Jubiliejų švenčianti VšĮ Vilniaus rajono centrinė poliklinika populiari!

Deimantė Gruodė
2018-11-26
Vilniaus rajono centrinei poliklinikai (VRCP), aptarnaujančiai ne tik rajono, bet ir prisirašiusius miesto gyventojus, šie metai – jubiliejiniai. Lygiai prieš tris dešimtmečius sostinės pakraštyje, Pašilaičių mikrorajone (Laisvės prospektas 79), pradėjo veikti nauja šiuolaikiška gydymo įstaiga. Anot lojalių ir ištikimų gydytojų, smagu, kai iš pacientų jaučiamas grįžtamasis ryšys: poliklinikoje gydosi keturios šeimų kartos: seneliai, tėvai, vaikai ir anūkai.
Jubiliejų švenčianti VšĮ Vilniaus rajono centrinė poliklinika populiari!
Poliklinikoje yra teikiamos vandens procedūros. Pasak gydytojų, įstaigą galėtų dar labiau plėsti medicininę reabilitaciją, nes tai - populiari paslauga.

Išsiskiria sudėtinga struktūra
Vilniaus rajono centrinė poliklinika į Pašilaičius perkelta iš Naujosios Vilnios, kur darbo sąlygos senajame pastate buvo gana prastos (darbuotojai prisiminė kuriozinių situacijų, kuomet kuriant pečių išsisuodindavo baltų chalatų rankogalius). Dabartinis įstaigos pastatas, kurio projektas patvirtintas 1986 metais, iškilo per keletą metų. Į dabartinę vietą, kur seniau buvo pliki laukai, kolektyvas įsikėlė jau 1988–ųjų lapkričio mėnesį.
„Mūsų poliklinika nuo kitų šalies gydymo įstaigų išsiskiria sudėtinga struktūra ir plačiu paslaugų spektru, - sako VRCP vyriausioji gydytoja Vida Žvirblienė. - Gydymo įstaigos pertvarka prasidėjo nuo 1996 metų, kada dalyvavome švedų ir danų remiamoje programoje „PHARE“. Jos uždavinys buvo, kad vietoj terapeutų ir pediatrų pradėtų dirbti šeimos gydytojai. Dalyvaujant projekte poliklinikoje buvo atlikti remonto darbai. Pagal užsienio kolegų rekomendacijas ir gydytojams, ir slaugytojams įrengti atskiri kabinetai, kurie yra greta. Taigi pacientas pirmiausiai užeina pas slaugytoją, tada kviečiamas pas šeimos gydytoją. Minėto projekto metu Danijoje vyko specialistų tobulinimo mokymai, kuriuose dalyvavo nemažai mūsų įstaigos gydytojų.“
 

„Jei dirbčiau gydytoja stacionare, galbūt būtų kitaip. Bet darbas poliklinikoje daugiau rutininis - kaip eilėraštis. O man reikia eiti į priekį, mąstyti, strateguoti įstaigos veiklą. Kai viskas pasidaro aišku it mintinai išmoktas eilėraštis, tampa nebeįdomu“, - prisipažino karjeros penkiasdešimtmetį mininti vyriausioji gydytoja Vida Žvirblienė.

Keli štrichai apie VRCP vyriausiąją gydytoją
1968 m. V.Žvirblienė pradėjo dirbti Vilniaus rajono centrinėje poliklinikoje, kuri tuomet buvo įsikūrusi Naujoje Vilnioje. 1982 m. tapo vyr. gydytojo pavaduotoja, nuo 1985 m. - vyriausiąja gydytoja. Ilgus metus dirbo fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja, administravimo subtilybių sėmėsi Mykolo Romerio universitete.
Aktyviai dalyvauja  visuomeninėje veikloje. Nuo 2006 m. visuomeniniais  pagrindais eina savivaldybės gydytojo pareigas.


Tuomet atėjo eilė visų rajono įstaigų struktūrinei pertvarkai. Šiam tikslui gavome Europos Sąjungos, Valstybės investicijų programos (VIP) ir savivaldybės lėšų. Vien tik per 2005-2018 metų laikotarpį tai sudarė 7,1 milijonų eurų: 3,5 mln. - iš savivaldybės, 3,6 mln. - iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų bei Valstybės investicijų programų.
Pastatyta naujo Šumsko palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė ir nauja Rukainių ambulatorija.

Ne veltui 2008 metais rajono savivaldybė tapo „Auksinės krivūlės“, kurios steigėjai – Sveikatos apsaugos ministerija ir Savivaldybių asociacija, laureate už didėjančią paramą sveikatos priežiūrai“, - pasakojo vyriausioji gydytoja, įstaigoje dirbanti nuo jos statybų pradžios.
 

L.S. skaičius. 
70 
– tiek tūkst. pacientų yra prisirašę prie Vilniaus rajono centrinės poliklinikos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro.

 
Prisirašo ir miestiečiai 

„Nuo studijų laikų tai buvo svajonių įstaiga ir pirmoji darbovietė. Privalumai - puikus kolektyvas ir gera atmosfera (tik darbo krūviai galėtų būti žmoniškesni). Neabejoju, kad švęsime ir įstaigos penkiasdešimtmetį!“, - sakė šeimos gydytoja Iridė Brazaitienė.

 
VšĮ Vilniaus rajono centrinė poliklinika šiandien yra patraukli ir Vilniaus miesto gyventojams. Jos struktūroje yra12 ambulatorijų, esančių penkiasdešimties kilometrų spinduliu aplink Vilnių; 4 bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų kabinetai; 3 gydytojo odontologo kabinetai; 3 medicinos punktai; 3 slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės Riešėje, Juodšiliuose ir Šumske.
Komandiniu principu puikiai dirba poliklinikoje esantis Psichikos sveikatos centras. Nemenčinėje įkurtas Psichikos dienos stacionaras, tikslu sumažinti sergančių psichikos sveikatos ligomis hospitalizacijos apimtis, gerinti jų integraciją į visuomenę. Pacientams taikoma užimtumo terapija, nuo siuvinėjimo iki maisto gamybos. „Visi darbuotojai prisiminimui turi pacientų rankomis kurtų darbelių“, - pasakojo įstaigoje dirbantys medikai.

Konsultaciniame diagnostikos centre (KDC), kuriam vadovauja gydytoja Galina Skvarciany, dirba net dvidešimt aštuonių specialybių gydytojai. „Turime diagnostikos kabinetus, Radiologijos skyrių su kompiuteriniu tomografu, Klinikinės diagnostikos laboratoriją, Fizinės medicinos ir reabilitacijos bei Dantų protezavimo skyrius“, - vardija vyriausiosios gydytojos pavaduotoja antrinės asmens sveikatos priežiūrai.
Administracija džiaugiasi ir sėkmingai veikiančiu Greitosios medicinos pagalbos skyriumi. Kiekvieną dieną pas Vilniaus rajono gyventojus išskuba šešios GMP brigados su kvalifikuotais skubios pagalbos specialistais.
„Pasiekėme itin aukštą lygį – daugiau nei devyniasdešimt procentų operatyvumo rodiklį, tai yra laikas nuo iškvietimo iki greitosios atvykimo pas pacientą į namus“, - pasakojo vyr. gydytoja. Tai sąlygoja ne tik GMP darbuotojų suinteresuotumas ir požiūris į darbą, bet ir vadybiniai gebėjimai racionaliai išdėstyti GMP pastotes: Juodšiliuose, Mickūnuose, Skaidiškėse, Riešėje ir Nemenčinėje.

Su kokiais sunkumais susiduria įstaiga?
„Vilniaus rajonas yra labai didelis ir, jeigu GMP reikia pervežti ligonį, kaip aš sakau, nuo Šalčininkų rajono rubežiaus į Santaros klinikas, turi pervažiuoti visą miestą. Jūs žinote, kokios mieste būna spūstys. Pervažiuoti per Ukmergę ar Utenos miestą ne tas pats, kas nuvykti iš vieno Vilniaus krašto į kitą. Vilniaus rajonas ne tik gyventojų, bet ir teritoriniu atžvilgiu yra didžiausias respublikoje. Yra vietų, kur atstumas nuo vieno rajono krašto iki kito siekia arti 100 kilometrų.“
Antra, GMP darbuotojai ypač vasarą pajaučia didėjančius kvietimų srautus dėl šiltuoju laikotarpiu miesto gyventojų gyvenimo kolektyviniuose soduose“, - sako vadovė.
 

„Anksčiau gydytojo žodis buvo svaresnis. Pacientus labai sugadina internetas: ten jie prisiskaito, kokia gali būti liga, paskui ateina pas gydytoją ir reikalauja: rašyk man vaistus! Tuomet ir rezultatai būna ne tokie geri“, - sako akušerė ginekologė Saulė Murmienė.

  
Šeimos gydytojų paslaugos orientuotos į prieinamumą ir kokybę
 

Poliklinikos Šeimos medicinos skyrius aptarnauja 30 tūkstančių ne tik kaimo, bet ir miesto gyventojų.
Kaip įstaiga tvarkosi su eilėmis, atsižvelgiant į nuo sausio 1 d. įsigaliosiantį ministro įsakymą, kad pirminė ambulatorinė sveikatos priežiūra turi būti suteikta ne vėliau kaip per septynias kalendorines dienas?
„Mūsų įstaigoje budinčio gydytojo kabinetas dirba jau daugiau kaip 5 metai. Jame tą pačią dieną priimami ūmiai susirgę pacientai, jei nėra jų gydytojo arba yra pasibaigusios gydytojo darbo valandos. Budinčio gydytojo kabinetas dirba nuo septynių ryto iki dvidešimtos valandos vakaro.
Nedarbo metu mūsų pacientai aptarnaujami pagal sutartis su VšĮ Vilniaus miesto klinikine ligonine ir Vaikų ligonine, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos filialu.

Bet tai neužtikrino pacientų srautų valdymo taip, kaip mes norėjome, todėl tuo tikslu nuo šių metų pradžios pradėjome vykdyti Vilniaus rajono savivaldybės tarybos patvirtintą ir dalinai finansuojamą „Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų (šeimos gydytojų) prieinamumo gerinimo Vilniaus rajono viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose 2018-2019 metais programą“. Tai leido sumažinti šeimos gydytojų apylinkes, priimti naujus šeimos gydytojus, reorganizuoti registratūrą ir įkurti skambučių centrą.
Džiaugiamės, kad priėmėme penkis naujus šeimos gydytojus.

„Kai pažįsti pacientus, lengviau dirbti. Tampi tikru šeimos gydytoju, pas kurį lankosi trys šeimos kartos: seneliai, tėvai, kuriuos užauginome, ir dabar jie atveda jau ir savo vaikus. Smagu, kai gauni tokį atgalinį ryšį“, - šypsosi šeimos gydytoja Asta Martinkėnienė.


Naujai atėję gydytojai akcentavo ir socialinių garantijų svarbą mūsų įstaigoje: dalinė transporto išlaidų kompensacija darbuotojams važinėjantiems dirbti iš miesto į kaimą (daugiau nei 20 kilometrų); nemokama automobilių stovėjimo aikštelė darbuotojams; kvalifikacijos kėlimo galimybės finansuojamos įstaigos lėšomis, atlyginimai ir kitos  garantijos numatytos įstaigos kolektyvinėje sutartyje.
Siekdami pagerinti paslaugų prieinamumą ir išlaikyti kokybės reikalavimus nuo šių metų vasaros  yra sumažintos šeimos gydytojų apylinkės ir šiandien mes jau galime džiaugtis matomais rezultatais.
„Manau, kad ateityje medicinos punktus turėtų pakeisti mobilios ir nuotolinės šeimos gydytojų paslaugos,“ - pasakoja V.Žvirblienė.
 

„Vienas juk negali visko žinoti. Kada įstaigoje ir jos padaliniuose dirba daugiau nei keturiasdešimt šeimos gydytojų, savaime aišku, be vaikų ligų gydytojo konsultacijų neišsiversi“, - sako neseniai dirbti pradėjusi gydytoja pediatrė Daiva Žukauskienė.

  
Poliklinika neprapuls
Pasak įstaigos vadovės, sunku prognozuoti, kaip plėsis Vilniaus miestas ir kokia bus Sveikatos apsaugos ministerijos vizija tiek dėl pirminio, tiek dėl antrinio sveikatos priežiūros lygio. Nepaisant to, kad Vilniaus miestas auga, kaimo teritorijoje kaip ir visoje Lietuvoje, gyventojų skaičius mažėja.
„Kad išliktume patrauklūs ir konkurencingi, nuolat analizuojame ir planuojame, patvirtindami ilgalaikius strateginius planus. Tikimės ir toliau didelį dėmesį skirti profilaktikai, diagnostikai, prieinamumui ir kokybei. Visoje įstaigoje jau nuo 2012 metų yra įdiegta ir sertifikuota kokybės vadybos sistema pagal LST EN ISO 9001 : 2015 standarto reikalavimus. Sistema yra nuolat prižiūrima ir reguliariai persertifikuojama.
Labai džiaugiamės, kad mūsų įstaiga šiemet buvo akredituota šeimos medicinos paslaugai. Įstaigoje nuo 2016 m. spalio mėnesio įsteigtas savivaldybės tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso (DOTS) kabinetas“, - vardija poliklinikos vadovė.
  

„Mūsų poliklinikoje akredituota šeimos medicinos paslauga! Vadinasi, ketverius metus įstaiga gaus papildomų lėšų“ - džiaugiasi pavaduotoja pirminės asmens sveikatos priežiūrai Natalja Kečina.

 
 
Ateities planai
Vilniaus rajono centrinė poliklinika ir toliau stiprins fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugas, plės įsteigtą Kardiologijos centrą, neurologijos, ambulatorinės chirurgijos bei slaugos paslaugas namuose.
Slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse plės stacionarinę paliatyviąją pagalbą.
Netolimoje ateityje planuojama pradėti teikti ir dienos stacionaro paslaugas.

 
Būkime kartu
Turime gerą progą padėkoti ir visiems mūsų pacientams, kad jau 30 metų esame kartu. Tikimės, kad atsakomybe už kiekvieno iš Jūsų sveikatą dalinsimės kartu. Nuo Jūsų požiūrio į savo sveikatą ir norą gauti savalaikę ir kokybišką paslaugą priklauso mūsų visų darbas ir tikslai.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica