Kalniečių poliklinikos medikai pastebi: visuomenė po truputį išauga baimes kreiptis į psichiatrus

Evelina Machova
2015-10-19
Pasak specialistų, visuomenėje daugėja žmonių, turinčių psichikos sutrikimų. Svarbiausiu vaistu, bandant nuo jų pasveikti, medikai įvardija drąsą pripažinti savo problemą, kalbėti apie tai ir nebijoti kreiptis pagalbos.
Kalniečių poliklinikos medikai pastebi: visuomenė po truputį išauga baimes kreiptis į psichiatrus
Kauno Kalniečių poliklinikos Psichikos sveikatos centre fizinio užimtumo kabinete užsiėmimai su pacientais trunka pusantros valandos. Pasak specialistų, sunkiausias darbas žmones, turinčius psichikos sutrikimų, įkalbėti imtis veiklos.

Išdrįsti prisipažinti

Kauno Kalniečių poliklinikos Psichikos sveikatos centro vadovė gydytoja psichiatrė
 Rasa Tamašauskienė sako, kad ilgėjant gyvenimo trukmei, daugėja ir senatvinių demensijų. Todėl psichologams, psichiatrams, psichoterapeutams ir socialiniams darbuotojams tenka nemenkas darbo krūvis. „Į mus kreipiasi įvairūs ligoniai. Vieni serga sunkiomis ligomis, tokiomis kaip šizofrenija, bipoliniais sutrikimais, tačiau didžioji dalis mūsų pacientų skundžiasi nerimo ar nuotaikų sutrikimais. Šių ligų skaičius pasaulyje auga. Kodėl? Dėl per didelio gyvenimo tempo, užimtumo, socialinių, ekonominių problemų“, - vardina R.Tamašauskienė.
Pagal tai, kaip per pastaruosius kelerius metus išaugo pacientų skaičius, medikai linkę daryti prielaidą, kad visuomenė po truputį išauga baimę kreiptis į psichologą ar psichiatrą.
„Pastaruoju metu kreipiasi vis daugiau žmonių ir vis jaunesni. Baimės, žinoma, šiek tiek yra, tačiau matyti, kad visuomenė keičiasi. O vienas pagrindinių mūsų pliusų, kad su kiekvienu pacientu dirba visa komanda. Turime ne tik psichiatro pagalbą, bet ir psichologo, psichoterapeuto, taip pat ir vaikų psichiatrus. Pacientas, kartu su gydytoju aptaręs problemas, gali rinktis jam priimtiniausią formą, kokią pagalbą jis nori gauti: medikamentinį gydymą, psichologinį konsultavimą ar psichoterapiją. Yra ir socialinio užimtumo grupės, taip pat ir savitarpio palaikymo bei kompiuterinio užimtumo ar jaunimo užimtumo grupės. Žodžiu, teikiame daug psichosocialinės reabilitacijos paslaugų“, - sako R.Tamašauskienė

Stipri komanda

Psichikos sveikatos centre dirba penki psichiatrai, vienas iš jų vaikų ir paauglių, psichoterapeutas, dvi medicinos psichologės, trys socialiniai darbuotojai ir trys psichikos sveikatos slaugytojos. Komanda - nemaža, bet ir darbo užtektinai, prisipažįsta centro vadovė. Per metus iš viso apsilanko 17 tūkst. pacientų. Maždaug trečdalis jų - nauji pacientai. 

Prieš kelerius metus atliekant anoniminę apklausą, paaiškėjo, kad prireikus pagalbos būtent Kalniečių poliklinikos Psichikos sveikatos centre pacientais jos sulaukia greičiausiai. Centro psichikos sveikatos vyr. slaugos administratorė Virginija Guobienė sako, kad būtent slaugytojos pirmosios pasitinka pacientus ir puikiai mato, kuriam reikalinga skubi pagalba. Tokias atvejais pacientui tikrai nereikia laukti eilėje: visa pagalba suteikiama iš karto. Kitais atvejais, kai pacientui reikalinga konsultacija, ji suteikiama per dvi dienas. „Kiekvieną dieną pas gydytoją paliekame po du laisvus talonus, kad pacientai pagalbą gautų nedelsiant. Tiesa, po pirmo apsilankymo kiekvienas pacientas gauna paskirtą laiką ir kitam kartui. Per mėnesį pas mus apsilanko maždaug pusantro šimto pacientų“, - sako I.Kurlavičienė.

Laukia permainos
Nors kol kas Psichikos sveikatos centras įsikūręs nedidelėse, bet jaukiose patalpose, netrukus dalį paslaugų perkels į kur kas erdvesnes patalpas. Kaip sako slaugytoja V.Guobienė, pacientų daugėja ir norint teikti kokybiškas paslaugas reikia šiek tiek daugiau erdvės.
Socialinė darbuotoja Zita Sadūnaitė sako, kad sunkiausia psichikos sveikatos problemų turinčius žmones prikalbinti lankyti užsiėmimus. „Viskas priklauso nuo žmonių: vieniems rankos nuo vaistų būna sugrubusios, kitiems suku suimti daiktus ar net elementariausiai spalvinti. Bet laikui bėgant įgūdžiai sugrįžta. Kol kas pacientai mieliau lanko fizinio užimtumo treniruotes, kurios trunka maždaug pusantros valandos. Sunkiausia psichikos sutrikimų turinčius žmones įkalbėti pradėti užsiiminėti kokia nors veikla“, - teigia Z.Sadūnaitė.
Netrukus į kur kas erdvesnes patalpas persikels ir relaksacijos kabinetas, kur taip pat kaip ir iki šiol bus teikiama šviesos terapija. Pasak centro vadovės, šviesos terapija efektyvi, kai žmones apninka sezoninė depresija, dažniausiai pasireiškianti šaltuoju metų laiku. „Medikai dažnai rekomenduoja žiemą ar vėlyvą rudenį, vos tik atsikėlus įsijungti namuose šviesas. Taip ne tik lengviau prabusti, bet ir nuotaika būna geresnė“, - pataria R.Tamašauskienė.
Gydytoja sako, kad turi keletą idėjų, kaip dar patobulinti dabar teikiamas paslaugas. „Turime minčių įkurti nedidelį dienos stacionarą. Taip pat norėtųsi turėti bent vieną dailės terapeutą. Kol kas šias paslaugas teikia socialinės darbuotojos, tačiau šios srities specialistas būtų itin vertingas. Psichosocialinės reabilitacijos paslaugos kinta, darbuotojai tobulėja ir mes norime plėsti paslaugas. Tačiau svarbiausia turėti gerus gydytojus“, - sako R.Tamašauskienė.


 
Priimtinesnė paslauga
„Pacientas gali nebijodamas kreiptis laisvai registruotis be siuntimo pas visus psichikos sveikatos komandos specialistus. Žinoma, gydymo taktiką ir kryptis numato gydytojas. Jis sprendžia, ar pacientui reikia psichiatro pagalbos, ar užteks ir psichologinių konsultacijų. Pliusas dirbant poliklinikoje yra tas, kad tampriai bendradarbiaujame su šeimos gydytojais, kurie, įtardami vienokias ar kitokias problemas, pacientus mums ir atsiunčia. Žinoma, yra centrų, kur tvarka truputį kitokia, kai žmogus pas psichologą patenka tik po vizito pas psichiatrą. Pas mus viskas šiek tiek kitaip. Kodėl? Nes vis dėlto daliai žmonių, vis dar sunku peržengti tą ribą tarp psichologo ir psichiatro. Iš karto kreiptis į psichiatrą daugeliui būna tam tikras barjeras“, - sako R.Tamašauskienė.
Pasak centro medikų, gydymas kiekvienam pacientui parenkama individualiai.
Žinoma, pasitaiko ir tokių atvejų, kai atsisakoma medikamentinio gydymo. „Tuomet ieškome kompromiso. Ar sunku? Būna visaip. Bet iš tikrųjų tam ir mokėmės dirbti tokį darbą, mylime mūsų pacientus. Visuomenėje vis dar vyrauja nuomonė, kad reikia bijoti psichikos ligonių. Bet iš tikrųjų jie yra geri, tik apimti psichozės nesupranta, kas vyksta ir kodėl jie taip elgiasi. Gali ir duris patrankyti ir parėkauti - visko pasitaiko. Bet kai jie yra stabilios būsenos, būna begalo atviri, prisiriša prie kiekvieno mūsų. Reikia tiesiog priimti ir suprasti, kad tokie žmonės yra tiesiog labiau pažeidžiami“, - sako R.Tamašauskienė.



Tenka sunkiausi pacientai

Pasak centro darbuotojų, į jų rankas dažniausiai patenka sunkiausiomis psichikos ligomis sergantys žmonės. Aplink Kalniečių polikliniką yra nemažai privačių šeimos klinikų, kur taip pat teikiamos psichiatrų konsultacijos. Vienintelis skirtumas, kad poliklinikoje pacientai gauna visą kompleksą paslaugų, kai su vienu pacientu dirba visa komanda, o privačiuose kabinetuose dažniausiai apsiribojama tik konsultacijomis. Tiesa, vienas svarbiausių pranašumų, kad lyginant su privačiais kabinetais, Kalniečių poliklinikos Psichikos sveikatos centre visos paslaugos teikiamos nemokamai.
„Privačios klinikos dažniau rūpinasi lengvesniais pacientais ir tokių komandinių paslaugų kaip mes tikrai neteikia. Tačiau finansavimas, nepaisant to, kad dirbame su sunkiau sergančiais žmonėmis, nelabai adekvatus. Tiesa, būnant poliklinikos sudėtyje išgyvenimo klausimas lengvesnis“, - sako R.Tamašauskienė.

 
Komentaras
Kauno Kalniečių poliklinikos vadovė Virginija Gailienė:


- Atsižvelgiant į tai, kad visuomenėje psichikos sveikatos sutrikimų daugėja, pirminėje sveikatos priežiūros grandyje turėti Psichikos sveikatos centrą - privalumas. Poliklinika per metus aptarnauja labai daug pacientų, kurių kiekvienas turi pačių įvairiausių nusiskundimų. Todėl norėdami teikti nepriekaištingas paslaugas turime apimti visas sritis. Tam itin svarbus ir komandinis darbas. Jis reikalingas ne tik mūsų poliklinikos pacientams, bet ir visam rajonui, nes aptarnaujame labai daug pacientų, kurie yra prisirašę kitose šeimos klinikose. Kaip vadovė džiaugiuosi tokiu medikų tarpusavio bendradarbiavimu. Šeimos gydytojai, matydami, kad jų pacientus kamuoja ne tik fiziologinės, bet ir emocinės problemos, gali pasikonsultuoti su centre dirbančiais specialistais, kaip geriau tokiam žmogui padėti. Be to, šeimos gydytojai su pacientais gerai sutaria, todėl jų paraginimas pasikonsultuoti su psichologu, dirbančiu poliklinikoje, šiam būna priimtinesnis.
 
Nuomonė

Kalniečių poliklinikos, Psichikos sveikatos centro vaikų ir paauglių psichologė Ramunė Žumbakienė:


- Kaip bebūtų liūdna, bet pastaruoju metu vaikai problemų turi daugiau ir gilesnių. Daugelis skundžiasi nerimu, teigia, jog sunku mokytis ar kad nuolat skauda pilvą, nors realiai tam nėra jokių fiziologinių priežasčių. Depresiškumas ar įvairios somatinės problemos atsiranda vis ankstesniame amžiuje ir jei su jomis nebandoma susidoroti, jos gilėja. Tuomet keičiasi ir vaikų mąstymas, elgesys. Uždelsus, kyla nemažai sunkumų norint tokiam vaikui padėti. Tiesa, dažnai prieš pradedant dirbti su vaikais, tenka iš paties paplušėti ir su tėvais. Dažnai kartoju, jog vaikų psichikos sveikatos problemų daugėja dėl tėvų spaudimo. Viskas tarsi užburtame rate. Tėvai nori kaip geriau, daug dirba, rūpinasi karjera ir to paties reikalauja iš vaikų, bet pamiršta apie emocinį ryšį. Taip, dabar toks greitas gyvenimo tempas, kai nuolat skubame, daug dirbame, bet iš to kyla ir begalės problemų, nes vaikai iš tėvų negauna pakankamai emocinio palaikymo ir su visais savo išgyvenimais, skauduliais turi susitvarkyti vieni. Pasitaiko tokių atvejų, kad į mano kabinetą ateina vaikas lyg ir iš darnios šeimos, kur viskas rodos gerai, bet jo emocinis brandumas - kaip vaiko iš globos namų. Jam sunku susitvarkyti su savo impulsais.
Tiesa, yra ir kitas kraštutinumas, kai mamos, norėdamos būti labai geros, prisiskaito begalę informacijos internete ir įsivaizduoja, kad viskas taip turi vykti ir realiame gyvenime. Su jomis būna sunku susikalbėti, nes jos bendrauja tik skaitytomis frazėmis, o žmogiško supratimo apie vaiko poreikius pritrūksta. Tokias mamas, norint padėti jų vaikams, dažnai tenka grąžinti į realybę. Bet tai, patikėkite, nėra paprasta. Kas iš to, kad tavo galvoje yra begalė informacijos, tačiau jokių santykių kūrimo. Tai, manau, - viena didžiausių vaikų psichikos sveikatos problemų.
 
Tarp kitko
Kalniečių poliklinikos Psichikos sveikatos centras vykdo ambulatorinę psichikos sveikatos priežiūrą:
teikia medicinos pagalbą ūmių psichikos sutrikimų atvejais,
teikia neatidėliotiną pagalbą, jei dėl ūmių psichikos sutrikimų kyla grėsmė gyvybei.
teikia pagalbą asmenims, ištiktiems dvasinės krizės, gresiant savižudybei bei po mėginimų nusižudyti,
teikia pirmąją ir neatidėliotiną narkologinę pagalbą,
stebi pacientus, kurių psichikos sutrikimai dažnai paūmėja ir paūmėjimo metu kelia pavojų jų pačių ir aplinkinių sveikatai,
teikia psichologinę pagalbą psichikos sutrikimų turinčių asmenų šeimoms,
vykdo ilgalaikį ligonių stebėjimą,
atlieka socialinį prevencinį darbą,
teikia psichologinę pagalbą, išsiaiškinus arba įtarus vaikų teisių pažeidimų faktus, emocinę nepriežiūrą, fizinę ar seksualinę prievartą ir apie tai informuoja vaikų teisių tarnybą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris