Radviliškio ligoninė - regioninės gydymo įstaigos pavyzdys

Evelina Machova
2014-10-31
Radviliškio ligoninės vadovės Danutės Povelauskienės įsitikinimu, bene pats svarbiausias dalykas medicinoje – paciento pasitikėjimas mediku. „Gali būti kompetentingas gydytojas, bet jei pacientas tavimi nepasitikės, gerų gydymo rezultatų nepadės pasiekti nei moderni įranga, nei dažais kvepiančios palatos“, - įsitikinusi medikė. 65-ajį jubiliejų ligoninė pasitinka ne tik moderni, bet ir pasipildžiusi būriu jaunų specialistų, kurie sako, jog turi didelių ateities planų.
Radviliškio ligoninė - regioninės gydymo įstaigos pavyzdys
LR ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius lankydamasis Radviliškio ligoninėje teigė likęs maloniai nustebintas tiek gydymo įstaigos modernumu, tiek jaunų specialistų gausa. Pasak premjero, tai puikiausias pavyzdys, kaip geros vadovės Danutės Povelauskienės rankose ligoninė gali dirbti.

Darbas bėgte

„Kaip prasideda mano darbo diena? Anksti ryte. Pirmiausia aplankau turimus ligonius, apžiūriu dieną prieš tai operuotuosius. Po to į operacinę susirenka kolegos anesteziologai ir užverda darbas. Viskas bėgte. Kodėl? Pacientų daug, turime dvi operacines, kur operuoja tiek chirurgai, tiek ginekologai, tiek atvažiuojantis LOR gydytojas. Reikia tiksliai laiką suskirstyti, kad spėtume“, - sako gydytojas ortopedas – traumatologas Evaldas Kascėnas (nuotr.), į Radviliškio ligoninę atvykęs maždaug prieš dvejus metus.
Kartu su kolega Laurynu Mažeika dirbti pradėjęs E.Kascėnas neslepia, kad į naujoves gydymo įstaigos administracija žiūri palankiai. O tai, pasak mediko, suteikia dar daugiau motyvacijos siekti didesnių profesinių galimybių. Ir priduria, kad tikisi kitąmet startuoti su kryžminio raiščio rekonstrukcijos operacijomis. Medikai jau kurį laiką atlieka klubo, o nuo šių metų rugsėjo pradėtos ir techniškai sudėtingesnės kelio sąnario endoprotezavimo operacijos.
„Džiugu, kad administracija sudaro galimybes tobulėti, plėstis. Įsiklauso į mūsų norus, nors visur finansinės galimybės yra ribotos“, - sako E.Kascėnas. Kolegai pritaria ir Reanimacijos skyriaus vedėja gydytoja anesteziologė – reanimatologė Gintarė Ubartienė. „Svarbiausia siūlymus pateikti argumentuotai. Įrodyti, kad naujas aparatas ar metodas bus išties naudingas, o nėra tik, kaip sakoma, gydytojo įgeidis. Į reanimaciją atvažiavome penki jauni specialistai. Čia suteikiama laisvė dirbti tiek su naujausiais metodais, tiek su įranga. O svarbiausia, kad mumis pasitiki“, - sako G.Ubartienė.

Tikslas - užauginti pamainą

Pasmalsavus, kokiomis priemonėmis vilioja jaunuosius medikus, gydymo įstaigos vadovė Danutė Povelauskienė atsako, kad visų pirma pagarba, antra - galimybėmis. „Paslaugoms teikti reikia ne vien tik patalpų ir įrangos. Svarbiausia - žmonės, kurie galėtų jas suteikti. Pagrindinė rajonų ligoninių problema ir yra gydytojų personalo trūkumas. Džiugu, kad mūsų ligoninėje nuo pernai pradėjo dirbti šeši jauni gydytojai, grįžta radviliškiečiai. Atvyksta konsultuoti medikai ir iš Vilniaus, ir iš Kauno. Paslapties ar burtų, kaip prisivilioti jaunimą, nėra. Svarbiausia - sudaryti jiems tinkamas tiek darbo, tiek ir poilsio sąlygas, taip pat galimybes tobulėti. Nėra čia fantastiniai atlyginimai, kitos gydymo įstaigos gal gali pasiūlyti ir didesnius. Bet pastebiu, kad jauniems specialistams ne tik tai yra svarbu“, - sako D.Povelauskienė, pridurdama, kad kiekvienas gydymo įstaigos vadovas turi galvoti apie pamainą ir stengtis auginti jaunąją specialistų kartą.

„Galiu dirbti visur, kur suteikiamos sąlygos, kur galiu įgyvendinti profesinius siekius, idėjas. Ir visai nesvarbu, ar tai didžiulė universitetinė ligoninė, ar nedidelė rajono. Radviliškyje man suteikta galimybė dirbti tai, ką moku geriausiai. O tai, kad jaunimas nenori dirbti rajonuose, - ne visai tiesa. Požiūris po truputį keičiasi. Galimybės tokios, kokias tu pats nori matyti. Reikia eiti pas administraciją ir pasakoti, kaip išsiplėstų mūsų gydymo galimybės, vizijas, ką nori padaryti, pakeisti. Žinoma, finansai svarbu, bet visuomet galima rasti kompromisų“, - įsitikinęs E.Kascėnas.
Tuo tarpu radviliškietė gydytoja anesteziologė – reanimatologė Gintarė Ubartienė (nuotr.) sako dar mokantis rezidentūroje Radviliškio ligoninė nenuvylė, tad baigusi studijas mielai pasiliko gimtajame mieste. „Nesinorėjo likti Kaune. Radviliškyje viskas mieliau, o ir darbo pasiūlymas buvo geresnis. Žinoma, profesinės galimybės universitetinėje ir rajoninėje ligoninėje skirtingos. Čia, vertindama pacientą, labiau turiu kliautis savo žiniomis, protu. Bet turiu daugiau galimybių praktiškai pritaikyti profesinius gebėjimus. Ir tai yra gerai“, - sako skyriaus vedėja.
 
Pokyčiai išėjo į naudą
Vienuolika metų ligoninei vadovaujanti D.Povelauskienė sako, kad per pastarojo meto sveikatos apsaugos sistemos reformas jiems pavyko išlaikyti visus gydymo profilius. Maža to, įdiegti ir keli nauji. „Mes, kaip ir visos gydymo įstaigos, pokyčių neišvengėme, tik mums jie išėjo į naudą. Žinoma, prireikė nemažai įdirbio. Norint išlaikyti reanimaciją, reikėjo prisikviesti gydytojus reanimatologus, taip pat kitus specialistus. Labai džiaugiuosi naujai įdarbintais jaunais gydytojais specialistais – ypač stipriomis gydytojų ortopedų-traumatologų, gydytojų reanimatologų-anesteziologų komandomis. Pritraukus naujų gydytojų, ligoninėje buvo pradėtos teikti naujos paslaugos, atliekamos naujos operacijos. Tai paskatino atnaujinti ligoninės infrastruktūrą, kad gydytojai galėtų tinkamai panaudoti žinias ir patirtį. Žinoma, finansinės galimybės ribotos, tiek kalbant apie atlyginimus, tiek ir apie naujas paslaugas ar įrangą. Manau, kad būtų neblogai, jei medikams nustatytų darbo užmokesčio žirkles. Tuomet gal sumažėtų ir jų perbėgiojimas iš vienos gydymo įstaigos į kitą. O labiausiai skaudu dėl slaugytojų. Bet pagal paslaugų įkainius nė negali joms atlyginimų kelti. Situacija nepagerės, kol paslaugų balas nebus prilygintas ne mažiau kaip vienam litui. Juk ir į parduotuvę nuėjęs negali nusipirkti duonos, kainuojančios tris litus, kai kišenėje turi vos litą“, - svarsto D.Povelauskienė.

Apie sveiką konkurenciją
Pasiteiravus apie konkurenciją su vos už dvidešimties kilometrų esančia Šiaulių ligonine, vadovė šypsosi. „Mes praktiškai nekonkuruojame. Dalį paslaugų galime suteikti patys, į kolegas kreipiamės, kai reikalingi sudėtingi invaziniai tyrimai, kurių neatliekame. Tiesa, esant dviems gydymo įstaigoms greta, pacientai kartais nori visų paslaugų čia ir dabar. O tam kartais tiesiog nėra galimybių. Kartais tenka pakovoti ir su įsisenėjusiais mitais, kad geri gydytojai dirba tik didžiuosiuose miestuose. Buvo vienas toks kuriozinis atvejis. Ateina pacientas pas gydytoją ortopedą, jis jį ištiria ir sako: „Nieko baisaus, išoperuosiu ir pasveiksite.“ Žmogelis pasvarstė ir sako: „Ne, operuotis važiuosiu į Šiaulius, ten daktarai geresni.“ Nuvažiuoja pacientas į Šiaulius ir papuola pas tą patį daktarą, nes šis konsultuoja pacientus ir ten. Nustebęs klausia: „Jūs dirbate dvejose vietose?“ Gydytojas paaiškino, kad dirba Radviliškyje, o Šiauliuose konsultuoja pacientus. Istorija baigėsi tuo, kad pacientas apsisuko ir pasakė, jog nori operuotis Radviliškyje, nes jam taip bus paprasčiau. Tiesiog prisipažino nesitikėjęs, kad čia dirba tie patys geri gydytojai. Toks požiūris vyrauja tarp vyresnės kartos pacientų, bet jį po truputį keičiame“, - sako D.Povelauskienė.

Koja kojon su naujovėm
Prieš dvejus metus suremontuota dalis Radviliškio ligoninės Chirurgijos skyriaus, įvyko ir daugiau pertvarkų: įgyvendinus Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuotą projektą ligoninėje buvo įkurtas Ambulatorinės reabilitacijos skyrius. Anot ligoninės vadovės D.Povelauskienės, ambulatorinės reabilitacijos paslaugos mėgstamos pacientų, kurie reabilituodamiesi nenori atitolti nuo šeimos, namų, įprastos socialinės aplinkos. Ypač mielai pacientai renkasi vandens procedūras, kurių metu baseine atliekami stuburo tempimo pratimai, gydomoji kūno kultūra, o ir baseine, ir masažinėje vonioje - povandeninis masažas.
Ambulatorinės reabilitacijos skyriaus vedėjas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Vidas Dugnas sako, kad reabilitacija tampa vis svarbesnė: „Prieš penkerius ar šešerius metus reabilitacija, žmonių nuomone, buvo tik masažas. Tačiau dabar jau suprantama, kad raumenims jos nauda keliasdešimt kartų didesnė nei masažas. Todėl reabilitacija tokia paklausi.“
Aktyvus dalyvavimas projektinėje veikloje Radviliškio ligoninei prieš trejus metus leido pradėti teikti ne tik reabilitacijos, bet ir vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas - įgyvendinus Norvegijos finansinių mechanizmų ir Radviliškio rajono savivaldybės finansuotą projektą buvo įkurta Vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija. Ji garantuoja ankstyvą sutrikimų išaiškinimą, kompleksinę pagalbą vaikams, jų tėvams. Ligoninės direktorė, pati būdama ir vaikų ligų gydytoja, ypač džiaugiasi šio skyriaus įkūrimu, kadangi čia vykdoma prevencija vaikų neįgalumui, o Radviliškio rajono šeimoms nebereikia pagalbos ieškoti kitur.
 
Ligoninės pokyčiai per pastaruosius metus

2010 metais 
Radviliškio ligoninėje duris atvėrė atnaujinti Operacinių bei Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriai. Skyriai atnaujinti modernia, aukščiausius higienos bei sanitarijos reikalavimus atitinkančia medicinine įranga.
2011 metais atidarytas naujas skyrius – Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnyba. Pagrindinis šios tarnybos tikslas – kuo anksčiau nustatyti vaiko raidos sutrikimus, vykdyti šių sutrikimų ir tokių vaikų neįgalumo profilaktiką, sutrikusios raidos vaikų kompleksinę reabilitaciją, tokiu būdu gerinama vaiko ir jo šeimos gyvenimo kokybė, socialinė integracija.
2012 metais LR Vyriausybės 2012 m. balandžio 11 d. nutarimu Nr. 404 ligoninei suteiktas regiono lygmens ligoninės statusas. Tais pačiais metais įsteigtas naujas skyrius – Ambulatorinės reabilitacijos skyrius. Šis skyrius įkurtas, įgyvendinus ES SF finansuojamą projektą. Čia teikiamos fizinės medicinos procedūros, kineziterapeuto ir ergoterapeuto paslaugos, masažo procedūros ir kt.

