Regioninė Mažeikių ligoninė – reformos verpetuose

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2024-03-08
„Jau netrukus ligoninėje prasidės Intensyvios terapijos bei Skubios medicinos skyrių plėtra ir modernizavimas, bus atnaujinta medicininė įranga, įsteigta Skausmo klinika ir Branduolinio magnetinio rezonanso tyrimo kabinetas. Ruošiami daugiau nei 4 mln. eurų vertės investiciniai projektai“, – apie laukiančius pokyčius kalba Regioninės Mažeikių ligoninės kolektyvas. Nepaisydami ligoninės kasdienybę drumsčiančių auditorių, šiandien gydytojai nenustoja lieti prakaito rūpindamiesi ne tik mažeikiškių, bet ir iš Klaipėdos ar Šiaulių regiono atvykstančių gyventojų sveikata. Pernai užfiksuotas rekordinis ligoninėje atliekamų operacijų ir paslaugoms grįžtančių pacientų skaičius.
Regioninė Mažeikių ligoninė – reformos verpetuose
Chirurgijos skyriuje: čia operuojamų pacientų skaičius kasmet sparčiai auga, o skubiai ar planinei chirurginei operacijai atvyksta pacientai ne tik iš Mažeikių, bet ir Akmenės, Skuodo rajonų.

Dėl STT tyrimo vadovas ramus
 
Praėjusieji metai Regioninei Mažeikių ligoninei buvo puikūs – įstaigoje teikiama daugiau paslaugų, įdarbinti 7 nauji gydytojai, o metai baigti su daugiau nei pusantro milijono eurų teigiamu balansu. Tačiau džiaugtis nėra kada: dar spalį darbingą kolektyvo kasdienybę sudrumstė Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos tyrimas.
 
Auditas atliktas dėl galimo fiktyvaus darbuotojų įdarbinimo, atlyginimų skaičiavimo, priedų skyrimo bei panaikinimo pagrįstumo, mažos vertės viešųjų pirkimų procedūrų vykdymo teisėtumo. Vasarį, paskelbus išvadas, savivaldybė įgaliota kreiptis į Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų bei Viešųjų pirkimų tarnybas dėl gydymo įstaigos vykdytų viešųjų pirkimų. Savivaldybės mero potvarkiu sudaryta komisija, susidedanti iš dviejų Savivaldybės mero ir dviejų sveikatos apsaugos ministro deleguotų atstovų, tirs, ar Mažeikių ligoninės direktorius Sigitas Kaktys nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatų, priimdamas sprendimus sau išmokėti lėšas už internų praktinius mokymus, pasiskirti vienkartines pinigines išmokas bei priemokas prie atlyginimo.
 
Vadovas teigia papildomai ortopedo-traumatologo darbą dirbęs su praėjusios kadencijos mero žinia. „Konsultuodamas, gydydamas  pacientus į įstaigos biudžetą kasmet įnešu per 100 tūkst. eurų. Esant gydytojų trūkumui, dirbu papildomai budėjimuose, aukoju savo laiką, tad atlyginimas kaip ir visiems gydytojams apskaičiuojamas pagal kolektyvinę sutartį, – komentuoja ligoninės vadovas. – Tokia pati situacija ir su internais. Prisiėmiau užduotį dirbti su jais: dėliojamos programos, grafikai, vykdomos konsultacijos, darbuotojų vertinimas ir daug kitų darbų. Kita vertus, tai nėra darbo užmokesčio pajamos. Lėšos – ne mūsų įstaigos, bet Kauno ir Vilniaus universitetų. Už darbą gauti išmoką – nėra nusikaltimas.“
 

Mažeikių ligoninės vadovas Sigitas Kaktys sako esantis ramus: „Turiu pripažinti, kad neaiškumų ir keblių situacijų neišvengėme ir su mažos vertės viešaisiais pirkimais, tačiau man ramu, nes jokių teisės pažeidimų ar nuostolių įstaigai nepadaryta. Tyrimo išvados tėra neaiškių, dabartinių aplinkybių suformuotų procesų pasekmė.“

 
Aptarnauja daug gyventojų
 
Kol ligoninės administracinės tarnybos aiškinasi situaciją ir ruošiasi gynybai, ligoninėje nenutrūkstamai verda darbai. 69 įstaigoje dirbantys gydytojai iš viso aptarnauja apie 70 tūkst. pacientų – 50 tūkst. mažeikiškių ir dar po 10 tūkst. asmenų, atvykstančių iš Klaipėdos ir Šiaulių regiono aplinkinių savivaldybių. Tiek stacionarinių, tiek ikistacionarinių paslaugų mastas pastaraisiais metais didėja, auga konsultacijų skaičius ir gydytojų darbo intensyvumas.
 
„Jeigu pas akušeres-ginekologes, radiologą ar chirurgą eilių nėra, neurologo konsultacijos reikia laukti mėnesį, pas traumatologą – kelias savaites, daug metų neišsprendžiame kardiologo problemos – turime tik vieną specialistą“, – pasakoja Konsultacijų ir radiologijos skyriaus vedėja Rasa Mačiulienė. Vis dėlto specialistė džiaugiasi, kad praėjusiais metais iki galo suformuotos anesteziologų reanimatologų, chirurgų, akušerių-ginekologų komandos, naujai įdarbinti 7 šių ir kitų profilių gydytojai.

 

Ambulatorinės reabilitacijos skyriaus vedėja Laima Bučytė-Stirblienė sako, kad darbo krūvis – didelis, tačiau sunkumus atperka dėkingi sugrįžtančių pacientų veidai. „Nors Mažeikių mieste medicininės reabilitacijos paslaugas be ligoninės teikia dar dvi įstaigos, galinčios pasigirti naujesne įranga bei balneologijos procedūromis, pas mus norinčių gydytis pacientų srautas nemažėja. Pastarieji metai buvo rekordiniai – reabilitaciją tęsti grįžtančių pacientų skaičius išaugo kone 80 proc. Eilė fizinės medicinos reabilitacijos gydytojo konsultacijai pailgėjo dvigubai“, – pasakoja L.Bučytė-Stirblienė.

 
Dirbti savame krašte
 
Gydytojos teigimu, Ambulatorinės reabilitacijos skyriuje teikiamos medicininės reabilitacijos paslaugos stacionaro ir ambulatoriniams pacientams, o sprendžiamų sveikatos problemų laukas – platus: „Nuo vaikų iki senjorų, nuo likusio kosulio po persirgto bronchito, stuburo skausmų iki įvairiapusio funkcijų sutrikimo po patirtų traumų ar operacijų. Gyvybių negelbstime, tačiau padedame susigrąžinti gyvenimo kokybę, greičiau pasveikti, grįžti į darbą ir tęsti normalią kasdienę bei sportinę veiklą.“
 
Konsultacijos, anot pašnekovės, dažnu atveju reikia laukti ne mažiau kaip šešias savaites. „Deja, užtarnauto poilsio išėjo dvi daug metų ligoninėje dirbusios fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojos, todėl nuo pernai visu etatu dirbu tik aš viena. Mano atostogų ar nedarbingumo metu skyrių gelbėja iš Akmenės atvažiuojanti gydytoja I.Žilienė“, – pasakoja L.Bučytė-Stirblienė.
 
Gydytoja atvira: Mažeikių į didmiestį ji neiškeitė dėl sentimentų kraštui, kuriame gimė ir užaugo. „Mokslus prieš beveik dešimtmetį baigiau Kaune, bet nesinorėjo likti ten, kur nėra tėvų, artimųjų. Grįžti į savą miestą buvo gana lengvas sprendimas. O kaip prisikviesti ateiti dirbti naują fizinės medicinos reabilitacijos gydytoją? Gero atlyginimo, draugiško kolektyvo ar savivaldybės skiriamos paramos nepakanka. Dar reikia pasiūlyti modernias darbo priemones bei sąlygas. Viliuosi, kad atsižvelgę į sparčiai augantį gyventojų poreikį reabilitacijai, ligoninės administracija ir įstaigos dalininkai sudarys sąlygas kokybiškai dirbti ir pritraukti naujų specialistų“, – sako Ambulatorinės reabilitacijos skyriaus vedėja.


 
Renkasi gimdyti Mažeikiuose
 
Širdis į Mažeikius atvedė ir Akušerijos-ginekologijos ir neonatologijos skyriaus vedėją Eglę Kaktienę. „Prioritetas buvo pasirinkti nei per didelį, nei per mažą miestą, kur būtų geras susisiekimas ir patogi logistika auginti keturis vaikus. Darbo pasiūlymas ligoninėje viską sudėliojo į vietas. Kaip sakė amžinatilsį profesorė Rūta Nadišauskienė, „reikia eiti ten, kur sako širdis“. Taip atsidūriau čia.“
 
Vedėja džiaugiasi kvalifikuotų specialistų komanda: skyriuje dirba devyni gydytojai akušeriai-ginekologai, iš kurių šeši nuolat dirba skyriuje, viena – paskutinių metų gydytoja rezidentė ir dvi gydytojos atvyksta budėti.
 
Mažeikietėms čia teikiamas platus akušerijos ir ginekologijos diagnostikos bei gydymo paslaugų spektras. Nėščioms pacientėms atliekamos chromosominių anomalijų patikros.
 

„Džiaugiamės nauja pažangia ultragarsine įranga su 3D/4D galimybe. Tokia įranga palengvina ir specialistų darbą – galime matyti kokybiškus vaizdus, kuriuos daug lengviau vertinti. Šie vaizdai džiugina ir mūsų pacientes bei jų artimuosius“, – sako Akušerijos-ginekologijos ir neonatologijos skyriaus vedėja Eglė Kaktienė.

 
Gydytojos teigimu, visos pacientės apgaubiamos šiltu personalo dėmesiu bei kvalifikuota pagalba, todėl vis mažiau mažeikiškių išvyksta gimdyti į kitus stacionarus: „Nuolat sulaukiame padėkų ir šiltų žodžių, ranka rašytų atvirukų ar malonių įrašų socialiniuose tinkluose. Tai teikia daug džiaugsmo ir motyvuoja.“
 
„Didybės manijos neturime“
 
Mažeikiškės įstaigoje konsultuojamos ir gydomos dėl įvairių ginekologinių patologijų. Čia sprendžiamos nevaisingumo, gausių menstruacijų dėl polipų, miomų problemos, mėnesinių sutrikimai. Pacientės operuojamos mikroinvaziniais būdais, todėl jau per vieną dieną yra išleidžiamos į namus ir greitai atgauna darbingumą.
 
„Kolektyve turime daugiametę patirtį sukaupusią onkoginekologę gydytoją S.Ugianskytę – daugelio gydytojų kolposkopuotojų mokytoją Lietuvoje. Todėl galime visiškai užtikrinti gimdos kaklelio diagnostiką ir ikivėžinių ligų gydymą“, – pasakoja skyriaus vedėja.

 
Onkologinėmis ligomis sergančios pacientės, pašnekovės teigimu, siunčiamos operuotis į aukštesnio lygio įstaigą pas onkoginekologus. Čia įsiterpia Konsultacijų ir radiologijos skyriaus vedėja R.Mačiulienė, teigianti, kad tokie sprendimai – vienas atsakingiausių ligoninės žingsnių. „Gydytojai, konsultuodami pacientą, greitai pamato, ar tai jo kompetencijoje. Mūsų ligoninėje teikiamos patikimos paslaugos. Nebūna tokių atvejų, kad specialistas gydytų ligonį, kurio gydyti negali. Jei yra rimtesnė problema, jis siunčiamas pas kitą gydytoją ar už įstaigos ribų – į Klaipėdą, Šiaulius. Didybės manijos neturime“, – šypsosi gydytoja.
 
Daugėja operacijų
 
Kitokia situacija Chirurgijos skyriuje: čia operuojamų pacientų skaičius kasmet sparčiai auga, o skubiai ar planinei chirurginei operacijai atvyksta pacientai ne tik iš Mažeikių, bet ir Akmenės, Skuodo rajonų. „Siekiant pagreitinti pacientų sveikimą po operacinio gydymo, didelis dėmesys skiriamas šiuolaikinei minimaliai invazinei chirurgijai. Nemaža dalis operacijų atliekama laparoskopiškai. Taip pat atliekamas paviršinių išsiplėtusių venų gydymas lazeriu – neinvazyvus, saugus ir veiksmingas, pasaulyje auksiniu standartu laikomas gydymo metodas“, – pasakoja Bendrosios chirurgijos skyriaus vedėjas kuršėniškis Donatas Valius.
 
Skyriuje pastoviai dirba penki gydytojai chirurgai, gydytojas urologas bei gydytoja otorinolaringologė, kuri operacijas atlieka mažiausiems pacientams.
 

„Kad pacientai pasitiki mūsų personalu, atspindi statistika. Pernai Bendrosios chirurgijos skyriuje atlikta daugiausiai operacijų – 1,1 tūkstančio – per pastaruosius penkerius metus ir jų skaičius vis auga. Kokia paslaptis? Turbūt tas mūsų entuziazmas, pasiryžimas. Mes ne siunčiame pacientus kitur, bet imamės ir sudėtingesnių atvejų, juolab kad turime tiek modernią įrangą, tiek aukščiausios kvalifikacijos specialistus“, – sako Bendrosios chirurgijos skyriaus vedėjas Donatas Valius.
 

Ukrainiečių ir savanorių pastiprinimas
 
Gydytojo teigimu, didelis pastiprinimas ligoninei – 8 ukrainiečiai medikai. Vienas jų – Andrii Spilnyi, dirbantis Chirurgijos skyriuje, po pusantrų metų, praleistų Mažeikiuose, puikiai kalba lietuviškai. „Man patinka kolektyvas ir darbas. Miestas primena mano gimtąjį miestą Ukrainoje, dėl to vykti dirbti į didesnį miestą nesvarstau“, – sako A.Spilnyi.
 

„Dirbti su tokiu kolega yra didelis malonumas, – įsiterpia skyriaus vedėjas D.Valius. – Anksčiau per mėnesį turėdavome po 8 budėjimus, jautėme didelį personalo trūkumą. Tad atėjus naujiems, daug patirties turintiems darbuotojams, tapo lengviau.“
 
D.Valiaus teigimu, daug pagalbos ligoninės personalas sulaukia iš savanorių, kurių ligoninėje užsiliko dar nuo COVID-19 pandemijos laikų. „Šiuo metu turime 81 savanorį. Didžiausias jų indėlis - slaugos srityje. Savanoriai padeda pamaitinti, pasirūpinti pacientais. Taip pat dalyvauja ir Skubios medicinos pagalbos skyriaus veikloje. Tas bendruomenės įsitraukimas ir dalyvavimas, mano nuomone, yra geras pavyzdys, rodantis mažeikiškių vienybę ir altruizmą“, – teigia gydytojas.


 
Apdovanoja diplomais ir ledais
Ligoninėje dirbanti mediko žmona, Operacinės-reanimacijos skyriaus vedėja Rūta Valiuvienė sako, kad dirbti drauge su vyru tenka daug: „Dėl gydytojų trūkumo negalime palaikyti didesnio atstumo, nei norėtųsi, tačiau viskas gerai“, – juokauja R.Valiuvienė.
 

Anot Operacinės-reanimacijos skyriaus vedėjos Rūtos Valiuvienė, netrukus planuojamas Intensyvios terapijos skyriaus modernizavimas. Skyriuje bus atnaujinama medicininė įranga, steigiama Skausmo klinika, plečiamas skyriaus plotas, atliekamas kapitalinis patalpų remontas. „Pokyčių tikslas – pagerinti teikiamų paslaugų kokybę“, – sako R.Valiuvienė.

 
Ligoninės vadovas priduria, kad privačių investitorių lėšomis šiais metais greta esančiame pastate bus įrengta ir erdvė magnetinio rezonanso tyrimo paslaugoms teikti. „Paslaugos pacientams bus apmokamos iš ligonių kasų. Jau rugpjūtį turėsime galimybę pacientų ligas išsiaiškinti anksčiau“, - teigia S.Kaktys.
 
R.Valiuvienė džiaugiasi drauge su otolaringologe V.Peleckyte bei rėmėjais įgyvendinta iniciatyva – mažiesiems pacientams po adenoidų ir tonzilių operacijos įteikiami drąsuolių diplomai, vaikai vaišinami ledais. „Pooperaciniam laikotarpiui skiriame ypatingą dėmesį. Juk tai vienas veiksnių, padedančių mažiesiems greičiau sveikti“, – sako gydytoja.


Komentarai
Vyriausioji slaugos administratorė Daiva Jurkūnienė:
 
- Jaučiame amžėjančią visuomenę. Slaugos paslaugos kaip niekada reikalingos. Jas gydytojai, slaugytojai, slaugytojai-padėjėjai ir pagalbinis personalas teikia Skubiosios medicinos skyriuje, Ambulatorinės reabilitacijos, Chirurgijos, Akušerijos-ginekologijos ir kituose skyriuose. Teikiamos kineziterapijos, masažų paslaugos. Atskirai slaugos paslaugas teikiame demencija sergantiems pacientams. Turime aktyvaus gydymo lovas, slaugos lovas, priešpragulinius čiužinius. Žinoma, slaugos priemonių norėtųsi žymiai daugiau ir tuojau pat. Kita vertus, kad ir mažais žingsneliais, judame į priekį.

 

Ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjas Artūras Šarkevičius:
 
- Gydome tiek traumas, tiek ortopedines ligas. Vyresnio amžiaus pacientai dažniau kreipiasi dėl degeneracinių pakitimų – artrozės, įvairių deformacijų. Jaunesni patiria daugiau traumų, ypač dėl intensyvios apkrovos, t.y. sporto.
Plėtojame artroskopines, mikroinvazines operacijas, dienos chirurgijos paslaugas, aktyviai endoprotezuojame klubų, kelių, pečių sąnarius. Pastarųjų operacijų kasmet atliekame daugiau nei 200.
Ką tik baigėsi žiemos griuvimų sezonas, bet jau ruošiamės kitam – paspirtukų ir dviračių – sezonui. Jau mačiau kieme besivažinėjančius vaikus. Paprastai Priėmimo skyriuje su tokio pobūdžio traumomis sulaukiame itin daug pacientų, tad raitojamės rankoves…

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

  G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

  „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
  V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

  V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

  Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
  Mokys, kaip vartoti vaistus

  Mokys, kaip vartoti vaistus

  „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

  razinka


  Sveika šeima


  Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

  Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

  Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ir turtuoliai verkia
  Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
  Kas po devintu prakaitu slypi?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
  Pavėlavęs perspaudų rinkinys
  Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

  Naujas numeris