Elektrėnų pirminės priežiūros sveikatos centre - viskas dėl žmogaus ir žmogui

Gintarė Kaminskienė
2015-08-03
Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centras skaičiuoja septynioliktus gyvavimo metus. Ne taip seniai prie įstaigos vairo stojus buvusiai direktoriaus pavaduotojai, keturiolika metų čia dirbančiai Editai Paberalienei, laukiama malonių permainų. Galiausiai baigti remontuoti šeimos gydytojų kabinetai, sparčiau atliekami kraujo tyrimai, įrengtas dar vienas procedūrinis kabinetas. „Viskas čia skirta žmogui“, – šypsosi įstaigą kaip penkis savo pirštus pažįstanti naujoji direktorė.
Elektrėnų pirminės priežiūros sveikatos centre - viskas dėl žmogaus ir žmogui
Elektrėnų PSPC išsiskiria tuo, kad jame nėra registratūros. Visos šiam sveikatos priežiūros centrui priklausančių apylinkių pacientų medicininės kortelės išskirstytos po šeimos gydytojų kabinetus. Nuotr. slaugytoja Jūratė Augutytė tvarko pacientų korteles.

Dirba be registratūros

Prieš šešiolika metų, kai vyko sveikatos apsaugos reforma, kelių gydytojų iniciatyva pirminėms asmens sveikatos paslaugoms teikti buvo skirtos patalpos tuometinės ligoninės pastate. Laikui bėgant gydytojų daugėjo, Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) plėtėsi, o šiandien čia jau aptarnaujama apie keturiolika tūkstančių gyventojų.
Per du aukštus įsikūrusio Elektrėnų PSPC pacientai lankosi pas devynis čia dirbančius šeimos gydytojus. Dar viena šios srities specialisto darbo vieta yra Kietaviškių seniūnijoje. Paslaugas taip pat teikia du gydytojai ginekologai ir trys gydytojai odontologai. Per metus čia registruojama apie 80 tūkstančių apsilankymų, odontologai priima apie septynis tūkstančius pacientų.
„Viskas po vienu stogu telpa: ir šeimos gydytojai, ir procedūriniai kabinetai, ir laboratorija, ir slaugos administratorė, ir skiepų kabinetas. Viską stengėmės sutvarkyti taip, kad ir pacientams, ir čia dirbantiems specialistams būtų patogu“, – pasakoja centro direktorė Edita Paberalienė.
Išsiskiria Elektrėnų PSPC tuo, kad įžengus pro duris nėra registratūros. Visos šiam sveikatos priežiūros centrui priklausančių pacientų medicininės kortelės išskirstytos po šeimos gydytojų kabinetus, tad niekur jos nekeliauja. Ko gero, rečiau ir pasimeta. „Atvykęs į gydymo įstaigą, žmogus eina tiesiai pas savo gydytoją. Nesant tuo metu pasirinkto gydytojo, pacientas visą reikiamą informaciją gauna Informacijos kabinete. Registruotis galima telefonu minėtame kabinete, pas administratorę arba šeimos gydytojo kabinete. Jau yra galimybė registruotis internetu per sergu.lt“, – paaiškina E.Paberalienė.
Tiesa, ši sistema nėra naujosios vadovės sumanymas, tačiau ji pasiteisino, tad atsisakyti jos nežadama.
 

Viliasi dar pagražinti
Šiuo metu Elektrėnų PSPC, galima sakyti, baigta įgyvendinti dvigubų kabinetų idėja. „Slaugytojas atskyrėme nuo gydytojų“, – kalbą apie per jos vadovavimo metus jau įvykusius pokyčius pradeda įstaigos vadovė. - Du kabinetus suremontavome visiškai naujai. Negailėjome lėšų ir nuoširdaus darbo. Su gydytojais derinome ir stalų dydžius, ir spalvas - kad tik jiems dirbti būtų jauku bei patogu.“
Antrame aukšte suremontuoti praktiškai visi šeimos gydytojų kabinetai. Dabar eilės laukia pirmasis aukštas. „Na, ir antro aukšto koridorius. Jis, ko gero, ir yra didžiausia mūsų problema. Labai norime jį sutvarkyti, kad laukiantiesiems prie gydytojų kabinetų būtų malonu sėdėti. Galbūt pavyks tai padaryti kitą žiemą. Tačiau problema ta, kad ir vasarą, ir žiemą pas mus nuolat pilna pacientų. Šaltuoju metų laiku sergamumas kaip ir visur padidėja, o vasarą prisideda vaikų patikrinimai prieš mokyklą ar darželį. Tad svarstome, galbūt remontuosime koridorių dalimis. Be to, jei žiemą pavyko suremontuoti kabinetus, vasarą statybininkų nepavyksta prisikviesti. Kadangi centrui vadovauju dar tik metus, viliuosi, kad koridorių sutvarkyti spėsiu“, – planais, kaip dar pagerinti ir pagražinti Elektrėnų PSPC dalijasi E.Paberalienė. Pasirodo, anksčiau koridoriuje buvęs fojė dėl kabinetų pertvarkos, jungimo, pranyko. Tad dabar čia tamsoka. Ir ventiliacijos, vadovė užsimena, norėtųsi geresnės.
Kalbant apie naujoves, būtina paminėti, kad įrengtas dar vienas procedūrinis kabinetas. Iš viso Elektrėnų PSPC dabar jų yra trys. „Su darbuotojais pasitarėme ir nusprendėme, kad vieno tokio kabineto antrame aukšte per mažai, įrengėme ir antrą“,– pasakoja direktorė.
 
Skatina lojalumą įstaigai
Šeimos gydytojai pagal medicinos normą Elektrėnų PSPC atlieka daug paslaugų. „Visuose šeimos gydytojų kabinetuose yra priemonės vaikų svoriui ir ūgiui matuoti, regėjimui patikrinti. Tad, galima sakyti, jog darbo aplinka mūsų šeimos gydytojams labai individualizuota. Viską jie turi vietoje ir niekur praktiškai lakstyti nereikia. Ir kavos per pertraukėlę gali atsigerti kabinete. Nors mes, žinoma, skatiname pertraukėlių metu pakeisti aplinką, išeiti pasivaikščioti“, – pasakoja įstaigos direktorė.
Elektrėnuose gimusi ir augusi E.Paberalienė sako, kad labai brangina savo darbuotojus ir stengiasi juos išlaikyti. Tad šiemet, ko gero pirmą kartą, surengė ir bendrą kolektyvo išvyką – pasiplaukiojimą laivu. „Pasisekimas buvo neįtikėtinas“, – džiaugiasi vadovė.
Ir priduria, kad ne tik darbuotojų lojalumas čia skatinamas. Pacientų ištikimybė šeimos gydytojams taip pat akivaizdžiai pastebima. „Viskas čia – žmogui“, – sako vadovė.
 
Individualus dėmesys pacientui
Kiekvienas gyventojas Elektrėnų PSPC turi teisę pasirinkti šeimos gydytoją. Procedūra paprasta – reikia informacijos kabinete pasirašyti prašymą, pasirenkant norimą šeimos gydytoją. Viena išimtis – vienam gydytojui neturėtų būti daugiau nei pusantro tūkstančio prisirašiusiųjų. Tuo siekiama kokybiškesnio darbo. Todėl pas kai kuriuos gydytojus prisirašyti jau nebegalima.
Šalia šeimos gydytojų kabinetų esančiuose procedūrų kabinetuose pacientams perrišamos žaizdos, atliekamos vaistų injekcijos, infuzijos, gipsuojami nekomplikuoti lūžimai, užrašomos elektrokardiogramos, tikrinamas regėjimo aštrumas ir kitos paslaugos.
„Kiekvienas šeimos gydytojas turi slaugytoją, tad ji pacientą palydi visur, kur reikia. Todėl drąsiai galime sakyti, kad mūsų įstaigoje pacientams skiriamas individualus dėmesys.
Be to, patys pacientai jau įpratę ir derinasi prie savo gydytojų. Jie žino, kada šie atostogauja, pasiskambina, susitaria dėl vizito. Vienintelė problema, jei gydytojas ilgesniam laikui suserga. Štai ir dabar turime tokius du atvejus. Tačiau stengiamės, kad dėl to žmonėms didelių nepatogumų nekiltų“,– tikina Elektrėnų PSPC vadovė E.Paberalienė.
Tam, kad pacientams būtų dar patogiau, pakeista ir kraujo tyrimų atlikimo tvarka. „Ryte užimtumas procedūriniuose kabinetuose būdavo pakankamai didelis. Dabar iki devintos valandos tyrimams stengiamės paimti visus kraujo mėginius. Tam skyrėme net vieną papildomą darbuotoją. Dabar kraują ima trys slaugytojos. Sudarėme sutartį su viena uždarąja akcine bendrove ir per kurjerius siunčiame kraujo tyrimus atlikti kitur. Tokia pertvarka buvo būtina, nes matėme, kad patys sunkiai spėjame“, – pasakoja direktorė.
„Dirbame taip jau metus, tad tikrai galime įvertinti, kad ši pertvarka pasiteisino“,– patvirtina laboratorinės diagnostikos specialistė Elvyra Petrauskienė. - Kraujo mėginiai tyrimams paimami kasdien, o atsakymai dažniausiai turimi jau kitą dieną.“


 

Vaikų sveikatos patikrinimas – be kliūčių
Vasarą, be abejonės, sveikatos priežiūros specialistai turi nemenko darbo dėl vaikų sveikatos patikrinimų. Vis dar pasitaiko, kai tėvai laukia paskutinės akimirkos šiam darbui atlikti. Teiraujamės, kaip tai sekasi atlikti elektrėniškiams?
Vaikai Elektrėnų PSPC sudaro apie 18 procentų visų prisirašiusiųjų. „Pasikalbėję su kitomis įstaigomis, nusprendėme, kad jau ir 12 procentų yra nemažai. Tad skųstis šiuo klausimu negalime. Nors jaunimo kaip ir visuose mažesniuose šalies miesteliuose, kaimo vietovėse mažėja.
Visus vaikus nuo pat gimimo pas mus prižiūri tas pats gydytojas. Pati čia dirbu šeimos gydytoja, tad turiu tokių pacientų. Mes ir mieste pasisveikiname. Visi tarsi savi.
Kalbant dėl profilaktinių vaikų patikrinimų, ši galiojanti tvarka – geras sprendimas. Iš pradžių buvo kiek sudėtingiau, dabar nuolat skatiname apsilankyti dėl pažymos ugdymo įstaigoms nuo gegužės mėnesio, tad šiuo klausimu srautą turime visą vasarą ir dalį rugsėjo.

Jau praktiškai išmokėme pacientus, kad pas odontologus su atžalomis lankytųsi iš anksto. Šviečiame ir apie tai, kad neatidėliotų registracijos paskutinei dienai. Tad dabar jokios sumaišties ar pasipriešinimo, kad profilaktiniai vaikų patikrinimai nereikalingi, nebegirdime“,- patikina E.Paberalienė.
 
Didžiausia problema – eilės
Tiesa, kad ir kaip stengiamasi dirbti kuo sklandžiau, eilių Elektrėnų PSPC išvengti nepavyksta. Nors dėl įvairių priežasčių žmonių mažėja, apsilankymų poliklinikoje tik daugėja.
Pacientė Adelė patvirtina: eilės iš tiesų apsunkina gyvenimą. „Prieš pusę mėnesio reikia užsiregistruoti, kad pas gydytoją patektum. Rimčiau susirgus būtų bėda. Kita vertus, tie, kuriems reikia vaistų išrašyti ar kokio siuntimo, galėtų gi iš anksto susižiūrėti. O gydytojai čia – visi geri. Žmonėms patiems reikėtų būti kantresniems – vis murma ir murma. Priimu čia dirbančius specialistus tokius, kokie jie yra. Kiekvieną jiems tenka išklausyti, o tam reikia kantrybės“, – nuomone pasidalijo senyvo amžiaus moteris.
Ūmių negalavimų atvejais pacientai priimami tą pačią dieną, kai kreipiasi į PSPC, sergantys lėtinėmis ligomis – per penkias darbo dienas, kitais atvejais reikia registruotis iš anksto, o eilėje, kaip ir minėjo ponia Adelė, gali tekti laukti apie porą savaičių.
Pasak direktorės E.Paberalienės, didelės eilės prie medikų kabinetų susidaro nebūtinai dėl padidėjusio sergamumo – į šeimos gydytojus kreipiamasi ir dėl įvairių pažymų draudimo bendrovei, receptų išrašymo, siuntimo pas specialistą.
„Žmonės, žinoma, eilėmis nepatenkinti. Patys laukdami už durų tikisi kokybiškos paslaugos, bet prieš juos pas gydytoją užėjusysis turi greitai išeiti. Piktumų su mamomis ir vaikais dėl profilaktinių patikrinimų vasarą praktiškai nebūna. Dažniausiai tenka aiškintis su tais, kurie atvyksta dėl receptinių vaistų. Vaistai šiandien jau baigėsi, o vizitas pas gydytoją - tik po dviejų savaičių. Todėl mokome pacientus tokiais dalykais rūpinti iš anksto. Ypač daug laiko atima ir neįgalumo dokumentų tvarkymas. Manau, kad daugeliu atveju tai - ne medicininiai, o socialiniai klausimai. Ypač, kai vertinamas ne darbingumo lygis, o vyresnio amžiaus žmonių specialieji poreikiai. Turiu galvoje, kad žmogui tik prisideda papildomų pinigų, o gydymo taktika nuo to nekinta. Pildyti dokumentų reikia be galo daug, tyrimų atlikti taip pat. Tik mūsų išvadų nepakanka, tad reikia išrašyti siuntimus įvairių specialistų konsultacijoms. Būna atvejų, kai žmogus akivaizdžiai prikaustytas prie lovos ir tos konsultacijos diagnozės nepakeis. Anksčiau dalį dokumentų pildydavo specialistai, dabar visa ši našta užgriuvo šeimos gydytojų pečius. Tampame raštininkai. Ką jau kalbėti, kad specialistų pateikiamose išvadose pasitaiko netikslumų, reikia papildymų. Tuomet vėl reikia ieškoti paciento, išrašyti naują siuntimą. Ir žmogus blaškosi, ir mes vargstame. O ką daryti jei ligonis dar ir netransportabilus? Niekas tuo nepasirūpina. Manau, kad tokiais atvejais, kai sveikatos būklė akivaizdi, pakaktų socialinio darbuotojo išvados, ar žmogus gali pats apsitarnauti buityje ir įrašų ambulatorinėje kortelėje įvertinimo. Tiesa, šalia centro atsidarius privačiam kabinetui, srautai kiek persiskirstys ir eilės turėtų mažėti“, – mano E.Paberalienė.
 
Pagelbės išplėstinės praktikos slaugytojos?
Anot įstaigos vadovės, yra realių būdų, kaip eilių problemą būtų galima išspręsti. Tam pasitarnautų ir idėja praplėsti slaugytojų įgaliojimus. Tiesa, viskas remiasi į piniginius klausimus. „Mano nuomone, idealu būtų, jei vienas šeimos gydytojas turėtų dvi slaugytojas. Viena atliktų pacientui reikalingas medicinines procedūras, kita padėtų tvarkyti medicininę dokumentaciją: išrašinėtų receptus, siuntimus. Tuomet ir eilių tiek nebūtų. Buvo tokių etapų, kai pas mus dirbo rezidentai iš Kauno. Tad panašią darbo taktiką išbandėme. Rezultatas akivaizdus – pacientų srautas judėjo dvigubai greičiau. Vietoje dvidešimt penkių pacientų per dieną galėjome priimti beveik penkiasdešimt. Žinoma, ir dabar mums niekas nekliudo priimti papildomų darbuotojų, bet be didesnio finansavimo tai – sudėtinga“,– atsidūsta E.Paberalienė.
Tiesa, ji išplėstinės praktikos slaugytojų idėjai pritaria, tačiau dėl papildomų mokymų ir apribojimų, kur galima rengti tokius specialistus, – nesutinka. „Slaugytojos viską puikiai moka ir laisvai jau dabar galėtų rašyti ir receptus, ir siuntimus. Jos yra puikiai paruoštos. Dabar, kai kalbama apie tai, kad slaugytojams dėl įgaliojimų padidinimo reikia rengti papildomus mokymus, o išplėstinės praktikos slaugytojai galės būti ruošiami tik vienoje aukštojoje mokykloje, man neatrodo visiškai tinkama. Žinoma, ne mano kompetencija tai spręsti, bet iš praktikos galiu pasakyti, kad tik praplėtus slaugytojų funkcijas, kiek padidinus apmokėjimą, jos galėtų kuo puikiausiai dirbti ir su turimomis žiniomis. O kai reikės mokytis papildomai, bus ir aukštesnis išsilavinimas, reikalaujantis atitinkamos algos. Vargu ar daug tokių darbuotojų sau galėsime leisti. Be to, tokiu atveju slaugytoja jau ir gydytoją galės pamokyti, kam tuomet mes būsime reikalingi? Juokai, žinoma, bet konkuruosime kabinete atsisėdę?“, – juokiasi Elektrėnų PSPC vadovė.
 
Tarp kitko
Nors įstaigoje dalis dokumentacijos jau ne popierinė, E.sveikatos sistemos čia laukiama su nerimu. Elektrėnų PSPC vadovė pastebi, kad darbuotojų kompiuterinis raštingumas nėra toks profesionalus, kad šie greitai galėtų viską surašyti, ką dabar rašo ranka. „Taip, mes jau dabar elektroniniu būdu išrašome nedarbingumo pažymėjimus, dalį siuntimų, turime švieslentes, kuriomis kompiuterizuotai galime pakviesti ligonius užeiti į kabinetus, tačiau procesai nevyksta taip sparčiai kaip norėtųsi. Elektroninė ambulatorinė kortelė sulėtins mūsų darbo tempus. Kiekvieną dokumentą reikės pasirašyti elektroniniu parašu. Tai taip pat atima laiko. Tad pereinamasis laikotarpis gali būti sudėtingas, taigi ir pacientams reikės daugiau supratingumo“,– sako E.Paberalienė.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris