„Pacientai nustebę, kad poliklinika per trumpą laiką įgyvendina didelius pokyčius, kurie pagerina paslaugų kokybę ir prieinamumą“, – sako Antakalnio poliklinikos administracijos darbuotojai. Vienoje didžiausių sostinės poliklinikų atidarytas papildomas korpusas – beveik 2,5 tūkst. kvadratinių metrų priestatas, kuris leido dar labiau plėsti teikiamų paslaugų spektrą. Į komandą priimta daugiau gydytojų specialistų dienos chirurgijos paslaugoms stiprinti ir, žinoma, greičiau bei kokybiškiau aptarnauti pacientus. Be to, pagal naujai prisirašiusių pacientų skaičių ši įstaiga tarp visų Vilniaus viešųjų gydymo įstaigų yra sparčiausiai auganti mieste.
Vietoj vienos – keturios modernios operacinės
Priestato, kuris sujungtas su poliklinikos A korpusu, pirmame ir antrame aukštuose veikia Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius, trečiajame įsikūręs Psichikos sveikatos centras bei dalis Terapijos skyriaus gydytojų specialistų. Ketvirtame aukšte įkurti Chirurgijos skyriaus gydytojų specialistų kabinetai bei keturios modernios operacinės, aprūpintos visa reikiama medicinine įranga.
„Mūsų poliklinika pasikeitė stipriai. Pastatėme dviejų aukštų priestatą, į kurį perkėlėme oftalmologines bei kitų gydytojų specialistų paslaugas. Išplėtėme Psichikos sveikatos centro, taip pat Fizinės medicinos ir reabilitacijos patalpas, įrengėme keturias modernias operacines, kuriose gali dirbti gydytojai oftalmologai, dermatologai, akušeriai ginekologai, kiti specialistai, galintys atlikti reikiamas dienos chirurgijos intervencijas“, – apie pasikeitimus pasakoja direktoriaus pavaduotojas valdymui ir infrastruktūrai Vytautas Bakasėnas.
Vienoje didžiausių sostinės poliklinikų kasmet atliekama daugiau nei 5 tūkst. oftalmologinių, ortopedinių-traumatologinių, urologinių, ginekologinių ir chirurginių operacijų. Užsimenama apie planus taip pat pradėti smulkiąsias otolaringologines operacijas.
„Keturios modernios, aukščiausius europinius standartus atitinkančios operacinės mums leidžia dar labiau plėsti teikiamų paslaugų spektrą, kadangi iki šiol turėjome tik vieną operacinę. Mūsų skyriuje teikiamos plataus spektro oftalmologijos paslaugos. Dažniausiai atliekamos kataraktos operacijos, intravitrealinės injekcijos į stiklakūnį, smulkios vokų plastikos operacijos, ką darydavome ir anksčiau, tik mažesniais kiekiais. Turėdami erdvias ir modernias operacines galime priimti naujų specialistų bei teikti dienos chirurgijos ir ambulatorinės chirurgijos paslaugas, labiau orientuojantis į oftalmologines ir dermatologines procedūras ir operacijas“, – pasakoja Chirurgijos skyriaus vedėja Eglė Šumskienė.
Skyriuje, kuriame dirba chirurgai, dermatovenerologai, net 13 gydytojų oftalmologų, urologai, otorinolaringologai, ortopedai-traumatologai, kraujagyslių chirurgai, koloproktologai, endoskopuotojai, anestezeologai – reanimatologai, bendrosios praktikos slaugytojai, teikiamos gydytojų specialistų konsultacijos, atliekamos dienos chirurgijos procedūros. Pastarųjų dėka minimaliai trikdomas įprastinis pacientų gyvenimas – jie tą pačią dieną gali grįžti į namus. Ženkliai mažesnė ir infekcijų rizika.
Kaip pasakoja Chirurgijos skyriaus vedėja, naujai įrengtos operacinės yra aprūpintos modernia įranga (dar laukiama vieno naujo mikroskopo), įrengta šiuolaikinius reikalavimus atitinkanti ventiliacijos sistema.
„Ne tik gydytojams, bet ir pacientams daug patogiau, kadangi viskas yra sutelkta viename aukšte. Anksčiau gydytojas pacientui nurodydavo: dabar leiskitės į trečią aukštą, tada vėl sugrįžkite į šeštą. Kartais ypač vyresnio amžiaus žmogus, išėjęs iš kabineto, pasimesdavo ir nebežinodavo, kur eiti. O dabar visus, su sveikata susijusius reikalus, jis gali sutvarkyti viename aukšte.
Galų gale mums, medikams, operacinės durų nebereikia atidarinėti alkūnėmis arba koja – dabar jos yra valdomos judesio davikliais“, – apie pasikeitimus pasakoja E.Šumskienė.
Laboratorija dirba visą parą
Pacientų patogumui iš dešimtojo poliklinikos aukšto į pirmąjį buvo perkelta automatizuota laboratorija, kur atliekama daug tyrimų, tarp jų – ir dėl COVID-19 ligos. Laboratorija yra viena pirmųjų įstaigų Lietuvoje, kurioje pradėti atlikti serologiniai kiekybiniai antikūnų testai, kas suteikia įstaigai unikalią galimybę tarp testuojamųjų stebėti sergamumo ir persirgimų COVID-19 tendencijas.
Kolektyvą papildė ir nauja laboratorijos vedėja Renata Voverienė, kuri, kaip pasakoja, prisijungė pačiame persikraustymo darbų įkarštyje.
„Naujos patalpos – šviesios ir erdvios, jomis labai džiaugiamės. Kuo laboratorija yra pažangesnė, tuo gaunami kokybiškesni tyrimų rezultatai. Atliekame labai daug biocheminių, bendraklinikinių, mikroskopinių tyrimų. Kuomet per dieną nustatoma tiek daug užsikrėtimo koronavirusu atvejų, šiuo metu didžiulis COVID-19 tyrimo PGR metodu bumas – jų galime atlikti apie du tūkstančius per parą. Labai daug mėginių mums atvežama iš patikros punktų“, – pasakoja R.Voverienė, akcentuodama, jog laboratorija yra automatizuota, ir tai ženkliai sutrumpina laiką nuo tada, kai būna paimtas mėginys iki kada pacientas išgirsta rezultatą.
Kad galėtų ištirti tokius mėginių kiekius, laboratorijos darbuotojai dirba trimis pamainomis, darbas čia nesustoja netgi naktimis, kas poliklinikose nėra dažna praktika.
Dėl COVID-19 galima išsitirti laboratorijoje, poliklinikos registratūroje telefonu arba internetu iš anksto užsiregistravus PGR arba greitajam antigenų, antikūnų tyrimui ir atėjus paskirtu laiku. Toks pacientas nesusidurs su kitais poliklinikos lankytojais, kadangi mėginių paėmimui yra įrengtas atskiras kabinetas.
„Didelė poliklinika, daug pacientų ir moderni laboratorija, kur atliekame daug įvairių tyrimų. Laikui bėgant norėtume atnaujinti ir įrangą. Mūsų prioritetas yra greitas ir kokybiškas tyrimų atlikimas bei patikimų tyrimų rezultatų pateikimas užsakovui. Tad reikėtų analizatoriaus, kuris vienu metu atliktų tiek biocheminius, tiek imunofermentinius tyrimus. Mūsų darbuotojų svajonė – vienu mėginio paleidimu atlikti kuo daugiau tyrimų“, – apie ateities planus pasakoja laboratorijos vedėja.
Prisijungė net penkios psichologės
Didelių pokyčių sulaukė ir poliklinikos Psichikos sveikatos centras, prie kurio prisirašę daugiau nei 100 tūkst. gyventojų.
„Turime erdvesnes patalpas, kas yra gerai tiek mūsų specialistams, tiek pacientams. Ypač tai teigiamai įtakojo mūsų dienos stacionaro veiklą – turime tris dideles erdves, kur vyksta užimtumo, šviesos terapijos, relaksacijos, aromaterapijos užsiėmimai. Be to, dienos stacionare išplėtėme psichologinės pagalbos galimybes: kartą per savaitę vedame didžiąją psichologinę grupę. Taip pat vienąkart per savaitę buriame kelias mažąsias psichologines grupes, kurių metu vyksta intensyvesnis psichoterapinis darbas su pacientais“, – pasikeitimus vardija Psichikos sveikatos centro vedėjas gydytojas psichiatras Saulius Sologubovas, pridurdamas, kad mažosiose grupėse susirenka iki 8 pacientų, o didžiosiose – iki 20.
Pokyčius sąlygojo tai, kad psichologinių bei psichoterapinių paslaugų poreikis nuolat auga. Paklaustas, kaip pandemija paveikė gyventojų psichinę sveikatą, gydytojas psichiatras pastebi, kad paaštrėjo nerimo sutrikimai, depresijos požymiai, persirgus COVID-19 liga kartais išryškėja arba atsinaujina neurologiniai ir psichologiniai simptomai, jeigu jie kada nors buvo anksčiau.
Centre dirba suaugusiųjų, vaikų ir paauglių psichiatrai, medicinos psichologai, psichikos sveikatos slaugytojai, socialiniai darbuotojai. Pacientai, kurie vizitui gali užsirašyti per atskirą Psichikos sveikatos centro registratūrą, dabar pas medikus gali patekti kur kas greičiau, kadangi infrastruktūriniai pokyčiai leido pritraukti ir daugiau specialistų.
„Prie komandos prisijungė net penkios psichologės, kurios teikia paslaugas ir konsultacijas mūsų poliklinikos pacientams“, – papilnėjusiu kolektyvu džiaugiasi S.Sologubovas.
„Plėtros dėka mums taip pat pavyko sukurti ganėtinai gerai veikiantį mechanizmą, tai yra diferencijuoti, atskirti skubią psichologinę pagalbą pacientams, kuriuos ištiko gyvenimiška krizė arba jie galvoja apie savižudybę. Tokiu atveju stengiamės kuo greičiau suteikti pagalbą, kartu apmokydami registratūros darbuotojas, idant tokie pacientai būtų geriau diferencijuoti, jiems suteikta savalaikė pagalba ir galbūt užkirstas kelias skaudiems įvykiams“, – sako centro vedėjas, užsimindamas ir apie ateities planus: norima stiprinti psichologinių paslaugų spektrą, plėsti vaikų psichiatrijos paslaugas bei ateityje įkurti vaikų dienos stacionarą.
Prisirašiusiųjų skaičius nuolat auga
Paklaustas, kas lėmė tokius milžiniškus pokyčius, direktoriaus pavaduotojas V.Bakasėnas atsako, jog nuolat augantis prie poliklinikos prisirašančių gyventojų skaičius. Vien per praėjusius metus prie Antakalnio poliklinikos prisijungė dar 3433 vilniečių – tai labiausiai tarp visų Vilniaus viešųjų gydymo įstaigų auganti poliklinika pagal naujai prisirašiusių pacientų skaičių. Nepaisant to, jog aplink įstaigą dygsta privatūs gydymo centrai. Direktoriaus pavaduotojas svarsto, kad tokį pacientų pasitikėjimą įstaiga užsitarnavo teikdama kokybiškas ir itin plataus spektro paslaugas – ne tik šeimos gydytojų, bet ir antrinio lygio gydytojų specialistų konsultacijas, dienos chirurgijos ir dienos stacionaro paslaugas. Įstaigos galimybes dar labiau išplėtė naujasis priestatas, kuris kainavo daugiau nei 4 mln. eurų. Projektas finansuotas Vilniaus miesto savivaldybės, kuri yra įstaigos steigėja, ir Antakalnio poliklinikos lėšomis.
„Atliktus tam tikrus vidinės infrastruktūros pertvarkymus pagerėjo ir pacientų srautų valdymas“, – sako V.Bakasėnas, pridurdamas, jog įstaigoje veikia viena pažangiausių šalyje pacientų srautų valdymo sistema. Kiekvienas atvykęs pacientas užsiregistruoja terminale, taip praneša gydytojui, o, kai šis pasiruošęs pacientą aptarnauti, prie kabineto durų įrengtos elektroninės planšetės parodo, kad galima užeiti į kabinetą. Kaip pažymi pavaduotojas, tokie inovatyvūs sprendimai ne tik palengvina paslaugų pasiekiamumą, bet kartu padeda valdyti ir COVID-19 pandemiją, nes žmonėms paprasčiausiai nereikia laukti eilėse vienas šalia kito. Poliklinikoje taip pat buvo modernizuoti rentgeno kabinetai, įsigyti trys nauji rentgeno aparatai. Siekiant valdyti pacientų srautus, įrengtas specialus rentgeno kabinetas karščiuojantiems pacientams.
„Šiais metais dar planuojame atlikti remonto darbus kituose padaliniuose. Pirmiausia Terapijos skyriuje, kur atsiras daugiau kabinetų bei pagerės darbo sąlygos gydytojams kardiologams, neurologams bei kitų specialybių specialistams. Taip pat įrengsime naujas šešias darbo vietas odontologijos specialistams aštuntame aukšte ir pagerinsime paslaugų prieinamumą naujuose kabinetuose endoskopuotojams. Planuojame įrengti naujas patalpas ir administracijai, kuri šiuo metu yra išsibarsčiusi po visą polikliniką, viename kabinete dirba daug specialistų, nes siekiant efektyvinti paslaugų prieinamumą ir remonto darbus, savo kabinetus užleido konsultuojantiems gydytojams“, – sako pavaduotojas, pridurdamas, kad infrastruktūrinių planų turi ir kitiems metams.
Komentarai
Direktoriaus pavaduotoja medicinai Raimonda Kungytė:
.jpg)
- Šiuo metu Antakalnio poliklinikoje vykdomas 2 metų trukmės poliligotumo projektas. Pagrindinis jo tikslas – pagerinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą pacientams, kurie serga dviem arba daugiau lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija ir širdies ritmo sutrikimai.
Pagrindinis projekto uždavinys – pritaikyti inovatyvų ir efektyvų sveikatos paslaugų teikimo modelį, pasitelkiant išmaniuosius medicinos prietaisus ir sveikatos priežiūros specialistų komandą, kuri užtikrintų kokybiškesnę sveikatos priežiūrą pacientams ir palengvintų sveikatos priežiūros specialistų darbą. Išmaniųjų prietaisų pagalba pacientų sveikatos būklę gali stebėti ir vertinti ne vien tik sveikatos priežiūros specialistai, bet ir patys pacientai gali sekti savo sveikatos rodiklius - tokius sveikatos rodiklius kaip arterinį kraujo spaudimą, širdies veiklą, fizinį krūvį, taip pat ir svorio pokyčius. Pacientams paslaugas teikia suformuotos specialistų komandos. Juos konsultuoja bendrosios praktikos slaugytojai, šeimos gydytojai, gydytojai specialistai, tai yra gydytojai kardiologai, endokrinologai, nefrologai, taip pat kineziterapeutai, psichologai, socialiniai darbuotojai. Atsižvelgiant į konkretų pacientą, atliekamas kompleksinis sveikatos ištyrimas ir sudaromas individualus sveikatos priežiūros planas.
Pacientui skiriamas ne tik gydymas ir išdalinami prietaisai, bet jis taip pat mokomas sveikos gyvensenos, savipriežiūros, tai yra sekti ir laiku pastebėti sveikatos pakitimus, o reikalui esant – laiku kreiptis į gydytoją.
Iš viso šiame projekte dalyvauja tūkstantis du šimtai devyniasdešimt penki pacientai. Didžioji dauguma – tūkstantis du šimtai – yra mūsų poliklinikos pacientai. Visi duomenys, ką žmogus pamatuoja išmaniaisiais prietaisais, automatiškai patalpinami į specialiai šiam projektui sukurtą portalą ir jame gali peržiūrėti duomenis tiek pats pacientas, tiek jį prižiūrintis gydytojas ar slaugytojas.
Atsiradusiomis naujomis galimybėmis ypač džiaugiasi pacientai, o galutiniai duomenys, kiek ir kaip šios projekte panaudotos priemonės pagerino pacientų sveikatą, paaiškės projekto pabaigoje. Tikėtina, kad pacientai, gavę visapusišką priežiūrą ir konsultacijas, išmoks stebėti savo sveikatos būklę, sumažės tiek hospitalizacijos, tiek būsimų vizitų pas gydytojus skaičius.
Vilniaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė:

- Įstaiga yra sparčiai auganti, vis daugiau pacientų prisirašo prie šios poliklinikos. Šiuo metu prisirašiusių yra daugiau negu šimtas keturi tūkstančiai pacientų. Tad, kad paslaugos būtų išties kokybiškos, o gydytojams sudarytos patogios darbo sąlygos, buvo nuspręsta atlikti plėtros darbus ir įgyvendinti priestato statybos projektą, kuris iš esmės kainavo keturis milijonus septynis šimtus šešiasdešimt keturis eurus. Projektas įgyvendintas tiek pačios poliklinikos lėšomis, tiek prisidėjo Vilniaus miesto savivaldybė. Tam projektui mes skyrėme 2,5 milijono – didesnę dalį lėšų, taip pat prisidėjome ir kompensavome 72 tūkstančius būtent įrangai įsigyti. Buvo įrengti papil- domi 57 gydytojų specialistų kabinetai, keturios operacinės, viena pooperacinė palata, kineziterapijos salė, įrengti poilsio kambariai poliklinikos personalui.
Šios įstaigos paslaugų suteikimo kokybę, gydytojų ir administracijos darbą vertinu tikrai gerai. Viešojoje erdvėje buvo pasirodžiusi informacija, kad poliklinikoje yra tam tikri nesutarimai ar konfliktiniai atvejai. Tačiau pernai metų pabaigoje buvo ištirtas įstaigos mikroklimatas. Vertinant tyrimo, kurį, noriu pabrėžti, atliko išorės kompanija, rezultatus, šie tikrai yra geri ir juda labai gerų link. O žiūrint, kad tai yra didelė įstaiga, gali pasitaikyti ir vienas kitas nesklandumas. Bet iš esmės poliklinika veikia sėkmingai, ką ir matome pagal prisirašiusiųjų pacientų skaičių, nes jeigu poliklinikos darbas būtų nepakankamai efektyvus, gyventojai jos tikriausiai nesirinktų. Juolab kad toje gyvenamojoje teritorijoje yra didelis privačių įstaigų pasirinkimas.
Dar noriu pažymėti, kad pastarieji metai gydymo įstaigoms atnešė daug iššūkių: vakcinacijos, migrantų. Būtent šiai poliklinikai buvo patikėta sudaryti mobiliąsias komandas ir vykdyti migrantų sveikatos priežiūrą – jų komandos važiavo į Šalčininkų ir Varėnos rajonų savivaldybes, kur buvo laikinai globojami migrantai, o šiuo metu paslaugas teikia Naujininkų rajone pabėgėlių apgyvendinimo vietose. Taigi, poliklinika sėkmingai priėmė ir šį iššūkį bei tikrai gerai atliko jai patikėtas papildomas funkcijas.
Darbuotojų įsitraukimo tyrimas
Pernai rudenį Antakalnio poliklinikoje vyko darbuotojų įsitraukimo tyrimas, kurio metu siekta išsiaiškinti darbuotojų pasitenkinimą darbu įstaigoje. Klausimynas susidėjo iš 5 pagrindinių sričių: pasitikėjimas organizacija, sutelkianti lyderystė, prasmingas darbas, įgalinanti darbo aplinka, pripažinimas ir augimas. Tyrimas atliktas kartu su išorine personalo valdymo agentūra. Įsitraukimo tyrimo klausimyną užpildė 74 proc. darbuotojų. Darbuotojų pasitenkinimo darbu rodiklis siekė net 81 proc. Antakalnio poliklinikos žiniomis, ši įstaiga yra pirmoji gydymo įstaiga Lietuvoje atlikusi tokio pobūdžio tyrimą, todėl palyginti rezultatus su kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis yra sudėtinga. Šis tyrimas padėjo lengviau išgryninti stipriąsias įstaigos puses, taip pat nustatyti tobulintinas sritis. Antakalnio poliklinikos administracija rekomenduoja tokį tyrimą atlikti kiekvienai šalies gydymo įstaigai, nes tai puikus įrankis prioritetinėms sritims nustatyti.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!