Kėdainių PSPC remonto darbams karantinas kojos nepakišo

Deimantė Gruodė
2020-11-09
„Projekto sutapimą su karantino laikotarpiu vertinu kaip sėkmę“, - sako Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Audronė Rimkevičienė. Pavasarį paskelbtas karantinas jų įstaigoje nesustabdė remonto darbų – šiam pasibaigus šeimos gydytojai, daugiausiai teikę nuotolines konsultacijas, sugrįžo į ženkliai atnaujintas patalpas. Tikimasi, jog pagerintos darbo sąlygos padės į rajoną privilioti ir naujus medikus.
Kėdainių PSPC remonto darbams karantinas kojos nepakišo
Projekto lėšomis Kėdainių PSPC buvo atnaujintas ir chirurginis kabinetas bei jo inventorius, kur atliekamos įvairios procedūros. Nuotr. – slaugytoja Jūratė Žigmantienė.

Įgyvendina naujus projektus
Nepaisant to, kad pandemija gyvenimą pakeitė iš esmės, Kėdainių PSPC nestokoja pacientų, turi daug įvairių darbų bei naujų projektų.
 

„Dalis projektų yra finansuojami savivaldybės. Šiuo metu įgyvendiname ir tris europinius projektus. Tai – „Pirminės sveikatos priežiūros efektyvumo didinimo projektas VšĮ Kėdainių PSPC“. Kadangi Kėdainių rajono savivaldybė patenka tarp tų regionų, kuriuose sergamumas vaistams atsparia tuberkuliozės forma gana didelis, įgyvendiname vadinamąjį DOTS projektą. Jau senokai esame įrengę metadono kabinetą, kur gyventojams teikiame žemo slenksčio paslaugas. Tad projektų turime sočiai – nesiskundžiame“, - pasakojo Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė.

 
Po karantino Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro medikai darbą pradėjo atnaujintose patalpose. Buvo užbaigtas projektas „Pirminės asmens sveikatos priežiūros veiklos efektyvumo didinimo VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre“, finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų, valstybės biudžeto ir savivaldybės lėšų. Pastarojo vertė siekė daugiau nei 488 tūkst. Eur.
Kaip pasakoja įstaigos vadovė, laikantis ES struktūrinių fondų lėšų panaudojimo taisyklių, reikėjo atlikti viešųjų pirkimų procedūras, vykdyti darbus ir viską suspėti laiku (projekto įgyvendinimo laikotarpis 2019 metų balandis – 2020 metų lapkritis). Suprasdami, kad projektui įgyvendinti laiko turi nedaug, Kėdainių PSPC rangos darbų pirkimą pradėjo praėjusių metų birželį.
Projekto įgyvendinimo metu atnaujintos ir pritaikytos pacientams su negalia Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro pagrindinės patalpos Budrio g. 5 bei Šėtos, Krakių, Pelėdnagių, Josvainių ambulatorijų infrastruktūra.


 
Remonto metu atnaujinti įėjimai į suaugusiųjų ir vaikų polikliniką, įrengtos slankiojančios durys, visiškai ar iš dalies atnaujinta trisdešimt šeimos gydytojų, taip pat procedūrų, laboratorijos kabinetų, atliktas remontas koridoriuose, laiptinėse. Sėkmingai užbaigus remonto darbus, kabinetuose pastatyti ir nauji baldai.

„Remontas pavyko gerai: ir laiptinės fasadas sutvarkytas, ir neįgaliesiems pritaikytos durys, ir sanitariniai mazgai bei elektros tinklai sutvarkyti, ir gydytojų kabinetai atnaujinti iš pagrindų. Netgi supirkti nauji baldai (spintos, stalai). Tik iki šiol neturime rangovo, kuris suremontuotų ambulatorijas“, - įstaigos vadovė A.Rimkevičienė džiaugiasi jau galėdama parodyti rezultatą.
Remonto darbų pabaiga bene labiausiai džiaugiasi Terapijos skyriaus vedėja, šeimos gydytoja Joana Kleivienė. Iki karantino medikai dirbo tose pačiose patalpose, tačiau jos nebuvo tokios šviesios ir jaukios kaip dabar, atlikus remonto darbus.
 

„Karantino metu dirbome sudėtingiau, kadangi tuo metu vyko remonto darbai. Buvo laikas, kai dirbome nuotoliniu būdu iš namų, bet mūsų slaugytojos visą laiką darbavosi skyriuje ir sudėtingesnėmis sąlygomis, negu kad gydytojai. Pastarieji, pasidaliję į dvi komandas, keisdavosi viename kabinete, žinoma, laikantis visų saugumo reikalavimų. Todėl po tokio sunkesnio periodo, pasibaigus remontams, ypač džiaugsmingai grįžome į kabinetus. Manasis visiškai pasikeitė – anksčiau dirbau ženkliai mažesniame. Dabar mūsų patapos yra atnaujintos, tai yra šviesesnės, švaresnės, sudėti langų roletai, grindys nesuplyšusios, plautuvės tvarkingos. Baldai ir tie nauji“, - pasakojo Terapijos skyriaus vedėja, šeimos gydytoja Joana Kleivienė.
 

Nedidelės kvadratūros patalpose dirbanti šeimos gydytoja Gintarė Paškevičienė sako, jog po remonto įkėlus koją į kabinetą apėmė toks jausmas tarsi šis būtų padidėjęs.
„Malonu, kai įeini į polikliniką ir durys atsidaro pačios. Slankiojančios durys didžiulis privalumas karantino laikotarpiu, kuomet stengiamasi turėti kuo mažiau kontaktų. Ypač patogu tiems, kurie ateina su ramentais, vizito pas chirurgus, vyresnio amžiaus žmonėms kartu su palydinčiu asmeniu. Dabar pacientams yra daug lengviau judėti. Mums irgi maloniau dirbti gražioje aplinkoje, juk didelę gyvenimo dalį praleidžiame būtent darbe“, - sako šeimos gydytoja Daiva Grigarienė.
 
Kėdainių PSPC šiuo metu dirba 16 šeimos gydytojų. Kaip sako įstaigos vadovė A.Rimkevičienė, pastarųjų visada trūksta, kaip ir slaugytojų. Tai – didžiulė problema šalies mastu.
„Jei specialistas ieško darbo, kviečiame atvykti pas mus. Siūlome atnaujintas patalpas, geras darbo sąlygas, smagų kolektyvą. O šeimos gydytojui, jei dar suskubs, apmokėti ir rezidentūros studijas Europos Sąjungos projekto lėšomis“, - A.Rimkevičienė kviečia prie kolektyvo prisijungti naujus medikus.


 
Nupirko nešiojamus kompiuterius
Kėdainių PSPC Odontologijos skyriuje buvo nustatytas vienas COVID-19 atvejis, į saviizoliaciją reikėjo išeiti trims darbuotojams, kurie turėjo artimą kontaktą su užsikrėtusiuoju. Šiuo metu dėl COVID-19 ištirti kone visi Kėdainių PSPC darbuotojai. Vadovei neramu, jog koronaviruso židinys nustatytas rajono savivaldybėje (teigiamas testas patvirtintas ir rajono merui Valentinui Tamuliui), kur esama itin daug kontaktų.
 
„Reikia pasakyti, kad daug metų gyvenome itin atsipalaidavę, nes vienintelė epidemija, kuri net ne kasmet pas mus būdavo, - tai gripo. Taip jau įprasta Kėdainiuose, jog dėl gripo skiepijame itin daug gyventojų. Tad atėjus COVID-19, stresas buvo nemažas ir reikėjo daug ką atsiminti, kokie yra infekcijų kontrolės reikalavimai, kaip sureguliuoti pacientų srautus. Pagrindinis iššūkis, jog per vienas duris pacientai patekdavo į dvi įstaigas - tiek į ligoninę, tiek į pirminės sveikatos priežiūros centrą. Užtruko, kol atsiskyrėme. Per epidemijos piką turėjome mažiau pacientų, buvo remonto darbų įkarštis ir tikrai teikėme daugiau nuotolinių paslaugų. Tačiau nei vieną dieną nebuvo taip, kad įstaigos durys nuo ryto iki vakaro būtų uždarytos ir pacientai nepateko vidun. Karščiavimo klinika irgi išsprendė bent jau ūmius atvejus.
Kaip sakau, jei diena praėjo be problemos, jos nė nebuvo. Bet neatsimenu tokios dienos, kadangi iš tikrųjų problemų tebekyla įvairiausių“, - sako Kėdainių PSPC direktorė.
 
Įgyvendinant projektą, įsigyta kompiuterinės ir medicininės įrangos. Nupirktas naujas defibriliatorius, paros kraujospūdžio matavimo aparatai, įsigytos bendrosios paciento apžiūros kušetės, vystymo stalai, ginekologinės kėdės. Dalis medicininės įrangos pirkimų tebevyksta.
Projektų sutapimą su karantino laikotarpiu įstaigos vadovė vertina kaip sėkmę, kadangi medikams daugiau teikiant nuotolinių paslaugų, statybininkai galėjo laisvai jų kabinetuose atlikti remonto darbus.
„Visą antrą aukštą atidavėme statybininkams sakydami, jūs turite per pusantro mėnesio pabaigti darbus ir mus įleisti čia dirbti. Jie džiaugėsi ir netgi padidino darbuotojų skaičių, kad tik laiku suspėtų viską užbaigti.

Gydytojai iš tikrųjų dirbo itin sudėtingomis sąlygomis - nuotoliniu būdu, o slaugytojos čia, vietoje. Bet yra ir geroji pusė, visi geriau išmoko naudotis technologijomis“, - nusišypso A.Rimkevičienė.
 
Direktorė patikina, jog visi centro gydytojai šiuo metu turi galimybes dirbti nuotoliniu būdu.
„Dėl to esame dėkingi minėtam projektui, nes pirmasis mūsų pirkinys buvo nešiojamieji kompiuteriai. Dabar visi mūsų gydytojai jais yra aprūpinti, tad gali dirbti iš namų prieidami prie visos reikiamos informacijos, kurią iš esmės turi darbo kabinete.
Kartais gydytojai nespėja užbaigti darbų, ypač žinant, kaip dažnai stringa e.sveikata. Kadangi dirbame nuo septynių valandų ryto, iki aštuonių dar yra gerai, bet kuo toliau, tuo blogiau. Į vakarą, matyt, priklausomai nuo vartotojų skaičiaus, sistema vėl atsigauna. Tad gydytojas atsikelia anksti ryte ir dar iki darbo pradžios suspėja ką nors padaryti namuose.
 
Kas įvyko su Registrų centru, baisu. Kiek medikams reikėjo išrašyti popierinių receptų ir siuntimų ir kiek paskui jų reikėjo suvesti į kompiuterį – tą patį darbą turėjo atlikti du kartus. Darbo apkrovimai yra didžiuliai. Nežinau, kaip sekasi kitoms įstaigoms, mūsų pacientai, su kuriais dirbama nuotoliniu būdu, didžioji dalis nepatenkinti tuo, kad jie negali ateiti pas gydytojus. Pokalbis telefonu neatstoja atėjimo į polikliniką ir bendravimo su gydytoju gyvai“, - sakė A.Rimkevičienė.


 

Nuotolinių konsultacijų nori jaunesni
Šeimos gydytojai sako, jog dirbti su pacientu nuotoliniu būdu nėra lengva.
„Didžioji dalis konsultacijų vyksta nuotoliniu būdu. Gyvų pacientų turime tiek, kiek nustatyta - po šešis. Kartais šį skaičių viršijame.
Įtempta situacija ir emociškai, ir fiziškai. Visi pervargę, užjaučiame pacientus ir vieni kitus kolegas. Sudėtinga iš tikrųjų suteikti ir pagalbą, ir pacientui pas mus patekti. Žmonės nori gyvo vizito. O gyvai negalime tiek priimti, kaip seniau buvome pajėgūs“, - sako šeimos gydytoja Gintarė Paškevičienė.
 
Šeimos gydytoja Daiva Grigarienė sako, jog žymiai paprasčiau dirbti, kai pacientas, ypač vyresnio amžiaus, sėdi gydytojo kabinete.
„Visgi, kai pacientą apžiūri gyvai, lengviau įvertini jo būklę objektyviai. Telefonu pacientas gali akcentuoti tai, kas jam atrodo svarbiausia, sunkiau išsiaiškinti, kas žmogui iš tikrųjų gali būti. Arba, būdavo, kad žmogus užsiregistruoja ir pamiršta ar kur nors telefoną numeta, tad tekdavo skambinti ir po kelis kartus.
Kai kuriais atvejais konsultuoti pacientą nuotoliniu būdu yra geriau. Kai tai yra lėtinės ligos, jauni pacientai, jiems skiriama po vieną du vaistus ir jeigu būklė stabili, jaunam darbingam žmogui nereikia išeiti iš darbo. Tokiu atveju nuotolinė konsultacija yra didžiulis privalumas. Jaunesni tuo džiaugiasi ir nori, kad tokios konsultacijos būtų visada“, - pasakoja šeimos gydytoja D.Grigarienė.
 
Šiuo metu Kėdainių PSPC vyksta aktyvus gyventojų skiepijimas nuo gripo. Ankstesniais metais paskiepydavo 5-6 tūkst. pacientų rajone, šiemet planuojama 7 tūkst. „Įstaiga buvo nusipirkusi per 2 tūkst. komercinės vakcinos ir 5 tūkstančius valstybės kompensuojamos. Visos kompanijos, kurios gamina vakcinas nuo gripo, žino, kad jas reikia siūlyti Kėdainiams. Jau ne vienerius metus pirmaujame Lietuvos mastu, kaip daugiausiai besiskiepijantis rajonas. Labai daug žmonių skiepijasi ir mato didelę to naudą“, - sako įstaigos direktorė A.Rimkevičienė.

 
Trumpai
VšĮ Kėdainių PSPC aptarnauja per 43 tūkst. gyventojų, iš jų per 7 tūkst. vaikų iki 18 metų;
Dirba apie 320 darbuotojų: iš jų 73 gydytojai; 161 slaugos specialistas.
Per metus Kėdainių PSPC registruojama daugiau nei 282 tūkst. apsilankymų pas gydytojus. Iš jų daugiau nei 29 tūkst. apsilankymų pas gydytojus odontologus.
Per metus greitoji medicinos pagalba suteikiama daugiau nei 14 tūkst. pacientų.
Įstaigos laboratorijoje atliekama daugiau nei 1 173 590 tyrimų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

   A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

   „Visuomenei dar trūksta supratimo, kad skubios pagalbos skyrius nėra vieta, kur paslaugos suteikiamos greičiau – tai v...
   Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

   Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

   Karolio ligos istorija prasidėjo tada, kai jis, įstojęs mokytis kolegijon, išsityrė dėl tuberkuliozės (TB). Siurprizu jam t...

   Budinti vaistinė


   „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

   „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

   Konkurencijos taryba (KT) nustatė, kad Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir kelios vaistinės neleistinai susitarė dėl kompensuoj...
   Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

   Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

   Kasmet utilizavimui iš gyventojų surenkama vis daugiau tonų vaistų, tačiau nemaža dalis žmonių iki šiol nežino, kaip...

   razinka


   Sveika šeima


   Mityba – prieš vėžį

   „Gyvenimas per trumpas, kad neskaniai valgytume“, – turbūt ne kartą teko girdėti šią pilvui palaimingą frazę iš kulinarijos atstovų lūpų. Vis dėlto sveikos mitybos specialistai atkerta: valgome, kad gyventume, o ne gyvename, kad valgytume. Pasaulinės kovos su vėžiu dienos išvakarėse gydomosios m...

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Prievartinė kontracepcija: nelemtas eugenikų palikimas

   Tūkstančių Grenlandijos moterų įsčiose, vykdant Danijos inicijuotą Grenlandijos inuitų populiacijos kontrolės kampaniją, šeštajame ir aštuntajame XX a. dešimtmečiuose buvo implantuota kontraceptinė priemonė. Danijos Vyriausybė neseniai paskelbė apie nepriklausomą šios vadinamosios „spiralių ka...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kuri jūsų akis verkia?
   Henrikas Vaitiekūnas Kuri jūsų akis verkia?
   Kaip sutaupyti 99 centus
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sutaupyti 99 centus
   Buvo buvo, kaip nebuvo!
   Henrikas Vaitiekūnas Buvo buvo, kaip nebuvo!

   Naujas numeris