginę. Taip iš trijų iš dalies apkrautų gydymo įstaigų liks dvi – dirbančios visu pajėgumu.
 
- O kas laukia Verterbroneurologijos poskyrio, kuris veikia nuomojamose  patalpose. Jo išlaikymas, spėju, taip pat ekonomiškai nelabai naudingas? 
- Dabar veikiantis stacionarinis Verterbroneurologijos poskyris paslaugas teikia nuomojamose patalpose. Pasibaigus nuomos sutarčiai šį poskyrį planuojame perkelti į centrinį ligoninės pastatą, kur taip pat teikiamos ir ambulatorinės reabilitacijos paslaugos. Tai leis mūsų ligoninėje plėtoti pasaulyje populiarų modelį, kai po aktyvaus stacionarinio gydymo pacientas galės pasinaudoti ambulatorinės reabilitacijos paslaugomis. Viskas bus vienoje vietoje, o tai reiškia – dar didesnį paslaugų prieinamumą mūsų ligoniui.

Be to, atsisakius nuomojamų patalpų nebereikės mokėti nuomos, komunalinių ir kitų mokesčių. Tai leistų mums per metus sutaupyti maždaug kelis šimtus tūkstančių eurų. Ilgalaikėje perspektyvoje šias lėšas galėtume skirti infrastruktūrai gerinti.

- O kas laukia slaugos?
Taip pat turime nemažai idėjų. Kadangi visuomenė sensta, ir slaugos paslaugų ateityje reikės vis daugiau, Kulautuvoje planuojame įkurdinti slaugos skyrių. Tai labai graži vieta, užimanti 4 hektarų teritoriją. Šiuo metu didžiuliame pusšešto tūkstančio kvadratinių metrų pastate tuberkuliozė gydoma tik 60 vaikų. Tai mums gerokai per brangu - kalbu būtent apie išlaikymą.
Planuojame čia įkurti Senjorų dienos centrą, kurio principas toks: ryte senjorus artimieji atveža į centrą, o vakare pasiima namo. Dieną su pacientu dirbtų reabilitologai, kineziterapeutai, psichologai ir kiti specialistai. Tiesa, čia kyla šiokių tokių keblumų – naujos paslaugos įvedimas ir jos apmokėjimas. Tai gana ilgas procesas, bet tikiuosi, kad pavyks. Juk vis dėlto pastaruoju metu nemažai kalbama apie slaugos paslaugų trūkumą. Tokį pat Senjorų dienos centrą planuojame įkurti ir mieste, viename pastatų, kur įsikūrę Akušerijos ir ginekologijos klinikos Krikščioniškieji gimdymo namai.
 
- Tuomet kas bus su stacionare slauga? Negi įkūrę tokį dienos centrą šių paslaugų atsisakysite?
- Žinoma, kad ne. Priešingai, turime tikslą jas plėsti.

- Jei viename Krikščioniškųjų gimdymo namų pastatų planuojate įkurti Senjorų dienos centrą, kas laukia būsimų mamų? 
- Pirma baigsime jau beveik du dešimtmečius trunkančias statybas ir Akušerijos ir ginekologijos kliniką Krikščioniškieji gimdymo namai, kuri dabar „išsibarsčiusi“ dviejuose pastatuose, sukelsime į vieną pastatąTaigi visų struktūrinių pertvarkymų reziumė - iš aštuonių ligoninių padarytos klinikos ir tokias pačias paslaugas teikiančioms įstaigoms nebereikės tarpusavyje konkuruoti.






Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris