Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje – naujo priestato statybos

Deimantė Gruodė
2020-10-26
„Nesutelpame“, - sako VšĮ Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės direktorius Rimvydas Turčinskas, kalbėdamas apie sostinės Naujamiesčio rajone iškilsiantį ilgai lauktą naują įstaigos priestatą. Pastarojo statybvietėje jau įkasta simbolinė kapsulė. Kaip sako ligoninės vadovas, pastačius priestatą, visos Vilniaus mieste teikiamos stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugos bus sukoncentruotos vienoje įstaigoje, turinčioje galimybę teikti pagalbą itin sunkios būklės ligoniams.
Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje – naujo priestato statybos
Mykolo Marcinkevičiaus kieme 1784,07 kv. m. ploto priestatą planuojama pastatyti per pora metų. Kadangi Vilniaus miesto savivaldybėje daugėja gyventojų, vyresnių nei 60-70 metų amžiaus, išlieka didelis stacionarinės paliatyvios pagalbos, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų poreikis.

Meras: projektas – logiškas ir pagrįstas
„Lūkesčiai visų pirma yra susiję su paslaugų, kurių taip reikia Vilniaus miesto gyventojams, plėtra. Nors Vilnius – jaunas miestas, einantys metai daro savo ir mes visi senėjame. Be to, jauni žmonės atsiveža senyvo amžiaus tėvus, tad net ir pastačius naują korpusą, slaugos paslaugų plėtros bei investicijų į šią sritį reikės ir toliau“, - sakė kapsulės įkasime dalyvavęs Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
 
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu, 2020 m. priestato statyboms įgyvendinti buvo skirta 400 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų. Meras pridūrė, jog susipažinęs su projekto skaičiavimais ir matydamas augantį slaugos paslaugų poreikį sostinėje, suprato, jog projekto tikslas – išnaudoti sinergiją ir praplėsti ligoninės infrastruktūrą – logiškas ir pagrįstas. Priestatas bus pradėtas statyti dar šiemet, o duris atvers jau po poros metų. Naujajame ligoninės priestate bus įrengtos aštuoniasdešimt septynios lovos, tarp jų – dešimt reanimacijos ir intensyvios terapijos ir septyniasdešimt septynios slaugos ir palaikomojo gydymo bei paliatyvios pagalbos lovos. Iš jų 31 lova būtų skirta paliatyviajai pagalbai, 46 – palaikomajam gydymui ir slaugai. Taip pat numatoma darbuotojams įrengti dvidešimt keturių vietų (4 vietas neįgaliesiems) lengvųjų automobilių parkavimo aikštelę.
 
Be to, ligoninės priestato dizainas, kaip pabrėžė R.Šimašius, papuoštų miestą, nuo Mindaugo gatvės pusės įsiliedamas į Naujamiesčio kompleksą.
„Pastačius naują korpusą, šis sklandžiai įsilies į ligoninės teritorijos kiemą, paversdamas jį funkcionaliu ir gražiai atrodys iš gatvės pusės. Šiam rajonui yra didelis postūmis, kad ne tik privačios, bet ir viešos investicijos miestą padaro daug gražesnį“, – kalbėjo sostinės meras, linkėdamas, jog laiko kapsulės įkasimas medikus įkvėptų sunkiomis minutėmis prisiminti, kokį reikalingą ir prasmingą darbą jie kasdien atlieka.
 


Įsigijo modernios įrangos
Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų prieinamumo Vilniaus miesto gyventojams gerinimas – viena Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės strateginių veiklos krypčių. Juolab kad Vilniaus miesto savivaldybėje daugėja vyresnių nei šešiasdešimt septyniasdešimt metų amžiaus gyventojų – tad išlieka didelis stacionarinės paliatyviosios pagalbos, palaikomojo gydymo ir slaugos pagalbos poreikis.
„Pagrindinis tikslas, dėl ko gimė naujo priestato idėja, – kad Vilniaus mieste paliatyviosios slaugos paslaugos būtų itin aukšto lygio ir sukoncentruotos vienoje įstaigoje, kur veiktų itin modernus reanimacijos skyrius, aprūpintas šiuolaikiška medicinos įranga, dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatais. Dabar įstaigoje tokių lovų turime vos aštuonias.
Paliatyvioji slauga – tai pačios sunkiausios būklės pacientai. Jei žmogus nebegali pats savarankiškai kvėpuoti, jį reikia ventiliuoti aparatų pagalba. Kartais juos netgi reikia išlaikyti reanimacijos skyriuje ir tik po to perkelti į paliatyviosios slaugos skyrių“, - naujo priestato poreikį aiškino R.Turčinskas.
 
Ligoninės direktorius akcentavo, jog į naujas patalpas bus perkeltas ir Reanimacijos –intensyviosios terapijos skyrius, pastarasis padidės – jame bus dešimt reanimacinių lovų, aprūpintų itin gera medicinos įranga. O dabartinės reanimacijos patalpos atiteks Priėmimo–skubios pagalbos ir ambulatorinių konsultacijų skyriui, kur šio regiono gyventojams bus galima teikti ir praplėsti ambulatorinės konsultacijos paslaugas.
„Projekto rėmuose yra numatyta Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių papildyti nauja įranga: moderniais gyvybinių funkcijų stebėjimo monitoriais, dirbtinės plaučių ventiliavimo ir kitais aparatais. Bus įsigyta ir modernių slaugos priemonių, specialių funkcinių lovos“, - vardijo ligoninės direktorius.
 
Kaip pasakojo įstaigos vadovas, šio projekto tikslas – padidinti stacionarinių paliatyviosios pagalbos ir slaugos paslaugų apimtis, pagerinti aktyvaus gydymo paslaugų teikimą, sumažinant vienoje palatoje esamų lovų skaičių, taip užtikrinant kokybę, sumažinant vidutinę gydymo trukmę bei padidinant lovos funkcionavimo laiką.
Dabar pacientai kai kuriose palatose guli keturiese penkiese, o pastačius priestatą gulės tik po du. Tad bus geriau tiek pacientams bei jų artimiesiems, tiek personalui.
 
„Nenorėčiau, kad žmogus, pasirinkęs mūsų gydymo įstaigą, gulėtų palatoje, kur yra keturi ar penki pacientai. Palatos – perpildytos, tačiau, užtikrinant ligonio bei jo artimųjų fizinę ir emocinę sveikatą, taip pat paslaugų kokybę, tokie pacientai turėtų būti slaugomi vienvietėse ar dvivietėse palatose“, - orių sąlygų svarbą pabrėžė ligoninės direktorius.
Įstaiga galėtų teikti ir daugiau geriatrijos paslaugų (dirba keturi gydytojai geriatrai), išsiplės gastroenterologinės paslaugos, nes per paskutinius kelerius metus įdarbinti trys jauni gydytojai gastroenterologai, iš jų du atėję iš karto po rezidentūros.
 
„Turiu pasakyti, kad mūsų visos administracijos ir medicinos politikos šioje įstaigoje tikslas – mums yra svarbiausias ne tik pacientas, bet ir darbuotojai. Jei prieš trejetą metų negalėjome rasti slaugytojos, dabar jų turime pakankamai. Pas mus norinčios įsidarbinti slaugytojos ir jų padėjėjos net stovi eilėje. Kaip minėjau, per paskutinis dvejus metus įdarbinome dešimt naujų įvairių specialybių gydytojų. Tad šiandien problemų su medicinos personalo trūkumu neturime“, - sakė R.Turčinskas.


 
Palatos būtų privatesnės
Direktoriaus pavaduotoja medicinai Henrieta Dabkuvienė pridūrė, jog naujas priestatas ženkliai pagerins sąlygas pacientams ir peronalui.
„Tiesą sakant, pas mus veržiasi pacientai. Pagal pacientų bei jų artimųjų vertinimus, esame viena geriausių slaugos paslaugas teikiančių palaikomojo gydymo ligoninių Vilniaus mieste. Tad palaikomojo gydymo ir slaugos skyriai tikrai yra pilnai užpildyti, o pacientai pas mus noriai atvyksta, nes personalas stengiasi ir gerai dirba.
 

Tad pastačius naują priestatą, mūsų galimybės bus dar platesnės, kadangi šiuo metu nebesutelpame esančiose patalpose. Paliatyviajai pagalbai turime tik aštuonias lovas. Reikia, kad būtų personalui vietos kur apsisukti, ir kad lankytojai galėtų jaustis komfortabiliai. Pacientai, turėdami įvairių sveikatos problemų, pas mus guli ilgai, su jais ir jų artimaisiais dirba psichologas.
Pastačius priestatą pagerėtų sąlygos ir aktyvaus gydymo – tai yra Neurologijos ir Vidaus ligų skyriuose stacionarizuotiems pacientams“, - pridūrė direktoriaus pavaduotoja medicinai H.Dabkuvienė.
 
„Palatos būtų privatesnės. Dabar slaugos personalas negali netgi prieiti prie lovų. Nei apsisukti, nei atlikti intervencijų. Išvis privatumo pacientui nelieka atliekant įvairias higienos procedūras. Širmom dangstome, kad būtų bent tam tikra privati erdvė. Reikalai pajudėjo atėjus dabartiniam direktoriui. Viltis dėl priestato statybos ruseno senai, bet direktorius atėjo ir idėja buvo įgyvendinta“, - džiaugiasi vyriausioji slaugos administratorė Renata Giliun.
 
R.Turčinskas pasakojo, kad priestato idėjai įgyvendinti reikėjo itin daug pastangų. Atlikus priešprojektinius darbus, iš Vilniaus miesto savivaldybės gautas leidimas ruošti techninį projektą. Šį įstaiga parengė savo lėšomis.
„Kai aš atėjau į vadovo pareigas, buvo tik priestato idėja ir pavaduotojas ūkiui turėjo sukonstruotą maketą, kaip jis atrodytų. Pasvarsčiau, kad toks projektas būtų logiškas, kadangi palatose, kaip minėjau, pacientai guli susigrūdę po keturis penkis, sąlygos blogos tiek pacientams, tiek personalui. Pacientų artimieji irgi nepatenkinti.
 
Pagalvojau, kad sąlygoms pagerinti tereikia naujo priestato, ir sutarėme su savivaldybe, jog atliksime priešprojektinius skaičiavimus.
Mano toks charakteris, kad nesustojau vietoje. Kadangi yra priešprojektiniai skaičiavimai, sakau, teikite savivaldybės tarybai svarstymą ruošti techninį projektą iš įstaigos lėšų. Savivaldybė davė leidimą ir mes iš savo lėšų jį paruošėme, paskelbėme konkursą, kas projektuos. Laimėjo UAB „Medstatyba“, kuri užsiima medicinos įstaigų projektavimu Lietuvoje.

Tuomet prasidėjo derino darbai, pradedant nuo archeologų, geologų, jau nekalbu apie priešgaisrinę tarnybą ir visas kitas institucijas.
 
Po to, kad gautum finansavimą, dar reikia paruošti investicinį projektą, kuriame atsispindi, po kiek metų šis priestatas atsipirks. Pritariant savivaldybės Sveikatos ir sporto reikalų komitetui, už sveikatos sritį atsakinga vicemerė Edita Tamošiūnaitė irgi geranoriškai suprato, kad paliatyvioji slauga Vilniaus mieste yra apleista ir kad reikia pradėti priestato statybas.
 
Paskutinis akordas – informavome Vilniaus miesto merą R.Šimašių. Jis paprašė visų skaičiavimų ir po to iš vicemerės sulaukiau patvirtinimo, kad Vilniaus miesto taryba šiais metais skiria keturis šimtus tūkstančių projektui įgyvendinti, nes leidimą statybai mes jau turėjome“, - ilgą kelią nupasakojo R.Turčinskas.
Statybų pabaiga yra numatyta 2022 metų antroje pusėje.
Pasak ligoninės vadovo, ateityje reikės dar daugiau kokybiškas paslaugas teikiančių įstaigų vyresniojo amžiaus žmonėms.
 
„Būtent todėl ir parengėme bei pradėjome įgyvendinti šį investicinį projektą pastatant priestatą ir įsigyjant pačią moderniausią medicininę įrangą. Jau dabar galime pasidžiaugti, kad yra pradėtas ir ligoninės, Kauno g. 7, rekonstravimo projektas, tad jau artimiausiu metu Vilniuje sveikti bus patogiau didesniam pacientų skaičiui“, – kalbėjo Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės direktorius R.Turčinskas.


 
Ribos pacientų lankymą
Reaguodami į sparčiai augantį sergančiųjų COVID-19 atvejų skaičių, ligoninės administracija planuoja riboti pacientų lankymą.
„Negalime leisti lankyti pacientų, kai per dieną registruojama po du šimtus penkiasdešimt sergančiųjų. Kai karantiną įvedė pirmą kartą, jų per dieną buvo registruojama šešiasdešimt. Jausdami didžiulę atsakomybę draudžiame pacientų lankymą, kad paskui nebūtų per vėlu. Atskiriame karščiuojančių ir nekarščiuojančių pacientų srautus, nutraukiame pacientų lankymą ir tikriname kiekvieną, kuris yra guldomas į stacionarą. Pirmiausiai jį paguldome į izoliacinę palatą, kur laukia COVID-19 PGR tyrimo atsakymo ir tik gavus neigiamą yra keliamas į skyrių. Be to, kiekvieną dieną pagal planą tikriname personalą. Šiandien rytiniame pasitarime laboratorijos vedėja pranešė, kad vakar pas mus buvo patikrinti penkiasdešimt trys darbuotojai ir taip kiekvieną dieną“, - kokių imasi saugumo priemonių pasakojo R.Turčinskas.

 
Komentaras
Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos ir sporto reikalų komiteto pirmininkė Renata Cytacka:

- Kai pradėjau eiti savivaldybės Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pareigas, mano siūlymas buvo aplankyti pavaldžias sveikatos priežiūros įstaigas. Vienas pirmųjų vizitų buvo į Mykolo Marcinkevičiaus ligoninę susipažinti su vadovais, personalu, pasižiūrėti, kokią turime situaciją, kokios yra problemos. Direktorius mus supažindino su priestato projektu. Buvo priimtas sprendimas, kad mes, kaip komitetas, jį palaikysime ir tarybos metu bandysime įtikinti kolegas, jog tokio projekto įgyvendinimas yra reikalingas ir padės mūsų vilniečiams. Duok Dieve, niekam nebūti slaugos įstaigos klientu, bet jeigu teks, svarbu, kad vilniečiai gautų geras ir prieinamas sveikatos priežiūros įstaigų paslaugas. Džiugu, kad statysime tvirtą ligoninę. Čia geras susisiekimas, tad bus patogu pacientams atvykti, o jų artimiesiems aplankyti. Smagu, kad šiemet iš savivaldybės biudžeto skirsime papildomą finansavimą ir po dvejų metų turėsime per aštuoniasdešimt vietų ligoninės priestatą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

   A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

   „Visuomenei dar trūksta supratimo, kad skubios pagalbos skyrius nėra vieta, kur paslaugos suteikiamos greičiau – tai v...
   Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

   Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

   Karolio ligos istorija prasidėjo tada, kai jis, įstojęs mokytis kolegijon, išsityrė dėl tuberkuliozės (TB). Siurprizu jam t...

   Budinti vaistinė


   „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

   „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

   Konkurencijos taryba (KT) nustatė, kad Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir kelios vaistinės neleistinai susitarė dėl kompensuoj...
   Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

   Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

   Kasmet utilizavimui iš gyventojų surenkama vis daugiau tonų vaistų, tačiau nemaža dalis žmonių iki šiol nežino, kaip...

   razinka


   Sveika šeima


   Mityba – prieš vėžį

   „Gyvenimas per trumpas, kad neskaniai valgytume“, – turbūt ne kartą teko girdėti šią pilvui palaimingą frazę iš kulinarijos atstovų lūpų. Vis dėlto sveikos mitybos specialistai atkerta: valgome, kad gyventume, o ne gyvename, kad valgytume. Pasaulinės kovos su vėžiu dienos išvakarėse gydomosios m...

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Prievartinė kontracepcija: nelemtas eugenikų palikimas

   Tūkstančių Grenlandijos moterų įsčiose, vykdant Danijos inicijuotą Grenlandijos inuitų populiacijos kontrolės kampaniją, šeštajame ir aštuntajame XX a. dešimtmečiuose buvo implantuota kontraceptinė priemonė. Danijos Vyriausybė neseniai paskelbė apie nepriklausomą šios vadinamosios „spiralių ka...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kuri jūsų akis verkia?
   Henrikas Vaitiekūnas Kuri jūsų akis verkia?
   Kaip sutaupyti 99 centus
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sutaupyti 99 centus
   Buvo buvo, kaip nebuvo!
   Henrikas Vaitiekūnas Buvo buvo, kaip nebuvo!

   Naujas numeris