2014 metais ligoninėje patvirtintas 157 lovų skaičius. Veikia tokie skyriai: Priėmimo – skubiosios pagalbos, Vaikų ligų, Chirurgijos, Reanimacijos ir intensyviosios terapijos, Operacinių, Akušerijos – ginekologijos, I vidaus ligų, II vidaus ligų, Slaugos ir palaikomojo gydymo, Konsultacinė poliklinika, Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnyba, Dantų protezavimo ir Ambulatorinės reabilitacijos skyrius.

 
Interviu
Kaip vertina Radviliškio ligoninės pastarojo meto pokyčius, LS pasiteiravo LR ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus.

- Esate radviliškietis, turbūt prisimenate šią gydymo įstaigą nuo vaikystės. Kaip vertinate pastarojo dešimtmečio pokyčius? Kaip manote, ar ji pateisina pacientų lūkesčius? 
- Radviliškio ligoninę prisimenu nuo vaikystės. Buvo visokių laikotarpių - ir sunkesnių, ir lengvesnių. Turiu prisipažinti, kad prasidėjus reformoms sveikatos apsaugos srityje, nerimavau, kad ligoninei teks atsisakyti daugelio skyrių. Juk šalia Šiauliai. Tačiau šiandien matau, kad Radviliškio ligoninė sėkmingai konkuruoja su greta esančių miestų gydymo įstaigomis ir randa savo nišą - pacientams siūlo paslaugas, kurios jiems yra reikalingiausios. Nė neabejoju, kad žmonės čia gauna daugiau, nei tikisi.
Kaip dažnai pabrėžiu, viskas priklauso nuo vadovo požiūrio. Jei sėdėsi rankas sudėjęs ir tik skųsiesi, kaip viskas blogai, nieko gero iš to nebus.
- Niekas nedrįstų ginčytis, kad šiandien Radviliškio ligoninė puikiai sutvarkyta, investicijos apgalvotos. Koks veiksnys šiuo požiūriu, jūsų nuomone, pats svarbiausias?
Daugiau nei dešimtmetį bendraujant su ligoninės vadove Danute Povelauskiene ir matant šiai ligoninei skirtus investicinius projektus, puikų savivaldybės ir gydymo įstaigos vadovybės sutarimą bei supratimą, kad rajono žmonėms reikalingos kokybiškos paslaugos, galiu drąsiai teigti, jog kiekvienas investuotas litas išnaudotas be priekaištų. Manau, kad kalbant apie gydymo įstaigos investicijas, savivalda turi būti suinteresuota, kad vietos gyventojams paslaugos būtų suteikiamos laiku ir kokybiškos.
Kitas dalykas, kuris mane pozityviai nuteikia, - Radviliškyje dirba kvalifikuoti medikai. Kai paklausiau, kiek pas jus dirba chirurgų, traumatologų, išgirdęs atsakymą nustebau – net šeši. Kai aplink tik ir kalbama, kad jauni specialistai nenori vykti dirbti į mažesnes ligonines, išgirstu, kad Radviliškio ligoninė jų pagrindinė darbo vieta. Akivaizdu, kad sveikatos klausimai čia sprendžiami kartu su savivalda.

- Kuo jaunus specialistus reikėtų vilioti į tokias ligonines, kur profesinės galimybės mažesnės nei didžiųjų miestų diaugiaprofilinėse gydymo įstaigose?
Kalbant apie jaunų specialistų pritraukimą į nedideles ligonines, dažniausias atsakymas - jaunimas važiuoti nenori. Bet palaukite... Ar jiems sukuriamos sąlygos dirbti? Jei nėra nei įrangos, nei darbo sąlygų, natūralu, jog nė vienas jaunas gydytojas nesiverš ten.
Kiekvienas jaunas gydytojas, manau, nori dirbti tokioje aplinkoje, kur galėtų žinias ir idėjas pritaikyti ir, žinoma, tobulėti profesinėje srityje. Ką ir padarė Radviliškio ligoninės vadovybė. Maža to, mane džiugina, kad jie turi ambicingų planų. Žinoma, tam reikalingos investicijos, bet medicina tokia sritis, kur yra turbūt vienas didžiausių progresų. Todėl norėdami įgyvendinti naujas idėjas privalome investuoti. Priešingu atveju, apie kokybiškas ir savalaikes medicinines paslaugas negalime nė kalbėti.
- Jūsų nuomone, Radviliškio ligoninė - pavyzdys, kaip regioninių gydymo įstaigų vadovai turėtų tvarkytis?
- Tegul niekas tik neįsižeidžia ir nesupyksta, bet, mano nuomone, tai - puikus pavyzdys. Viskas modernu, yra reikiama įranga, dirba jauni specialistai. Žinoma, yra dar keletas niuansų, kuriuos reikia baigti tvarkyti, bet vertinant bendrai, viskas gerai apgalvota. Girdint kalbas, kad kitos gydymo įstaigos vos gyvuoja, peršasi išvada, kad lėšos nėra efektyviai panaudojamos. Sutinku, kad atrasti balansą sunku, bet negi tikrai neįmanoma? Kartais reikia priimti sudėtingus ir skaudžius sprendimus.

 
Komentarai
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė:


- Prancūzų filosofo Pierre'o Leroux žodžiais tariant: „Keistis išliekant, arba išlikti keičiantis – štai kas iš tikro yra žmogaus gyvenimas“. Šis palyginimas puikiai apibūdina Radviliškio ligoninės personalą, kuris sugebėjo prisitaikyti prie vis labiau kintančių poreikių. Pagirtina, kad per pastarąjį dešimtmetį ligoninėje teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų spektras žymiai padidėjo, įstaiga atvėrė kelis naujus skyrius. Iš viso investuota per dvidešimt milijonų litų, o aktyvi veikla - puikus pavyzdys kiekvienai gydymo įstaigai Lietuvoje. Maža to, tai puikus įrodymas, kai net ir su turimomis bei gaunamomis papildomomis lėšomis galima puikiai tvarkytis.
Žinote, nedažnai lankantis gydymo įstaigoje jauti ore tvyrančią ramybę. Darbuotojai šypsosi, nejaučia streso, pacientai guli moderniose palatose. Juk atsidūrus ekstremalioje situacijoje, kuomet sprendžiasi tavo gyvybės ir mirties kausimas, svarbu, kad ir aplinka gydytų. Kitąmet bus pradėtas ir sterilizacnės, kuri, kaip sakoma, yra ligoninės širdis, renovacijos darbai. Nė neabejoju, kad ir šios investicijos bus panaudotos puikiai.
Labai džiugu, jog ligoninė aktyviai dalyvauja įvairiuose projektuose, kuriuos įgyvendinant gerėja ne tik infrastruktūra, bet ir vidinė atmosfera. Siekiama suteikti geresnes gydymo paslaugas regiono gyventojams. Maža to, augant ir plečiantis teikiamų paslaugų kiekiui nepamirštama ir paslaugų kokybės politika. Siekiant, kad ligoninėje būtų teikiamos aukščiausio lygio paslaugos įstaigoje veikia kokybės vadybos sistema, kurią yra įdiegusios tik moderniausios gydymo įstaigos Lietuvoje.

Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys:

- Radviliškio ligoninė atvira pažangioms, įdomioms iniciatyvoms, jos darbuotojai noriai imasi naujų idėjų ir sėkmingai jas įgyvendina. Ligoninėje dirba daug patyrusių medicinos darbuotojų, bet įstaiga yra patraukli ir jauniems specialistams. Jie atvyksta dirbti ir kartu įneša gaivaus vėjo gūsį.
Radviliškio rajono savivaldybės taryba kasmet ligoninei skiria lėšų, už kurias ligoninė gražinama, atnaujinama, tampa patogesnė pacientams ir darbuotojams. Daugėja teikiamų paslaugų, gerėja jų kokybė, modernėja gydymo ir diagnostinė aparatūra, medicinos priemonės. Manau, kad Radviliškio ligoninėje dirba specialistai, visada pasiruošę padėti pagalbos prašančiam žmogui.
Kai yra šalia kvalifikuota medicina, žmogus jaučiasi saugesnis. Manau, kad ir ateityje kokybiškos, profesionalios medicinos paslaugos ir puikūs, darbą išmanantys specialistai dirbs Radviliškio ligoninėje.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris