Antakalnio poliklinikos pasiūlymas sveikatos apsaugos ministrui, kaip patobulinti pirminę grandį

Evelina Machova
2016-03-07
Antakalnio poliklinikos vadovas Evaldas Navickas, sako, jog turi pasiūlymą Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM), tiksliau, naujajam ministrui, kaip pagerinti pirminės asmens sveikatos paslaugų kokybę, mažinant eiles, sprendžiant kitus aktualius klausimus, su kuriais susiduria kone kiekviena šalies poliklinika. Maža to, teigia, kad darbuotojų sveikatos patikrinimai, kurie teisės aktų nustatyta tvarka yra privalomi, galėtų būti puiki galimybė Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšoms taupyti. Dabar gi pinigai švaistomi veltui, o gydymo įstaigoms tenka gydyti brangiai kainuojančias ligų komplikacijas.
Antakalnio poliklinikos pasiūlymas sveikatos apsaugos ministrui, kaip patobulinti pirminę grandį
„Antakalnio poliklinika buvo pirmoji, kurioje pradėtos ambulatoriškai operuoti kataraktos. Turime visas galimybes: operacines, OCT, gydytojus, tad papildomų investicijų, atliekant intavitrealines injekcijas, mums nereikėtų. Šiuo atveju svarbiausia – pacientas, kad paslauga jam būtų suteikta laiku“, - sako VšĮ Antakalnio poliklinikos chirurgijos skyriaus vedėja Eglė Šumskienė.

Auga apsilankymų skaičius

Pastaruoju metu Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai dažnai akcentuoja, jog reikia stiprinti pirminę sveikatos apsaugos sistemos grandį, daugiau funkcijų priskiriant šeimos gydytojams ir taip gerinant paslaugų prieinamumą. Tačiau medikų teigimu, didinat darbo apimtis, dažnai neįvertinamos paslaugų teikimo sąnaudos, o keičiant teisės aktus nustatomos finansavimu neparemtos prievolės gydymo įstaigoms.
 
Pasak Antakalnio poliklinikos vadovo Evaldo Navicko, prieš du dešimtmečius priimtas sveikatos apsaugos ministro įsakymo „Dėl Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros organizavimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo bei Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir bazinių kainų sąrašo tvirtinimo“ nuostatos įpareigojo pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančias ASPĮ užtikrinti, kad ūmios ligos atveju pacientas pas šeimos gydytoją patektų tą pačią dieną, o paūmėjus lėtinei ligai – per penkias kalendorines dienas.
 
„Užtikrinti šį reikalavimą vien administracinėmis priemonėmis – sunku. O eilės pas šeimos gydytojus susidaro dėl daugelio objektyvių priežasčių. Maža to, ir pacientų apsilankymų skaičius nuolat auga“, – sako E.Navickas.
Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje pas pirminio lygio paslaugas teikiančius gydytojus 2000 m. apsilankė 13586,1 tūkst. pacientų (3,9 apsilankymai vienam gyventojui), 2010 m. – 14910,3 tūkst. (4,81 apsilankymai vienam gyventojui), 2014 m. – 15975,4 tūkst. (5,45 apsilankymai vienam gyventojui).
 
Neatitinka šiandienos tendencijų
„Brangstant komunalinėms paslaugoms, didėjant minimaliai algai, sąnaudoms reagentams bei kitoms darbo priemonėms poliklinikos kasmet patiria vis daugiau išlaidų. Išplėtus šeimos gydytojo normas, nustatyta jų profesinė kompetencija, priskiriant atlikti ir vertinti daugiau laboratorinių tyrimų. Tai - prostatos specifinio antigeno, kepenų fermentų, skydliaukės hormonų, geležies kiekio kraujyje nustatymo ir daugelį kitų. Kai kurie šių tyrimų brangūs. Tačiau nebuvo adekvačiai padidinti įkainiai už prisirašiusį asmenį, nebuvo įvestos ir papildomos skatinamosios paslaugos, susijusios su naujai į minėtą normą įrašytų paslaugų atlikimu“, - sako E.Navickas.
 

Pavyzdžiui, skydliaukės hormonų, prostatos specifinio antigeno nustatymas asmens sveikatos priežiūros įstaigoms kainuoja 5,20-9,30 euro.
Pasak poliklinikos vadovo, reikia pertvarkyti šeimos gydytojų apylinkes. „Apylinkės dydžio nustatymas tik pagal asmenų iki 18 metų amžiaus skaičių yra atgyvenęs ir nebeatitinka šiuolaikinės visuomenės raidos tendencijų bei interesų.
 
Mažėjant gimstamumui, taip pat dėl jaunų žmonių emigracijos vis didesnę ASPĮ besilankančių asmenų dalį sudaro vyresnio amžiaus žmonės. Senjorai, ypač vyresni nei šešiasdešimt penkerių metų, gydymo įstaigose dažniausiai lankosi dėl polipatologijos. Jiems reikalingas kompleksinis sveikatos būklės įvertinimas. Natūralu, kad pagrindinis krūvis šiais atvejais tenka šeimos gydytojams ir kitiems pirminio lygio medikams. Nemažai laiko reikalauja kompensuojamų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių išrašymas. Be to, pastarąjį dešimtmetį dėl ekonominių ir socialinių visuomenės pokyčių dažnėja vyresnio amžiaus pacientų lankymasis poliklinikose dėl pažymų įvairioms lengvatoms bei specialiems poreikiams, neretai net ir nesant pakankamo medicininio pagrindo, nustatyti.
 
Į Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančias ASPĮ vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys kreipiasi beveik taip pat dažnai kaip konsultacijos pas gydytoją tėvai atveda 1-4 metų ir 5-6 metų amžiaus vaikus.
„Reikėtų nepamiršti, kad Lietuvoje tik įvedus šeimos gydytojo instituciją buvo nustatyti apylinkės dydžiai. Jos suskirstytos į atskirus tipus, pagal kuriuos normatyvas yra tuo mažesnis, kuo daugiau prie gydytojo yra prisirašiusių gyventojų iki 18 metų. Tuomet skatinant šeimos gydytojus dirbti savarankiškai, be vaikų ligų gydytojo, ir į apylinkę priimti kuo daugiau vaikų, bei įvertinus gana dažną jų sergamumą, taip pat dėl įvairių profilaktinių priemonių gydytojo konsultacijų būtinumą toks reguliavimas atitiko situaciją. Tiesa, tai buvo prieš du dešimtmečius. Dabar situacija pasikeitusi kardinaliai“, - sako E.Navickas.
 
Kaip pakeisti situaciją?
„Dėl didelio šeimos gydytojų darbo krūvio „senesnėse“ apylinkėse, tiek vyresnio amžiaus, tiek kitų pacientų sveikatos priežiūros kokybė dažnai yra nepakankamai kokybiška. Tad esama situacija netenkina nei pačių pacientų, nei gydytojų, nei atsakingų institucijų. Kodėl? Nes didėja hospitalizacijos poreikis, blogėja lėtinių ligų kontrolė, didėja komplikacijų ir neįgalumo dėl lėtinių ligų rizika, nepakankama apimtimi vykdomos profilaktinės ir ankstyvos ligų diagnostikos prevencinės programos“, - sako E.Navickas, pridurdamas jog turi planą, kaip būtų galimą situaciją pakeisti.

 
Pasiūlymas
 Būtų tikslinga aptarnaujamų gyventojų skaičiaus normatyvą nustatyti, atsižvelgiant ne tik į aptarnaujamų gyventojų iki 18 metų dalį, bet ir aptarnaujamų gyventojų, vyresnių nei 65 metų amžiaus, dalį, didinant įkainį už vyresnio amžiaus pacientų sveikatos priežiūros paslaugas, bet nemažinant įkainių kitose amžiaus grupėse. Antakalnio poliklinikos specialistai, įvertinę nuolatines ilgalaikes pacientų eiles pas gydytojus odontologus, siūlo mažinti gydytojo odontologo aptarnaujamų pacientų normatyvus, didinant paslaugų įkainį. Tuomet ASPĮ galėtų proporcingai didinti gydytojų odontologų etatų, kartu gerėtų ir šių paslaugų prieinamumas.
 
Siekiant užtikrinti gydytojo psichiatro konsultacijų kokybę, reikėtų specialistui suteikti galimybę daugiau laiko skirti bendravimui su paciento artimaisiais, daugiau dėmesio skirti savižudybių bei priklausomybių ligų prevencijai. Taip pat turėtų būti mažinamas psichikos sveikatos slaugytojo ir gydytojo psichiatro aptarnaujamų gyventojų skaičius.
Pasak poliklinikos vadovo E.Navicko, norint įgyvendinti šį pasiūlymą reikėtų pakeisti Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo 7 ir 8 punktus.
 
7 punkto išdėstymas turėtų būti toks:
Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros šeimos gydytojo aptarnaujamų gyventojų skaičiaus normatyvas pagal apylinkės tipą (jei apylinkės sudėtis atitinka du apylinkės tipus, tai priskiriamas tos apylinkės aptarnaujamų gyventojų skaičiaus normatyvas, kurioje gyventojų skaičius yra mažesnis). Žr. 1 lentelę.
 


8 punkto išdėstymas turėtų būti toks:
Kitų sveikatos priežiūros specialistų aptarnaujamų gyventojų skaičiaus normatyvas ir maksimalus aptarnaujamųjų gyventojų skaičius. Žr. 2 lentelę.



Be viso to, pasak E. Navicko siūloma pakeisti prieš du dešimtmečius sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir bazinių kainų sąrašo I skyrių. Žr. 3 lentelę.




Iš kur gauti papildomų lėšų?
Žvelgiant į pateiktus siūlymus viskas atrodo logiška ir teisinga, tik klausimas, iš kur gauti papildomų lėšų?
„Esu įsitikinęs, kad kompleksiniai sprendimai padėtų subalansuoti netolygų šeimos gydytojų, taip pat gydytojų odontologų bei gydytojų psichiatrų darbo krūvį bei apmokėjimą už darbą; pagerintų tiek vyresnio amžiaus, tiek kitų pacientų sveikatos priežiūrą ambulatoriniame lygyje. Taip pat sumažintų brangių stacionarių paslaugų poreikį. Visa tai pirminei sveikatos priežiūrai leistų skirti daugiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų“, - dėsto E.Navickas. Tiesa, poliklinikos vadovas teigia, jog ir dabar žvelgiant į tam tikras paslaugas švaistomi pinigai.
 
„Kiekvienas dirbantis žmogus kas kelerius metus, priklausomai nuo profesijos, privalo atlikti profilaktinius sveikatos patikrinimus. Tai yra daroma, tačiau daugeliu atveju, taupant laiką darbdaviai kviečiasi medikus šiuos patikrinimus atlikti darbo vietose. Bet tokie tikrinimai yra tiesiog betikslis lėšų švaistymas, nes atvykę į vietą medikai negali atlikti daugelio tyrimų. Taigi, toks patikrinimas tampa tik formalumu, nors realiai galėtume ligas pričiupti kur kas anksčiau, taip taupydami Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas“, - sako E.Navickas.


Komentaras

VšĮ Antakalnio poliklinikos Darbo medicinos centro vadovė šeimos gydytoja Raimonda Kungytė:

- Teisės aktai, reglamentuojantys dirbančiųjų profilaktinius sveikatos tikrinimus, nurodo, kad darbuotojų sveikatos patikrinimai privalo būti atliekami tik asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai, tačiau yra nemažai atvejų, kuomet medikai vyksta į darbovietes. Mano, kaip gydytojos, nuomone, sveikatos patikrinimai darbo vietoje yra neefektyvūs, nes nėra galimybių atlikti visų teisės aktuose nurodytų tyrimų ir kokybiškai patikrinti darbuotojus.
 
Patalpoms, kuriose atliekami sveikatos tikrinimai, taip pat ir naudojamai įrangai keliami tam tikri specialūs reikalavimai, o tikrinant įmonės patalpose tokių sąlygų nėra, todėl net ir atsivežus dalį medicininės įrangos, kaip pavyzdžiui priemones laboratoriniams tyrimams atlikti, dirbti tam nepritaikytose sąlygose yra nesaugu. Ką jau kalbėti apie audiogramų, rentgenologinių tyrimų atlikimą, kuriems keliami ypatingi reikalavimai ir nelabai įsivaizduoju, kaip juos atlikti ne gydymo įstaigoje. Tuo tarpu rentgenologinis plaučių tyrimas yra vienintelis būdas nustatyti, ar žmogus neserga tuberkulioze ir jį privaloma atlikti visiems asmenims, dirbantiems gydymo įstaigose, aptarnavimo srityje, su maisto produktais, vaikais, kad išvengti skaudžių pasekmių, kaip visai neseniai nuskambėjusi istorija Skuode, kur tuberkulioze užsikrėtusi dirbo mokytoja.
 
Darbdaviai nori sutaupyti laiko ir pinigų, nes atvažiavimas į darbo vietą yra pigesnis. Tačiau logiškai mąstant, tai yra be galo brangu, nes darbdavys dažniausia sumoka tik už formalų patikrinimą.
Tai, kad tikrinti įmonės patalpose yra neteisėta ir netikslinga, patvirtina  ir Valstybinio audito ataskaita “Dėl 2014 metų valstybinio socialinio draudimo fonde atlikto finansinio (teisėtumo) audito rezultatų“ (2015m. rugsėjo 24 d. Nr. FA-P-10-7-26-1). Su kenksmingais rizikos veiksniais praktiškai susiduriame kiekvienas, net ir dirbdami tiesiog biure prie kompiuterio.
 
Profilaktinių sveikatos patikrinimų tikslas - kuo anksčiau diagnozuoti ligas, užkirsti kelią susirgimų atsiradimui bei apsaugoti nuo tolimesnio jų vystymosi. Tinkamas sveikatos tikrinimas padeda išvengti nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų atsiradimo. Tikrinant sveikatą labai svarbu atsižvelgti ir į darbuotojo jau turimus susirgimus, nes kai kurie kenksmingi veiksniai darbo vietoje gali pasunkinti ligos eigą. Pavyzdžiui, kvėpavimo ligų paūmėjimą gali sukelti darbas dulkėtoje aplinkoje, odos susirgimų – darbas su cheminėmis medžiagomis, stuburo patologijos – sunkumų kėlimas ir pan.
 
Taip pat reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad dirbantis žmogus nekeltų pavojaus susirgti kitiems. Pavyzdžiui, asmenys dirbantys su vaikais, maisto produktais, gydymo įstaigose ir kt. privalo būti tikrinami dėl užkrečiamųjų ligų, tame tarpe ir tuberkuliozės. Jei darbuotojų sveikatos patikrinimai būtų atliekami tinkamai, galėtume sutaupyti ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Atliekant profilaktinius dirbančiųjų profesinės rizikos sąlygomis sveikatos tikrinimus, dažnai nustatome ne tik profesines, bet ir su darbu nesusijusias ligas – cukrinį diabetą, padidėjusį kraujo spaudimą, glaukomą, širdies ritmo sutrikimus, kraujo pakitimus ir kitus susirgimus. Ankstyvas ligų  diagnozavimas leidžia taikyti efektyvesnį gydymą, kuris kainuoja kur kas mažiau nei ligos komplikacijų gydymas.

 
Naujiena
Siekia plėsti oftalmologijos paslaugas - intravitrealinės injekcijos (arba gydomojo preparato suleidimas į stiklakūnį), gydant amžinę geltonosios dėmės degeneraciją VšĮ Antakalnio poliklinikos chirurgijos skyriaus vedėja Eglė Šumskienė teigia, kad noras plėsti oftalmologijos dienos ir ambulatorinės chirurgijos sąlygomis atliekamas operacijas kilo iš poreikio. Amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AGDD) – dažniausia  negrįžtamo aklumo priežastis išsivysčiusiose šalyse. JAV sergančiųjų AGDD tarp 43-54 metų asmenų nustatoma 8,5 proc. ir 37 proc. tarp vyresnių nei 75 metų asmenų.
 
Suomijoje AGDD serga kas ketvirtas 70 -74 metų amžiaus gyventojas. Lietuvos statistikos neradau, tačiau, manau, kad didelio skirtumo nėra. Amžinė geltonosios dėmės degeneracija- liga, kurios metu pažeidžiama tinklainė už centrinį matymą atsakingoje vietoje, todėl pablogėja matymas. Kai kurios AGDD formos  sėkmingai gydomos intravitrealinėmis injekcijomis.
 
„Šias paslaugas iki šiol teikia tik dvi gydymo įstaigos - Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Akių ligų skyriai. Teikti šias paslaugas planuojame ir mes. Šiuo atveju svarbiausia - pacientas. Kai reikia jį per savaitę nusiųsti į trečio lygio ligoninę, kad būtų suleisti vaistai, dažnai susiduriama su situacija, jog ten jis gali patekti tik po dviejų- trijų mėnesių, kai jau gali būti per vėlu“, - sako E. Šumskienė.
 
Paslaugos, pasak gydytojos, būtų teikiamos ne tik Antakalnio poliklinikos pacientams. Per metus Antakalnio poliklinikoje atliekama daugiau nei tūkstantis kataraktos operacijų. Tačiau pasak E.Šumskienės, yra galimybių padaryti jų ir daugiau. „Pacientams, kurie nenori kreiptis į privačias gydymo įstaigas ir mokėti iš savo kišenės už šias operacijas , mes galime jas atlikti dviejų-trijų savaičių ar mėnesio laikotarpiu. Pacientams nereikia laukti pusmečio. Turime ne vieną specialistą, optimaliai išnaudojame operacinių darbo laiką, todėl ir eilės ne tokios didelės“, - sako E.Šumskienė.

 
Tarp kitko
Dėl 2014 metų valstybinio socialinio draudimo fonde atlikto finansinio (teisėtumo) audito rezultatų.
Profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose apraše nustatyta, kad privalomai profilaktiškai darbuotojų sveikata tikrinama asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje licenciją vykdyti asmens sveikatos priežiūros veiklą. Teisės aktuose asmens sveikatos priežiūros įstaigų patalpoms ir jų įrangai keliami tam tikri specialūs reikalavimai, o pagal minėto aprašo tvarką atliekant profilaktinius sveikatos patikrinimus su specialia medicinine įranga turi dalyvauti ir atskirų sričių asmens sveikatos priežiūros specialistai.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris