Kirkšnies išvaržos operacija – per dešimt minučių

Aigustė Tavoraitė
2017-01-20
Apie jau su kirkšnies išvarža gimusios Agnės ligą šeima sužinojo tik prieš pat jos trečiąjį gimtadienį. Tik mamos pastabumo ir intuicijos dėka išvarža mergaitei buvo nustatyta laiku ir sėkmingai išoperuota. 
Kirkšnies išvaržos operacija – per dešimt minučių
Agnei kirkšnies išvaržos operacija atlikta prieš pat jos gimtadienį. Taikant modernią, vadinamąją PIRS, metodiką gydytojai mergaitę išoperavo vos per dvidešimt minučių. „Galvojau, kad reikės dar kurį laiką dukrelei praleisti ligoninėje, tačiau gydytojas sakė, kad kitą dieną Agnę galima drąsiai leisti ir į darželį“, – pasakoja mergaitės mama Žana.

 Apie ligą nebuvo girdėjusi
Žana Kurklėnienė (32 m.) prisimena, kad dukrelės kirkšnies išvaržą pastebėjo visiškai atsitiktinai. „Perrengiant mergaitę tiesiog atkreipiau dėmesį į dešinėje pusėje kirkšnyje iškilusį nedidelį guziuką. Dukrytę nuolat maudžiau, nebūčiau galėjusi jo nepastebėti, – pasakojo moteris. – Vyras ramino – gal vaikas kur nukrito, susitrenkė, bet mėlynės nebuvo matyti...“
 
Praėjo kelios dienos, bet aptiktas darinukas moteriai nedavė ramybės. „Vis neradau vietos, motinos nuojauta kuždėjo, kad čia yra kažkas rimčiau“, – sako Žana.
Paskambinusi gydytojai sulaukė panašaus svarstymo, kaip ir iš vyro lūpų, – gal mergaitė kur darželyje užsigavo. Tačiau atvežtai apžiūrėti dukrelei buvo iškart įtarta kirkšnies išvarža. Galutinei diagnozei nustatyti šeima buvo nusiųsta į Santariškių klinikas.
 
„Buvau priblokšta, kai patvirtino diagnozę, apie tokią ligą net nebuvau girdėjusi“, – pasakoja moteris. Ji džiaugėsi, kad pastebėjo, atrodytų, nekaltą guziuką, nes ne viena mama dažnai neatkreipia dėmesio į tokius pakitimus.
Jokių kitų ligą galėjusių išduoti simptomų nebuvo – nei skausmo, nei pasikeitusio mergaitės elgesio. Agnė buvo sveika, gerai augo, negalėjai nė įtarti, kad mergaitė turi šią įgimtą bėdą.
Tiesa, vaiką dažnai vargino vidurių užkietėjimas. Jis, pasak gydytojų, ir galėjęs paskatinti išryškėti išvaržą – dažnai stanginantis greičiau atsirado matomas guzas kirkšnyje.

 
Lyg dienos nuotykis
Operacija buvo greitai paskirta – spalio pradžioje, prieš pat Agnės gimtadienį. Dukrelės operacijos dieną Žana prisimena išliejusi daug ašarų. Tačiau viskas praėjo sklandžiai, operacija truko labai trumpai. Moteris apstulbo, kad iškart po jos su mergaite galėjo grįžti namo.
„Galvojau, kad reikės dar kurį laiką dukrelei praleisti ligoninėje, tačiau gydytojas sakė, kad kitą dieną Agnę galima drąsiai leisti ir į darželį“, – sako moteris.
 
Po narkozės valandą kitą mergaitei reikėjo atsigauti, bet kitą dieną ji išties buvo aktyvi, žaidė. „Negalėjai ir įtarti, kad prieš dieną ji buvo operuota. Mergaitei tai buvo lyg dienos nuotykis“, – dabar su palengvėjimu atsidūsta mama.
Tiesa, moteris kiek nerimauja, kad užkietėję viduriai Agnę vargina ir dabar, tačiau medikai patikino, kad atsinaujinti išvarža negali.

 
Interviu
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės vaikų chirurgas Arūnas Strumila:
 
Agnei pritaikėte naują pasaulyje išvaržų operacijos metodiką. Kuo ji pranašesnė už ankstesnius gydymo būdus?
Tokios operacijos atliekamos jau daugelyje užsienio šalių. Šią naujovišką metodiką kurį laiką taikome ir mūsų ligoninėje. Tai laparoskopinė asistuojanti kirkšnies išvaržos operacija – PIRS (angl. Percutaneous internal ring suturing, liet. perkutaninis vidinio kirkšnio kanalo žiedo perrišimas).
 
Šis metodas leidžia operaciją atlikti saugiai ir labai greitai – tereikia dvidešimties ar dar mažiau – dešimties penkiolikos minučių. Ji yra mažiau skausminga ir ne taip traumuoja vaiką. Taip pat – beveik nepaliekama galimybė patologijai atsinaujinti, ji tesiekia vieną procentą.
 
Taip operuojant prireikia labai mažų pjūvių – trijų milimetrų bamboje, per kurį įleidžiama laparoskopinė vaizdo kamera. Ja kontroliuojant per vieno dviejų milimetrų dydžio pjūvį atliekamas perkutaninis vidinio kirkšnio kanalo žiedo perrišimas. Žaizdos nereikia siūti, užtenka užklijuoti specialiu pleistru.
 

Anksčiau atliekant atvirą operaciją kirkšnies srityje virš išvaržos prireikdavo mažiausiai dviejų trijų centimetrų pjūvio, likdavo didesnis randas, ilgiau trukdavo narkozė, pooperaciniu laikotarpiu vaikui labiau skaudėdavo. Taikėme ir standartines laparoskopines operacijas.
 
Tuomet reikėdavo įvesti daugiau darbinių instrumentų, buvo atliekama daugiau, trijų penkių milimetrų dydžio pjūvių. Laparaskopiniu būdu operuotos išvaržos turėjo didesnę atsinaujinimo tikimybę (apie du procentus), operacija trukdavo ilgiau, reikalavo itin didelio chirurgo įgudimo.
 
Vaikams dažnai diagnozuojamos išvaržos?
Vaikų išvaržos yra įgimtos. Šiaip tai nėra dažnas sutrikimas – jis pasitaiko iki penkių procentų mažųjų pacientų. Neišnešiotiems naujagimiams rizika didesnė – siekia trisdešimt procentų. Berniukams išvaržos pasitaiko dažniau nei mergaitėms, dažniausiai išvarža būna dešinėje pusėje (šešiasdešimt procentų atvejų), rečiau – kairėje (trisdešimt procentų) ar abipusė (dešimt procentų).
 
Pagrindiniai simptomai mažiems vaikams – gumbas kirkšninėje srityje, rečiau skausmas ir vaiko neramumas. Paprastai šią ligą pastebi mamos prausdamos, rengdamos vaiką. Vyresnieji dažnai pasiskundžia pilvo skausmu.
 

- Kas lemia kokio amžiaus vaikui išryškės išvarža?
Dažniausiai kirkšnies išvarža diagnozuojama iki vienerių metų amžiaus. Kartais ji matoma nuo pat gimimo. Tačiau naujagimio išvaržos maišas, kurį reikia pašalinti, yra labai plonas ir labai lengva jį pažeisti, todėl išvaržos operuoti neskubama, nebent ji įstringa. Ypač jei ruošiamasi operuoti atviru būdu, stengiamasi kūdikį paauginti bent iki kelių mėnesių. Tiesa, mūsų ligoninėje laparoskopinės išvaržos operacijos atliekamos ir naujagimiams.
 
Ar gali išvarža išnykti savaime?
Jei išvarža jau atsirado, ji nebeišnyks ir toliau tik didės. Be to, kai išvarža yra kairėje pusėje, yra dešimties penkiolikos procentų tikimybė jai atsirasti ir dešinėje pusėje. Taikant minėtą PIRS metodą operacijos metu galima apžiūrėti, ar nėra išvaržos kitoje pusėje ir prireikus išoperuoti abi puses vienu metu. Tokiu atveju išvengiama dar vienos operacijos.
 
Laiku nesikreipiant į gydytojus, greičiausiai komplikacijų išvengti nepavyksta? 
Berniukams didžiausias pavojus, jog įvyks įstrigusių žarnų nekrozė. Mergaitėms dažniausiai išvaržos maiše įstringa kiaušidė. Joms tai pasitaiko dažniau nei berniukams. Todėl jei atsirado gumbas kirkšninėje srityje, vaikas neramus, jam skauda, reikėtų kuo greičiau vykti į ligoninę. Jeigu nepavyksta atstatyti įstrigusios išvaržos, tenka skubiai operuoti.

 
Tarp kitko
Neišnešiotiems ir mažo svorio kūdikiams išvaržos susiformuoja dažniau, nes jų pilvo sienelės yra silpnos.
Nuo neįgimtų išvaržų galima apsisaugoti tinkamai treniruojant pilvo preso raumenis, stengiantis nekelti labai sunkių daiktų. Išvaržos pavojus padidėja senstant, nes silpnėja raumenys ir jungiamasis audinys. Įtarus išvaržą būtina kreiptis į chirurgą.


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Giedrė Baršauskienė: „Ateikite bendradarbiauti, o ne reikalauti“

2020.08.03
Kauno miesto poliklinikos šeimos gydytoja Giedrė Baršauskienė (33 m.) sako, jog pasižvalgyti, kaip veikia kitų šalių sveikatos sistemos įdomu ir reikalinga. Tačiau tik likdama Lietuvoje mato galimybę realizuoti save ir prisidėti prie sveikatos sistemos tobulinimo. Skaityti plačiau

Nuo viduriavimo iki reanimacijos

2020.07.30
Šešiamečio Armando mama Auksė sako šiandien jau galinti drąsiau šypsotis ir džiaugtis antruoju sūnaus gimtadieniu, mat jį ligos patalan paguldė itin reta ir klastinga liga – hemolizinis ureminis sindromas (HUS). Atrodytų nekaltas pilvo skausmas privedė prie ilgo gydymo intensyviosios terapijos skyriuje. Skaityti plačiau

Hepatitą C nustatė netikėtai, bet laiku

2020.07.27
Kaunietis Saulius (vardas pakeistas - red.past.) neslepia, jog jei ne dukros primygtinis paskatinimas atsakingiau žiūrėti į sveikatą, dabar galbūt gyventų su liga, kuri negydoma ir mirtimi gali baigtis. Tačiau laiku diagnozuotas ir lengvai išgydytas hepatitas C vyrą išmokė, jog net ir gerai jaučiantis verta reguliariai tikrinti sveikatą. Skaityti plačiau

M.Tra­ky­mas: „Tu­ne­lio ga­le tu­ri­me ieš­ko­ti švie­sos“

2020.07.24
Na­cio­na­li­nio vė­žio ins­ti­tu­to gy­dy­to­jas in­ter­ven­ci­nis ra­dio­lo­gas dr. Man­tas Tra­ky­mas (46 m.) sa­ko, jog daž­nai pa­cien­tams pir­ma­sis pra­ne­ša apie jų svei­ka­tos būk­lę. „Kai ži­nia bū­na ne pa­ti ge­riau­sia, sten­giuo­si įkvė... Skaityti plačiau

Kodėl medikai išėjo į instagramą

2020.07.20
Dar prieš penketą metų, norėdami pasikonsultuoti ar pasitarti su gydytoju, turėdavome pas jį registruotis gyvos konsultacijos. Kitais atvejais pagelbėdavo patirtimi besidalijantys draugai ar giminaičiai. Šiandien su mediku galima pasikalbėti tiesiog socialiniuose tinkluose ir nauda yra abipusė. Skaityti plačiau

COVID-19 patyrė savu kailiu

2020.07.17
Šešiasdešimtmetį Joniškio rajono ūkininką Aleksą Vaitkų galima vadinti sėkmės lydimu žmogumi. Dėl amžiaus ir gretutinių ligų patekdamas į rizikos susirgti COVID-19 grupę jis užsikrėtė koronavirusu, persirgo ir jau spėjo grįžti į visavertį gyvenimą. Tiesa, besigydant Respublikinėje Šiaulių ligoninėje teko iš naujo mokytis kvėpuoti, valgyti ir vaikščioti.  Skaityti plačiau

Antanas Strazdas: „Rankos jau įgudusios, nebedreba“

2020.07.16
Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojas kardiologas Širdies aritmijų ir kraujagyslių intervencinės radiologijos laboratorijos intervencinės kardiologijos gydytojas Antanas Strazdas (32 m.) dėl jauno amžiaus pacientų neretai vadinamas sūneliu ar anūku, tačiau tai jo, kaip specialisto, sako nemenkina. Iš mirties gniaužtų prikėlęs pacientą medikas jaučiasi dirbantis daugiau nei prasmingą darbą. Skaityti plačiau

Darbe – kardiologas, namie – augalų kolekcionierius

2020.07.13
Kardiologo chalatas Kauno klinikose ir profesoriavimas Lietuvos sveikatos mokslų universitete – darbo per akis, tačiau profesorius, gydytojas kardiologas Ramūnas Unikas sako darbą be galo mylįs ir jame matąs didelę prasmę, net ir tuomet, kai pacientai yra užsispyrę, o studentai galvoja, jog daug ką galima pagoglinti. Skaityti plačiau

Gerų atostogų, medikai!

2020.07.10
Klaipėdos vaikų ligoninės vyriausiasis gydytojas Virginijus Žalimas įrodo seną tiesą – uostamiesčio gyventojai jūrą lanko vos dukart per metus. Mat ilsėtis jam geriausia prie ežerų. O štai vilnietis gydytojas anesteziologas-reanimatologas Ernestas Gaižauskas su šeima tik randa progą ir ruošia ratus kelionei į pajūrį. Tiesa, kai kam kurorto atostogoms ieškoti nereikia - jis ten, kur n... Skaityti plačiau

Renata Cytacka: vietoj vestuvių galėjo būti laidotuvės

2020.07.09
„Vietoj vestuvių galėjo būti laidotuvės“, - sako Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos ir sporto reikalų komiteto pirmininkė Renata Cytacka (45 m.), įspėdama, jog bronchų astma yra ženkliai pavojingesnė, negu kartais gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė doc. Violeta Kvedarienė papasakojo, kaip atpažinti pirmuosius šios ligos požymius. Skaityti plačiau

Penkioms NVI darbuotojoms – Aurelijaus Verygos įvertinimas už darbą pandemijos metu

2020.07.09
Trečiadienį daugiau nei šimtui Rytų Lietuvos regiono medikų įteikti apdovanojimai „Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“. Šiuos specialiai sukurtus medalius už sudėtingą darbą suvaldant koronaviruso (COVID-19) plitimą atsiėmė ir penkios Nacionalinio vėžio instituto darbuotojos – dr. Birutė Brasiūnienė, dr. Rasa Sabaliauskaitė, Nijolė Zadoreckaitė, Janina Buterlevi... Skaityti plačiau

Paulius Puzinas: kiekvieną dieną susiduri su neaiškiais atvejais

2020.07.03
„Jei panevėžietis suserga insultu, galima sakyti, kad jo gydymas Panevėžio ligoninėje nesiskirs nuo tokio, kokį galėtų gauti kitose pasaulinio lygio klinikose“, - sako Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojas neurologas Paulius Puzinas (34 m.), kuris, kaip jį apibūdina kolegos, itin perspektyvus ir daug žadantis jaunas medikas, aktyviai dalyvaujantis tiek respublikinėse, tiek europinėse neurologų konfe... Skaityti plačiau

Prie bičių nuodų galima priprasti

2020.07.02
Iš Jonavos kilęs keturiasdešimtmetis Vidas (pavardė redakcijai žinoma - red. past.) sako, jog vienas bitės įkandimas vos netapo lemtingu jo gyvybei. Nuo to laiko, vasaros jis nelaukia ir ja nesimėgauja, mat turi budriai saugotis vabzdžių įgėlimų. Skaityti plačiau

Vasarą sužlugdė naktinės maudynės

2020.06.29
Karštos vasaros dienos į ligonines atgena kaklo ar stuburo slankstelių traumas patyrusius maudynių mėgėjus. Gydytojai juos vadina „šuolininkais į vandenį“. Tokia neatsargių maudynių auka tapo ir 18-metis Danielius iš Zarasų. Laimė, gydytojai jam pranašauja ne patį blogiausią scenarijų. Skaityti plačiau

Zita Paulauskienė: „Gimdyme – medalis per pusę“

2020.06.26
„Tai, kad kartu dalyvaujame gimdyme, tėvai dažnai nė nežino. Ir ačiū Dievui. Su manimi susipažįsta tik tie, kuriems gimdymas nesibaigė visiškai sėkmingai“, - paklausta, kiek prie vaikelio atėjimo į pasaulį prisideda VšĮ Vilniaus gimdymo namų gydytoja neonatologė Zita Paulauskienė (50 m). Vis dėlto ji įsitikinusi: sėkmingas gimdymas – ne tik gimdyvės nuopelnas. Ne mažiau darbo įdeda gimdymą priimantys specialistai, ta... Skaityti plačiau

Elžbieta Ram­by­nie­nė: „Į televizijos šou neinu“

2020.06.23
Res­pub­li­ki­nės Kau­no li­go­ni­nės gy­dy­to­jos gast­ro­en­te­ro­lo­gės Elž­bie­tos Ram­by­nie­nės (34 m.) pro­fe­si­nė­je karjeroje gau­su už­sie­nio sta­žuo­čių, iš­klau­sy­tų kon­fe­ren­ci­jų, per­skai­ty­tų ir pa­ra­šy­tų p... Skaityti plačiau

Jei ne grybai ir ne uogos, tai... erkės

2020.06.22
Erkės tyko praktiškai visur - nebūtinai reikia eiti į miško tankumyną. Tačiau varėniškė Jurgita mano, kad jai Laimo ligą sukėlusią erkę pasigavo būtent per savo hobį – grybavimą. Skaityti plačiau

Po darbo reanimacijoje – kepti tortų

2020.06.15
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytoja anesteziologė-reanimatologė Darja Krupina neneigia, jog darbas reanimacijoje reikalauja ypatingo susikaupimo, didelių mediko fizinių ir emocinių išteklių. Tačiau Darja turi savotišką meditaciją, kuri atpalaiduoja nuo visko, – ji kepa tortus. Skaityti plačiau

Po operacijos norisi tik žuvauti ir grybauti

2020.06.15
71 metų Stasys neseniai Kauno klinikose ištvėrė dvigubą operaciją: aortos vožtuvo implantavimą ir pilvinės aortos aneurizmos stentavimą. Beje, tokia ji Lietuvoje buvo atlikta pirmą kartą. Iki tol dusęs ir negalėjęs pakelti didesnio fizinio krūvio vyras dabar jau laukia, kada baigsis reabilitacija, o pasveikęs galės užsiimti mėgstama veikla nesibaimindamas dėl gyvybės. Skaityti plačiau

Per operaciją groti altu – misija įmanoma

2020.06.12
Žinomas violončelininkas, Lietuvos kamerinio orkestro violončelių grupės koncertmeisteris Dainius Palšauskas prieš gerą pusmetį antrą kartą išgyveno smegenų auglio operaciją. Tiesa, ji buvo tokia, kokių reta. Jos metu Dainius altu grojo kūrinius „Du gaideliai“ ir „Tyli naktis“. Skaityti plačiau

Krūties vėžiui gydyti chemoterapija būtina ne visada

2020.06.11
Krūties vėžio diagnozę išgirsta kas devinta moteris. Siekdami geriausių rezultatų, gydytojai pacientėms skiria kompleksinį gydymą. Mat atsirandant vis naujesniems tyrimams galima tiksliau nustatyti naviko tipą, o nuo to priklauso ir tolesnė gydymo eiga. „Naujasis tyrimas „Prosigna“ kai kuriais atvejais padeda patikslinti naviko tipą, nustatyti  ligos atsinaujinimo riziką ir galimą chemot... Skaityti plačiau

Arūnas Želvys: „Ar tėvystė – tik pradėti vaiką?“

2020.06.05
Artėjančios Tėvo dienos proga gydytojas urologas docentas Arūnas Želvys kiekvienam vyrui siūlo „Vikipedijoje“ rasti tėvo apibrėžimą ir pagalvoti, kuriai kategorijai jis priklauso: „Nesvarbu, būtum tėvas numeris vienas ar numeris du, linkiu, kad šeimoje augantis vaikas galėtų pasakyti „štai mano tėvas, kuris manimi rūpinasi ir padeda“.“ Skaityti plačiau

Vieniša mama: pirma verkėme abu, paskui aš viena

2020.06.04
„Visiškai negalėjau valdyti gyvenimo“, - prisipažįsta 35-erių Greta, išgyvenusi pogimdyminę depresiją. Moteris nelepia, kad nėštumas nebuvo planuotas, artimų santykių su vaikelio tėčiu nepalaikė, taigi Greta su kūdikiu iš ligoninės grįžo į tuščius namus, kur jų niekas nelaukė. Skaityti plačiau

Neurologė G.Armalienė: „Žmonėms baisu, kai pasakau, kur dirbu“

2020.05.29
„Žmonėms baisu, kai pasakau, jog dirbu COVID-19 ligos korpuse. Šeimos nariai iš pradžių irgi žiūrėjo grėsmingai. Svarstėme, gal man reikėtų gyventi atskirai. Bet paskui nutarėme, kad jeigu maksimaliai naudoji apsaugines priemones, tikimybė užsikrėsti nedidelė“, - pasakojo Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytoja neurologė Giedrė Armalienė (35 m). Medikė dirba specialiai įkurtame izoliacini... Skaityti plačiau

Slau­gy­to­ja – tai pa­cien­to akys, ran­kos ir šir­dis

2020.05.28
Kaip jau­čia­tės, slau­gy­to­jos ir aku­še­rės, ar­čiau­siai pa­cien­to esan­čios me­di­ci­nos įstai­gų dar­buo­to­jos? Siek­da­ma at­kreip­ti vi­suo­me­nės dė­me­sį į gau­siau­sios svei­ka­tos prie­žiū­ros sis­te­mos dar­buo­to­jų pro­fe­si&s... Skaityti plačiau

Vietoje chirurgo skalpelio – osteopato prisilietimas

2020.05.25
„Likus dienai iki numatytos ausies operacijos ją atšaukėme, nes vaiko klausa po osteopato seansų pasiekė net geresnį lygį nei sveikųjų“, - pasakoja iš pradžių skeptiškai į alternatyvią mediciną žvelgusi šešiametės Ulos mama Vaiva. Dukrelei atgavus klausą moteris teigia nuo šiol osteopatams gydyti patikinti net ir slogą. Skaityti plačiau

Sukūrę itin reikalingą aparatą pasipelnyti iš to nesiekia

2020.05.21
Lietuva garsėja įvairių sričių mokslininkais, o neseniai pasaulis išgirdo apie du lietuvius, nusprendusius pandemijos metu pagaminti visiems prieinamą plaučių ventiliavimo aparatą. Idėją įgyvendinti ėmėsi LSMU bebaigiantis studentas Gerardas Sokolovas ir vilnietis inžinierius Andrius Lideikis. Apie projektą kalbiname Gerardą. Skaityti plačiau

Ikimokykliniai švokštikai: apie astma sergančius vaikus

2020.05.15
„Dukrai greit bus treji metai ir tik pastarąjį pusmetį, kai atradome puikius specialistus, kiek atsikvėpėme, nepaisant to, kad laukiame astmos diagnozės patvirtinimo, o kol ji nepatvirtinta, ligos išraše - astminis bronchitas“,- apie dukros pažintį su astminiu bronchitu pasakoja Elzė (pavardė redakcijai žinoma - red.past.). Skaityti plačiau

Klausos negalia suformavo charakterio bruožus

2020.05.11
„Šiandien būčiau kitoks žmogus, jei klausos aparatą nešiočiau nuo vaikystės“, - prisipažįsta tylene ir keistuole mokykloje vadinta 36-erių Jurgita Samsanavičienė. Skaityti plačiau

Transplantacija – dažnai vienintelis gyvybę gelbstintis gydymo metodas

2020.05.11
„Pagalvokite - o jeigu donoro organas būtų reikalingas jums arba jūsų vaikams“, - klausia Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikų organų transplantacijos vyr. specialistas, pilvo chirurgas doc. Vitalijus Sokolovas, pasiteiravus, ką norėtų pasakyti šiuo metu svarstantiems, ar paaukoti mirusiojo šeimos nario organus. Dviejuose šalies transplantacijos centruose dirbantys m... Skaityti plačiau

Kuo geriau pažįsti ligą, tuo mažiau baimių

2020.04.30
Gydytojas pulmonologas, Klaipėdos Respublikinės ligoninės tuberkuliozės filialo III tuberkuliozės skyriaus vedėjas Saulius Diktanas (34 m.) sako, jog šioje specialybėje atsidūrė atsitiktinai. Norėjo būti gastroenterologas... „Bet viskas, manau, išėjo į gera - patekau į sritį, kur kasdien netrūksta iššūkių“, - sako gydytojas. Skaityti plačiau

Gyvybę gelbstinčios vakcinos: kiek laiko reikia jų atradimui?

2020.04.30
Kasmet paskutinę balandžio savaitę Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) skiria imunizacijos temai ir kviečia atkreipti dėmesį į vakcinų svarbą medicinoje. Šiemet, kai visame pasaulyje yra paskelbta naujojo koronaviruso COVID-19 pandemija, viešoje erdvėje netrūksta pasvarstymų – kada turėsime vakciną? Ekspertų teigimu, dabar labai svarbu suvokti, kokį kelią būtina nueiti iki svarbiausių mokslo pa... Skaityti plačiau

Dėl karantino kaulų čiulpai atgabenti paskutinę minutę

2020.04.27
Kai koronaviruso suparalyžiuotame pasaulyje lėktuvų skrydžiai buvo atšaukiami vienas po kito, dvejų Dovydas iš Vokietijos laukė donoro padovanotų kaulų čiulpų. Juos pristatyti padėjo pasienio pareigūnai, ambasadų darbuotojai, šalių konsulai ir medikai, šiai misijai susitelkę į dangų pakelti karinį oro pajėgų lėktuvą. Skaityti plačiau

Jautri vėžio pacientės istorija: perskaitę, nebesiskųsite įgrisusiomis keturiomis karantino sienomis

2020.04.20
Kol visų akys nukreiptos į pasaulyje siaučiančią koronaviruso pandemiją, gydytojai ragina nepamiršti ir kitų ligų – keli uždelsti mėnesiai onkologiniams pacientams gali būti labai reikšmingi. Todėl net šiuo laikotarpiu pajutus reikšmingų simptomų būtina kreiptis į specialistus. „Pasitikėkite gydytojais! Nelabai ir turite kitą pasirinkimą. Nors šalyje, kur 2,5 milij... Skaityti plačiau

Medicinoje avantiūrų niekad nedarai

2020.04.17
Pasak kolegų Respublikinės Panevėžio ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas gydytojas radiologas dr. Andrius Pranculis yra vienas tų, ant kurio operacinio stalo gulę pacientai gali švęsti savo antrąjį gyvenimą. Atliekantis itin sudėtingas operacijas gydytojas įsitikinęs, jog svarbiausia pasitikėti savo jėgomis bei daug ruoštis. Skaityti plačiau

Įvertino, kaip Lietuvoje taikomas gydymo metodas, tapęs dar aktualesniu pandemijos akivaizdoje

2020.04.16
COVID-19 pandemijos metu vizitai pas gydytojus tapo apriboti, tačiau išimtis paprastai taikoma sergantiems lėtinėmis ligomis. Visgi, anot specialistų, dabartinė padėtis ypač pavojinga būtent tiems, kurie kenčia nuo sunkių ligų, tarp kurių patenka ir onkologinės. Jomis sergant organizmą sekinančias gydymo procedūras tenka atlikti dažnai, o su kiekvienu apsilankymu ligoninėje didėja ir tikimybė užsikrėsti pavoji... Skaityti plačiau

Kaip virusai prisitaiko ir įgyja supergalių

2020.04.10
Dalis žmonių netiki, jog koronavirusas susikūrė gamtoje ir iš gyvūnų buvo perduotas žmonėms. Taip kalbama dėl viruso plitimo greičio, pavojingumo žmonėms – esą pati gamta tokio negalėjo sukurti. Ar tikrai? Apie tai kalbame su Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriaus vedėja, Medicinos fakulteto profesore, Lietuvos mokslo premijos laureate Aurelija Žvirb... Skaityti plačiau

Santaros klinikos ekstremalioms situacijoms pasiruošusios

2020.04.06
„Jei staiga padidėtų sergančiųjų skaičius, panaudotume tuos skyrius, kurie yra visiškai paruošti ir sukomplektuoti. Jei būtų dar didesnis pacientų antplūdis, panaudotume rezervinius, šiuo metu atlaisvintus“, - sakė Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas prof. Laimonas Griškevičius, kuriam patikėta COVID -19 ligos proceso planavimo bei sveikatos priežiūro... Skaityti plačiau

Eugenijus Laurinaitis: turime išmokti prisijaukinti nerimą

2020.04.06
„Nustatyta, kad po vienos paskutiniųjų, tai yra SARS epidemijų, potrauminio streso sutrikimo sindromas pasireiškė dvidešimt penkiems procentams žmonių, kurie išbuvo izoliacijoje ilgesnį laiką. Tad norime ar nenorime, po šio karantino tam tikras pasekmes psichinei sveikatai tikrai pajausime“, - sako gydytojas psichiatras, psichoterapeutas prof. dr. Eugenijus Laurinaitis. Skaityti plačiau

Dabar geras laikas keisti gyvenimo įpročius

2020.04.03
„Dirbant onkologu neišprotėti padeda momentai, kai po gydymo kurso ateina pacientas ir sako, kad jam nebeskauda. Man tai - svarbus atlygis už darbą. Aišku, nuo visų emocijų atsiriboti negali. Žinios, kaip padėti, svarbios, tačiau turi mokėti ir išklausyti pacientą“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytojas on... Skaityti plačiau

Medikas izoliacijoje: nuo tada nemačiau nė vieno žmogaus (papildyta Ukmergės ligoninės vyr. gydytojo komentaru)

2020.04.02
Gydytojas otorinolaringologas Darius Rauba atviras: nuo to laiko, kai jam buvo nustatyta COVID-19 infekcija, gyvai jis nėra matęs nė vieno žmogaus, ir jau beprotiškai išsiilgęs darbo ligoninėje. O štai izoliacijoje laiką taip pat leidžianti slaugytoja iš Ukmergės bijo eiti į darbą nežinodama, ar bus aprūpinta apsaugos priemonėmis: „Akcentuojami tik gydytojai. Nors slaugytojos, galima... Skaityti plačiau

Beveik 2 tūkst. medikų automobilius pasižymėjo specialiu ženklu

2020.04.02
Lietuvos medikai verti didžiausios pagarbos, todėl šiomis dienomis gatvėse turėtų pasirodyti pirmieji automobiliai, pažymėti specialiu lipduku. Jie perteiks ypatingą žinutę visuomenei ir kiekvienas galės suprasti, kad transporto priemonę vairuoja gydytojas, slaugytoja ar kitas medicinos personalas. Skaityti plačiau

Karantinas – rimtas išbandymas ir donoro organo laukiantiems, ir transplantuotiems žmonėms

2020.03.30
Transplantacijos laukiantys žmonės ir gyvenantys su transplantuotu organu  priklauso rizikos grupei, nes jų imuninė sistema yra silpna, virusinės infekcijos yra žymiai pavojingesnės nei sveikiems žmonėms. Skaityti plačiau

Žmogaus reakciją į karantiną gali lemti net ir jo prosenelių patirtos traumos

2020.03.30
Karantinui įsibėgėjant galime pastebėti skirtingas žmonių reakcijas į susidariusią situaciją. Dalis iš jų perka didžiulius kiekius negendančių produktų ir klusniai sėdi namuose, o kiti susidariusiai situacijai neleidžia keisti jų kasdienių įpročių: toliau susitinka su draugais, piktinasi vis griežtėjančiais judėjimo apribojimais. „Asmens sveikatos klinikos“ (VšĮ Vilniaus psichoanalizės ir ps... Skaityti plačiau

Geros idėjos: nemokama psichologinė pagalba medikams

2020.03.27
Net ir krizinėje situacijose gimsta kūrybiški sprendimai. Jaunieji psichiatrai su kolegomis sugalvojo, kaip operatyviai, nemokamai ir konfidencialiai suteikti nuotolinę psichologinę pagalbą medikams, dirbantiems karantino sąlygomis, bei jų artimiesiems. Skaityti plačiau

Justinos įspūdžiai iš priėmimo skyriaus: kol kas medikai susitvarko puikiai

2020.03.26
Grįžtate po atostogų saulėtoje Meksikoje. Kaip priklauso izoliuojatės namuose, tykojate „Barboroje“ laiko, kad galėtumėt papildytį šaldytuvą, tačiau vieną rytą pasijuntate nekaip. Sunerimstate, bet elgiesi pagal instrukcijas. Skambinate skelbiamais telefonais, jus sujungia su medikais. Išgirstate: greitoji atvažiuoja, nusileiskite į lauką. Užsimetate striukę ir išskubate prie greitosi... Skaityti plačiau

V.Orlovas: vadovo tikslas – naviguoti ir motyvuoti komandą

2020.03.25
UAB „Affidea Lietuva“ vadovas Vitalijus Orlovas paklaustas, kas gi jį šioje įmonėje priklijavo šešiolikai metų, sako, jog tai žmonės, kurie kaip ir jis myli savo darbą. „Paskelbus karantiną pasikeitė ir mūsų visos komandos darbo režimas, tad pasinaudodamas proga noriu padėkoti visam kolektyvui, kurie šiuo kritiniu metu sugeba ypač greitai reaguoti į situacijas ir priimti ... Skaityti plačiau

Ar vie­na tab­le­tė ga­li iš­spręs­ti vi­sas svei­ka­tos pro­ble­mas?

2020.03.24
Kiek tab­le­tė veiks­min­ga ne­kei­čiant gy­ve­ni­mo bū­do? Ger­ti ar ne­ger­ti man pa­pil­do­mai vi­ta­mi­no D, juk Lie­tu­vo­je sau­lės per ma­žai. O kaip mes­ti rū­ky­ti? Ar ver­ta, jei man jau še­šias­de­šimt? Ką da­ry­ti, kad iš­veng­čiau in­f... Skaityti plačiau

Kokią pagalbą gauna medikai gelbėdami visus kitus?

2020.03.24
Šalyje paskelbus visuotinį karantiną ir uždarius visas ugdymo įstaigas, sunerimo medikai ir kilo klausimas, kaip jiems reikės ir dirbti, ir prižiūrėti vaikus. Kad nereikėtų kelti pavojaus seneliams, patenkantiems į rizikos grupę dėl amžiaus, savivaldybės susivienijo ir nusprendė įpareigoti ikimokyklines ugdymo įstaigas teikti ugdymo paslaugą medikams ir medicinos personalą aptarnaujantiems techniniams darbuoto... Skaityti plačiau

Gydytoja iš pandemijos epicentro: nurimti padeda tik meditacija

2020.03.23
„Grįžus namo labai sunku sustabdyti mintis ir užmigti. Visko tiek daug, kad norisi dokumentuoti, surūšiuoti ir pasidalinti išgyvenimais“, - sako Vilniaus miesto klinikinės ligoninės 2-ojo priėmimo – skubios pagalbos skyriaus vedėja gydytoja Justina Aleksaitė. Jaunai moteriai pandemija prilygsta tikrai transformacijai: nuo ramaus vaiko auginimo namuose iki vadovavimo 40 žmonių kolektyvu... Skaityti plačiau

Emocinė pagalba medikams bei jų artimiesiems

2020.03.23
Daugiau nei šimtas psichologų ir psichoterapeutų susivienijo po vienu stogu ir yra pasiruošę teikti nuotolinę nemokamą emocinę pagalbą medikams bei jų artimiesiems – dar niekada nebuvo taip svarbu pasirūpinti savimi. Skaityti plačiau

Gydytoja Aušra Macijauskienė - gyventojams apie daugkartinio naudojimo medžiagines kaukes

2020.03.23
Gydytoja Aušra Macijauskienė pataria gyventojams, kaip neudoti daugkartinio naudojimo medžiagines kaukes. Skaityti plačiau

Lietuvos kardiologai pataria specialistams, kaip elgtis koronaviruso pandemijos metu

2020.03.23
Lietuvos kardiologai pataria specialistams, kaip elgtis koronaviruso pandemijos metu Skaityti plačiau

Ar turiu galimybę rinktis, jei sergu vėžiu

2020.03.23
Žmogui reikia kontroliuoti, priimti sprendimus. Vieniems mažiau, kitiems daugiau, tačiau tai – žmogaus prigimtinė savybė. Ypatingai pastaruoju metu jaučiamės pažeidžiami ir praradę įtaką ne tik savo rutinai, bet ir aplink mus vykstantiems pokyčiams. Tačiau net ir šiomis aplinkybėmis turime pasirinkimą kontroliuoti savo požiūrį ir elgseną netikėtose, iš anksto nesuplanuotose situacijose. Skaityti plačiau

Gyvenime esame ne tiesiog vyrai ar moterys, o asmenybės

2020.03.22
Tik paskelbus karantiną kalbinta Nacionalinio vėžio instituto Galvos – kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus veido ir žandikaulių chirurgė Otilija Kutanovaitė, šiemet nugalėjusi Kylančios žvaigždės nominacijoje teigė, jog darbas vyksta, tik jaučiasi mažesnis pacientų ir juos lankančiųjų artimųjų srautas, o medikai stengiasi užtikrinti visą riekiamą pagalbą. Pacientai Otiliją vadina auk... Skaityti plačiau

Karštoji linija 1808 - ne pramogoms!

2020.03.21
Karštosios linijos 1808 savanoriai prašo karantino metu, ypač vakare, neskambinti tų, kurie apimti nuobodulio dezinfekuoja ne tik rankas. Tai - ne pramogų numeris. Skaityti plačiau

Saviizoliacijoje gyvenanti jauna gydytoja drauge su bendraminčiais įkūrė savanorystės platformą

2020.03.20
„Karantinas, saviizoliacija – kiekvienam, savo darbą mylinčiam medikui, vienas sunkiausių išbandymų. Manau dauguma, pasirinkusių nelengvą gydytojo specialybę gyvena su nuolatiniu vidiniu noru padėti ir jį lydinčių rezultatų sukeltu pasitenkinimo jausmu. Todėl kai gerai besijausdamas, būdamas darbingu turi save izoliuoti, sukelia ir kaltės, ir beprasmiškumo jausmą. Džiugina tik viena – ... Skaityti plačiau

Virginijus Žalimas: „Nerimtų ligų nėra“

2020.03.19
„Vaikai yra lygiaverčiai suaugusiesiems. Visi jie turi tokias pat akis, rankas, širdį, todėl nevalia jų sumenkinti“, - taip viename interviu yra sakęs Klaipėdos vaikų ligoninės direktorius Virginijus Žalimas. Ir nors šiandien dar tenka išgirsti ciniškų nuomonių esą vaikai arba neserga, arba savaime pasveiksta, gydytojas įsitikinęs – nerimtų ligų nėra. Skaityti plačiau

Pagalbos ranką Kaune tiesia ir plastikos chirurgai

2020.03.17
„Yra karų, kur į mūšio lauką metama kariuomenė. Yra ir tokių, kuriuose kovoja gydytojai. Šitas karas mūsų“, – grėsmingą situaciją dėl pasaulyje vis plačiau plintančio, daugybę gyvybių nusinešančio koronaviruso (COVID-19) vertina medicinos mokslų daktaras, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Vygintas Kaikaris. Jis su kolegomis jaučiasi socialiai atsakingi: Kaune ve... Skaityti plačiau

Kaip saviizoliacijos laikotarpiu išsaugoti gerą psichologinę savijautą

2020.03.16
Kylant naujojo koronaviruso grėsmėms ir šalyje paskelbus karantiną, daugelis žmonių lieka namuose. Tai labai svarbu siekiant apsaugoti savo, artimųjų ir visuomenės sveikatą. Tačiau šiuo laikotarpiu ne mažiau svarbu ir vidinė žmonių būsena, nusiteikimas ir emocinis stabilumas. Psichologė, visuomenės sveikatos mokslų daktarė, profesorė Nida Žemaitienė teikia rekomendacijas, kaip šiuo saviizoliacijo... Skaityti plačiau

Man dirbti priėmime labai „faina“

2020.03.13
„Gyvename puikiu laiku“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų direktorius medicinai ir slaugai, Skubiosios medicinos klinikos vadovas doc. dr. Kęstutis Stašaitis. Paklaustas, ką norėtų pakeisti sveikatos sektoriuje, gydytojas atviras: „Norėtųsi orientuotis į kokybę, o ne į kiekybę. Bet svarbiausia, kad pokyčius pajustų pacientas. Ypač bendravimo. Gyvename vaka... Skaityti plačiau

Renaldas Jurkevičius: kartais medikui naudinga įšokti į paciento batus

2020.03.12
Kauno klinikų vadovas prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius sako, jog šalies medikai gabūs, protingi – galėtų nors ir kalnus nuversti. Bet... Dažniau laukia, kol pokyčių sprendimus už juos priims kas nors kitas. „Vienas pagrindinių mano tikslų, kad organizacine prasme pasikeistų mūsų kultūra. Nelaukti, kol kas nors nurodys ką daryti, bet iniciatyvos imtis patiems. To aš labai norėčiau“... Skaityti plačiau

Mokslas vaduoja iš bejėgiškumo

2020.03.09
„Didžiulis stimulas užsiimti mokslu, kad gal ir nedidele dalim, bet prisidėsime prie bendro pokyčio, kurio dėka bus padedama ne vienam žmogui, žvelgiant pasauliniu mastu, galbūt šimtams tūkstančių“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų abdominalinės chirurgijos gydytojas profesorius Žilvinas Dambrauskas (43 m.). Skaityti plačiau

Kai norisi nusirauti plaukus, antakius, ir blakstienas...

2020.03.02
„Nežinojau, kad tai - liga, iki sulaukiau aštuoniolikos“, - sako Ella. Britę liguistas potraukis pešioti veido plaukus kamuoja keliolika metų. Kad ją kamuojantis sutrikimas vadinamas trichotilomanija, ji sužinojo visai neseniai. Skaityti plačiau

Kaip dėl Paryžiaus galvos nepamesti

2020.02.24
LSMU Kauno klinikų rezidentė, alergologė Justina Šematonytė (27 m.) išmaišė nemažai Europos. Visgi ji tikina, kad viena įsimintiniausių išvykų – kelionė į Paryžių. Šis pasitiko romantiškai, tačiau kelionės pabaigą sudrumstė piktavaliai. Skaityti plačiau

Kineziterapeutė: „Į darbą neinu atkentėti“

2020.02.24
„Nesigailiu, kad pasirinkau kineziterapiją, tačiau... nors esame sveikatos sistemos darbuotojai, tokio suvokimo tarp kolegų kartais trūksta“, - pasakoja Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) kineziterapeutė Justina Komžaitė (29 m.). Šiltų pacientų atsiliepimų sulaukianti specialistė sako, jog kineziterapeutas turi ne tik raumenis pacientui pramankštinti, bet ir jį iš... Skaityti plačiau

Kuo svar­bus on­ko­lo­gų ir šei­mos gy­dy­to­jų ben­dra­dar­bia­vi­mas?

2020.02.24
Prieš po­rą me­tų Na­cio­na­li­nio vė­žio ins­ti­tu­to (NVI) ini­cia­ty­va su­reng­tos pir­mo­sios kon­fe­ren­ci­jos šei­mos gy­dy­to­jams įgau­na pa­grei­tį. Kaip sa­ko NVI direktoriaus pa­va­duo­to­ja moks­lui ir plėt­rai, lai­ki­nai ei­nan­ti va&s... Skaityti plačiau

Epilepsija sergančiojo mama: „Išlįskime iš viduramžių“

2020.02.20
„Ilgai slėpėme, kad sūnus serga epilepsija. Tik jam išvykus į užsienį ėmiau apie tai kalbėti viešai“, - sako Sigita Bagdonienė. Anot moters, ši liga visuomenėje - didelė stigma, vaikystėje neleidžianti integruotis į ugdymo įtaigas, o suaugus - pakliūti į darbo rinką. Mat darbdaviai bijo, kad ištikus priepuoliui žmogus... išdauš stiklines biuro duris ar tiesiog i&s... Skaityti plačiau

Kauno klinikinėje ligoninėje – dvynukų gausa

2020.02.17
Kauno klinikinės ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje per vieną šventinę vasario savaitę gimė trys dvynukų poros. Skaityti plačiau

Diabeto kontrolei vien endokrinologo nepakanka

2020.02.14
Penktadienį Lietuvos endokrinologų draugija rengia konferenciją, kurios metu tikisi šeimos gydytojų dėmesio. Draugijos prezidentė prof. dr. Birutė Žilaitienė sako, jog būtent jie pirmieji susiduria su pacientais, sergančiais cukriniu diabetu, todėl aktyvus jų ir endokrinologų bendravimas gali ženkliai prisidėti prie geresnės ligos kontrolės. Skaityti plačiau

Chirurgų įspūdžiai po šešių transplantacijų

2020.02.14
Vasario pradžia įsimintina Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikoms: per vieną parą čia atliktos net šešios transplantacijos. Persodinta viena širdis, kepenys ir net keturi inkstai. Keliolika valandų operacinėse sukęsi chirurgai kuklinasi ir, rodos, nesureikšmina išties retai pasitaikančio atvejo. „Esame pasiruošę atlikti  ir daugiau transplantacijų&ld... Skaityti plačiau

Telšių vyskupas: ligoninė yra Gailestingumo namai

2020.02.13
Beveik tris dešimtmečius, minint Pasaulinę ligonių dieną, Klaipėdos jūrininkų ligoninėje už pacientus ir jų artimuosius aukojamos mišios. Šiemet jas laikė Telšių vyskupas dr. Kęstutis Kėvalas. „Čia susirinkę prašytume didžiosios Dievo dovanos – sveikatos, ne tik fizinės, bet ir dvasinės“, - sakė vyskupas. Skaityti plačiau

Ar įmanoma jėgas sujungti etiškai?

2020.02.11
„Lietuvoje neturime tiek sudėtingų atvejų, kad galėtume įgauti reikiamos profesinės patirties. Tik iš knygų nepasimokysi“, - sako VUL Santaros klinikų gydytojas vaikų nefrologas Karolis Ažukaitis (30 m.). Praktiką užsienyje medikas siūlo įvesti privalomą. Skaityti plačiau

Nedelsdama laimėjo gyvenimą

2020.02.10
„Po operacijos dar šiek tiek skauda, geriu vaistus, bet kaip moteris jaučiuosi puikiai. Gydytojai padarė daugiau, nei tikėjausi. Kiekvieną moterį raginu nedelsti pasitikrinti ir jei reikia, ryžtis sprendimams. Nelaikykite vėžio savyje - jis anksčiau ar vėliau sugrauš. Bet šiuolaikinė medicina suteikia šansą gyventi“, - savo istoriją pradeda Lina Januškaite-Rešetni... Skaityti plačiau

Kovos su vėžiu dieną atvertos sveikatos sistemos žaizdos

2020.02.06
„Atriškite gydytojams rankas, leiskite jiems spręsti, ko labiausiai reikia. [...] Gydytojai parinkę geriausias priemones išsaugos sveiko, darbingo, kokybiško gyvenimo metus“, - pirmadienį Seime per Pasaulinei kovos su vėžiu dienai skirtą konferenciją sakė Nacionalinio vėžio instituto (NVI) vadovė prof. dr. (HP) Sonata Jarmalaitė. Skaityti plačiau

Kai užvaldo kalnų trauka

2020.02.03
Pasiilgote žiemos? Galbūt pakaktų palypėti, kiek aukščiau... išvykti į kalnus. Aktyvių laisvalaikio veiklų čia į valias: laipiojimas uolomis, hikingas, trekkingas, o tinkamai pasiruošusiems ir kopimas į viršukalnę. Tokį iššūkį neseniai priėmė Kauno klinikinės ligoninės Anesteziologijos I skyriaus vedėjas gydytojas Edgaras Ūsas. Skaityti plačiau

Sostinė pagerbė medikę

2020.02.03
Už odontologines iniciatyvas Šv. Kristoforo statulėle įvertinta Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos direktorė ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Odontologijos instituto profesorė Alina Pūrienė sako visa tai – dažnai šeimos laiko sąskaita. Mat socialinėms iniciatyvoms įgyvendinti, už kurias profesorė ir apdovanota, reikia nugnybti dalį šeimos gerovės ir kiek miego lai... Skaityti plačiau

Pacientams sakykime tiesą

2020.01.27
Paskutinę sausio savaitę, kuri skirta gimdos kaklelio vėžio prevencijai, Nacionalinio vėžio instituto Onkoginekologijos skyriaus ginekologas onkologas dr. Kastytis Žilinskas moteris ragina neapleisti savo sveikatos. „Kiekviena save gerbianti moteris kartą per metus turi apsilankyti pas ginekologą ir atlikti gimdos kaklelio citologinį tyrimą“, - įsitikinęs jis. Skaityti plačiau

Viskas, ką svarbu žinoti apie odontologines procedūras

2020.01.24
Odontologinės procedūros yra būtinos kiekvienam iš mūsų. Tiek vaikams, paaugliams, suaugusiems, tiek pensinio amžiaus sulaukusiems asmenims. Sveikos dantenos, sveiki dantys, reguliariai atliekama burnos higiena, jei reikalinga – dantų plombavimas, implantavimas, protezavimas ar kitos procedūros yra paskiriamos odontologo, o vizitus pas specialistus rekomenduojama planuoti mažiausiai kartą per metus. Skaityti plačiau

Iš mirties gniaužtų žydus gelbėjo ir medikai

2020.01.24
Šalies vadovų darbotvarkėse - Holokausto minėjimai. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis lankosi Jeruzalėje. Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį žengs pro „mirties stovyklos“ vartus Aušvice. Metas prisiminti, kad žydus gelbėjo ne tik papildomą galvą namuose galėję priglausti ūkininkai ar gimimo metrikas klastoję kunigai. Ypatingą vaidmenį atliko medikai. Skaityti plačiau

Maistas tapo skydu nuo tikrovės

2020.01.23
Minčių, kad „žiauriai reikia sulieknėti“ turėjo ne vienas. Dietų vaikymasis, pašaipi bičiulio pastaba apie svorį gali privesti iki ligos, tikina Aurelija (30 m.). Ją nuo vaikystės kamavo valgymo sutrikimai. Šiandien moteris sėkmingai kovoja su liga ir padeda kitiems. Skaityti plačiau

Aplink pasaulį: Vasario 16-osios sutikimas Alpėse

2020.01.21
Nors žiema Lietuvoje sniegu šiemet nedžiugina, poilsiautojų laukia Europos slidinėjimo kurortai. Gydytojas ortopedas traumatologas Tomas Sveikata su vaikais žiemos poilsiui tradiciškai renkasi Alpes. Atostogų metu kalnuose suplazda ir Vasario 16-osios garbei iškelta trispalvė. Skaityti plačiau

Vaikas nėra suaugusiojo kopija

2020.01.20
Kasdien įvairias vaikų traumas ir sindromus matanti vaikų intensyviosios terapijos gydytoja rezidentė Odeta Bobelytė (30 m.) teigia, kad neįsivaizduoja savęs kur nors kitur. „Į vaiką žiūri kitaip. Iš kokios šeimos jis beateitų, koks jis bebūtų, vis tiek yra dar nesugadintas“, - akcentuoja medikė. Ji tikisi, kad skaudžių incidentų dėl aplaidumo pagaliau sumažės. Skaityti plačiau

Mažylio Mato istorija: gydytojai padarė stebuklą

2020.01.17
Šiandien supermeno kostiumą vilkintis Matas po daugiau nei pusę metų trukusio intensyvaus gydymo Kauno klinikose ir tik trumpų vizitų namuose ruošiasi vykti namo. Berniukas kartu su sese dvyne Urte pasaulį išvydo vos 23 nėštumo savaitę. „Viskas prasidėjo balandžio 25 dieną, kai atsibudusi pamačiau šiek tiek kraujo. Pasitarusios su mama nusprendėme palaukti, pažiūrėti, kas bus ... Skaityti plačiau

Save „apdovanodavo“ alkoholiu

2020.01.17
„Kai pamąstau, kiek skausmo suteikiau artimiesiems, netelpa galvoje. Žmonai esu pasakęs, kad rinktųsi sosto aukštį, nes tikrai vieną dieną jį pastatysiu“, - sako pagal 12-os žingsnių Minesotos programą besigydantis ir jau mėnesį alkoholio nevartojantis 43-ejų Anatolijus. Skaityti plačiau

Bijojo gyventi su „tiksinčia bomba“

2020.01.14
„Labiau bijojau gyventi su aneurizma nei gultis ant operacinio stalo. Galvojau, jeigu ši vieną dieną plyš, manęs lauks arba kapai, arba lova“, - sako 51 metų Daiva Šemetienė, kuriai Respublikinėje Panevėžio ligoninėje prieš didžiąsias metų šventes buvo atlikta unikali operacija. Skaityti plačiau

Medicinoje reikia „crazy“ idėjų

2020.01.13
Nenustebkite, jei kardiologas Sigitas Čėsna (37 m.) iki popietės telefono ragelio nepakels, į laiškus neatsakys. Į susitikimą medikas atskuba iš naujagimiui, turinčiam širdies ydą, atliktos procedūros. Ši – pirmoji tokia Lietuvoje. Tačiau prie naujumo statuso S.Čėsna įpratęs. Kardiologas juokauja, kad turi daug pirmų kartų. Skaityti plačiau

Organų donorystės procesas buvo koordinuojamas ir kruvinąją sausio naktį

2020.01.13
Nuo tragiškųjų 1991 metų sausio13-osios  nakties įvykių prabėgo 29 metai. Kasmet minėdami šią skaudžią sukaktį, prisimename už Lietuvos laisvę kritusius kovotojus, pagerbiame gynėjus. Tačiau mažai kas žino, kad tą naktį nepastebimą, bet itin svarbų darbą atliko organų donorystės procese dalyvaujantys specialistai. Ir tik skaudžios aplinkybės lėmė, kad transplantacijos tą naktį nebuvo atliktos. Apie... Skaityti plačiau

LSMU pažadas būsimiems studentams – robotai jūsų nepakeis

2020.01.09
Į visas sritis sparčiai žengiančios technologijos pakeis darbo rinką ir pasaulyje, ir Lietuvoje. Prognozuojama, kad per artimiausius keliolika metų robotai, dirbtinis intelektas, daiktų internetas, nanotechnologijos ir kitos technologinės naujovės smarkiai transformuos didžiąją dalį profesijų, o dalis jų apskritai išnyks. Skaityti plačiau

Pirmą kartą Lietuvoje pritaikyta chemoterapija izoliuotoje galūnėje

2020.01.07
Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikta hiperterminė (aukštos temperatūros) chemoterapija izoliuotoje galūnėje pacientui, kuriam diagnozuota  minkštųjų audinių sarkoma, peraugusi blauzdikaulio kaulus. Taikant šį gydymo metodą, chemopreparatų poveikis navikui yra didesnis nei įprasto gydymo metu, padidėja tikimybė pacientams išsaugoti galūnes, palengvėja... Skaityti plačiau

Anesteziologas – kaip įžaidėjas

2020.01.06
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikose dirbantis gydytojas reanimatologas-anesteziologas Ainius Žarskus (35 m.) sako, kad padėti išgelbėti gyvybę galime kiekvienas. Reikia tik truputį iniciatyvos. „Mėgstame už sienos parėkti, o sustojus širdžiai dedame į krūmus. Bet koks mėginimas yra geriau, nei pasyvus stebėjimas“,- teigia medikas. Jis tikisi, kad naujaisiais metais ... Skaityti plačiau

Kai per gyvenimą eini su muzika

2020.01.02
Per Kalėdas gydytojas radiologas, kolegų dažnai įvardinamas visuomeniniu aktyvistu, buvęs sveikatos apsaugos ministras Konstantinas Romualdas Dobrovolskis minėjo jubiliejų (80 m.). Kaip sako pats jubiliatas, datų jis nesureikšmina - kur kas maloniau pasidalinti ateities planais. Kartu su kolegomis rengia dar vieną knygą, kuri dienos šviesą turėtų išvysti šiemet. Bet šį kartą su gydy... Skaityti plačiau

Nesvėręs nė pusės kilogramo Rojus atlaikė 8 operacijas

2019.12.31
Pokalbis su prieš laiką gimusio septynmečio Rojaus mama Lina kartais nutrūksta. Dėl ašarų. Jos kaupiasi iš nuostabos, kiek pasaulyje mums nesuvokiamos galybės ir paslapties. Gydytojai nė nesvarstė, kad penktą nėštumo mėnesį dėl preeklampsijos į pasaulį pasibeldęs kūdikis gali išgyventi. Medikai bandė išgelbėti mamos gyvybę, jos šansus išgyventi prilyginę d... Skaityti plačiau

Aplinkai ir žmogui draugiška diagnostika

2019.12.23
„Ultragarsas – aukso standartas skydliaukės tyrimui“, - sako Nacionalinio vėžio instituto gydytoja radiologė dr. (HP) Edita Mišeikytė Kaubrienė. Be to, piktybinių navikų abėcėlę puikiai pažįstanti specialistė džiaugiasi, taikanti „ekologišką“ metodą. Skaityti plačiau

Auksas kauniečiams!

2019.12.20
Praėjusį savaitgalį sostinėje medikai jėgas tikrino krepšinio aikštelėje. Trečią kartą surengtose tarptautinėse medikų krepšinio varžybose pergalę vėl šventė kauniečiai. Skaityti plačiau

Aplinkiniai pavydėjo... vėžio

2019.12.19
„Visada maniau, kad turėtų pasakyti, nemeluoti. Buvau nusiteikusi, kokia bebūtų diagnozė, ją ištversiu“, - tikina Stanislava Mickevičienė (66 m.) prieš dešimtmetį išgirdusi diagnozę „ketvirtos stadijos gimdos kūno vėžys“. Ligą pavyko pažaboti taip greitai, kad pradėjo sklisti gandai esą vėžį ji išsigalvojo. Skaityti plačiau

Sunkiausia pasakyti, kad nebegali padėti

2019.12.16
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų kraujagyslių chirurgas Martynas Laukaitis (30 m.) drauge su kolegomis atliko unikalią operaciją. Sunkiai sergančio paciento koją medikai išsaugojo implantavę kraujagyslę iš plakančios širdies donoro. Jaunas chirurgas pripažįsta: ilgalaikė sėkmė dar negarantuota. Tačiau svarbiausia – pacientui suteiktas šansas. Skaityti plačiau

Gydymo galimybės jau buvo išsemtos: dviems NVI pacientams – nauja viltis

2019.12.16
Kai išsemiamos tradicinio gydymo galimybės, kai kuriems onkologiniams pacientams taikomi nišiniai modernūs metodai, galintys padėti suvaldyti ligą ir pagerinti gyvenimo kokybę. Dviems tokiems pacientams trečiadienį Nacionaliniame vėžio institute atliktas Lietuvoje ir Šiaurės Europos šalyse netaikytas gydymo metodas elektrochemoabliacija. Tai aplinkinius audinius tausojantis metodas, kuomet... Skaityti plačiau

Pirmą kartą Lietuvoje pacientui sėkmingai implantuota plakančios širdies donoro kraujagyslė

2019.12.09
Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje sėkmingai implantuota plakančios širdies donoro kraujagyslė. Ši sudėtinga operacija išgelbėjo pacientą nuo kojos amputacijos ir suteikė viltį kitiems sudėtingomis kraujagyslių ligomis sergantiesiems. Iki šiol šuntavimo operacijos būdavo atliekamos panaudojant pačio paciento kraujagysles arba sintetinius kraujagyslių protezus. Tačiau dažnai pasit... Skaityti plačiau

Gyvenimo kelyje - 4 infarktai ir 7 operacijos

2019.12.09
„Iki pirmojo širdies infarkto, kuris ištiko 47-erių maniau, kad esu sveikas kaip arklys“, - sako 64-erių Zigmas Polonskis. Kad turi įgimtą širdies nepakankamumą, vyras nė nenujautė. Vėliau Zigmą pasivijo dar 3 infarktai, o vėliau viena po kitos pasipylė ir 7 operacijos. Praėjus kelioms dienoms po reabilitacijos vyras džiaugiasi gydytojų pagalba atgavęs jėgas ir planuoja netrukus sugrį... Skaityti plačiau

Juras Kišonas: „Mūsų taikiklis nukreiptas tik į ligą“

2019.12.06
Nacionalinio vėžio instituto (NVI) gydytojas, onkologas radioterapeutas Juras Kišonas (33 m.) sako, kad pasirinkta specialybė turi daugybę atspalvių: kasdien medikas bendrauja su pacientais, aktyviai dalyvauja gydymo procese, randa laiko ir ambicingai mokslinei veiklai. Atlikdamas tyrimus jis tikisi palengvinti onkologinių pacientų sveikimo procesą. Skaityti plačiau

Migrena serganti Lina: tapau savo šešėliu

2019.12.05
„Vedu skausmų statistiką: per mėnesį sulaukiu apie aštuoniolika priepuolių. Taigi man dažniau skauda, negu neskauda“, - sako 31-erių Lina Stanevičiūtė, jau beveik dešimtmetį kamuojama stiprios migrenos. Moteris pripažįsta, jei ši liga nedarytų įtakos gyvenimo kokybei, tokie aplinkinių komentarai kaip „princesei ir vėl nežinia ko skauda galvą“ gal ir būtų pakenčiam... Skaityti plačiau

Naujoji „Affidea klinika“ duris atveria visiems: lankysis ir elitiniai sportininkai

2019.11.21
Radiologinės diagnostikos paslaugas teikianti „Affidea Lietuva“ sostinės Konstitucijos prospekte atidarė naują kliniką. Neskaitant moderniausios įrangos ir kompetentingų specialistų, klinikoje veikia ir sporto medicinos, mokslo bei tyrimų laboratorija „LTeam LAB“, kur sveikatą tirsis ir mūsų olimpinės rinktinės nariai, besiruošiantys kitų metų Tokijo olimpinėms žaidynėms. Skaityti plačiau

Prof. Meilė Minkauskienė: „Balansuojame ant įsivaizduojamo lyno“

2019.11.21
„Vieną dieną kalbame apie pervargimo sindromą ir perdegimą, kitą - vėl norime adrenalino“, - sako LSMU ligoninės Kauno klinikų gydytoja akušerė-ginekologė prof. Meilė Minkauskienė (48 m.). Amžiną streso būseną gydytoja pasirinko pati, tačiau motinų džiaugsmas, anot jos, atperka vargą. Skaityti plačiau

Darbuotojų žinios – svarbiausias įrankis tiksliai prostatos ligų diagnostikai

2019.11.18
Kas­met lap­kri­čio mė­ne­sį pa­sau­lio dė­me­sys nu­kryps­ta į vie­ną daž­niau­sių vy­rų on­ko­lo­gi­nių su­sir­gi­mų – pro­sta­tos vė­žį. Spe­cia­lis­tų tei­gi­mu, tai – daž­niau­sia vy­rų on­ko­lo­gi­nė li­ga Lie­tu­vo­je, ku­rios kiek&s... Skaityti plačiau

Nutylėti žalingi įpročiai sukelia skaudžias pasekmes

2019.11.15
Rūkymas gali sukelti rimtų sveikatos problemų... Po šio sakinio ne vienas tik garsiai atsiduso ir burbtelėjo po nosimi: „Ir kas to iki šiol nežinojo?“. Taip, žino, tik, kaip pastebi gydytojai, retas kuris apie žalingus įpročius nuoširdžiai jiems prisipažįsta. Pasak endokrinologų, sergant diabetu tokie nutylėti įpročiai gali turėti lemiamą įtaką ligos kontrolei. Skaityti plačiau

Vilhelmas Bajoras: „Sistema atsikrato praeities vaiduoklių“

2019.11.14
Medikų futbolo rinktinės narys, kardiologas Vilhelmas Bajoras (29 m.) prašo vengti formalumų, o griežta hierarchija paremtus darbo santykius vadina atgyvena. Jis džiaugiasi, kad medicinos sistema atsikrato praeities vaiduoklių. „Sovietizmas Lietuvą sustabdė. Tačiau tragiškų įvykių viešinimas rodo, kad mes valomės“, - tikina medikas ir priduria, kad dar pasigenda gydytojų bei pacientų ... Skaityti plačiau

Kauno klinikose gimusi mažiausia Lietuvos naujagimė – vienintelė tokia išgyvenusi pasaulyje

2019.11.14
Kauno klinikos pranešė, kad prieš kurį laiką ligoninėje gimė vos 22 gestacijos savaičių mergaitė, svėrusi vos 350 gramų. Ji – mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje, taip pat vienintelė tokia mergaitė išgyvenusi pasaulyje. Apie pirmuosius jos mėnesius pasakoja Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos skyriaus medikai. Skaityti plačiau

Liga sėjo dvidešimt mėlynių per dieną

2019.11.14
„Badydavau mažulyčius pirštelius per dieną ir dešimt, ir dvidešimt kartų. Kiekvienas dūris palikdavo mėlynes. Vaikas atsisakydavo valgyti, kad tik nereikėtų vėl duoti piršto“,- pasakoja pirmo tipo diabetu sergančios 6-erių Dainoros mama Asta Adomaitytė. Situaciją pataisė glikemijos matavimo sensorius, tad mamai kontroliuoti vaiko ligą tapo daug lengviau. Skaityti plačiau

Gytis Prieskienis: „Vaikai nekalti dėl savo ligų“

2019.11.12
Respublikinės Panevėžio ligoninės Vaikų ortopedijos, traumatologijos ir chirurgijos skyriaus vedėjas Gytis Prieskienis (36 m.) tikina vaikų chirurgiją pasirinkęs, nes vaikų ligų priežastys įdomesnės. Juk suaugusieji jas prisišaukia gyvenimo būdu. Specialistas neapsiriboja tik gydomąja veikla: ligoniukams jis suorganizavo nemokamą internetą, kolegas pradžiugino papildyta skyriaus biblioteka. Skaityti plačiau

Žemaūgė Sandra jautėsi it laukinis žvėriukas

2019.11.12
Su galūnių vystymosi sutrikimą turinčia 37-erių Sandra Ragaišytė laiko pokalbiui surasti nelengva. „Nebespėju gyventi“, - šypsosi moteris ir verčia darbo knygos puslapius. Tačiau taip sako buvo ne visada. Nors achondroplazija (dar dažnai vadinama liliputizmu) paprastai nei fizinių jėgų, nei protinių gebėjimų neatima, tam įrodyti reikėjo daug valios. Skaityti plačiau

Proveržis onkologijoje: melanoma ir odos vėžys gali būti sėkmingai valdomi

2019.11.11
Įprasta, kad apie odos vėžį bei melanomą daugiausiai kalbama vasarą. Tačiau Nacionalinio vėžio instituto (NVI) onkologai kartu su VULSK ir LSMU Kauno klinikų dermatologais jau antrą kartą rudenį rengia tarptautinę mokslinę - praktinę konferenciją „Odos vėžio ir melanomos diagnostikos ir gydymo naujienos“. Medikai sako, jog per pastarąjį dešimtmetį mokslo laimėjimai, nauji medikamentai bei modernios... Skaityti plačiau

Kokius tyrimus reikia atlikti profilaktiškai?

2019.11.04
Profilaktinė sveikatos patikra kartą per metus yra rekomenduojama visų medikų. Tačiau ne visi asmenys taip atsakingai keliauja į gydymo įstaigas. Daugeliu atvejų gydytojų kabinetų durys praveriamos tik susidūrus su negalavimais bei nemaloniais pojūčiais: skausmu, prasta savijauta, mieguistumu ir pan. Net ir nesiskundžiant sveikatos sutrikimais, atsižvelgiant į asmens amžių, šeimoje vyravusiems susirgimams, lig... Skaityti plačiau

Paulius Bosas: „Darbą galiu pavadinti savotiška kūryba“

2019.11.04
„Jaučiu intelektualinį malonumą, rasdamas naujų būdų, kaip pacientui suteikti sėkmingą gydymą“, - sako Nacionalinio vėžio instituto gydytojas urologas (onkologas) Paulius Bosas. Specialistas pastebi, kad vyrai būtų sveikesni ir gyventų ilgiau, jei pavyktų atsikratyti klaidingų mitų.  Skaityti plačiau

Aldona Bartusevičienė: „Svarbiausia, kad nesusipykau su protu“

2019.10.28
Pagerbimo laukia ypatinga sukaktis. Profesorė radiologė Aldona Bartusevičienė tik ką paminėjo 95 metų jubiliejų. Iš kurių daugiau nei šešiasdešimt metų praleista Vilniaus universitete. Profesorė tikina amžiaus nejaučia, dar ir šiandien sukasi valso ar tango žingsniu, gali pasigirti puikia atmintimi. Skaityti plačiau

Transapikalinės mitralinio vožtuvo korekcijos modeliavimą patikrino klinikinėje praktikoje

2019.10.28
Inžinieriai, matematikai ir medikai kartu kuria kompiuterinius matematinius modelius, kurie ateityje gydytojams leis pasirinkti optimaliausias operacijas pacientams. Pirmas bendras lietuvių darbas, „remontuojant“ širdį, pristatytas matematikų konferencijoje. Modelis, skirtas mitralinio vožtuvo nesandarumui koreguoti bei pirmą kartą išbandytas šiai operacijai. Mokslininkai sako, jog &s... Skaityti plačiau

Kraujagyslių chirurgas: „Gydymu piktinasi tie, kurie nesidomi“

2019.10.25
Gediminas Vaitėnas (31 m.) mėgsta iššūkius. Neseniai rezidento chalatą spintoje pakabinęs medikas nesikrato sudėtingų operacijų. Nors kraujagyslių ligomis sergančiųjų sveikata priklauso nuo sėkmės operacinėje, G.Vaitėnas neabejoja: chirurginio gydymo procese svarbus ir paciento indėlis. Skaityti plačiau

Užsikirtimai mikčiojant – tik ledkalnio viršūnė

2019.10.21
Trimetė Rusnė – guvi ir savarankiška mergaitė, iš pažiūros niekuo nesiskirianti nuo bendraamžių. Tačiau prabilusi mažylė susigėsta: Rusnė kenčia nuo mikčiojimo. Nors tai dažna vaikų problema, su mikčiojimu kovoja ir suaugusieji.  Skaityti plačiau

Aistis Žekevičius: ir nutiko tai... per greitai

2019.10.15
Prieš dvejus metus inkstų liga gerokai sujaukė poeto Aisčio Žekevičiaus (28 m.) gyvenimą. Vyras kurį laiką sveikatos problemas slėpė nuo draugų, o apie organo persodinimą ir girdėti nenorėjo. Dabar Aistis džiaugiasi ne tik nauju inkstu, bet ir kaip niekad puikia savijauta. Skaityti plačiau

Kaune – prieglobstis onkologiniams ligoniams

2019.10.14
Kauno Rotušės pašonėje duris atvėrė unikalūs svečių namai, kur teikiamos nemokamos apgyvendinimo paslaugos onkologiniams ligoniams. „Tokia vieta buvo labai reikalinga. Ne visi turi automobilius arba galimybę išsinuomoti kambarį viešbutyje“, - kalbėjo vėžiu sergantis pacientas. Skaityti plačiau

Ergoterapeutai moko ir apsirengti, ir įsidarbinti

2019.10.14
Ergoterapeutai Lietuvoje – ne naujokai, bet supratimas dar miglotas: neaišku, nei kuo jie skiriasi nuo kineziterapeutų, nei ką ergoterapeutas apskritai veikia. Narpliojant pažinimo siūlą, „Lietuvos sveikatoje“ startuoja nauja rubrika „Su kuo valgoma..?“, kurioje bus aptariamos retesnės, tačiau ne ką mažiau svarbios gydytojų specialybės. Norite pasidalinti savo patirtimi? Par... Skaityti plačiau

Krūties vėžys: kuo svarbus specialistų bendradarbiavimas

2019.10.10
Kodėl vėl apie tai kalbame? - tokiu klausimu prasidėjo konferencija „Krūties vėžio diagnostika ir gydymas“. Pasak specialistų, ši liga onkologijoje – viena dažniausių ir sudėtingiausių, paliečianti jaunas moteris. Kaip, siekiant geresnių gydymo rezultatų, pacientams gali padėti onkologų ir kitų specialybių gydytojų, ypač šeimos, bendradarbiavimas? Atsakymų į šį klausimą ie&scaro... Skaityti plačiau

Kamieninių ląstelių ir vėžio ryšys egzistuoja

2019.10.07
Pastaraisiais metais ne vienai garsiai moteriai likimas atsiuntė kovą su vėžiu. Tad netruko pasklisti gandų, esą šią ligą prišaukti gali net pagalbinis apvaisinimas ar grožio procedūros su kamieninėmis ląstelėmis. Skaityti plačiau

Vaikų chirurgė: „Studijuodami gyvenome inkubatoriuje“

2019.10.07
Po kelių oficialių frazių, vaikų chirurgė Rūta Dagilytė (30) nusijuokia ir paprašo: „tik nesikreipk į mane jūs“. Pokalbiui pasisukus profesine linkme, Rūta surimtėja. Trečiojo pasaulio šalyse dirbusi medikė įsitikinusi: susidūrimui su skausmu, mirtimi psichologiškai neparuošia jokios studijos. Skaityti plačiau

Kaip pagerinti krūties vėžio statistiką: namų darbus turi atlikti ir pačios moterys

2019.10.04
Daugiau nei 90 proc. krūties vėžiu susirgusių moterų pasveiksta, jei liga diagnozuojama ankstyvų stadijų, ir šis rodiklis turėtų dar gerėti – tuo įsitikinusios Nacionalinio vėžio instituto (NVI) gydytojos. Pasauliui judant link individualizuotos diagnostikos ir gydymo vis daugiau moterų pačios rūpinasi savo sveikata ir gimtadienio proga sau padovanoja vizitą pas odontologą, ginekologą ir krūtų specialist... Skaityti plačiau

Slaugytoja „iš pašaukimo“

2019.10.04
Padėti žmogui nugalėti skausmą, įveikti psichologinę baimę, išmokyti priimti savo ligą ir tikėti, kad ji pagydoma – taip savo darbą apibūdina šilčiausiomis nominuotos Nacionalinio vėžio instituto (NVI) slaugytojos. Skaityti plačiau

Gyvenimas su skausmu: moteris dėkoja gydytojams, kad pagaliau gali šypsotis

2019.10.04
Po komplikacijomis pasibaigusio dantų rovimo Aleftiną vienuolika metų diena iš dienos lydėjo skausmas. „Negalėjau nei valgyti, nei gerti, nei normaliai kalbėti. Liežuviu perbraukus per dantis visą veidą tarsi nudegindavo. Gydytojai sakė, kad man – trišakio nervo neuralgija ir jie padėti bent kol kas niekuo negali“, – prisimena Kauno klinikų pacientė. Skaityti plačiau

Hepatitas C slapstėsi trisdešimt metų

2019.10.04
Hepatitu C sirgusi 73-jų vilnietė Irena Kazakauskaitė teigia pastaruosius dešimtmečius jautusis puikiai, todėl ir pas gydytojus nesilankė. Šiandien specialistai spėja, kad hepatitas C moters organizme pratūnojo be įspėjamųjų ženklų bene tris dešimtmečius. Skaityti plačiau

Šiaulių ir Kauno kardiologai dalijosi patirtimi

2019.10.04
Penktojoje jungtinėje kardiologų konferencijoje pristatytos praktikos ir teorijos naujovės. Pasak konferencijos iniciatorių, drauge dirbo tiek profesoriai, tiek ir rezidentai, tad ir pasimokyti vieniems iš kitų būta ko. Ne pirmus metus rudenį rengiama konferencija brėžia bendradarbiavimą tarp Šiaulių ir Kauno kardiologų bei parodo, kaip auga ir modernėja Respublikinės Šiaulių ligoninės Šir... Skaityti plačiau

Startuoja antroji Pacientų mokykla, skirta sergantiesiems krūties vėžiu ir jų artimiesiems

2019.09.30
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) jau antrą kartą prasideda Pacientų mokykla, skirta krūties vėžiu sergantiems ligoniams, jų artimiesiems bei sveikatos priežiūros specialistams. Skaityti plačiau

Infarktą patyrusi aktorė: atrodė, paskaudės ir praeis

2019.09.30
Ligoninėje dėl infarkto rizikos atsidūrusi aktorė Aldona Janušauskaitė (76 m.) sako iš pradžių abejojusi gydytojų verdiktu: „Nenorėjau patikėti, kad man nustatyta infarktinė būsena. Atrodo, kiti serga, o tau paskaudės ir praeis“. Savo ruožtu medikai įspėja: gyvybes šienaujantis infarktas ypač negailestingas - brangiai atsieis kiekviena uždelsta minutė. Skaityti plačiau

Raimondas Kubilius: „Širdžiai užtenka trijų šimtų minučių rūpesčio“

2019.09.27
„Lietuviai nėra imlūs gydytojo nurodymams. Netgi žmogus, patyręs ūminį miokardo infarktą, sunkiai susitaiko, kad jam teks ilgą laiką vartoti vaistus“, – pastebi Kauno klinikų Kulautuvos reabilitacijos ligoninės vadovas profesorius Raimondas Kubilius (45 m.). Tiesa, gydytoją optimistiškai nuteikia pastebimi lietuvių gyvensenos pokyčiai. Skaityti plačiau

Muša jubiliejinius įvarčius

2019.09.27
Rudenį sportuojantys gydytojai pasitiko su trenksmu. Šiemet minimas medikų futbolo penkiasdešimtmetis. Būtent tiek metų kiekvieną rugsėjį vyksta įnirtingos futbolo varžybos tarp Kauno bei Vilniaus medikų. Komandose yra vietos ir ilgamečiams veteranams, ir jaunimui. Skaityti plačiau

„Misijoje Sibiras“ dalyvavęs rezidentas: „Nesistengiu įsisprausti į rėmus“

2019.09.23
Mantas Jodinskas (25 m.) mano, kad į Kazachstaną išvyko tinkamiausiu metu. Nežinia, ar po metų dvejų būtų pakankamai laiko. „Nesinori nuvažiuoti, o grįžus pradingti. Reikia po misijos duoklę atiduoti“, – sako ortopediją ir traumatologiją pasirinkęs rezidentas. Vis giliau į medicinos vandenis pasineriantis jaunuolis teigia esąs nelinkęs užsibarikaduoti mediko kabinete, jis nori matyti, kas vyk... Skaityti plačiau

Pacientės dukra: „Išgirdę „Alzhaimeris“ - patyrėme šoką“

2019.09.23
„Kai gydymo įstaigoje mamos paprašė apibūdinti dieną už lango, o ji nesugebėjo pasakyti nė pusės žodžio, patyriau šoką. Gyvenant užsisukus buityje, aptariamos pačios temos, siaurėja akiratis, kalbos žodynas“, - kad 83-jų mama serga Alzhaimerio liga, tikina nė pagalvoti negalėjusi Irmutė. Skaityti plačiau

Lietuvoje lizdą susuka ir užsieniečiai medikai

2019.09.20
Ko gero, retam iš jūsų teko užeiti į užsieniečio gydytojo kabinetą. O gaila! Pacientai ir kolegos medikai džiaugiasi ne tik specialistais iš kaimyninių valstybių: Baltarusijos ar Ukrainos. Baltu chalatu mūsų šalyje pasipuošia atvykėliai iš Jungtinių Arabų Emyratų ar Maroko. Skaityti plačiau

Vietoj skalpelio – plunksna ir būgnų lazdelės

2019.09.19
Neseniai penktojo vaikelio susilaukusi vaikų gydytoja ortopedė Jurga Rudalevičienė per 10 metų trukusią profesinę pertrauką skalpelį iškeitė į plunksną. Vaikų chirurgas grupės „Saulės Kliošas“ lyderis Laurynas Šarkinas vietoje skalpelio stipriau suėmė būgnininko lazdeles. Abu jie tikina – medicina stipraus užnugario jiems nesuteikė. Skaityti plačiau

Edita Baltruškevičienė: „Gydytojas turi ne liūdėti, o padėti“

2019.09.16
Onkologė chemoterapeutė Edita Baltruškevičienė pasakoja, kad sėkmės istorijų ji mato nemažai: pasveikti gali net ir beviltiškais laikyti pacientai. Skaityti plačiau

Septynmečiui limfoma pasireiškė kojos skausmu

2019.09.12
Kai 7-metis Marius mamai pasiskundė kojos skausmu, ši vaiko sopulį bandė malšini vietiniais tepalais. Tačiau neilgai trukus vaikas ėmė šlubčioti, skųstis ir dantenų skausmais. Pasilankę pas gydytojus tėvai išgirdo diagnozę - sūnui limfoma. Skaityti plačiau

Sudie, nebylios sienos

2019.09.12
Jei šaltos, nebylios sienos kam ir primena ligoninės erdves, nuo ketvirtadienis tik ne Klaipėdos vaikų ligoninę. Mat čia kartu su Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Klaipėdos skyriumi pristatoma paroda „Sveika (,) Jūra“. Skaityti plačiau

Danguolė Vildaitė: „Dabar – moterų era“

2019.09.02
Nors Danguolė Vildaitė (57 m.) pasakoja ginekologe tapusi atsitiktinai, apie darbą ir pacientes ji kalba su šypsena. Medikė džiaugiasi Lietuvos medicinos pasiekimais ir ragina nesibaiminti naujovių. Gydymo progresą ji prilygina skrydžiui. „Anksčiau keliavome vežimais. Dabar galime skristi lėktuvu“, – neabejoja medikė. Skaityti plačiau

Netikėtai pasitraukęs vėžys: alternatyvios medicinos galia ar stebuklas?

2019.08.29
„Negaliu to logiškai paaiškinti. Vėžio užuomazgos netikėtai ėmė ir pasitraukė. Tyrimai rodė prastą būklę, o išoperavus paaiškėjo lyg nieko ir nebūta“, - pasakoja 43-jų Lina. Prieš kelerius metus vos sužinojusi apie onkologinę ligą, moteris ieškojo ir alternatyvių gydymo metodų, ėmė praktikuoti Reiki. Skaityti plačiau

Justas Birutis: „Nieko nepraradau pasirinkęs Šiaulius“

2019.08.27
„Patekau į sunkią avariją. Po jos supratau, kad didžiųjų operacijų chirurgu jau nebegaliu būti. Tuo metu tai atrodė nuopuolis“, – pasakoja Respublikinės Šiaulių ligoninės chirurgas, endoskopuotojas Justas Birutis. Jaunas vyras buvo priverstas išsižadėti karjeros planų, tačiau šiandien, grįžęs į gimtąjį miestą, džiaugiasi galėdamas dirbti mylimą darbą. Skaityti plačiau

Epilepsijos priepuolius skirsto į „geruosius“ ir „bloguosius“

2019.08.26
Daugelį metų epilepsija buvo mistifikuojama, o nuo jos kenčiantys žmonės vadinti ir pranašais, ir apsėstaisiais. Šiandien ši neurologinė liga jau kontroliuojama vaistais. Prieš pokalbį epilepsija serganti Lina (46 m.) kiek nerimavo. „Kodėl nusprendėte kalbinti būtent mane?“ – stebėjosi ji. Nors sąmonės praradimą užklupus priepuoliui Lina priima kaip kasdienybės dalį, atvi... Skaityti plačiau

Gydytojai pasimatavo renginio organizatorių rūbą

2019.08.23
Visą savaitę Vilniuje zvimbė pagal gydytojų valią lekioję teniso kamuoliukai. Šalyje pirmą kartą surengtas Pasaulio medikų ir odontologų teniso čempionatas. Iš įvairiausių planetos kampelių atvykę svečiai negailėjo pagyrų turnyro organizacijai, o teniso sėkla dar giliau įleido šaknis Lietuvos medikų bendruomenėje. Skaityti plačiau

Pagalbinis apvaisinimas: ne kantrybės ar tikėjimo, o pinigų reikia

2019.08.22
„Negalinčioms natūraliai susilaukti vaikų poroms reikia ne kantrybės ir stipraus pasiryžimo eiti tikslo link, o didelių finansinių išgalių“, - ant rankų sūpuodama vos kelių savaičių sūnelį sako 42-ejų Viktorija. Berniukas gimė po 12 pagalbinių apvaisinimo procedūrų, kurios šeimai iš viso atsiėjo apie 40 tūkst. eurų. Valstybė gi tik iš dalies apmoka dvi pirmąsias apvaisinimo pro... Skaityti plačiau

Arūnas Rimkevičius: „Tenka būti ir psichologu, ir kunigu“

2019.08.22
Periodontologas Arūnas Rimkevičius (49 m.) pasakoja, kad kelias odontologijos link nebuvo lengvas. Teko išbandyti ir reanimacijos palatų valymą, ir lavonų pjaustymą Nors darbe tenka susidurti su skaudžiais atvejais, A.Rimkevičius visada tikisi geriausio – ši savybė medikui būtina. „Tikėjimas pacientams svarbus, ypač sunkiais atvejais“, – emocijų ir sveikimo ryšį akcentuoja... Skaityti plačiau

Artritas paguldė į lovą, bet vilties neatėmė

2019.08.13
Fotografė Nadia Romanova (49 m.) po ilgų nežinios mėnesių išgirdo diagnozę – reumatoidinis artritas. Kaip pasikeis jos kasdienybė, aktyviai gyvenusi moteris dar nežino. Pasirodo, reumatinės ligos gali atnešti ankstyvą darbingumo praradimą ir net negalią. Tačiau, nors nėra išgydomos, jas suvaldyti tikrai įmanoma. Skaityti plačiau

Naglis Ramanauskas: „Dirbtinis intelektas - protingas radiologo asistentas“

2019.08.12
VUL Santaros klinikose dirbantis radiologas rezidentas Naglis Ramanauskas (27 m.) gali pasigirti įvairiomis patirtimis: medicinos studijų metais išmoko programuoti, o tada su bendraminčiais įkūrė medicininių technologijų bendrovę, kuri sulaukė tarptautinio susidomėjimo. Skaityti plačiau

Klaipėdoje širdies operacija atlikta unikaliu metodu

2019.08.05
Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiochirurgai pirmą kartą atliko širdies vožtuvo korekcijos operaciją unikaliu metodu – per nedidelį pjūvį, nestabdant paciento širdies, buvo prisiūtos nutrūkusios širdies mitralinio vožtuvo chordos. Pirmosios operacijos atliktos dviem pacientams, kurie po intervencijos sparčiai sveiksta.    Skaityti plačiau

Lina Klovienė: „Naujienos pačios neateina – jas reikia atsivežti“

2019.08.05
„Manau, kad gyvename visuomenėje, kurioje, nesvarbu, kokios specialybės žmogus būtų ir kokį darbą dirbtų, vienas kitam turėtume padėti gerai jaustis emociškai“, – požiūriu į profesiją dalijasi Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiologė Lina Klovienė (40 m.). Skaityti plačiau

Unikali operacija: medikai dar negimusių dvynių kraujotaką gimdoje atskyrė lazeriu

2019.08.01
Pirmą kartą tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalyse, dvyniams, kuriems diagnozuotas transfuzijos sindromas (kai susiformuoja nenormalios kraujagyslės, jungiančios dvynių kraujotaką), Santaros klinikų medikai atliko placentos kraujagyslių uždarymo operaciją. Skaityti plačiau

Savarankišką gyvenimą nutraukė infekcinė liga

2019.08.01
Meningitas – klastinga liga, ne vienam skambanti kaip nuosprendis. Nors daugiau apie ją kalbama šaltuoju metų laiku, meningitas gali užklupti ir vasarą, o pacientų pavyzdžiai rodo, kad susirgimas gali baigtis tragiška atomazga. Skaityti plačiau

Ultragarso tyrimai naudojami neefektyviai

2019.08.01
Praėjusį savaitgalį Lietuvos ultragarso asociacija kaip ir kasmet skirtingų sričių medikus pakvietė į Ultragarsinės diagnostikos vasaros mokyklą. Pasak asociacijos vadovo dr. Albertas Ulio, renginys tapęs tradiciniu. Tris dienas vykusioje konferencijoje aptartos ne tik naujovės, iškeltos problemas, bet ir žvilgtelta, kokios technologijos laukia ateityje. Skaityti plačiau

Šuns-psichologo kėdėje

2019.07.29
„Terapija su šunimi suteikia žavesio, pakelia nuotaiką, sukuria kitokią atmosferą, atpalaiduoja. Kita vertus, tai nėra tik šunų glostymai – reikalinga susitelkti, atidirbti pamoką“, - kad kaniterapija nėra tik žaidimas tikina trejų su puse Mykolo mama, jau po mėnesio užsiėmimų su šunimi sulaukusi sūnaus laimėjimų. Skaityti plačiau

Emilija Jusevičiūtė: „Pacientai savęs bandomaisiais triušiais nelaiko“

2019.07.26
LSMU ligoninės Kauno klinikų akių ligų gydytoja Emilija Jusevičiūtė (29 m.) sako, kad gydymo sėkmę lemia ne tik gydytojo darbas, bet ir paciento dalyvavimas jame. Su moderniausiomis technologijomis dirbanti medikė džiaugiasi: pacientai domisi gydymu, noriai išmėgina naujoves ir nelaiko savęs bandomaisiais triušiais. Skaityti plačiau

Proveržis gydant hepatitą C: pasveikstama vos per 2 mėnesius

2019.07.26
Iki Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paskelbto tikslo - 2030 metus pasitikti be hepatito C - liko šiek tiek daugiau nei dešimtmetis. Siekiant eliminuoti ligą, Lietuvoje jau taikomi vieni pažangiausių gydymo metodų, o naujausių vaistų kompensavimas per pastarąjį pusmetį padėjo išgydyti daugiau kaip tūkstantį pacientų. Skaityti plačiau

Aurimas Mačionis: „Bėgame su pasauliu, Valstybinė ligonių kasa sunkiai vejasi“

2019.07.22
„Mes spėjame bėgti su pasauliu. Deja, Valstybinė ligonių kasa ne. Naujovių finansavimas būna smarkiai pavėluotas“, - pristatydamas mūsų šalyje dar nenučiupinėtą mokslą – intervencinę onkoradiologiją - kalba Respublikinės Panevėžio ligoninės intervencinės radiologijos gydytojas Aurimas Mačionis (38 m.), dirbantis ir Nacionaliniame vėžio institute. Skaityti plačiau

Medžiotojų šventę nutraukė užsiliepsnojęs kūnas

2019.07.18
„Iki šiol nesuprantu, kaip priėjus prie vos rusenančios ugnies mane pagavo liepsna“ - apie prieš kelias savaites įvykusią nelaimę pasakoja 61-nerių metų Evaldas. Per kasmetinę medžiotojų šventę susirinkęs bendraminčių būrys kepsninėje kepė šašlykus. Šįkart vyrui šventė baigėsi dar nė nespėjus įsisiūbuoti, deja, gydymo stacionare. Skaityti plačiau

Tomas Grenoveckas: „Medikai - ambicingi žmonės“

2019.07.18
„Naivu manyti, kad didelėje ligoninėje gydytojai iškart turės galimybę praktiškai prisiliesti prie sudėtingų operacijų. Veikiausiai galės tik asistuoti seniai įsitvirtinusiems profesijos asams“, - iš didmiesčio į Šilutės ligoninę dirbti išvykęs gydytojas chirurgas Tomas Grenoveckas (34 m.) džiaugiasi po kelerių metų darbo tapęs ir gydymo įstaigos vadovo pavaduotoju medic... Skaityti plačiau

Iš augalų parodos parsinešė erkinį encefalitą

2019.07.09
48-nerių Svetlana Pinčiuk įsitikino, kad erkei įsisiurbti vieta nesvarbu. Mat ankstyvą pavasarį išsiruošusi aplankyti sostinėje vykstančią kasmetinę sodininkystės parodą, moteris iš jos grįžo ne tik įsigijusi augalų, bet ir parazito sukeltą erkinį encefalitą. Skaityti plačiau

Po insulto – moderni reabilitacija prie kompiuterio ekrano

2019.07.08
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai išeminį galvos smegenų insultą patyrusių pacientų reabilitacijai pirmą kartą pasitelkė virtualią realybę bei kompiuterines programas – ir pasiekė žymaus pacientų savarankiškumo bei pažinimo funkcijų pagerėjimo. Skaityti plačiau

Linas Darginavičius: „Ir gydytojas gali būti influenceris“

2019.07.04
Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovas Linas Darginavičius (30m) pasakoja, kad rinkdamasis specializaciją ieškojo iššūkių, todėl ryžęsis įžengti į Lietuvoje tuo metu dar niekam nepažintus plotus. „Mes buvome pirmoji laida. Sakėme aišku, kad niekas neaišku, bet kad bus įdomu, neabejojome“, - prisimena jaunas vyras. Skaityti plačiau

Gydytojai siunčia žinutę: plaučių vėžys puola ne tik rūkalius

2019.06.21
Plaučių vėžys – turbūt ne vienas, niekada cigaretės neužsitraukęs, į šį žodžių junginį numoja ranka ir sako: „Man tai negresia. Čia juk rūkalių liga.“ Deja, anot specialistų, praėjusią savaitę susirinkusių į tarptautinį kongresą, šis stereotipas neatitinka realybės. Priešingai, medikams nerimą kelia augantis jaunų žmonių bei tų, kurie niekada nė nebandė rūkyti, sergamumas plauči... Skaityti plačiau

Gražina Žiedelienė: „Laikrodis duotas pulsui skaičiuoti ir laiku ateiti į darbą“

2019.06.20
Kauno klinikinės ligoninės direktorė medicinai Gražina Žiedelienė per beveik pusšimtį metų trunkančią karjerą matė, kaip stipriai keitėsi medicina, požiūris į pacientus. Ji sako neabejojanti, kad nors jauniems medikams pasaulyje atsiveria daug galimybių, talentingų specialistų Lietuvoje nestokosime ir ateityje. Šie metai G.Žiedelienei ypatingi. Kauno valdžiai tradiciškai pagerbiant i&scaron... Skaityti plačiau

Paulius Laguninas: „Kantrybės mano darbe reikia labiausiai“

2019.06.17
„Pacientams, besigydantiems Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, svarbiausia ne fizinė sveikata ar specializuotos mankštos, o bendravimas, dėmesys ir šiluma“, - sako kineziterapeutas Paulius Laguninas (25 m.). Mat senjorams įkvėpimas judėti atsiranda, kai sugriaunama šalta vienatvės siena. Skaityti plačiau

Po traumos – pažadas pamilti save ir gyvenimą

2019.06.10
„Tikriausiai kritau su pagalve“, - šmaikštauja prisiminęs prieš kelerius metus įvykusią nelaimę 46-rių Sigitas. Mat pro antro aukšto langą parūkyti bandžiusiam vyrui naktis galėjo baigtis tragiškai. Lūžęs kaklas, pažeisti slanksteliai tik gydytojų profesionalumo, o gal ir stebuklo dėka sėkmingai reanimuoti. Šiandien vyras į nelaimę žvelgia filosofiškai. &bd... Skaityti plačiau

Jaunoji medikė: antrą kartą tiek mokytis nesiryžčiau

2019.06.06
Klaipėdos universitetinės ligoninės Vidaus ligų skyriaus gydytoja Ieva Šileikienė pasakoja, kad mokslo keliui, kurį teko nueiti, šiandien vargu ar ryžtųsi. „Svarstantiems, ar rinktis mediko specialybę, reikia turėti omeny, kad studijuoti yra nežmoniškai sunku. Tai buvau girdėjusi ir aš, bet neįsivaizdavau, kad šitaip“, - šypsosi moteris, pripažįstanti, kad mediko ... Skaityti plačiau

Neišnešiotų naujagimių retinopatija netapo nuosprendžiu

2019.06.03
Vitos Leipienės trynukai gimė sulaukę vos 25 savaičių. Nors neišnešiotukų akių liga vadinamos neišnešiotų naujagimių retinopatijos (NNR) sunkumai dviems vaikučiams jau praeityje, trečiojo mažylio akių būklė dar stipriai jaudina. Mat liga nepasiduoda. „Sunku nustatyti, kokia tikroji Jokūbo rega: ar mato tik šešėlius, ar daiktų kontūrus, pasakys tik pats paaugęs“, -... Skaityti plačiau

Kęstutis Vaičiūnas: „Vyrai irgi verkia“

2019.05.31
„Visi vyrai sveiki kaip ąžuolai, bet dažniausiai ir krenta kaip ąžuolai“, - įsitikinęs Kauno klinikų Urologijos klinikos gydytojas urologas dr. Kęstutis Vaičiūnas. Mat stiprioji lytis sunkiai pripažįsta silpnąsias savo puses, neigia sunkumus, o ligas linkę įveikti patys, be gydytojo įsikišimo. „Turiu pacientų, kuriuos gali tašyt netašęs... Sakai, reikia operacijos ar spindulinio... Skaityti plačiau

Dalia Kasperavičiūtė: „Didžiausias nerimas – sulaukti gydymo rezultatų“

2019.05.27
„Teigiamų poslinkių nuneigti neišeitų – nauji įstatymo pakeitimai pacientų su alkoholio „suėstomis“ kepenimis kiekį šiek tiek sumažino. Tačiau žmonės dėl įsisenėjusių alkoholizmo problemų vis sugrįžta. Vis dėlto būtų klaidinga manyti, kad kepenų funkcijos nepakankamumas ir kepenų uždegimas – vien tik alkoholio lemtos ligos“, – sako Respublikinės Kauno ligoninės ... Skaityti plačiau

Naujo išsėtinės sklerozės gydymo kompensavimo laukė ir pacientai, ir medikai

2019.05.27
Išsėtine skleroze šiandien Lietuvoje serga apie 3 tūkst. žmonių. Nors centrinės nervų sistemos liga vis dar yra nepagydoma, nuolat atrandama naujų vaistų, padedančių valdyti ligą. Nuo gegužės vidurio Lietuvos pacientams jau kompensuojamas naujas veiksmingas, efektyvus ir saugus gydymas, kuris padės sustabdyti ligos progresavimą ir palengvins sergančiųjų kasdienybę. Skaityti plačiau

Krūties rekonstrukcija grąžino jaunystės formas

2019.05.24
„Niekada ypatingos reikšmės neteikiau moteriškam apatiniam trikotažui. Bet kai netekau krūties, su nusivylimo kartėliu palydėdavau šių parduotuvių vitrinas“, – prisimena ligos pradžią mastektomiją išgyvenusi Aušra Bružienė (45 m.), trečius metus vadovaujanti Nacionalinei krūties ligų asociacijai (NKLA). Moteriškas pradas iš naujo atgimė po krūties rek... Skaityti plačiau

Kristina Prūselaitienė: „Šimtu procentų jaučiuosi savo vietoje“

2019.05.20
„Didžiausia laimė yra atrasti tokį darbą, kuriam tinki ir dėl jo neabejoji nė akimirkos“, - sako Klaipėdos universitetinės ligoninės Insultų skyriaus vedėja gydytoja neurologė Kristina Prūselaitienė (38 m). Mat mediko profesija buvo nulemta dar tada, kai mama ją vesdavosi į ligoninę stebėti gydytojų darbo virtuvės. Skaityti plačiau

Gyventi leidžia vos trečdalis širdies

2019.05.16
Dar prieš keletą metų 65-erių Genės Gudonienės artimuosius gydytojai įspėję ruoštis laidotuvėms. Tačiau šiandien širdies nepakankamumu serganti moteris tikina, jog jei ne kartkartėmis užklumpantys priepuoliai, apie ligą galėtų ir pamiršti. Skaityti plačiau

Akmenis seilių liaukose pašalino be pjūvio

2019.05.13
Daugiau nei penkmetį dėl seilių liaukų akmenligės diskomfortą jautusi 62-erių klaipėdietė Irena Vinckevičienė šiandien džiaugiasi pagaliau galinti be skausmo sukramtyti kąsnį. Moteris tikisi, jog po prieš dvi savaites atliktos modernios procedūros jos vargai pagaliau baigsis. Skaityti plačiau

Giedrius Bernotavičius: „Mūsų pareiga – nepykti ant mažųjų pacientų tėvų“

2019.05.09
„Dabar tėveliai apsiskaitę, turi išankstinę nuomonę, jų klausimai būna tikslingi. Smagu, kai vyksta lygiavertis dialogas. Aišku, kai kurie prisiskaito ne to, ko reikia. Bet mūsų pareiga – ne pykti ant mažųjų pacientų tėvų, o paaiškinti“, – sako VUL Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaikų ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjas dr. Giedrius Bernotavičius (40 m.)... Skaityti plačiau

Melanoma serganti moteris: nėra taip baisu...

2019.05.06
Melanomos diagnozę prieš ketvertą metų išgirdusi 58-erių Rima (vardas pakeistas – red. past.) tikina dėl ligos ašarų neliejusi. „Juk kiekvieno gyvenimas yra vis kitoks: vieni turi vienokių džiaugsmų ar bėdų, kiti – kitokių. Džiaugiuosi vis dar galėdama gyventi ir kad jau nėra taip baisu, kaip pradžioje“, – tvirtina ji. Skaityti plačiau

Medikės vaikai žino, kad neturi teisės sirgti

2019.05.03
„Sunku susitaikyti, kad nesi ir niekuomet nebūsi „ideali“ mama, kuri kasdien laukia su šiltais pietumis“, - prisipažįsta daugiavaikė gydytoja. Juolab kad daugelis medikų vienu etatu nedirba, o ir darbo valandų nei operacinėje, nei dėstytojo ar mokslininko darbe neapskaičiuosi. Skaityti plačiau

Misija į egzotiškus kraštus „padovanojo“ maliariją

2019.04.25
Kone du dešimtmečius po egzotiškiausius kraštus su paramos misijomis važinėjančios „UNICEF Lietuva“ direktorės Jovitos Majauskaitės-Staniulėnės viena tokių kelionių vos nesibaigė tragiškai. Užsikrėtus tropine maliarija trūko vienos nakties, ir moteris galėjusi panirti į komą. Skaityti plačiau

Rūta Raugelienė: „Kol nanotechnologijos taps kasdienybe, dar teks palūkėti“

2019.04.25
„Iš mūsų reikalaujama būti ne tik gydytoju, bet ir raštininku, psichologu, sociologu, farmacininku, net ir derybininku, kai dėl nuolat besikeičiančios vaistų kompensavimo tvarkos tenka klausytis nepatenkintų pacientų“, – savo darbo kasdienybę apibūdina Klaipėdos jūrininkų ligoninės II kardiologijos skyriaus vedėja, gydytoja kardiologė dr. Rūta Raugelienė (43 m.). Skaityti plačiau

Ramunė Šimkevičiūtė: „Kiekvienas budėjimas – kaip egzaminas“

2019.04.23
„Ginekologijos ir skubiosios pagalbos derinys mane labiausiai ir žavi. Čia reikia greitos reakcijos bei sprendimų priėmimo. O kai smegenys priverstos intensyviai dirbti, viskas nėra ant lėkštutės patiekta, jauti didesnį pasitenkinimą savimi ir darbu. Tuomet gali užsidėti pliusiuką – šios dienos egzaminą išlaikiau“, – sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gy... Skaityti plačiau

Augliui pribaigti prireikė aštuonių operacijų

2019.04.19
Kol buvo pašalintas retas galvos auglys, kauniečiui Sauliui (54 m.) teko ištverti visą seriją operacijų. „Vos praeina keli mėnesiai, šašai užgyja, vėl atliekamos kontrolinės nuotraukos, randa taškiuką, vėl guldo ant stalo. Taip žiūrėdami į nuotraukos šešėlius ir nelygumus gydytojai operavo ir operavo, kol galiausiai nebeliko, ką operuoti“, – pasakoja ... Skaityti plačiau

Virginijus Žalimas: „Nieko kito daugiau nemoku, tik gydyti vaikus“

2019.04.18
„Vaikai yra lygiaverčiai suaugusiesiems. Visi jie turi tokias pat akis, rankas, širdį, todėl nevalia jų sumenkinti“, – sako 30 metų Klaipėdos vaikų ligoninėje besidarbuojantys gydytojas Virginijus Žalimas, šiandien stovintis už šios ligoninės administracinio vairo. Skaityti plačiau

Gal... braziliško užpakaliuko?

2019.04.15
Kim Kardashian, Jenifer Lopez, Nicky Minaj – bene įspūdingiausius sėdmenis turinčios garsenybės, priverčiančios ir lietuves į figūros apvalumus pažvelgti iš naujo. Kaip keitėsi moteriškų apvalumų tendencijos pasaulyje, kas patrauklu šiandien, pasakoja garsus libaniečių kilmės plastikos chirurgas Said Walid Ghassan, medicinos studijas baigęs Lietuvoje ir daugiau nei dešimtmetį moterų ... Skaityti plačiau

Parkinsono liga gyvenimą pavertė sulėtintu kinu

2019.04.11
Ligos surakintas, lyg sulėtintame filme priverstas gyventi Rimtautas Gendvilas (55 m.) neslepia apmaudo dėl skaudinančių aplinkinių reakcijų: „Norisi, kad į tave nežiūrėtų lyg į pijoką ar smerktų, piktintųsi, jei prie kasos pabyra pinigai ar dar kas nesklandaus nutinka.“ Skaityti plačiau

Dėl į klaustuką rietusios ligos gulėsi po skalpeliu

2019.04.09
„Operacija išgelbėjo, kad visai nesusiriečiau į kuprą“, – juokauja 29-erių Giedrius, sveikstantis po metų pradžioje atliktos operacijos, leidusios jau suaugusiame amžiuje „pataisyti“ iškrypusį stuburą. Skaityti plačiau

Širdies ligos pirmauja, nes spjaunam į rizikos veiksnius

2019.04.08
Kardiologijos seminaruose gydytojai specialistai, remdamiesi tarptautine patirtimi, naujomis gydymo gairėmis, dalijosi žiniomis kardiologijos srityje. Iš trijų plačių sekcijų viena buvo skirta širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Nors turime galimybes ligą diagnozuoti anksti, taikyti savalaikį gydymą, rezultatai nedžiugina. Kodėl? Gydytojai kardiologai sako, jog kol kas nesiseka tvarkytis su riziko... Skaityti plačiau

Apibendrino diskusijas apie tymus: rizikos grupės – aiškios

2019.04.08
Visuomenėje egzistuoja trys rizikos grupės, kurioms dabartinė tymų banga kelia didžiausią grėsmę, sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro (MDGC) Laboratorinės diagnostikos centro vedėja Ina Šapranauskienė. Pasak jos, deramai pasirūpinus šiomis trimis grupėmis, sumažėtų grėsmė ir visiems kitiems. Tikėtina, kad atslūgtų ir dabartinė panika dėl ligos plitimo. Skaityti plačiau

Po vandeniu kvapo nėra?

2019.04.05
Ponia Dalia Braziulytė – giluminio nardymo meistrė. Iki 40-ties ir daugiau metrų panerti šiltuose Egipto vandenyse – jai ne iššūkis, o tik nuolat pasikartojantis malonumas. Diplomuota psichologė (apie daugybę kitų jos diplomų dar tikrai užsiminsime) povandeninėje karalystėje mato ne tik nepaprastą grožį, ir ne tik patiria pabėgimą nuo kasdienybės. Dalia sako, kad tik giliai po vandeni... Skaityti plačiau

Paulius Uksas: „Skubios pagalbos skyriuje visi savaip išprotėję“

2019.04.04
„Visada sakau, kad priėmimo skyriuje normalaus nė vieno nerasi, nes visi čia dirbantys yra savaip „pačiuožę“ (juokiasi). Adekvatus žmogus darbo su tokiu krūviu, tempu ir atsakomybe rinktis negali. Tačiau tuo skubioji medicina labiausiai ir žavi“, – įsitikinęs Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės skubiosios pagalbos gydytojas Paulius Uksas (30 m.). Skaityti plačiau

Arūnas Jaškevičius: „Gydytojas nėra nei Dievas, nei priešas“

2019.04.01
Pasakodamas apie mediko darbo kasdienybę Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojas urologas Arūnas Jaškevičius (33 m.) neslepia, kad bene sudėtingiausia būna rasti kalbą su paciento artimaisiais. „Reikia suprasti, kad į ligoninę guldomi sergantys žmonės ir gydytojai daro viską, kad jiems palengvėtų ir, jei įmanoma, pasveiktų. Ir suvokti, kad gydytojas nėra Dievas ir juo labiau priešas. Todėl ... Skaityti plačiau

Net ketvirtadalis 2-3 metų vaikų dantys pažeisti ėduonies

2019.03.29
Apklausos duomenys rodo, kad daugiau nei 50 proc. tėvų Baltijos šalyse nerūpestingai žiūri į savo vaikų burnos sveikatą: ne tik nemoko tinkamai valytis dantų, bet dar ir palieka vaikus dantis valytis be priežiūros. Skaityti plačiau

Sieks pramušti atopinio dermatito gydymo kiautą

2019.03.28
Suskeldėjusią dykumos žemę primenanti oda, virstanti šlapiuojančiomis žaizdomis, nuolatinis niežulys, skausmas – apie tokią kasdienybę atvirai pasakoja nuo vaikystės atopiniu dermatitu sergantis 26-erių Povilas Sidaravičius. Ką tik šia liga sergančių pacientų asociaciją įkūręs vaikinas siekia, kad tokiems žmonėms reikalingi nauji efektyvūs vaistai taptų kompensuojami ir Lietuvoje. Skaityti plačiau

Mindaugas Stražinskas: „Radiologija – laisvė rinktis“

2019.03.22
„Mane žavi tai, kad radiologija yra plati medicinos specialybė. Tapęs radiologu tu gali rinktis įvairias jos specializacijas tiek pagal atliekamą vaizdinimo metodą, tiek pagal anatominę sritį. O laisvė rinktis – didžiulė vertybė“, – taip profesiją apibūdina Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojas radiologas Mindaugas Stražinskas (34 m.). Skaityti plačiau

Vaikiška liga graso mirtinomis komplikacijomis

2019.03.21
Nors netikėtai tymų pakirstas ir savaitę ligoninėje praleidęs grupės „Rondo“ lyderis Aleksandras Ivanauskas-Fara (62 m.) šiandien jau grįžta į įprastą gyvenimo ritmą, žinomas vyras tvirtina gavęs pamoką visam gyvenimui. „Visada turėjau krūvas reikalų, skubėjau, sukau galvą, kaip visur suspėti. O pasirodo, kad niekur skubėti nereikia, viskas savaime susitvarko. Svarbiausia – sveikata, o ... Skaityti plačiau

Nuosprendį inkstams išgirdo nėštumo metu

2019.03.19
Lyg iš giedro dangaus inkstų nepakankamumo diagnozę Rasa Užalinskaitė-Moskvina (31 m.) išgirdo dar besilaukdama vaikelio. Iki tol jokių nusiskundimų dėl inkstų neturėjusi vilnietė jau daugiau nei dvejus metus laukia donoro. Nors dėl transplantacijos ir lydi nerimas, moteris sako kito pasirinkimo neturinti. Skaityti plačiau

Iš mano praktikos: istorija, turinti tęsinį

2019.03.19
Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos departamento Radioterapijos ir branduolinės medicinos centro vadovė dr. Aista Plieskienė: - Skyriuje koridoriuje pastebėjau jauną simpatišką merginą, vilkinčią darbo rūbus trumpomis rankovėmis. Ji atlydėjo mano pacientą iš neurochirurgijos skyriaus kitame korpuse. „Sušalsit, - sakau, - užeikit į pultinę, bus jaukiau&ldqu... Skaityti plačiau

Testas padės užkirsti kelią ligoms

2019.03.18
Nemiga, galvos skausmai, nuolatinis nuovargis, troškulys, lūžinėjantys nagai, sausėjanti oda ar plaukai? Visa tai, anot specialistų, gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas. Vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ pristatė naują projektą „Sveikatos milijonieriai“, kuriuo kviečia visuomenę pagalvoti apie sveikatą kaip apie didžiausią turtą, o atlikus trumpą, daug laiko neatimantį test... Skaityti plačiau

Gimdymas – kūrybinis procesas, o ne improvizacijų šou

2019.03.15
„Dabartinė gimdyvė – sąmoninga, apsiskaičiusi, per socialinius tinklus surinkusi patirtis iš jau pagimdžiusiųjų. Vargsta tie medikai, kurie prie to neprisitaiko, užsispyrę įrodinėja savo teisumą visose gimdymo pagalbos situacijose. Menas – suderinti medikams privalomas gydymo ir diagnostikos metodikas su šeimų pateikiamais (kartais net raštu!) lūkesčiais“, – sako Res... Skaityti plačiau

Otilija Kutanovaitė: „Stereotipai apie moterį chirurgę keičiasi labai lėtai

2019.03.14
„Nors mediciną baigia daugiau merginų, automatiškai jų daugiau įstoja ir į chirurgines specialybes, visąlaik, ypač atėjus dirbti į naują ligoninę ar kitą įstaigą tenka susidurti su stereotipais, neva chirurgu turėtų būti tik vyras. Tad jei nori būti chirurgė, turi būti pasiryžusi pakovoti“, – tvirtina Nacionalinio vėžio instituto gydytoja veido ir žandikaulių chirurgė Otilija Kutanovaitė (31 ... Skaityti plačiau

Rizikos veiksniai tie patys, bet sukelia skirtingas ligas

2019.03.14
Hipertenzija, diabetas, dislipidemija ir nutukimas – keturi rizikos veiksniai, turintys įtakos aterosklerozės, galvos smegenų, širdies koronarų ar periferinių kraujagyslių sutrikimams atsirasti. Jie gana dažnai veikia vienu metu. Vadinasi, vienu metu pažeidžia kelis skirtingus organus ir kur kas greičiau sukelia infarktą ar insultą. Kaip geriausiai situaciją suvaldyti? Šis ir daugelis kitų klausim... Skaityti plačiau

Jauna mokslininkė: apie smegenis – paprastai ir aiškiai

2019.03.12
„Studijuodama neradau knygos, kuri padėtų atsakyti į man rūpimus klausimus, todėl nutariau tokią parašyti pati“, - pokalbį pradeda neuropsichologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto psichologijos lektorė, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) mokslo ir politikos analitikė Ramunė Dirvanskienė (29 m.), nepabūgusi imtis mokslinės knygos apie smegenų funkcijas. „Aš ... Skaityti plačiau

Sergantiesiems 2 tipo cukriniu diabetu gydytojai siekia savalaikio gydymo

2019.03.01
Nors sveikatos politikai džiūgauja dėl mažėjančių vaistų kainų, gydytojai sako yra sunerimę, kad diabetu sergantiems pacientams vis sunkiau gauti savalaikį gydymą. Mat skiriant vaistus naujausi tyrimai ar tarptautinės rekomendacijos mūsų šalyje nėra rodiklis, juk svarbiausia esą sutaupyti. Klausimas tik, kieno sąskaita? Skaityti plačiau

Retų ligų gydymas žengia koja kojon su Vakarų lyderiais

2019.02.28
Nors retų ligų diagnostika pasaulyje išlieka iššūkiu, kalbėdamas apie retas virškinimo sistemos ir kepenų ligas Kauno klinikų gydytojas gastroenterologas prof. dr. Juozas Kupčinskas pabrėžia, kad jo vadovaujamoje Gastroenterologijos klinikoje tiek mokslas, tiek gydymas žengiama koja kojon su Vakarų Europos lyderiais, taigi pacientams užtikrinama geriausia pagalba. Skaityti plačiau

Andrejus Bura: „Einame geresnio atlygio link“

2019.02.26
„Būti jaunu gydytoju Lietuvoje, nesvarbu, kokiam mieste bedirbtum, yra gerai. Gaila, kad daug jaunų kolegų išvažiuoja ieškoti geresnio, pirmiausia – finansiniu požiūriu, gyvenimo. Bet likdamas čia gydai savo šalies piliečius, įdedi savo indėlį į visuomenę“, – sako Kauno klinikų gydytojas nefrologas, vyresnysis transplantacijų koordinatorius Andrejus Bura (29 m.). Skaityti plačiau

Darbas reanimacijos skyriuje – lyg lėktuvo valdymas

2019.02.25
„Darbas reanimacijos skyriuje lyginamas su lėktuvu, kur gydytojai - kaip pilotai, sėdintys prie monitorių, turintys daugybę įvairiausių algoritmų, viską stebi. Pypsi aliarmai, mirga švieselės, slaugytojos kaip stiuardesės dalina tabletes ir prižiūri tvarką, o pacientas, kaip ir keleivis, jei jau kažkas blogai, nieko padaryti negali“, – sako VUL Santaros klinikų III Reanimacijos ir intensyvios... Skaityti plačiau

Suvaldžiusi epilepsiją svajotų apie vairuotojo teises

2019.02.14
Jau dvidešimt metų su epilepsijos diagnoze gyvenanti 25-erių Rasa (vardas žinomas ir pakeistas, – red. past.) džiaugiasi sužibusia viltimi pažaboti šią sudėtingą ligą. Mergina atvira – nors su epilepsija susigyventi įmanoma, visuomenėje ja sergančiuosius vis dar lydi stereotipai. Skaityti plačiau

Augustinas Baušys: „Sveikatos vadyboje trūksta ūkiško požiūrio“

2019.02.12
„Medicina - pats geriausias darbas, kurį gali žmogus dirbti. Tiesa, finansai ne per labiausiai džiuginantys. Bet ką padarysi – ką nors aukoji, ką nors gauni“, – sako VUL Santaros klinikų vyresnysis pilvo chirurgijos gydytojas rezidentas, naujasis VU MF Rezidentų tarybos pirmininkas Augustinas Baušys (27 m.). Skaityti plačiau

Gripas vos neatėmė širdies

2019.02.11
Prieš penketą metų po sudėtingos gripo komplikacijos – širdies raumens uždegimo – naujam gyvenimui pakilusi 38-erių Ala Šulja sako iki tol nebūtų galėjusi patikėti, kad šis virusas taip gali pakirsti sveikatą. Skaityti plačiau

Gydytojai klysta. Galim apie tai pakalbėti?

2019.02.08
Šimtaprocentinės garantijos medicinoje nėra. Tokiais žodžiais dažną interviu pradeda gydytojas Brian Goldman. Tiesa, į klausimą, kodėl pastaruoju metu auga medikų perdegimo sindromas, skubios pagalbos specialistas ir rašytojas bei radijo laidos apie sveikatą vedėjas atsako - dėl sukurto įvaizdžio. Geri gydytojai neklysta ir nedaro klaidų? Pasak B.Goldman, tai - nesąmonė, kuri veda prie perdegimo ir i&sc... Skaityti plačiau

Gina Davies: „Yra daug nežinomųjų, kodėl susergama autizmu“

2019.02.08
„Nepriklausomai nuo to, kokio sunkumo autizmo spektro sutrikimas žmogui diagnozuotas, jis gali gyventi kokybišką, laimingą gyvenimą. Galbūt šie žmonės gyvens šiek tiek kitaip, bet bent nebus visam gyvenimui izoliuoti įstaigoje“, – išskirtiniame interviu „Lietuvos sveikatai“ kalbėjo ką tik mūsų šalyje viešėjusi logopedė–specialioji pedagogė ... Skaityti plačiau

Vėžys neįveikė troškimo pagimdyti

2019.02.07
Po gimdos kaklelio vėžio diagnozės gimdyti pasiryžusi Donata (48 m.) (vardas pakeistas – red. past.) šiandien džiaugiasi augindama paauglį sūnų ir įveikta liga. Tačiau neslepia – kiekvienąsyk važiuodama tikrintis jaučiasi kaip ant adatų. Skaityti plačiau

Įsibėgėjęs gripo sezonas skambina pavojaus varpais: apsisaugoti spėjo ne visi

2019.01.25
Gripo sezonas šalyje jau įsibėgėjo. Medikai perspėjo, kad šiuo metu cirkuliuojantis gripo A viruso tipas – itin pavojingas dėl sunkios ligos formos, sukeliamų komplikacijų ar mirties rizikos. Didelį žmonių sergamumą gripu lemia dar ir tai, kad Lietuvoje skiepijimo nuo gripo aprėptys yra žemos, todėl didelė žmonių dalis, kurie nesirgo ar nesiskiepijo – neturi imuniteto šį sezoną cirkul... Skaityti plačiau

Jei aš netyčia būsiu reikalingas...

2019.01.25
Kas atsitiktų, jei specializuotame medicininiame savaitraštyje žurnalistas imtų aiškinti, kas yra kateteris? Ogi būtų daktarų nušvilptas. Ir ne tik: labai tikėtina, kad ir straipsnis liktų iki galo neperskaitytas. Skaityti plačiau

Donorinė ragena išgelbėjo nuo aklumo

2019.01.24
Veik ketverius metus praktiškai visiškoje tamsoje gyvenęs uteniškis Jonas Motiejūnas (65 m.) šiandien sako besijaučiantis tikru laimės kūdikiu. Po prieš dvi savaites atliktos ragenos transplantacijos vyras pagaliau vėl išvydęs ne tik savo, bet ir visą šį laiką nė per žingsnį neatsitraukusios žmonos veidą. Skaityti plačiau

Emilija Trumpaitė: „Sveikatos apsaugos kelią tik lopome“

2019.01.17
„Dirbti gydytoju smagu. Nesibaigiančios dėmesio ir pagalbos norinčių pacientų eilės. Pacientų lūkesčiai, didesni už jų antsvorį. Darbo valandos, kurios nesibaigia, net joms pasibaigus. Pabandykite visuomenei ką nors papasakoti apie jus ribojančią medicinos normą ir darbo valandas, sulauksite vartomų akių su legendiniu klausimu „Ar davėte Hipokrato priesaiką?!“ – taip savo tiklara... Skaityti plačiau

Marius Strioga: „Siekiama vėžį paversti lėtine liga“

2019.01.14
„Vėžys naudoja daug mechanizmų, kaip „išjungti“ imuninę sistemą arba kaip jai uždėti antsnukį. Paprastai kalbant, viskas vyksta tarsi kare: su šnipais, apgudravimais, kolaboravimu“, - sako Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas, biomedicinos mokslų daktaras Marius Strioga. Su jaunuoju mokslininku kalbame apie onkologiniams ligoniams viltį įžiebusią imunoterapiją, kuri pastar... Skaityti plačiau

Kai gripas pareikalauja širdies

2019.01.10
Jau dvylika metų krūtinėje plaka dovanota širdis. Bet prieš tai – devyni gyvenimo mėnesiai su dirbtine širdimi, skausmingas donoro laukimas, o po širdies persodinimo operacijos – dar metai ligoninėje. Tokius gyvenimo, o gal tiksliau, – likimo išbandymus teko patirti vilniečiui Rimvydui Vekerotui (50 m.). Skaityti plačiau

Dalius Barkauskas: „Kol kas esu karvedys be kariaunos“

2019.01.04
Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas Dalius Barkauskas (54 m.), mūsų šalies sportininkus lydėjęs net į devynias olimpiadas, prisipažino šiuo metu esąs lyg karvedys be kariaunos. Tačiau tikisi, kad jam vėl pavyks suburti stiprią medikų komandą, kuri rinktinę vėl lydėtų į pačias svarbiausias žaidynes. Baigiantis metams, švenčiant Lietuvos tautinio olimpinio komiteto 30-metį, žinomas ... Skaityti plačiau

Raminta Baušytė: „Kalbėti apie vaisingumo problemas nebėra stigma“

2019.01.03
Kartu su kolegėmis „Moterų ir mergaičių akademiją“ įkūrusi VUL Santaros klinikų Santaros Vaisingumo centro gydytoja akušerė-ginekologė Raminta Baušytė (30 m.) sako, jog norėjosi ne tik šviesti moteris ginekologiniais, reprodukcinės sveikatos klausimais, bet ir sklaidyti šią sritį vis dar gaubiančius mitus. Skaityti plačiau

Išgyvenusi klinikinę mirtį vėl ryžosi gimdyti

2018.12.21
Po retos gimdymo komplikacijos – embolijos vaisiaus vandenimis – prieš ketvertą metų iš mirties gniaužtų išplėšta Agnė Hofmanienė (38 m.) sako šiemet jau sulaukusi didžiausio stebuklo – šeima džiaugiasi gimusia sveika dukrele. Skaityti plačiau

Poreikį atnaujinti Chemoterapijos skyrių padiktavo pacientai

2018.12.20
Savaitės pradžioje Nacionaliniame vėžio institute duris atvėrė atsinaujinęs Chemoterapijos skyrius, kur sergantiesiems onkologine liga teikiamos chemoterapijos dienos stacionaro paslaugos. Pasak medikų, pacientai pageidauja nebeužsibūti ligoninėje, nori paslaugą gauti kuo greičiau ir grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Todėl ir gydytojai stengiasi įsiklausyti į pacientų poreikius bei teikti jų poreikius atliepiančią pag... Skaityti plačiau

Gyvenimas iki sūnaus cukrinio diabeto diagnozės ir po jos

2018.12.17
Kokius universitetus tenka „išeiti“ vaikų, o ypač paauglių, sergančių cukriniu diabetu, tėvams? Pasibaigus Linos ir Rosvaldo Gorbačiovų šeimoje gedėjimo periodui ir praėjus jau trejiems metams po sūnui Mykolui (11 m.) nustatyto cukrinio diabeto, su „Lietuvos sveikata“ sutiko pasikalbėti L.Gorbačiovienė. Skaityti plačiau

Patyręs chirurgas įkvėpimo darbui randa miško rūke ir tyloje

2018.12.17
„Man įdomios abi sritys. Tik, dirbdamas atstatomosios chirurgijos srityje, galiu turėti tokią operaciją, kokios daugiau gali ir nebepasitaikyti. Tai – įdomi kūryba, chirurginės patirties išbandymai“, – prisipažino vienas labiausiai patyrusių plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistų, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos sky... Skaityti plačiau

Jonizuojanti spinduliuotė medicinoje: kaip rasti tobulą balansą?

2018.12.14
Jonizuojanti spinduliuotė, jos racionalus bei saugus naudojimas yra viena aktualiausių ir labiausiai diskutuotinų temų šiuolaikinėje medicinoje. Akivaizdu, kad gydymo įstaigoms tai turėtų tapti viena prioritetinių krypčių, kadangi ypač svarbu atsakyti į klausimą, kaip gi galima optimizuoti tyrimų metu gaunamą apšvitos dozę? Apie tai diskutuojame su UAB „Affidea Lietuva“ atstovais. Įmonė prie... Skaityti plačiau

Kraujo donorystė gali padėti sužinoti apie pavojingą ligą anksčiau

2018.12.13
Apie ką pirmiausiai pagalvojate, išgirdę siūlymą duoti kraujo? Taip, šis ganėtinai paprastas, tačiau kilnus darbas gali išgelbėti gyvybę. Ir padėti galite ne tik avarijose sužeistiems, operuojamiems ar nelaimingų atsitikimų metu nukentėjusiems žmonėms – didžiulę paslaugą, tapdami kraujo donoru, galite padaryti ir patys sau. Apie tai, kaip kraujo donorystė gali pasitarnauti donoro sveikatai ... Skaityti plačiau

Iš depresijos traukia konkretūs tikslai

2018.12.10
Iš depresijos gniaužtų besivaduojantis 33-erių Rokas (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas – red. past.), savo noru kelioms savaitėms atsigulęs gydytis į Psichiatrijos skyrių, tvirtina jokių išankstinių nuostatų dėl to neturėjęs ir aplinkinių reakcijos nesibaiminęs. „Man svarbiausia buvo pagyti. Išties šiandien tokiomis ligomis serga labai daug žmonių, ypač jaunų, darbingų. S... Skaityti plačiau

Šiandienei medicinai tik diagnozuoti ligą nebepakanka

2018.12.06
Kokio gydytojo reikia visuomenei? Kodėl vien tik diagnozuoti ligą nepakanka? Kodėl reikia keisti nusistovėjusį gydytojų rengimo modelį? Šie ir daugelis kitų klausimų buvo gvildenami tarptautinėje konferencijoje. Skaityti plačiau

Jonas Gutauskas: „Svajonė - pasaulio medikų krepšinio čempionatas“

2018.12.06
Kartu su Lietuvos medikų krepšinio rinktine iš vasarą Maltoje vykusių medikų pasaulio žaidynių aukso medalius parsivežęs Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės kraujagyslių chirurgijos skyriaus vyresnysis rezidentas Jonas Gutauskas (28 m.), gruodžio 8 d. prasidedančio medikų krepšinio turnyro „Lietuvos sveikatos“ tarptautinei taurei laimėti organizatorius, t... Skaityti plačiau

Ir vėžį galima įveikti kaip virusą

2018.12.03
Kiek kartų galima išgirsti diagnozę – vėžys, kad dar kartą pavyktų jį įveikti? Kad ir kaip būtų liūdna ar net žiauru, tačiau tokio klausimo neįmanoma neužduoti Marijai Mendelei Laliugienei (58 m.), nuo šių metų rugsėjo penktą kartą gyvenime kovojančiai su baisia liga. Skaityti plačiau

Apie rūkymo žalą gydytojai kalba gydytojams

2018.11.30
Rūkymas kenkia sveikatai. Su šiuo faktu vargu ar kas ginčytųsi. Mokslininkai ir gydytojai laužo galvas, kokios prevencinės priemonės būtų efektyviausios, siekiant sumažinti rūkymą. Savo ruožtu didelė dalis medikų pripažįsta nelabai žinantys, ką patarti pacientui, norinčiam mesti rūkyti. Tiesa, dalis net ir pamiršta užduoti klausimą, ar žmogus rūko. Kokie būdai efektyviausi metant rūkyti, kodėl žmogus ta... Skaityti plačiau

Kauno klinikose - pirmoji sfinkterio implantacija

2018.11.29
Šlapimo nelaikymas – viena nemaloniausių galimų komplikacijų po operacijos dėl prostatos vėžio. Tačiau nuo šiol tokiems pacientams Kauno klinikų urologai gali pasiūlyti auksiniu standartu vadinamą dirbtinį sfinkterį. Skaityti plačiau

Arimantas Tamašauskas: „Esu už dinastiją, perduodančią ne lazdą, o – patirtį“

2018.11.26
„Galvojau ir galvosiu iki smerčiaus, kad smegenys – sudėtingiausias žmogaus organas. Analizuoti ir suprasti jas – ne šių dienų pasiekimai, tačiau tiksliai atsakyti, kodėl ištinka smegenų ligos, vis dar neįmanoma“, – svarsto Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos vadovas, profesorius Arimantas Tamašauskas (56 m.... Skaityti plačiau

Dainininkas metė iššūkį ligai

2018.11.22
Prie to, kad žmonėms, išgirdus siaubingą diagnozę – vėžys, pavyksta savyje suvaldyti neviltį ir kačią, prisideda ir kitų panašaus likimo ligonių atviri prisipažinimai bei pasakojkimai apie nueitą kelią ligos įveikimo bei pasveikimo link. Žinomo dainininko Stanislavo Stavickio-Stano ligos istorija irgi pasitarnavo šiam kilniam tikslui. Skaityti plačiau

Pacientams trūksta žinių apie antibiotikus: kovoje prieš virusą jie nepadės

2018.11.16
Kiekvienais metais, prasidėjus gripo sezonui, antibiotikų poreikis pastebimai išauga, tačiau žmonėms dar vis trūksta elementarių žinių apie šiuos preparatus, sako farmacininkai. Sergantieji neretai nori įsigyti antibiotikų net tada, kai gydytojas jų neskyrė, nes klaidingai tikima, jog jie efektyviai gydo ir peršalimą. Tačiau antibiotikai veikia tik prieš bakterijas ir jų sukeltus susirgimu... Skaityti plačiau

5 diabeto ženklai, kuriuos pajutus, verta pasitikrinti

2018.11.15
 Cukrinis diabetas – viena dažniausių lėtinių ligų, kurios pirmųjų požymių kai kurie sergantieji gali net nepažinti. Tačiau būtent greita ligos diagnozė yra labai svarbi ir gali padėti išvengti komplikacijų. Minint Pasaulinę diabeto dieną, specialistai aktyviau primena šią ligą atpažinti padedančius simptomus ir pažymi, kad geriausias būdas įsitikinti – cukraus kiekio kraujyje matavimas... Skaityti plačiau

Baltijos šalių onkologai ir ginekologai vienija jėgas

2018.11.15
Daugiau nei du šimtus onkologų chemoterapeutų, ginekologų, onkologų radioterapeutų, genetikų ir kitų su ginekologiniu vėžiu dirbančių specialistų prieš savaitę subūrė Nacionalinio vėžio instituto kartu su partneriais organizuota pirmoji Baltijos šalių Onkoginekologijos konferencija. Jos metu specialistai pabrėžė – nors kovojant su ginekologiniais navikais pasiekta daug pergalių, vis dar lau... Skaityti plačiau

Vėžio gydymo ateitis – imunoterapija

2018.11.12
Šį rudenį Miunchene susitikę ekspertai iš viso pasaulio sutarė, kad prieš 10 metų atrasta ir vėžio gydymui pradėta taikyti imunoterapija pakeis daugelio onkologinių ligų gydymą. Europos medicininės onkologijos draugijos (ESMO) kongrese šios srities ekspertai pasidalino klinikinių tyrimų duomenimis, kurie leidžia tikėtis proveržio gydant įvairius vėžio tipus. Skaityti plačiau

„Grįžusi į Lietuvą radau visiškai pasikeitusias pacientų organizacijas“

2018.11.12
Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus vedėja dr. Birutė Brasiūnienė įsitikinusi, kad onkologui privalu dirbti su optimizmu. „Man ir pačiai smagiau eiti pas gydytoją, kuris maloniai pasitinka, viską išsamiai paaiškina, nuteikia optimistiškai, kurio nebaisu paklausti net kvailo klausimo“, - sako gydytoja, penkerius metus dirbusi Prancūzijoje, kur ir su pacientu, ir mediku... Skaityti plačiau

Gyvenimiškos Profesorės pamokos

2018.11.08
Anapilin iškeliavo onkologų motina vadinta profesorė Laima Liudvika Griciūtė. „Dar devynioliktame šimtmetyje ne kartą sakyta, kad tam kuris atras būdą, kaip įveikti vėžį, bus pastatytas auksinis paminklas. Bet šiandien visiems akivaizdu, kad vienas lauke - ne karys. Visi po mažytę plytelę, lyg bendrai statytume namą, prisidedame“, - prieš kelerius metus sakė šviesa... Skaityti plačiau

Medicinos fizikai – pacientų gerovei

2018.11.05
Lapkričio 7 d. yra minima 6-oji Pasaulinė medicinos fizikų diena. Medicinos fizikai – tai nedidelė profesionalų bendruomenė, dirbanti medicinos srityje ir padedanti medikams suprasti, panaudoti fizikinius metodus medicinoje ir apsisaugoti nuo nematomo ir labai galingo fizikinio reiškinio – jonizuojančios spinduliuotės. Skaityti plačiau

Sunki liga vos neatėmė regėjimo

2018.11.02
70-erių metų amžiaus kuršėnietis Antanas (vardas pakeistas – red.past.) jaučiasi tikru laimės kūdikiu. Užkluptas sunkios ligos – endokrininės oftalmopatijos – šiandien jis gali džiaugtis ne ką prastesniu nei iki operacijos turėtu regėjimu. Skaityti plačiau

Radiologas Donatas Jocius: „Dirbtinis intelektas darbo neatims“

2018.10.29
„Atėjęs į darbą gydytojas neturi sukti galvos, kaip uždirbti daugiau pinigų. Jis ateina padėti pacientui. Kitu atveju atsiranda dviprasmių interesų, pykčių ir nepasitenkinimo, kyšininkavimo bėda. Arba gydytojas „plėšosi“ per kelis etatus, nesuspėja, „perdega“, tampa piktas, atsiranda klaidos – dėl to nukenčia ir pacientas, ir jis pats. Taip užburtas ratas užsidar... Skaityti plačiau

Gydymo sėkmė priklauso nuo gydytojo ir paciento dialogo

2018.10.25
Kol šalies valdžia ieško būdų, kaip sumažinti net iki kelių mėnesių besitęsiančias eiles gydymo įstaigose, o gydytojai tikina esą užkrauti bereikalingomis biurokratinėmis procedūromis, pacientai jaučiasi ne tik nesulaukiantys jiems reikalingo gydymo, bet ir adekvataus specialistų dėmesio. Tačiau, pasak ekspertų, sveikatos sistemos problemos tėra viena medalio pusė. Dažnai pamirštama, kad sėkminga... Skaityti plačiau

As­me­ni­nė ul­tra­gar­si­nė sis­te­ma

2018.10.25
„Mes ti­ki­me, kad il­gai­niui kiek­vie­nas gy­dy­to­jas tu­rės as­me­ni­nį ul­tra­gar­si­nį apa­ra­tą, ku­rį nau­dos kas­die­nė­je prak­ti­ko­je kaip ste­tos­ko­pą”. Kuo va­do­vau­ja­si ul­tra­gar­so sis­te­mų ga­min­to­jai da­ry­d... Skaityti plačiau

Prof. R.Stukas: širdį saugančių maistinių medžiagų lietuvio lėkštėje trūksta

2018.10.19
Daugiau kaip pusė Lietuvos gyventojų serga širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, o tik kas penktas lietuvis maitinasi sveikai. Ką daryti, kad pagelbėtume savo širdžiai, dažnai negaunančiai svarbių maistinių medžiagų? Skaityti plačiau

Rūtenis Vytas: „Susiduriu su situacijomis, apie kurias net filmuose neparodo“

2018.10.18
Patologijos technologu Valstybinio patologijos centro Patologijos technologijų laboratorijoje Rūtenis Vytas (23 m.) dirba tik antrus metus, tačiau jau spėjo pelnyti kolegų simpatijas. Pozityvumu ir entuziazmu užkrečiantis vaikinas džiaugiasi, jog dirbdamas kaip ir „už kadro“ gali prisidėti prie labai svarbių gydytojų sprendimų. Skaityti plačiau

Edgaras Diržius: „Nerimas – šiuolaikinės visuomenės rykštė“

2018.10.15
Jaunųjų psichiatrų asociacijos prezidentas Edgaras Diržius (29 m.) teigia, kad šiuolaikinis pasaulis turi ydų, kenkiančių žmogaus psichinei sveikatai. „Mūsų gyvenimo ritmas sukelia nuolatinį mikrostresą. Kartais net jeigu žmogus randa kitą darbą, užaugina vaikus ir ima gyventi ramesnį gyvenimą, nerimas vis tiek lydi dar metų metus, nes smegenys įpranta būti nuolatinėje įtampoje“, - sako E.Diržius. Skaityti plačiau

Galvos auglį pašalino prabudinę pacientę

2018.10.12
Bendrauti su medikais ir vykdyti prašomas komandas operacijos metu, kai tau atverta kaukolė – skamba kaip košmariškiausio sapno siužetas. Tačiau būtent tokiu būdu atlikta operacija suteikė šansą šakietei Jadvygai (68 m.) sėkmingai pašalinti išplitusį galvos naviką. Skaityti plačiau

Fechtavimasis padeda pasiruošti darbui operacinėje

2018.10.08
„Kai pabendrauju su išvykusiais kolegomis, neretai kaip tik jie, o ne atvirkščiai, žiūri kiek pavydžiai. Čia, institute, būdamas jaunas gydytojas, jau esu pelnęs geresnį vardą ir poziciją nei išvykusieji užsienyje. Jei esi prisirišęs prie gimtos šalies, bandai išnaudoti visas galimybes čia. O dėl algų – viskas priklauso nuo žmogaus poreikių“, – įsitiki... Skaityti plačiau

Jungtinė kardiologų konferencija: internai ir profesoriai – lygiaverčiai partneriai

2018.10.04
Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro kardiologai drauge su Lietuvos sveikatos mokymo universiteto (LSMUL) klinikos specialistais bei Kauno krašto kardiologų draugija surengė jau IV jungtinę kardiologų konferenciją. Tradicija tampančios konferencijos organizatoriai pirmą kartą į Šiaulių ir Kauno kardiologų renginį pakvietė ir panevėžiečius, kurie jau kitais metais ... Skaityti plačiau

Prof. Narimantas Samalavičius: „Kartais neįvertiname to, ką turime“

2018.10.02
„Kiekvienam jaunam medikui, besidairančiam į užsienį, norėčiau priminti, kad viskas mūsų specialybėje pasiekiama sunkiu darbu ir pasiaukojimu. Ir šie komponentai neišvengiami, kur bebūtum. Bet, man regis, bet kuriuo atveju Lietuva yra geriausias pasirinkimas šios šalies piliečiui“, – sako Klaipėdos universitetinės ligoninės chirurgijos departamento vadovas prof. habil. dr... Skaityti plačiau

Elektros smūgiai... gelbėjo ne kartą

2018.10.01
Prieš savaitę iš ligoninės grįžęs plungiškis Justinas Jurčius (74 m.) sako vis prisimenantis gydytojo žodžius: „Jau seniai būtum palaidotas, jei ne tie elektros smūgiai į širdį“. Vyrui implantuotas specialus kardioelektrostimuliatorius padėjo ne kartą užbėgti nelaimei už akių. Skaityti plačiau

Kaune rinkosi žarnyno mikrobiomą tiriantys mokslininkai

2018.09.27
Kaune surengta tarptautinė mokslinė konferencija, skirta aktualiems žmogaus virškinamojo trakto mikrobiomo klausimams aptarti. „Tokie tarptautiniai renginiai patikimi tik toms institucijoms, kurios turi svarų mokslinį įdirbį“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Virškinimo sistemos tyrimo instituto vadovas, profesorius Limas Kupčinskas. Skaityti plačiau

Įtarė rotavirusą, o pateko į chirurgų rankas

2018.09.27
Su tulžies latako cista gimusi Mėta Marija į chirurgų rankas pakliuvo tik būdama trejų metų amžiaus. „Nors dukros liga ir kainavo nervų, džiaugiamės patekę į puikių medikų rankas“, – sako mergaitės mama Vitalija (34 m.). Skaityti plačiau

Kova su prostatos vėžiu: didelį žingsnį žada genetinė diagnostika

2018.09.24
Minėdami Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionaliniame vėžio institute (NVI) tradiciškai susibūrę specialistai ir visuomeninių organizacijų atstovai kreipėsi į vyrus, kuriuos ragino nelikti abejingus savo sveikatai. Gydytojai pabrėžia – kad ir kokias pažangias gydymo technologijas turėtume, palyginus su prevencija tai yra antraeilis dalykas. „Šių dienų standartas – genetinė d... Skaityti plačiau

Tiksliai krūties vėžio diagnostikai medikai pasitelkia vakuuminę biopsiją

2018.09.21
Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga, užklumpanti ir vyresnes, ir visai jaunas dailiosios lyties atstoves. Vienoms ji būna tiesiog nemalonus, bet trumpas gyvenimo epizodas, kitoms – diagnozė, su kuria tenka gyventi visus likusius metus. Mokslininkai skaičiuoja, kad krūties vėžiu susirgti gali kas devinta moteris. Nors statistika ir nėra džiuginanti, šių laikų medicina jau seniai atmetė... Skaityti plačiau

Žiauri medikų perdegimo kaina

2018.09.18
Prieš savaitę apskriejusi žinia apie Anglijoje ką tik pradėjusio dirbti vos 25-erių lietuvio mediko mirtį, prieš tai, kaip teigiama, atidirbusio tris pamainas bendrosios chirurgijos skyriuje, vėl įžiebė diskusijas apie gydytojams itin opų perdegimo sindromą. Milžiniškų darbo krūvių nebeatlaikantys medikai rėžia: tai – tiesus kelias į klaidas ir cinizmą. Skaityti plačiau

Vaikų hematologė – apie dovanojamą į gyvenimą bilietą

2018.09.13
„Laikui bėgant suvoki, kad didžiausia vertybė daryti tai, kas patinka. Kai tave „veža“, neskaičiuoji ir darbo valandų. Nėra taip, kad ateina penkta ar šešta valanda ir užveri duris. Kai darbą nori atlikti gerai, laikas pradingsta“, – įsitikinusi VUL Santaros klinikų kolektyvo Metų gydytoja išrinkta Vaikų ligoninės Onkohematologijos centro gydytoja, Lietuvos vaikų hem... Skaityti plačiau

Milda Dambrauskienė: apie darbą, išlaisvinusį iš kompleksų

2018.09.06
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų vaikų neurologė Milda Dambrauskienė (40 m.) sako, kad darbas su sergančiaisiais retomis ligomis ją išlaisvino iš komplekso bijoti pacientui prisipažinti ko nors nežinant. „Prieš pacientą neturiu pranašumo. Atvirkščiai, kiekvienas jų yra savo ligos ekspertas“, - sako gydytoja. Skaityti plačiau

Dr. Darius Rauba: „Anksčiau gydytojas buvo Dievas“

2018.09.03
„Anksčiau tai, ką pasakė gydytojas, buvo šventa. O dabar pacientai gerokai reiklesni, prisiskaitę internete, patys diagnozavę ligą, ir tai „permušti“ yra ne taip lengva“, – sako VUL Santaros klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyriaus vyresnysis ordinatorius, gydytojas otorinolaringologas dr. Darius Rauba (48 m.). Skaityti plačiau

Dėl tiesesnės nosies – iš Kaliningrado į Lietuvą

2018.08.31
Visuomenėje paplitusi nuomonė, kad plastinės nosies operacijos daromos tik dėl estetinių priežasčių. Prieš beveik metus rinoplastikai pasiryžęs Aleksandras tam labai nepritartų. „Dėl jaunystėje patirtos nosies traumos jaučiau nuolatinį diskomfortą, – prisimena 42-jų vyras. – Užsikimšusi nosis, sunkus kvėpavimas, nekokybiškas miegas, knarkimas – visa tai mane lydėjo ne vien... Skaityti plačiau

Detektyvas be Agatos Kristi

2018.08.31
Tokią nelaimę net įsivaizduoti sunku. Bet pasitelkite fantaziją: gražusis Palangos paplūdimys – juodas ir klampus. Ir dvokia taip, kad prie jūros ne tik neprieisi, bet ir paukščiu nepriskrisi. Ir vis plečiasi už mirtį juodesnė milžiniška naftos dėmė. Kas paneigs, kad taip galėjo būti? Skaityti plačiau

Laurynas Šarkinas: „Per koncertą uždirbu pusę mėnesio algos“

2018.08.27
Daugiau nei dešimtmetį vaikų chirurgo darbą VUL Santaros klinikų filiale Vaikų ligoninėje derinantis su muzikanto veikla populiarioje grupėje „Saulės kliošas“ Laurynas Šarkinas (40 m.) nusitaikė į dar vieną – plastinės chirurgijos specialybę. Nors dėl tokio dvilypio gyvenimo sulaukia įvairių, neretai – ir skeptiškų vertinimų, Laurynas sako, jog darbo rezultatai kalb... Skaityti plačiau

Moksliškai įrodyta: juokas – kelias į sveikesnį gyvenimą

2018.08.23
Juokas – smegenyse kylanti organizmo reakcija, leidžianti saugoti sveikatą. Mokslininkai įrodė, kad juokas bei humoras stiprina imunitetą, lengvina ligų simptomus ir mažina skausmą bei stresą. Skaityti plačiau

Reikalinga slauga: ką būtina žinoti?

2018.08.20
Slaugos poreikis Lietuvoje didėja, tad sunkiai sergantys mūsų šalies gyventojai jiems reikalingas slaugos paslaugas gali gauti ne tik ligoninėje, poliklinikoje, bet ir savo pačių namuose. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai primena, ką būtina žinoti apie slau... Skaityti plačiau

„Regėjimo vagis“ privertė rašyti testamentą

2018.08.17
„Savo kailiu patyriau, kad žmogui netekti regėjimo – baisi patirtis. Ypač buvo liūdni pirmieji metai, kai staiga nutrūksta viskas, tarsi išėjus į pensiją“, - atvirauja sostinėje gyvenantis medikas Vytautas Gurauskas, kurio akių šviesą pasiglemžė klastingoji glaukoma. Skaityti plačiau

Išsėtine skleroze serganti Nijolė: „Savo sode esu tik papuošalas“

2018.08.17
Apsipirkti maisto prekių parduotuvėje, susitvarkyti namus ar aplinką sode, ar tiesiog pasigaminti pietus – daugeliui mūsų tai – nesudėtingos kasdienės užduotys. Tuo tarpu sergantiems išsėtine skleroze tai gali tapti tikru iššūkiu, nes neprognozuojama ligos eiga gyvenimą gali apversti aukštyn kojomis. Skaityti plačiau

Gavus atsakymą nusviro rankos: prašo pagalbos nusipelniusiai medikei

2018.08.13
36 metus kitus gydžiusi ir daugybę sunkių ligų diagnozavusi Lina Kochanskienė pati atsidūrė ligos patale. Moteris jau keletą metų kovoja su gimdos kūno vėžiu. Kai Lietuvoje visi gydymo būdai buvo išbandyti, viltis sužibo Belgijoje. Tačiau ir ši gęsta skaitant politikų atsakymus bei bandant suprasti, kas šioje situacijoje teisus. Skaityti plačiau

Rolandas Žiobakas: „Esame nykstanti tauta“

2018.08.13
„Šiandien vis daugiau kalbama apie žalingą aplinkos, žemės ūkyje ir buityje naudojamų chemikalų poveikį vyrų nevaisingumai, kuriam išgydyti vaistų nėra. Prognozuojama, kad po penkiasdešimties metų, jei nebus nieko imtasi, tik pavieniai vyrai galės apvaisinti savo žmonas“, – sako gydytojas akušeris-ginekologas, vaisingumo specialistas Rolandas Žiobakas (50 m.). Skaityti plačiau

Kaip gauti nemokamą klausos aparatą?

2018.08.09
Šiaulių teritorinė ligonių kasa sulaukia gyventojų klausimų, kaip klausos sutrikimų turinčiam žmogui gauti nemokamą klausos aparatą. Skaityti plačiau

Prizas įteiktas!

2018.08.09
Prieš beveik mėnesį, kai vyko Pasaulio vyrų futbolo čempionatas, savaitraštis „Lietuvos sveikata“ rengė totalizatorių, kas jį laimės. Atspėti reikėjo tris pirmąsias vietas. Deja, prognozuotojai nebuvo tikslūs. Trejetuko neatspėjo niekas. Ir tik Lietuvos medikų futbolo rinktinės narys Vilhelmas Bajoras (nuotr.) buvo vienintelis iš aštuoniolikos dalyvių, pergalę skyręs Prancūzijo... Skaityti plačiau

„Tragedija prie Nevėžio“ – kaip viešumo ledlaužis

2018.08.06
Panevėžiečiai (o ypač šio miesto medikai) turėtų teisę pykti ant Šiaulių miesto valdžios. Kodėl? Ogi todėl, kad viena Šiaulių miesto gatvių (tiksliau pasakius, gatvelių: jos ilgis viso labo 113 metrų) vis dar yra pavadinta vardu moters, kuri, anot Generalinės prokuratūros, tiesiogiai dalyvavo kankinant ir žudant Panevėžio gydytojus 1941 m. birželį. Skaityti plačiau

Ligoninės skyriuose daugėja karščio nualintų žmonių

2018.08.03
Respublikinės Šiaulių ligoninės palatose nestinga pacientų, kurių sveikata sušlubavo dėl karščių. Surengtoje spaudos konferencijoje medikai sakė, jog pavojus sveikatai kyla ne tik dėl karštos saulės, bet ir dėl to, kad žmonės per mažai (arba per daug) vartoja skysčių, vėsinasi nekokybiškais kondicionieriais, netinkamai maitinasi. Nors situacija nėra kritinė, gydytojai pataria s... Skaityti plačiau

Po šuolio į vandenį – gyvenimas ant ratukų

2018.08.03
Vasarą gydytojams tenka skubėti gelbėti ne tik karštų orų išvargintus žmones, bet ir pavojingų šuolių į vandens telkinius aukas. Medikai atviri: kone vienu iš trijų tokių atvejų gresia invalidumas visam gyvenimui. Skaityti plačiau

Kas daktaro paveiksluose?

2018.07.27
Kokio dydžio laikmenos reikėtų, jei norėtume į ją sutalpinti trisdešimt aštuonerius Tikro Daktaro gyvenimo metus? Suzipuoti (zipinti) neleidžia didžioji Lietuvių kalbos komisija. Ji sako, kad dėl hibridinės darybos tokio žodžio iš viso negalima vartoti. Ir rekomenduoja terminą „glaudinti“. Skaityti plačiau

Pacientė atvira: prie ligos greičiausiai atvedė netinkamas gyvenimo būdas

2018.07.26
Praėjusių metų rudenį storosios žarnos vėžio diagnozę išgirdusi 54-erių Reda sako, jog iki galo net nespėjusi suvokti, kas jai nutiko, mat auglys buvo sėkmingai išoperuotas. „Jei viskas būtų trukę ilgiau, galėjau psichologiškai palūžti“, – prisipažįsta moteris. Skaityti plačiau

Po lenktynių – daugiau nei 1000 eurų sergantiems vaikams

2018.07.26
„Dynami:t Energy“ ekipa kasmet „Aurum 1006 km“ lenktynių metu kovoja ne tik dėl aukščiausių podiumo pozicijų, bet ir dėl likimo nuskriaustųjų gerovės. Nors pačiai komandai šiemet pirmą kartą per 6 metus dėl aibės techninių problemų nepavyko užlipti ant nugalėtojų podiumo, pergalės vaisius raškė cukriniu diabetu sergantys vaikai: per savaitgalį komanda jiems padėjo surinkti... Skaityti plačiau

Intriguojanti fotografijų paroda „Tik niekam nesakyk!“

2018.07.20
Apie ką norisi nutylėti? Ko reikėtų niekam nesakyti? Kaip jaučiasi žmogus, norintis bet kokia kaina išsaugoti paslaptį apie savo paties ar šeimos nario sveikatą? Paieškoti atsakymų į šiuos klausimus, pakalbėti apie dažniausiai nutylimus dalykus kviečia fotografė Alina Ovčiarovienė, Kaune surengusi pirmąją parodą. Skaityti plačiau

Vaidotas Urbonas: „Geriausias daktaras esi tų ligų, kuriomis pats sirgai“

2018.07.19
„Kai nuvažiuoju į didelį medicinos centrą Varšuvoje ar Londone, tarp kolegų sudėtinga surasti gydytoją, su kuriuo galėčiau pasikalbėti apie visas virškinimo ligas, nes gydytojai specializuojasi: yra vaikų hepatologai, vaikų gastroenterologai, vaikų mitybos specialistai ir t. t. Pasaulyje visose medicinos srityse ryški gydytojų specializacijos tendencija. Deja, mažoje šalyje neturime ... Skaityti plačiau

Saulius Mikalauskas: „Liga darbo valandų nežiūri“

2018.07.17
„Chirurgui kiekviena diena – savotiškas iššūkis. Kasdien susiduri su daug psichologinių momentų, iššūkių, medicininių niuansų, kurie gali nustebinti. Mokaisi kiekvieną dieną ir kiekvienas pacientas tave moko“, – sako VUL Santaros klinikų abdominalinis chirurgas doc. dr. Saulius Mikalauskas (39 m.). Skaityti plačiau

Ko iš lietuvių gydytojų gali pasimokyti amerikiečiai

2018.07.16
Ponia Joana, gyvenanti Floridoje (JAV), pasakoja dešimtmetį kentusi kojų skausmus dėl iškrypusių abiejų pėdų kauliukų. Anot moters, Amerikos medikai siūlė nupjauti vieną ar du pirštus. „Šiandien gydytojo dr. Jurgio Gavelio dėka nejaučiu skausmo ir turiu tiesius pirštus. Net negaliu patikėti, kad čia mano kojos! Norėčiau, kad visi prieš tai mane konsultavę gydytojai atva... Skaityti plačiau

Neatsargus judesys ir aorta galėjo plyšti

2018.07.12
„Kai operacijos išvakarėse atnešė pasirašyti popierių, akys ant kaktos iššoko: šešiasdešimt procentų, kad atsidursiu prie švento Petro vartų“, - šmaikštavo po sudėtingos operacijos sveikstantis Mindaugas Česonis (44 m.). Kaip pasakojo pacientą operavę specialistai, apie tokią retą patologiją - aortos disekaciją ir dar aneurizmą -... Skaityti plačiau

Jonas Drąsutis: estetinėje chirurgijoje nėra žodžio „reikia“

2018.07.12
Skalpelį iš tėvo, šiemet anapilin iškeliavusio garsaus pilvo chirurgo Romano Kęstučio Drąsučio, paveldėjęs VUL Santaros klinikų vyresnysis plastinės rekonstrukcijos ir chirurgijos gydytojas dr. Jonas Drąsutis (35 m.) įsitikinęs: „Jei pacientas padeda prieš nosį nuotrauką ir sako, kad nori kūno dalies kaip kokios nors įžymybės, manau, kad tai sunkiai pasiekiamas dalykas. Juk kiekviena... Skaityti plačiau

Naujas tyrimas padės sužinoti paveldimos ligos priežastį

2018.07.09
Retos ligos (ligos „našlaitės“, angl. orphan diseases) – sveikatos sutrikimai, kuriais serga mažiau nei 1 iš 2 tūkst. asmenų. Nors kiekvienos atskiros ligos dažnis atrodo visiškai mažas, iš viso šiomis ligomis serga iki 6-8 proc. gyventojų, todėl su jomis galime susidurti daugelis iš mūsų. Skaityti plačiau

Sukurti namų aplinką gimdyvėms įmanoma ir didelėje ligoninėje

2018.07.09
Gimdančioms moterims bei jų naujagimiams labai svarbi aplinka, buvimas tarp artimų žmonių. Įprasta manyti, kad didelėje gydymo įstaigoje galima užtikrinti platesni paslaugų spektrą ir pacientų saugumą, bet yra mažiau jaukumo. Kauno klinikinė ligoninė keičia šį stereotipą – šią vasarą pabaigusi Akušerijos ginekologijos skyriaus renovaciją, iš pagrindų atnaujinusi patalpas, įrangą,&nbs... Skaityti plačiau

Europos periodontologai rinkosi Amsterdame

2018.07.09
Birželį Amsterdame vyko 9-asis Europos periodontologų asociacijos organizuojamas kongresas, sutraukęs 10 tūkst. odontologijos specialistų. Iš Lietuvos atvyko 73 gydytojai odontologai ir burnos higienistai. Tai pats didžiausias periodontologų kongresas pasaulyje, organizuojamas kas treji metai vis kitoje Europos šalyje. Skaityti plačiau

Jau dirba naujos kartos aukšto dažnio plaučių ventiliacijos sistema

2018.07.09
Nacionalinio vėžio instituto operacinėse pradėjo dirbti naujos kartos tracheolaringinė aukšto dažnio ventiliacijos sistema, naudojama atliekant endobronchines tracheolaringines operacijas dėl vėžio. Ji įsigyta už ES lėšas pagal projektą „Sveikatos priežiūros kokybės ir prieinamumo gerinimas Nacionaliniame vėžio institute, diegiant inovatyvias technologijas“. Skaityti plačiau

Klounė Džilda: „Atiduodu daug, gaunu dar daugiau!“

2018.07.06
Indrė Mickevičiūtė-Petrauskienė – viena iš 10 aktorių, dalyvaujanti organizacijos „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ veikloje. „Tikiu šventai, kad vaikas viską supranta. Jis pamato mano raudoną nosį, akis. Nori žaisti ir negalvoti apie ligą. Ima šypsotis… Kaip galėčiau nemylėti tokio darbo?! Atiduodu daug, gaunu dar daugiau!“, - sako klounės Džildos personažą ... Skaityti plačiau

Veteranai tęsia kovą dėl medalių, jaunimas įgauna vis geresnę formą

2018.07.05
Lietuvos medikų senjorų futbolo rinktinė Pasaulio medikų futbolo čempionate Prahoje, kaip ir žadėjo prieš čempionatą, sėkmingai juda medalių link. O jaunimui sekasi šiek tiek prasčiau, bet, kaip patikino patys žaidėjai, su kiekvienomis varžybomis jie įgauna vis geresnę formą. Šiandien, ketvirtadienį, veteranų komandos laukia lemiami mačai, po kurių ir paaiškės, ar vyrai kausis dėl medalių.... Skaityti plačiau

Trys medaliai iš medikų žaidynių

2018.07.02
Lietuvių gydytojai iš medikų žaidynių Maltoje grįžo su trijų medalių bagažu. Auksas krepšinyje, du bronzos medaliai šachmatų turnyre ir pusamaratonio bėgime. Medikai sako, kad iki kitų metų žaidynių yra kur pasitempti, ypač žaidžiant tinklinį, ir svajoja, kad tokia sporto šventė kada nors būtų surengta ir Lietuvoje. Skaityti plačiau

Futbole kaip ir organų donorystėje – viską lemia viltis, laukimas, apsisprendimas ir sekundės

2018.07.02
Pasaulis gyvena futbolu: 32 šalių komandos su 736 žaidėjais kovojo dėl aukščiausio pripažinimo – pasaulio futbolo čempionų taurės. Šią savaitę jau liks tik 8 komandos ir 184 žaidėjai.  Skaityti plačiau

Kęstutis Urbonas: „Smagu po operacijos namo išleisti šimtamečius“

2018.07.02
Laikinosios sostinės metų jaunuoju gydytoju išrinktas Respublikinės Kauno ligoninės abdomalinės chirurgijos gydytojas Kęstutis Urbonas (34 m.) apdovanojimo tikina nesureikšminantis. „Smagu žinoti, kad esi teisingame kelyje. Tačiau ne vien darbas apibrėžia žmogaus vertę. Mano manymu, šeima – ta vieta, kur gali save labiausiai realizuoti. Didžiausia siekiamybė – būti žmogumi. Tuo ... Skaityti plačiau

Kaip su­de­rin­ti: karš­tas oras ir šir­dies veik­la?

2018.06.25
Šil­tuo­ju me­tų lai­ku be­si­le­pi­nant ma­lo­niais orais ir sau­lės spin­du­liais, svar­bu ypa­tin­gą dė­me­sį skir­ti pa­grin­di­niam or­ga­niz­mo va­rik­liui – šir­džiai. Anot spe­cia­lis­tų, šiuo lai­ko­tar­piu vais­ti­nes už­plūs­ta da... Skaityti plačiau

Nesėkmingas šuolis į ežerą vos nepavertė luošiu

2018.06.18
Vos prieš kelias dienas iš ligoninės išrašytas 26-erių Rokas (vardas pakeistas, – red. past.) jaučiasi tikru laimės kūdikiu – po šuolio į vandenį lūžus kaklo slanksteliams niekas negarantavo ne tik, ar apskritai galėsiąs vaikščioti, bet ar išgyvens. Pažeisti slanksteliai buvo užspaudę nervą.   Skaityti plačiau

Insultas kardiologę privertė nusivilkti mediko chalatą

2018.06.11
„Gydytojas tiesiai šviesiai pasakė, kad būsiu kaip daržovė“, - pasakojo insultą patyrusi Kristina Laumelienė (50 m). Ji, būdama gydytoja kardiologė, nejuto jokių simptomų ir nė neįtarė, kaip stipriai liga pakoreguos jos gyvenimą bei privers nusivilkti mediko chalatą. Skaityti plačiau

Medikai „protų kovose“: azartas, intelektas ir... jokio „Pramistar“

2018.06.07
Prieš savaitę intelektinio LRT žaidimo „Auksinis protas“ nugalėtoja tapusi gydytoja Edita Kregždienė prisipažįsta, kad nevartoja jokių papildų ir nepraktikuoja atminties lavinimo metodų. „Kasdienybėje sutinku daug žmonių, kiekvieną dieną reikia spręsti ir analizuoti įvairiausius klausimus. Atmintis taip ir lavinasi,“ – tvirtina gydytoja. Skaityti plačiau

Išsėtinė sklerozė privertė mažinti apsukas

2018.06.01
Nors kojos kasdien vis labiau „neklauso“, jau daugiau nei dešimtmetį išsėtine skleroze serganti kėdainiškė Evelina Šimkutė (42 m.) nepraranda optimizmo. „Be abejo, ilgiuosi galimybės keliauti, tačiau galiu skaityti, eiti į paskaitas. Sėdėdama daug darbų galiu daryti tobulai“, – šypsosi moteris. Skaityti plačiau

Širdies transplantacijos laukiančio berniuko mama: prisiekėme būti geri tėvai

2018.06.01
Minėdamas Tarptautinę vaikų gynimo dieną, Nacionalinis transplantacijos biuras kviečia pagalvoti apie sergančius vaikus – apie visą šeimą užgulančius rūpesčius, skausmą, kurio niekas negali sumažinti. Šis straipsnis – apie širdies transplantacijos laukiančio berniuko šeimos išgyvenimus. Skaityti plačiau

Justinas Blaževičius: „Kiekvieną pacientą vadinu direktoriumi“

2018.05.31
Mažųjų pacientų itin mylimą Vaikų ligoninės, VUL Santaros klinikų filialo Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centro ergoterapeutą Justiną Blaževičių (28 m.) galima drąsiai vadinti idėjų generatoriumi, įvairiausiais būdais siekiančiu praskaidrinti slogią sergančiųjų kasdienybę. „Kai vaikas po procedūrų, intervencijų, ateina liūdnas, pavargęs, ir pavyksta sužadinti jo teigiamas emocijas, yra didžiausias la... Skaityti plačiau

Mokslinių tyrimų kryptį padiktavo sūnaus liga

2018.05.28
Vilniaus universiteto mokslininko Darijaus Veteikio vienas mokslinių interesų – medicininė geografija. Šią mokslinių tyrimų kryptį geografui profesoriui padiktavo netikėtai jo šeimą užklupęs išbandymas – diabetu susirgo sūnus. Ieškodamas ligos priežasčių tyrėjas kelia hipotezes apie ligos kilmę. Naujausi jo tyrimai – sąsajų tarp šios ligos ir vaikiško parace... Skaityti plačiau

Kaune nuo erkinio encefalito mirė vyras

2018.05.25
Kauno ligoninėje nuo erkinio encefalito penktadienį mirė 76 metų vyras, pranešė Kauno klinikinė ligoninė. Skaityti plačiau

Kaunas ruošiasi ateities medicinai

2018.05.24
„Pasitelkę genų inžineriją, galime iš paciento paimti ląsteles bei sukurti tokias, kurios pačios suranda užsislėpusį vėžį ir jį sunaikina“, - tai nėra frazė iš mokslinės fantastikos filmo. Taip apie naujas gydymo ląstelių terapija galimybes praėjusią savaitę kalbėjo užsienio ekspertai tarptautinėje konferencijoje. Laikinosios sostinės medikai, šios konferencijos iniciatoriai, sako, jo... Skaityti plačiau

Širdies nepakankamumo kabinete - didžiausia nauda motyvuotiems pacientams

2018.05.21
Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centre beveik pusmetį veikia Širdies nepakankamumo kabinetas. Kaip gyventi, sergant širdies nepakankamumu, jau mokėsi dešimt pacientų. Kabinete ne tik konsultuojami sergantieji širdies nepakankamumu, jie mokomi pažinti ligą, ją kontroliuoti. Kabinete dirba specialiai šiam darbui pasirengusi gydytoja kardiologė, be... Skaityti plačiau

Kaulų tankį analizuos naujausios kartos įranga

2018.05.21
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje kaulų tankio tyrimai nuo šiol bus atliekami naujausios kartos densitometrijos įranga. Ypatingai mažos apšvitos aparatu, analizuoti kaulų masę beveik šimtaprocentiniu tikslumu galės ir protezus turintys žmonės. Skaityti plačiau

Bitininkystės aistra vos nekainavo gyvybės

2018.05.21
Kiek daugiau nei prieš metus bitės įkandimas Andriui Bajorūnui (35 m.) galėjo baigtis tragiškai. Vyras atviras – jei ne dabar taikomas specifinis gydymas nuo alergijos, tektų keisti profesiją. Skaityti plačiau

Antidopingo agentūros atstovė: negalime visos kaltės suversti sportininkui

2018.05.14
Lietuvos sporto padangę vėl supurtė skandalas. Šįkart jo centre dėl įtarimo platinus dopingo medžiagas atsidūrė sunkiaatlečių tėvu vadinamas treneris Bronislavas Vyšniauskas. Vienas jo auklėtinių Aurimas Didžbalis taip pat laukia dopingo testo B mėginio rezultatų, nulemsiančių tolesnę sportininko karjerą. Apie tai, ar šiandien įmanomas „švarus“ sportas, kalbamės su Lietuvos ant... Skaityti plačiau

„Ligų karalienė“ pacientų nelepina

2018.05.11
Turbūt reta šeima Lietuvoje, kurios narių nepalietė širdies ir kraujagyslių ligos. Vieną jų – širdies nepakankamumą - Lietuvos širdies asociacijos prezidentas, profesorius Raimondas Kubilius vadina „ligų karaliene“. Ir ji „pašokdina“ ne tik pacientus, bet ir gydytojus bei Sveikatos apsaugos ministerijos atstovus. Skaityti plačiau

Gyvybes gelbės naujoji karta: jaunųjų gydytojų žinios – pasaulinės vertės

2018.05.11
Parengti pirmieji gydytojai rezidentai, kurie galės be kitų specialistų pagalbos atlikti visas gyvybę gelbstinčias procedūras. Jie gebės suteikti skubiąją medicinos pagalbą tiek vaikams, tiek suaugusiems, mirštantiems ar besiskundžiantiems gerklės skausmu, patyrusiems sunkias traumas ar miokardo infarktą. Tai – pirmoji pagal aukščiausius pasaulio standartus parengtų skubiosios medicinos specialist... Skaityti plačiau

Gyvenimo skonį privertė atrasti klastingoji vilkligė

2018.05.10
Jau dešimtmetį liguistos būsenos lydima kaunietė Daiva Povilaitė (44 m.) sisteminės raudonosios vilkligės diagnozę išgirdo tik prieš keletą metų. Nors liga viską apvertė aukštyn kojom, moteris tikina iš naujo pajutusi gyvenimo skonį. Skaityti plačiau

Medikų laisvalaikis – nuo muzikos iki profesionalaus šunų kirpimo

2018.05.08
Šimtai pacientų per dieną, naktiniai budėjimai, nuolatinė koncentracija. Tokia medikų kasdienybė. Tačiau ne vien duona žmogus gyvas. Nuo bosisto iki šunų kirpėjos - tokiais skirtingais pomėgiais po įtemptos darbo dienos atsipalaiduoja L.S. pakalbinti medikai. Skaityti plačiau

Dėl kontaktinių lęšių – vienas žingsnis iki aklumo

2018.05.07
Dėl ragenos uždegimo jau daugiau nei savaitę ligoninėje gulinti devyniolikmetė Gabrielė sako net neįsivaizdavusi, kad kontaktinių lęšių nešiojimas gali sukelti tokių aštrių komplikacijų. Gydytojai įspėja, kad netinkamai nešiojami tokie lęšiai gali kainuoti net ir regėjimą. Skaityti plačiau

Vilniuje ir Kaune - renginiai skirti širdies nepakankamumo problemai

2018.05.04
Europa mini širdies nepakankamumo savaitę – Vilniuje ir Kaune prasidėjo svarbūs, įdomūs, visuomenei labai naudingi renginiai. Skaityti plačiau

Julius Neverauskas: „Žmogaus vertės nereikia nei įrodinėti, nei kuo nors pagrįsti“

2018.05.04
Julius Neverauskas – medicinos mokslų daktaras, neurologas ir psichiatras – psichoterapeutas. Pirmasis Lietuvoje pradėjo taikyti kognityvinę ir elgesio terapiją (KET). Jis yra ir dėmesingumu grįsto įsisąmoninimo (mindfulness) metodikos pradininkas Lietuvoje. J.Neverauskas taip pat yra podiplominių studijų vadovas LSMU. Skaityti plačiau

Neeilinė istorija: troškimas pagimdyti persvėrė dializės naštą

2018.05.03
Šilutiškė Irena Vaitkevičienė (40 m.) pribloškė visko mačiusius gydytojus – dializuojama moteris pastojo ir sugebėjo sėkmingai išnešioti vaikelį. Medikų teigimu, ši neeilinė istorija – bene vienintelis atvejis Lietuvoje, o ir pasaulyje jų pasitaiko vos vienas kitas. Šiandien per stebuklą išgyvenusiai mergaitei – jau septyneri. Skaityti plačiau

Vakcinos neveiksmingos tik itin retais atvejais

2018.04.30
Neseniai paviešintas atvejis, kai dešimtį metų nuosekliai nuo erkinio encefalito besiskiepijęs vyras atsitiktinai sužinojo neturįs imuniteto šiai ligai, vėl pakurstė kalbas apie vakcinos veiksmingumą. Savo ruožtu infektologai tvirtina, kad nerimauti nėra pagrindo, tai esą tėra išskirtinės būklės, nulemtos individualių organizmo savybių. Skaityti plačiau

Prof. Tomas Poškus: „Chirurgija - ne itin dėkinga gyvenimo būdui specialybė“

2018.04.27
„Per pastaruosius dvidešimt metų įpratau, kad bet kada gali skambinti pacientas, esu pasiruošęs, jog nutikus kokiai bėdai reikės padėti staiga. Turi išmokti gyventi su tuo arba rinktis kitą profesiją. Net artimiesiems tenka su tuo apsiprasti. Realiai visi tokioje šeimoje tampa šiek tiek chirurgai“, – sako VUL Santaros klinikų pilvo chirurgas, Lietuvos koloproktolog... Skaityti plačiau

Vydūnas – kaip uždelsto veikimo bomba

2018.04.26
Būdamas nedidelio ūgio ir smulkaus kūno sudėjimo Vydūnas (1868-1953), kurio tikrasis vardas yra Vilhelmas Storosta, sugebėjo pažaboti itin sunkią tais laikais ligą ir, nepaisant niūrių gydytojų prognozių, sulaukė gilios senatvės. Minint 150-ąsias filosofo gimimo metines, 2018-ieji Seimo paskelbti Vydūno metais. Beje, apie šią asmenybę galima surasti ir pikantiškų detalių: jei tikėti sklandančiais mitais... Skaityti plačiau

Ligoninėje – PSDF lėšomis finansuojamos sporto medicinos gydytojo konsultacijos

2018.04.24
Nuo šiol privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems ir šeimos arba gydytojo specialisto siuntimą turintiems sportuojantiems pacientams sporto medicinos gydytojo paslaugos Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (RVUL) bus apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Tai reiškia, kad pacientams už šias paslaugas papildomai mokėti nereikės. Pasak Ol... Skaityti plačiau

Nepraranda vilties įveikti sunkią kraujo ligą

2018.04.24
Prieš septynerius metus dauginės mielomos užkluptas kaunietis Rimas (63 m.) tikina jau susitaikęs su jos atkryčiais. Ši piktybinė kraujo liga, dar ne taip seniai reiškusi mirties nuosprendį, šiandien gali būti sėkmingai gydoma. Tiesa, iki šiol delsiama apsispręsti dėl gyvybiškai būtinų inovatyvių vaistų kompensavimo. Skaityti plačiau

Lietuvoje atlikta pirmoji belaidžio elektrokardiostimuliatoriaus implantacija

2018.04.23
Elektrokardiostimuliatorių istorija Lietuvoje prasidėjo jau 1960 metais, kuomet norint stimuliuoti bandančią sustoti širdį, medikai privalėdavo daryti atvirą pjūvį krūtinės ląstoje. Tačiau tobulėjančios technologijos, nuosekliai diegiami pažangūs gydymo metodai ir profesionalūs medikai kardiologijos srityje daro perversmą. Skaityti plačiau

Prisiminkime gražias istorijas ir padėkokime gydytojams #AčiūKadGaliu

2018.04.23
Kauno klinikos organizuoja socialinių tinklų akciją #AčiūKadGaliu, skirtą visiems kartu paminėti Medicinos darbuotojų dieną, prisimenant gražias istorijas ir išreiškiant padėką medikams už jų sunkų ir nuoširdų darbą. Akcija norima atkreipti dėmesį į teigiamas pacientų patirtis, formuoti pozityvų diskursą, pasakoti sėkmės istorijas, kurias dažnai užgožia neigiama in... Skaityti plačiau

Reabilitacija – ne tik traumoms gydyti, bet ir lėtiniams skausmams mažinti

2018.04.23
Sulaukus šiltesnių orų miestų parkai, žaidimų aikštelės ar lauko stadionai akimirksniu prisipildo aktyvių pramogautojų. Pasak Kauno „Kardiolitos“ klinikų Reabilitacijos centre dirbančios gydytojos reabilitologės Daivos Sasnauskienės, traumos taip pat turi savo sezoniškumus. Todėl slidinėjimo sezonui pasibaigus, seka kitos – lauko sporto mėgėjų įgyjamos traumos, padidėja lėtinių ... Skaityti plačiau

A.Montvila: „Dirbtinis intelektas verčia diskutuoti, ar nepakeis radiologų robotai“

2018.04.21
„Pastebiu, kad ne tik darbe, bet ir visuomenėje šiandien iš mediko tikimasi daugiau: turi tobulintis ir vadybos srityje, išmanyti bendravimo su pacientu psichologiją. Su jaunaisiais gydytojais skatindami kolegas didžiuotis savo profesija organizuojame medikų profesionalumo akciją. Simboliškai sutapo, kad jos kulminacija vyks kitą dieną po medikų mitingo“, – sako antro kur... Skaityti plačiau

Medikai padėjo skautams pasirengti žygių pavojams

2018.04.19
Skautai vasaros žygiams bus puikiai pasirengę ir nesutriks, jei kam iš draugų miške ištiks bėda. Tuo pasirūpino Kauno klinikinės ligoninės medikai, suteikę vertingų žinių. Skaityti plačiau

Karolis Šablauskas: „Pas mus mokslui sudėtinga „išlipti“ iš laboratorijos“

2018.04.17
„Progresas vyksta daug greičiau, negu galima pagalvoti. Jau dabar galime parinkti vaistus pagal tam tikrus genetinius požymius. Genetika - ateities specialybė. Kuo toliau, tuo labiau ji apima visas medicinos sritis. Norisi būti to traukinio priekyje“, – sako pirmo kurso VU genetikos rezidentas, Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininkas Karolis Šablauskas (26 m.) Skaityti plačiau

Pirmasis Lietuvoje Donorinio motinos pieno bankas nuo šiol veiks dar produktyviau

2018.04.16
Dar pernai metų viduryje asociacija ,,Padedu augti“ pradėjo vykdyti projektą ,,Sveika pradžia – mamos pieno laše“ (2 etapas) ir kvietė geros valios žmones bei socialiai atsakingas įmones prisidėti prie pirmojo Lietuvoje Donorinio motinos pieno banko veiklos stiprinimo. Šio projekto metu buvo renkamos lėšos papildomo medicininio šaldiklio įsigijimui. Skaityti plačiau

Prof. Saulius Vaitkus: „Serga žmogus, o ne atskiros kūno dalys“

2018.04.14
Profesorius Saulius Vaitkus, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos Bendrojo sektoriaus vadovas, šiandien didžiausią pagarbą atiduoda ne naujausioms technologijoms, o Žmogui. Galima pripirkti daug aparatūros, bet jeigu nebus kam su ja dirbti, ji - niekam tikusi. Gydytojo kolegas iš užsienio Lietuvoje stebina ne aukštosios technologijos mūsų ligoninėse. Jiems ... Skaityti plačiau

Psichologė: nėra būdo pasiruošti onkologinės ligos diagnozei

2018.04.13
Onkologinę patirtį turinčius pacientus ir jų artimuosius konsultuojanti psichologė Lina Šopienė pastebi, jog susitaikymas su savo ar artimojo liga reikalauja daug jėgų ir laiko, tačiau laiku suteikta psichologinė pagalba daugeliui padeda įveikti skausmingus išgyvenimus bei iš naujo atrasti gyvenimo prasmę. Skaityti plačiau

Sportininko trauma lėmė tris procedūras vienos operacijos metu

2018.04.13
„Viena trumpa, nelaimingai pasibaigusi akimirka, gali labai reikšmingai pakoreguoti sportininko gyvenimą. Tądien nedariau nieko neįprasto – sportavau, miške bėgiojau krosą ir bandžiau peršokti kliūtį, esančią kelyje, tačiau ant žemės nusileidau vos ant vienos kojos“, – pasakojimą pradeda profesionaliu sportu užsiimantis Marius. Likusius keturis kilometrus namo eidama... Skaityti plačiau

Stresas prišaukė dvi sunkias ligas

2018.04.12
Per pastaruosius ketverius metus ne tik dvi širdies kraujagyslių stentavimo procedūras, bet ir ne vieną operaciją dėl šlapimo pūslės vėžio išgyvenęs Mindaugas Ambrozas įsitikinęs, jog pagrindinė visų jo negalavimų priežastis –  nesuvaldytas stresas. Skaityti plačiau

Endometriozė nesukliudė antrąkart tapti mama

2018.04.11
Šiandien metų ir aštuonių mėnesių sūnų ant rankų sūpuojanti 33-ejų Eglė mažiau nei prieš trejus metus nebūtų galėjusi patikėti, kad antrąkart galės gimdyti. Prieš šešerius metus dėl endometriozės atlikta operacija moteriai buvo užkirtusi kelią dar kada nors gyvenime natūraliai pastoti. Skaityti plačiau

Magnetinio rezonanso tomografija: mokėti ar ne?

2018.04.09
Už magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimą privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems (PSD) Lietuvos gyventojams sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Tačiau gydymo įstaigose dažnai siūloma nusipirkti į USB atmintinę ar į kompaktinį diską įrašytus radiologinius vaizdus ar atsinešti nusipirktus vienkartinius drabužius. Kaip tokiu atveju elgtis?... Skaityti plačiau

Mindaugas Vieželis: „Būdamas kardiologas esi pusiau elektrikas“

2018.04.07
„Labai smagu bendrauti su studentais, juk jiems lengviau paklausti jį dominančių dalykų vos keleriais metais vyresnio kolegos negu profesoriaus. Kiekvieną dieną sužinant po naujieną nesunku pasimesti informacijos jūroje, todėl dalinuosi patirtimi, kaip medicinos artimumas elektros darbams man padeda kasdieną geriau suvokti medicinos subtilybes, priimti geriausią sprendimą dėl gydymo“, – sako ketvirt... Skaityti plačiau

„Karalių liga“: medikai siūlo užbėgti komplikacijoms už akių ir gydyti chirurginiu būdu

2018.04.05
Turtingųjų arba karalių liga – taip dėl jos atsiradimo priežasčių – gausiai vartojamos mėsos, žuvies, keptų gaminių, alkoholinių gėrimų ir kt. – senovėje vadinta uždegiminė reumatinė liga podagra. Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (Ligoninė) medikų, šiuose produktuose itin daug purinų, t. y., medžiagų, iš kurių žmogaus organizme gaminama šlapimo rūgšt... Skaityti plačiau

Gimdos kūno vėžiu sergančioms pacientėms – saugesnė alternatyva

2018.04.03
Sarginio limfmazgio biospija – tai saugesnė operacinė technologija, leidžianti pašalinti tik arčiausiai naviko esančius limfmazgius, kuriuose rasta navikinių ląstelių. Pirmos stadijos gimdos kūno vėžiu sergančioms pacientėms šis būdas padeda išvengti pooperacinių komplikacijų, kurios susijusios su limfmazgių pašalinimu, o svarbiausia – išsaugoti sveikus, naviko nepažeist... Skaityti plačiau

Gabija Sakavičiūtė: „Darbas skubiosios pagalbos skyriuje – kartu ir gyvenimo mokykla“

2018.03.31
„Net ir suprasdama profesijos iššūkius bei jos minusus, kad turi būti pasiruošęs suteikti pagalbą kiaurą parą, septynias dienas per savaitę, jaučiau, jog ši specialybė man tiktų ir patiktų. Nors buvo abejonių, jog tai yra gal ne visai moteriška profesija. Tai, kad sugebėjau įveikti dvejones, man pačiai buvo didelis laimėjimas“, – tikina trečio kurso Kauno klinikų s... Skaityti plačiau

Jaunieji mokyklos paramedikai: vaikai, kurie gelbėja žmonių gyvybes

2018.03.29
„Įprastinė aplinkinių reakcija atsitikus nelaimei yra suakmenėjimas, sutrikimas, nežinojimas kaip elgtis, bijojimas ne tik prisiliesti, bet netgi arčiau prieiti prie nukentėjusiojo, – pasakoja maltiečių Pirmosios pagalbos projekto vadovė Aleksandra Kutyreva. – Tačiau būtent pirmosios minutės lemia, ar nukentėjęs išgyvens, o jeigu ir išgyvens – koks bus tas jo gyvenimas... Jeigu j... Skaityti plačiau

Pernai hepatitu A susirgo trigubai daugiau žmonių nei užpernai

2018.03.29
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2017 m. Lietuvoje virusinio hepatito A (VHA) atvejų padaugėjo 3,4 kartus, lyginant su užpernai - atitinkamai 57 ir 17 atvejų. Skaityti plačiau

Nuo meningokoko infekcijos kenčiančiose šalyse vakcina tapo aukščiausiu prioritetu

2018.03.26
Lietuvoje nuo liepos mėnesio nuspręsta kompensuoti B tipo meningokoko vakciną ir visuotinai ja skiepyti vaikus iki ketverių metų amžiaus. Mūsų šalis yra trečioji Europos valstybė, kurioje B tipo meningokoko vakcina (perkama valstybės lėšomis) yra įtraukta į skiepijimų kalendorių. Kol kas šią vakciną į kompensuojamųjų skiepų kalendorių yra įtraukusios Jungtinė Karalystė ir Airija. Skaityti plačiau

Rūta Nutautienė: „Norint mesti rūkyti, reikia ir socialinės paramos“

2018.03.24
Pulmunologė Rūta Nutautienė, Respublikinės Kauno ligoninės Terapijos klinikos Vidaus ligų skyriaus vedėja, tvirtina, kad po kelerių metų lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) taps trečia pagal dažnumą mirties priežastimi pasaulyje. Ši liga yra ir viena pagrindinių Lietuvos sveikatos problemų. Vienas jos rizikos veiksnių - rūkymas. Gydytoją neramina, jog vis dažniau šia liga suserga jaunesnio amžiaus žm... Skaityti plačiau

Atsigręžė į latentinę tuberkuliozę

2018.03.23
Maždaug trečdalis pasaulio gyventojų gali būti užsikrėtę tuberkulioze, dalis jų apie tai net neįtaria. Atvira tuberkuliozė – tik ledkalnio viršūnė. Specialistai įspėja, kad didžiulį rūpestį kelia latentinė (slaptoji) tuberkuliozė, kuriai diagnozuoti šiandien būtina pasitelkti pažangius gama interferono tyrimus, atliekamus paėmus kraujo. Kelią dar efektyvesnei kovai su šia infekcija atveria ... Skaityti plačiau

Genetinį sutrikimą švelnina motinos pastangos

2018.03.22
Daina Kapšaitė, pasaulį išvydusi su Dauno sindromu, nuo pirmų dienų pareikalavo ne tik besąlygiškos tėvų meilės, bet ir daug pastangų išmokyti ją savarankiško gyvenimo. Tačiau mergaitės mama Lina (42 m.) įsitikinusi: „Tai – ne pareiga, o dovana, kurią džiaugiuosi galėdama skirti dukrai. Ką aš gebėsiu padovanoti, tą ji visą gyvenimą nešiosis ir galėsiu... Skaityti plačiau

Inksto transplantacija neišmušė gyvenimo iš vėžių

2018.03.22
„Inkstą tam ir persodina, kad galėtum gyventi kaip sveikas žmogus“, – sako jau beveik dešimtį metų tetos inkstą nešiojanti žurnalo „Mano namai“ vyriausioji redaktorė Kristina Pečiukonienė (41 m.). Moteris įsitikinusi, jog  jos sėkmė slypi tame, kad po inksto transplantacijos galėjo tęsti širdžiai mielą darbą ir džiaugtis gyvenimu be apribojimų. Skaityti plačiau

Implantuotas elektrokardiostimuliatorius nuolat gelbsti paciento gyvybę

2018.03.19
Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro specialistai įdiegė dar vieną naują gydymo metodą – pirmą kartą implantavo elektrokardiostimuliatorių su kardioverterio defibriliatoriaus funkcija (IKD). Tai yra vienas brangiausių ir sudėtingiausių šiuo metu pasaulyje implantuojamų prietaisų, kuris pasižymi ne tik įprastomis elektrokardiostimuliatoriaus savybėmis. Gebėdamas atp... Skaityti plačiau

Gabrielius Jakutis: „Ateityje neliks neišgydomų ligų“

2018.03.17
Gabrielius Jakutis šią vasarą dar tik baigs medicinos studijas, tačiau praėjusieji metai vaikinui buvo išties sėkmingi. Būsimasis medikas vadovavo Vilniaus universiteto jaunųjų mokslininkų  „iGEM“ komandai, kuri Bostone vykusiame prestižiniame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse iškovojo didįjį prizą. Ši pergalė – tai tarsi įrodymas, ką gali sukurti gabus i... Skaityti plačiau

Kineziterapeuto galia – lyg magijos palytėta

2018.03.16
„Jei po užsiėmimų žmogus pajunta galįs gyventi be kasdienio skausmo, tai – didžiausias balzamas širdžiai“, – tvirtina „Northway“ sveikatingumo ir reabilitacijos centro kineziterapeutas Marius Matulionis. Daugiau nei dešimtmetį šalies olimpiečius prižiūrėjusio specialisto rankose šiandien, taikant specialią metodiką, jėgas atgauna šiuolaikinio gyve... Skaityti plačiau

Viena programa vyrams ir moterims – tikrinkimės, kol dar nejaučiame jokių simptomų

2018.03.15
Kovas – kolorektalinio vėžio žinomumo mėnuo. Ta proga onkologai dar kartą primena apie galimybę pasitikrinti dėl storosios žarnos vėžio. Skaityti plačiau

Lietuva neteko žinomo odontologo B.Sidaravičiaus

2018.03.15
Eidamas 49 metus antradienį Santaros klinikose po ilgos ligos mirė vienas šiuolaikinės implantologijos pradininkų Lietuvoje dr. Bronius Sidaravičius.     Skaityti plačiau

Jonas Šurkus: „Didžiausias žmogaus nuodas – pavydas“

2018.03.14
Kauno klinikų klinikinės toksikologijos gydytoją Joną Šurkų stebina ne medžiagos, sukeliančios apsinuodijimą, bet žmonių neatsakingumas ir neatsargumas. Patyręs gydytojas didžiausiu žmonių nuodu įvardija pavydą ir negatyvios informacijos gausą. Prieš šiuos nuodus bet kuris gydytojas – bejėgis. Skaityti plačiau

Regėjimą abiem akimis atgavo būdamas solidaus amžiaus

2018.03.12
Kiek daugiau nei prieš mėnesį atliktą akies operaciją Kybartuose gyvenantis Algimantas Mackevičius (69 m.) laiko naujo gyvenimo atskaitos tašku. Iki šiol viena akimi dėl didžiulio laipsnio trumparegystės ir kataraktos sunkiai matęs vyras po daugybės metų kitaip pamatė pasaulį. Skaityti plačiau

Kauno moterų dovana – pusantro šimto trispalvių kojinyčių naujagimiams

2018.03.12
Kauno klinikinės ligoninės filiale, P.Mažylio gimdymo namuose apsilankiusios įvairių organizacijų atstovės atvežė beveik pusantro šimto darbščių mezgėjų numegztų medvilninių kojinyčių naujagimiams. Visos jos papuoštos Lietuvos valstybinės vėliavos spalvomis. Skaityti plačiau

Medicinos pažanga ir ilgametė gydytojų patirtis svajones paverčia realybe

2018.03.09
Būdama 8 metų Laima susirgo cukriniu diabetu. Inkstai silpo ir 2003 metais, kai moteriai buvo 27 metai, išsivystė inkstų nepakankamumas – prireikė dializės procedūrų. „Praėjus ketveriems alinantiems metams, man nusišypsojo laimė – buvo atlikta inksto transplantacija. Dėl palankaus donoro artimųjų apsisprendimo, galiu gyventi pilnavertį gyvenimą,“ – savo pasakojimą pradėjo K... Skaityti plačiau

Dvi moterys

2018.03.08
Šiam tekstui ne veltui pasirinktas dramatiško 1960 m. italų režisieriaus Vittorio De Sicos filmo pavadinimas. Nors šis straipsnis ne apie karo metų įvykius Italijoje, o apie ramų sovietmetį Lietuvoje; nors šios istorijos veikėjai ne Sofi Loren ir Žanas Polis Belmondo, tai visai nesvarbu. Nesvarbu, nes ši istorija apie lietuviškam charakteriui ne visada būdingą drąsą – n... Skaityti plačiau

Doc. Jūratė Kasnauskienė: „Ateityje, tikėtina, kiekvienas naujagimis turės DNR pasą“

2018.03.07
Doc. Jūratė Kasnauskienė, Klaipėdos universitetinės ligoninės Molekulinės diagnostikos skyriaus įkūrėja ir vadovė, žmogaus DNR, kaip ir daugelis jos kolegų, lygina su knyga. Ir nors gydytojai genetikai žino beveik visas jos raides, sugeba perskaityti daug žodžių ir dėlioja sakinius, tačiau prisipažįsta, kad tikrai dar ne viską supranta toje raidžių sekoje, ypač jų tarpusavio sąveikoje. Taigi, nepaisant ženklių geneti... Skaityti plačiau

Po diagnozės mirtis ir gyvenimas ėmė maišytis

2018.03.06
35-erių alytiškei Kristinai kova su retu naviku kainavo skaudžiai – viena akimi moteris jau niekada neberegės. Šiandien visus išgyvenimus ji prisimena kaip ištrauką iš siaubo filmo. Pasak moters, įveikusi ligą pati sau esanti tarsi stebuklas. Skaityti plačiau

Prof. Vytautas Jonas Sirvydis: „Širdies chirurgija pasiglemžė mane ir nepaleido“

2018.03.05
„Ši Profesija mane pasiglemžė. Nors periodas, kai kūrėme širdies chirurgiją, buvo gana tamsus, profesija man, turbūt ir daugeliui mano kolegų tapo gyvenimo šviesuliu. Buvo sunku, bet kartu tai leido mums gyventi įdomiai“, – sako vienas garsiausių Lietuvos kardiochirurgų profesorius emeritas Vytautas Jonas Sirvydis (82 m.), konkurse „Metų vadovas“ apdovanotas už gyven... Skaityti plačiau

Ernestas Gaižauskas: „Medicinoje išlieka ne protingiausi, o darbščiausi“

2018.03.05
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas anesteziologas-reanimatologas Ernestas Gaižauskas (32 m.), konkurse „Metų vadovas 2017“ laimėjęs „Kylančios žvaigždės“ nominacijos, trejus metus rūpinasi ne tik pacientų gydymu, bet ir jų komfortu. Įkūrė „Pozityvių idėjų“ asociaciją, nes, kaip pats sako, norėjo padaryti ką nors gero ir prasmingo. Maža to, su koleg... Skaityti plačiau

Žmogaus papilomos virusas gali sukelti burnos vėžį

2018.02.26
Keičiantis žmonių seksualiniams įpročiams manoma, jog šios lokalizacijos vėžį, be svarbiausių burnos vėžio rizikos veiksnių tabako ir alkoholio, gali išprovokuoti ir ŽPV infekcija. „Savo praktikoje vis dažniau gydome jaunesnio nei įprasta amžiaus pacientus, kurie nėra rūkaliai ar alkoholio mėgėjai“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyria... Skaityti plačiau

Robertas Badaras: „Toksikologo darbui reikia būti šiek tiek trenktam“

2018.02.24
„Jei susitiktų dabartinis „aš“ su tuo, koks buvau prieš penkiolika metų, jie susimuštų trečią minutę. Administracinis ir klinikinis darbas – visiškai skirtingos veiklos, bet visur randi, ko pasimokyti“, – sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras (53). Skaityti plačiau

Kauno klinikinėje ligoninėje ir jos filiale, P.Mažylio gimdymo namuose – kontraceptinė pagalba

2018.02.23
Kauno klinikinė ligoninė ir jos filialas P.Mažylio gimdymo namai su partneriais sėkmingai įgyvendina projektą, kurio metu socialiai pažeidžiamos moterys skatinamos pasitikrinti sveikatą gauti nemokamą, ilgalaikę kontraceptinę pagalbą. Skaityti plačiau

Edgaras Diržius: „Iš perdegusio psichiatro pacientui mažai naudos“

2018.02.22
Jaunųjų psichiatrų asociacijos prezidentas Edgaras Diržius (29 m.) sako, jog minutėmis konsultacijos laikas suskaičiuotas ne tik pas šeimos gydytoją, bet ir pas psichiatrą. „Žmogui vidutiniškai gali skirti maždaug penkiolika minučių. Per tiek laiko apie kontakto su pacientu užmezgimą negali būti nė kalbos“, - sako E.Diržius. Skaityti plačiau

Nuo leukemijos išgelbėjo brolio kaulų čiulpai

2018.02.20
Septynerių Stepą galima laikyti tikru laimės kūdikiu – atsitiktinai diagnozuotas itin retas sindromas leido užbėgti už akių leukemijai. Šiandien sveikas berniukas už antrą šansą gyventi dėkingas jaunesniam broliui, kuris donoru tapo būdamas vos kiek daugiau nei vienerių metų amžiaus. Skaityti plačiau

Kaune gimusiems „šimtmečio kūdikiams“ – dovana su istorine verte

2018.02.19
Prekybos ir laisvalaikio centras „Mega“ valstybės atkūrimo šimtmečio proga sveikins net 500 Kaune gimusių „šimtmečio kūdikių”. Proginėmis knygomis „100 žvilgsnių Lietuva“ pirmosios buvo apdovanotos šventinę vasario 16-ąją dieną Kauno klinikose naujagimių susilaukusios šeimos. Pirmasis šiandien Kaune 7 minutės po vidurnakčio gimė Danielius Simonavi... Skaityti plačiau

Jonas Andriuškevičius: „Aš ne tik chirurgijos patriotas“

2018.02.18
„Besiskundžiantiems, kad Lietuvoje blogai, siūlau nuvažiuoti į Afganistaną. Ten pasitaikydavo, kad Goro provincijos sostinės Čagčrano ligoninėje neveikdavo vienintelis esantis rentgeno aparatas, nebuvo traumatologo. Lietuvoje pagal medikams sudarytas darbo sąlygas – rojus“, - įsitikinęs nuoširdžiausiu Kauno medikų išrinktas Respublikinės Kauno ligoninės chirurgas Jonas Andriuške... Skaityti plačiau

Vytautas Mažutavičius: „Jaunas nereiškia, kad neturi patirties“

2018.02.17
„Vieną dieną pacientas dėkoja ir, atrodo, galėtų viską padaryti dėl gydytojo, o kitą dieną jis gali skundą parašyti ir į teismą paduoti, - sako Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Vytautas Mažutavičius (34 m.). - Gali atiduoti visą širdį, bet niekada nežinai, kaip viskas pasisuks. Bendravimo su pacientu subtilybių turi mokytis kiekvieną dieną.“ Skaityti plačiau

Naujoviška operacija suteikė vilties valdyti ranką

2018.02.13
„Dabar vos tik pamatau sniegą, ledą bijau, kad griūsiu. Išties vaikščioti pasidarė nejauku“, – sako 68-erių Vladas, kuriam slystelėjimas ant sniego baigėsi pakartotinu peties sausgyslių plyšimu.  Skaityti plačiau

Diagnozuoti hepatito C infekcijos atvejai – tik ledkalnio viršūnė

2018.02.12
Hepatito C viruso (HCV) infekcija – viena dažniausių kepenų pažeidimo priežasčių. Pasaulyje šiuo virusu užsikrėtę apie 150 mln. žmonių. Tikėtina, kad Lietuvoje apie 50-60 tūkstančių žmonių taip pat nešioja šį virusą. „Diagnozuoti ligos atvejai – tik ledkalnio viršūnė, nes didžioji dalis užsikrėtusiųjų gali net nežinoti, kad serga“, – teigia Kauno klinikų Gastr... Skaityti plačiau

Svarbu: gripo epidemijos metu pacientai turi išskirtinių teisių

2018.02.12
Jau kurį laiką Lietuvoje intensyviai didėja sergamumas gripu. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją paskelbė jau beveik pusė jų. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena kelis svarbius dalykus, kuriuos pacientams būtina žinoti gripo epidemijos metu. Skaityti plačiau

Specialybė, kur miklių pirštų nepakanka

2018.02.10
„Man patinka dirbti ir pacientai tai turbūt jaučia. Be to, naudojame modernias interaktyvias technologijas, virtualią realybę“, - į klausimą, kaip užsitarnauja pacientų palankumą, atsako Kauno Respublikinės ligoninės ergoterapeutė Silva Vaicekauskaitė-Bagdonė. Skaityti plačiau

Albertas Ulys: „Tik inovacijos padės pasiekti proveržį kovojant su vėžiu“

2018.02.09
Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys pripažįsta, kad Lietuvoje nauji metodai ir inovacijos sunkiai skinasi kelią į klinikinę praktiką. „Tik inovacijos padės pasiekti proveržį kovojant su vėžiu“, – įsitikinęs gydytojas. Skaityti plačiau

Audrius Dulskas: „Tiesiog „lipdai“ save po gabaliuką“

2018.02.05
„Jei vieni pacientai džiaugiasi jaunu gydytoju, kiti teiraujasi, kiek operacijų esu atlikęs, prašo rekomenduoti kitą specialistą. Nors kas savaitę atlieku penkias šešias operacijas, tikrai nebandau įtikinti, kad esu pats geriausias. Dar iki to reikia daug dirbti“, – sako Nacionalinio vėžio instituto chirurgas onkologas doc. dr. Audrius Dulskas (34 m.). Skaityti plačiau

N.Klimas: „Kasdien susidurdamas su mirtimi labiausiai vertinu gyvenimą“

2018.02.05
Gydytojas anesteziologas reanimatologas Nerijus Klimas, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, darbe kiekvieną dieną susiduria su mirtimi, o laisvalaikiu – ieško vėjo iššūkių. Tačiau, anot gydytojo, nei mirties, nei vėjo nugalėti neįmanoma, galima tik prie to prisitaikyti, išgyventi. Skaityti plačiau

Mokslininkai sukūrė naujus vėžio žymens testus

2018.02.01
Savaitės pradžioje Nacionalinio vėžio instituto (NVI) vadovas prof. dr. Feliksas Jankečius bei jo pavaduotoja mokslui ir plėtrai prof. dr. Sonata Jarmalaitė pristatė mokslinį projektą „Naujos kartos vėžio žymenys“, kuris nominuotas ir 2017 metų Lietuvos mokslo premijai. Pasak profesorių, ieškodami naudos pacientui mokslininkai pirmiausia siekė, kad vėžio žymenų testas būtų patikimas, naudingas ir n... Skaityti plačiau

Genetinė liga nuslopino jaunos merginos gėdą ir baimę

2018.02.01
Di Džordžo sindromu sergančios ir rimtų elgesio sutrikimų turinčios Ramintos (19 m.) mama atvira – nors dukra jau pilnametė, bet vis sunkiau gali pasirūpinanti savimi. „Tokie žmonės apskritai yra palikti likimo valiai, nėra jais užsiimti galinčių paruoštų specialistų, neužtikrinama socialinė integracija“, – patirtimi dalijosi 45-erių Rita (vardai pakeisti ir redakcijai žinomi &nd... Skaityti plačiau

Olivija Gustienė: „Kai regi iš mirties nagų išplėštą pacientą, jauti didžiulį pasitenkinimą“

2018.01.30
„Nors rinkausi kardiologiją kaip iššūkį, žinojau, kad tai sunki specialybė, tikrai niekada nesigailėjau. Kai užsiimi sau miela veikla, ir didelis darbo krūvis, kai tenka derinti klinikinį, mokslinį, pedagoginį bei administracinį darbą, netampa našta“, – sako Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovė doc. dr. Olivija Gustienė. Skaityti plačiau

Kauno klinikinės ligoninės traumatologai pluša be atokvėpio

2018.01.29
Kauno klinikinėje ligoninėje pastarosiomis dienomis – pacientų su sunkiomis traumomis antplūdis. Operacinės dirba ilgiau nei įprasta, o ligoninės skyriai pilnutėliai. Skaityti plačiau

Garsus vaikų gydytojas pasirinko emigraciją

2018.01.26
Gerai žinomas vaikų gydytojas, Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. dr. Rimantas Kėvalas palieka Lietuvą, praneša LNK žinios. Pranešama, kad R.Kėvalas šių metų rudenį ketina išvykti dirbti į Jungtinius Arabų Emyratus. Skaityti plačiau

Lina Batulevičiūtė: „Medicinos studijos padėjo suprasti, ko reikia sportui“

2018.01.26
„Šiandien didžiausia svajonė yra sudalyvauti olimpiadoje, iš pradžių – kaip sportininkei, vėliau – kaip sporto medikei“, – sako Respublikinės Vilniaus universiteto ligoninės sporto medicinos gydytoja Lina Batulevičiūtė (28 m.), prieš trejetą metų tapusi šiuolaikinės penkiakovės pasaulio vicečempione estafečių varžybose. Skaityti plačiau

Kardiologas Jonas Jarašūnas: „Jaučiuosi reikalingas Lietuvoje“

2018.01.21
Gydytojui kardiologui Jonui Jarašūnui 2017-ieji buvo dosnūs naujų patirčių: gydytojas paragavo dėstytojo duonos Klaipėdos universitete, Meksikoje vykusioje konferencijoje skaitė du pranešimus, stažavosi Prahoje aukšto lygio kardiologijos centre. Jaunasis gydytojas sako neketinąs palikti Lietuvos – jis ir čia turi daug galimybių tobulėti bei jaučiasi reikalingas. Skaityti plačiau

Lietuvos mokslininkų sukurta rankų drebulį mažinanti technologija pasiekė rinką

2018.01.19
Lietuvos startuolio „Fidens“ sukurta „ViLim Ball“ technologija padeda sumažinti vieną iš esensialinio tremoro simptomų – nekontroliuojamai drebančias rankas. Septyniais iš dešimties atvejų efektyvi technologija taip pat gali būti naudojama siekiant sumažinti sąnarių sąstingį sergant reumatoidiniu artritu. Skaityti plačiau

Šiaulių ligoninėje – pirma kelio sąnario kremzlės plastika skystu implantu

2018.01.18
Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai traumatologai pirmieji Lietuvoje atliko kelio sąnario kremzlės plastiką skystu implantu. Dešimtmetį kelio sąnario skausmą dėl disekuojančio osteochondrito kentusi ir jau be skausmo sąnario nebegalėjusi lankstyti bei vaikščioti 46-erių metų šiaulietė po operacijos ir mėnesio reabilitacijos nebejaučia jokio skausmo - gali ne tik vaikščioti, be... Skaityti plačiau

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata?

2018.01.15
Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus partinius ar valstybinius postus užėmę asmenys – vadinamieji nomenklatūrininkai – turi begalę eiliniam mirtingajam nepasiekiamų privilegijų, įskaitant ir išskirtinį medicininį aptarnavimą. Specialiosios ligoninės, sanatorijos, kurortai... Kaip visa tai atrodė? Kur ir kaip sveikatą „taisė“ ... Skaityti plačiau

Martynas Laukaitis: „Noriu dirbti Lietuvoje. O tu?“

2018.01.15
„Apie mediciną pradėjau galvoti būdamas devintokas. Mano mama - šeimos gydytoja, jaunesnis brolis – medikas, tiesa, šiuo metu dirba Vokietijoje. Seserį, irgi gydytoją, stengiuosi įkalbėti, kad neišvyktų. O aš noriu dirbti čia“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Rezidentų tarybos narys kraujagyslių chirurgijos rezidentas Martynas Laukaitis.  Skaityti plačiau

Rasa Traberg: „Genetiko darbas – lyg detektyvo“

2018.01.13
„Nori nenori ne visada pavyksta darbą palikti ligoninėje. Juokauju, kad vieni vakarais skaito grožinę literatūrą, o aš – specialybinę. Žodžiu, detektyvo darbas tęsiasi kiaurą parą“, – sako Kauno klinikų Genetikos ir molekulinės medicinos klinikos genetikos vyresnioji gydytoja rezidentė Rasa Traberg (31 m.). Skaityti plačiau

Giedrė Rutkauskienė: „Gydytojas turi būti stiprioji grandis“

2018.01.09
„Kai kalbi su vaiko, sergančio piktybiniu naviku, artimaisiais, aiškini, kokios yra ligos priežastys, planuojami tyrimai, galimi gydymo metodai, gali iš šalies pasirodyti šaltas ar abejingas. Bet širdis kiekvieną kartą verkia“, – sako Kauno klinikų Vaikų onkologijos ir hematologijos sektoriaus vadovė dr. Giedrė Rutkauskienė, neseniai su kolege viešėjusi pasa... Skaityti plačiau

Viešas kalbėjimas apie ligą verčia suklusti

2018.01.08
Medikai pastebi, jog kai žinomas žmogus prabyla apie jį užklupusią ligą, visuomenė tarsi suklūsta. Vienas kitas net ima varstyti gydytojų kabineto duris. Štai kuomet JAV žurnalistė Katie Couric prabilo apie vyro mirties priežastį – storosios žarnos vėžį – per televiziją, imta kalbėti apie kolonoskopijos tyrimus ir per metus jų JAV atlikta žymiai daugiau. Katie Couric, viešai prabilusi, parod... Skaityti plačiau

Naujagimių reanimacijai – 25-eri: nuo nevilties iki pažangos

2018.01.05
Prieš 25-erius metus įkurtas Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Naujagimių ir naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus Naujagimių intensyviosios terapijos poskyris žengė spartaus modernėjimo keliu. Nuo vedėjos ir vienos slaugytojos posto įkurtame skyriuje suburtas darnus kolektyvas, aprūpintas moderniausia įranga, įsisavinti pasaulyje taikomi šiuolaikiniai naujagimių int... Skaityti plačiau

Gyventojai nuo pirotechnikos nukenčia dėl neatsargaus elgesio

2018.01.02
Gyventojai nuo pirotechnikos nukenčia nesilaikydami jos naudojimo instrukcijų, saugaus atstumo bei sprogdindami petardas neblaivūs, sako policija. Švenčiant Naujuosius metus pirotechnika šį savaitgalį sužalojo 41 žmogų, 10 nukentėtųjų yra nepilnamečiai, pranešė Policijos departamentas. Skaityti plačiau

Lietuvos radijas „Metų žmogumi“ išrinko prof. Rimantą Kėvalą

2017.12.27
Lietuvos radijas 2017-ųjų „Metų žmogaus“ vardą skiria Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovui profesoriui Rimantui Kėvalui – už iškeltus į viešumą faktus apie vaikus, patiriančius smurtą šeimose, ir  už atkreiptą žmonių dėmesį į jų pačių abejingumą.   Skaityti plačiau

Šventinė pirotechnika – rizika netekti klausos?

2017.12.27
Kasdien mus supa begalė garsų: mes bendraujame su kitais žmonėmis, klausomės muzikos, radijo ir televizijos, namuose nežymiai burzgia skalbimo mašina ar dulkių siurblys, lauke girdime pravažiuojančio transporto triukšmą. Paprastai šie garsai yra leistinos normos ir mūsų klausos nepažeidžia, pranešime žiniasklaidai sako klausos centro „Audiomedika“ vadovas Mindaugas Jonaitis. Skaityti plačiau

Jelena Čelutkienė: „Kitoms šalims įdomu gyventi sveikai, nes apskritai įdomu gyventi“

2017.12.26
Šiemet Lietuvos kardiologės titulą pelniusi profesorė Jelena Čelutkienė teigia, kad sergančiųjų širdies nepakankamumu Lietuvoje yra arti 100 tūkstančių. Profesorės iniciatyva kartu su Lietuvos kardiologų draugija, Vilniaus universiteto Medicinos fakultetu ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetu šalyje plečiamas širdies nepakankamumo kabinetų tinklas. Tiesa, labai lėtai. Skaityti plačiau

Reumatoidinio artrito iškamuotą moterį prikėlė antram gyvenimui

2017.12.21
Jei ne prieš šešetą metų pradėta taikyti biologinė terapija, reumatoidiniu artritu daugiau nei pusę gyvenimo serganti panevėžietė Dalė Kazlaučiūnienė (55 m.) ligos galėjo būti visiškai prikaustyta prie lovos. Skaityti plačiau

Rezidentas: kartais pas gydytojus pacientai ateina kaip į kirpyklą

2017.12.18
Benediktas Jonuška – Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriaus pirmų metų rezidentas. Tačiau jauno vyro veikla peržengia medicinos ribas. Jis - ir savanoris, ir muzikos didžėjus. Skaityti plačiau

Prof. Jonas Valantinas: „Dirbti darosi vis sunkiau“

2017.12.09
„Medicina brangsta, ateina naujos brangios technologijos, vaistai. O kai kurios procedūros šiandien net nėra įkainuotos. Reikia galų gale pradėti skaičiuoti pinigus“, – sako VUL Santaros klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro vadovas prof. habil. dr. Jonas Valantinas (64 m.). Skaityti plačiau

Pirmajam Lietuvoje Donorinio motinos pieno bankui - vieneri

2017.12.07
Pirmajam Lietuvoje Donorinio motinos pieno bankui Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje sukanka vieneri metai. „Voltas Disnėjus (Walt Disney) yra pasakęs – jeigu gali apie tai svajoti, gali ir padaryti. Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad po sėkmingų vienerių metų galime pasakyti – mes visi kartu tai padarėme, o motinos pieno bankas pateisino visus gydytojų ir pacientų lūkesčius“, – &sc... Skaityti plačiau

Prof. Eugenijus Lesinskas: „Matai, kaip sistemoje gęsta jauni, protingi žmonės“

2017.12.02
„Šiame darbe pakankamai daug kūrybos - operacijos metu gali pasirinkti kelis kelias kryptis tai pačiai problemai spręsti. Tai kasdien teikia vis naujus iššūkius“, – sako VU ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovas prof. dr. Eugenijus Lesinskas. Skaityti plačiau

Šešiametei teko galynėtis su insultu

2017.11.28
Praėjo du mėnesiai, kai mažąją Adelę (6 m.) ištiko mirtinai pavojinga liga – insultas. Mergaitės mama Ingrida (41 m.) džiaugiasi, kad dukrai pavykta stebuklingai atsigauti. Tačiau nerimo dienos dar nesibaigė. Skaityti plačiau

Ką jaunuoliai turi žinoti apie sveikatos paslaugas?

2017.11.27
Kad moksleiviams ir studentams būtų lengviau orientuotis privalomojo sveikatos draudimo (PSD) sistemoje Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena keletą svarbių dalykų, kuriuos privalu žinoti kiekvienam jaunuoliui. Skaityti plačiau

Savaitgalį Lietuvos medikai naktį atliko 5 transplantacijas

2017.11.27
Vilniaus ir Kauno medikai naktį iš šeštadienio į sekmadienį atliko penkias organų transplantacijas. Vilniaus Santaros klinikose atliktos širdies ir dviejų inkstų transplantacijos, o Kauno klinikose – širdies ir kepenų transplantacijos. Skaityti plačiau

Dantų protezavimas: kaina ir įvairios galimybės

2017.11.21
Pažeistų dantų atstatymas yra reikalingas ne vien tik dėl estetikos, bet taip pat ir dėl visavertės kramtymo funkcijos. Maisto virškinimas pradedamas dar burnoje, todėl tuomet, jei dantys bus pažeisti, jis gali būti netinkamai apdorojimas. Dantų protezavimas yra viena dantų atkūrimo galimybių, galinčių padėti užtikrinti tinkamą dantų funkcionavimą. Protezavimas pasiteisina tada, kai įprastas dantų plombavimas ... Skaityti plačiau

Kauno klinikų chirurgai pirmą kartą Baltijos šalyse atliko skydliaukės operaciją per pažasties sritį

2017.11.20
Kaklas ir pažastis – atrodytų dvi mažai susijusios kūno dalys, tačiau Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojai įrodė, jog ryšys tarp jų gali būti. Ligoninės gydytojai, pritaikydami Pietų Korėjoje įgytą patirtį, pirma kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atliko endoskopinę transaksilinę skydliaukės operaciją, atliekant pjūvį pažasties raukšlėje. Netradicinėje op... Skaityti plačiau

Po kepenų transplantacijos – sudėtingas, bet širdžiai mielas darbas atviroje jūroje

2017.11.20
Būna, kad sunkios, klastingos ligos netikėtai pakerta jaunus, tvirtus, sveiką gyvenimo būdą pasirinkusius, aktyviai sportuojančius žmones. Taip atsitiko ir 42 metų palangiškiui Petrui Tarvydui, apie kurį – šis Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM pasakojimas. Jau beveik dešimtmetį vyras gyvena su transplantuotomis donoro kepenimis.  Skaityti plačiau

Kompetencijos centro prostatos vėžiui gydyti Lietuvoje pagrindas – didžiulė patirtis ir profesionalumas

2017.11.20
Nacionaliniame vėžio institute (NVI) surengta neeilinė konferencija – instituto Onkourologijos skyriuje bei vaizdo tiltu matomų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Urologijos centre atliekamų laparoskopinių operacijų tiesioginę transliaciją galėjo stebėti bei interaktyviai įsitraukti komentuodami ar klausdami ne tik mūsų, bet ir kitų Europos Rytų regiono šalių specialistai. Komandoje su NVI uro... Skaityti plačiau

Ar­vy­das Sto­nys: „Tik­rai ne­ke­ti­nu pa­si­duo­ti“

2017.11.16
Pro­sta­tos vė­žio diag­no­zę prieš me­tus iš­gir­dęs vie­nas gar­siau­sių ša­lies iliu­zio­nis­tų Ar­vy­das Sto­nys nu­si­tei­kęs va­lin­gai. „La­bai daug ką pa­kei­čiau. Pir­miau­sia – mąs­ty­mą ir po­žiū­rį. Ma­nau, tai yra be­ne vi­sų li­g... Skaityti plačiau

Sudėtingą širdies operaciją patyręs K. Smoriginas: padarė kapitalinį remontą

2017.11.10
„Sugijau kaip šuva. Dirbu pilna koja“, – šypsosi roko operos „Jūratė ir Kastytis“ režisierius ir aktorius Kostas Smoriginas (64) su kolegomis besirengiantis legendines roko operos atsisveikinimo turui po Lietuvos miestus. Niekas net neįtartų, kad jis tik prieš kelias savaites grįžo iš Palangos, kur reabilitavosi po sudėtingos širdies šuntavi... Skaityti plačiau

Aterosklerozės komplikacijos vos nekainavo kojos

2017.11.09
Kai dešimt metų su dirbtine kojų kraujagysle pragyvenusi vilnietė Irena Birutė Miškinienė (87 m.) dėl aterosklerozės komplikacijų pavasarį vėl pakliuvo į chirurgų rankas, nei ji pati, nei artimieji nė neįtarė, kad ne vieną mėnesį teks praleisti nežinioje. Jei ne sėkmingai pritaikytas modernus gydymas, moteris galėjo netekti kojos. Skaityti plačiau

Ne visi gimę mėsėdžiai, ne visi - augalėdžiai

2017.11.03
Didžioji dalis veganais tapusiųjų džiaugiasi pagerėjusia savijauta. Žmonės mitybos įpročius dažniausiai nusprendžia keisti susirgę sunkia liga. Tiesa, dietistė Rūta Symenaitė perspėja, jog drastiškai pakeista mityba gali padaryti daugiau žalos negu naudos. Skaityti plačiau

Karjeros pabaigą pažymėjo prostatos vėžys

2017.11.02
Jau savaitę po visiško prostatos pašalinimo operacijos namuose sveikstantis kaunietis Povilas K. (63 m.) viliasi visiškai įveikęs vėžį ir ragina vyrus nedelsti tikrintis profilaktiškai.  Skaityti plačiau

Laura Steponavičienė: „Jaučiantieji artimųjų palaikymą sveiksta greičiau“

2017.10.30
Gydytoja onkologė chemoterapeutė Laura Steponavičienė (40 m.) patvirtina, kad nuo krūties vėžio, dažniausios moterų onkologinės ligos pasaulyje, neapsaugo jokie tyrimai. Tiesa, laiku diagnozavus pakitimus, ligą įmanoma pažaboti. Gydytoja siūlo kelis būdus, kaip šios ligos diagnostikos ir gydymo procesą šalyje būtų galima tobulinti. Skaityti plačiau

Iš žvynelinės šarvo išvadavo tik biologiniai vaistai

2017.10.27
Daugiau nei keturis dešimtmečius žvynelinės vargintas varėniškis Rimtautas Lukšys (51 m.) atvertė naują gyvenimo puslapį, kai išbandė gydymą biologine terapija. Anksčiau net iš namų vengdavęs išeiti vyras šiandien skuba atsigriebti už prarastą laiką. Skaityti plačiau

Siaubo filmai: išgąsdinti tą, kuris nebijo

2017.10.27
Kai žiūrime siaubo filmą, delnai ima prakaituoti, odos temperatūra nukrenta, įsitempia raumenys, pakyla kraujospūdis. Kuo daugiau ir stipresnių šių pojūčių mus ištinka, tuo labiau patiriame baimės ir pasitenkiname filmu. Skaityti plačiau

Doc. dr. E.Čekanauskas: „Bendraudamas su vaiku pats turi šiek tiek juo tapti“

2017.10.20
„Natūralu, kad jei devyni gydytojai tėvus tikino, jog vaikas nesveikas, o tu po to sakysi priešingai, neatrodysi labai protingas. Tačiau reikia kalbėtis. Jei per tris minutes ne tik išaiškinsi, bet ir parodysi, kad vadinamosios vaiko bėdos yra natūrali jo raidos dalis, devyniasdešimt procentų tėvų ima suprasti“, – sako Kauno klinikų Vaikų Chirurgijos klinikos Vaikų ortope... Skaityti plačiau

Keturios donorų istorijos

2017.10.19
Praėjusį penktadienį Vilniaus rotušėje apdovanoti 83 donorai. Neatlygintinai davę kraujo 40 ir daugiau kartų, jie gavo tai liudijančius Garbės donoro pažymėjimus ir ženklelius.  Skaityti plačiau

Užsienio kolegos Lietuvą laiko pažangiu partneriu kraujo donorystės srityje

2017.10.19
Praėjusią savaitę, penktadienį, Nacionalinis kraujo centras ketvirtą kartą surengė tarptautinę konferenciją apie šiuolaikinę kraujo transfuziją. Pasak Nacionalinio kraujo centro vadovės Joanos Bikulčienės, Lietuva jau yra kartu su bet kuria pažangiausia ES šalimi. Tarptautinės konferencijos ne tik suteikia galimybę paskleisti Europai apie save gerąją žinią, kad esame ir galime būti lygiaverčiai partneri... Skaityti plačiau

Urologas G.Rinkūnas: „Pooperacinis laikotarpis sutrumpėjo 4 kartus“

2017.10.16
Kauno klinikinės ligoninės Urologijos skyrius šiemet mini 50-metį. Jau 30 metų čia dirbantis ir 20 iš jų skyriui vadovaujantis urologas Gytis Rinkūnas sako, kad patobulėjus medicinos technologijoms, smarkiai sumažėjo pažengusių ligų bei atvirų operacijų, todėl žymiai sutrumpėjo pooperacinis laikotarpis. Skaityti plačiau

Apšvitos dozės mažinimo programa: nauda ir gydytojui, ir pacientui

2017.10.09
Prieš metus UAB „Affidea Lietuva“ savo diagnostikos centruose įdiegė Apšvitos dozės mažinimo programą (angl. Dose excellence). Įmonės atstovų teigimu, įgyvendinant šią programą ir atliekant kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimus ieškoma tobulo balanso ir stengiamasi atsakyti į klausimą – kaip su kiek įmanoma mažesne apšvitos doze išgauti optimalią ... Skaityti plačiau

Reta liga klaidino beveik dešimtmetį

2017.10.09
Apendicitas, Krono liga, raudonoji vilkligė – nuo ko tik nebuvo gydytas 25-erių kaunietis Edvinas Kaupas, kol galiausiai išgirdo retos ir nepagydomos ligos – įgimtos angioedemos – diagnozę. Skaityti plačiau

Virginijus Jakutis „Darbas intensyviosios terapijos skyriuje – ne kiekvienam“

2017.10.09
„Valandos ramybės ir minutės siaubo, kai turi pulti gaivinti vaiką ar staiga imtis kitų gyvybei būtinų užtikrinti veiksmų“, – taip savo ir kolegų darbą apibūdina VUL Santaros klinikų Vaikų anesteziologijos-reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas Virginijus Jakutis (39 m.). Skaityti plačiau

Unikali paroda apie meningokokinę infekciją išgyvenusius žmones keliaus po Lietuvą

2017.10.05
Lietuvos mokslų akademijoje prasidėjusios 2-osios tarptautinės Vilniaus užkrečiamųjų ligų konferencijos, organizuojamos kartu su 14-uoju Baltijos dermatovenerologų draugijos kongresu, dalyviai gali apžiūrėti unikalią parodą. Čia eksponuojami žinomos fotografės ir vaikų teisių ambasadorės Anne Geddes darbai „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“.&nb... Skaityti plačiau

Kovai su cistine fibroze atkaklus vaikinas pasitelkė sportą

2017.10.02
Kai Dovydui Kazlauskui (20 m.) diagnozavo cistinę fibrozę, jam buvo 6-eri. Jo vaikystė nebuvo tokia kaip daugelio – didžiąją laiko dalį jis praleisdavo ligoninėje. „Troškau pabandyti ir sau pačiam įrodyti, kad galiu pasiekti tai, apie ką svajojau. Gal trumpiau, bet norėjau gyventi visavertiškiau“, – apie pokyčius pasakojo Dovydas. Skaityti plačiau

Dėl geresnių rezultatų rizikuojama gyvybe

2017.10.02
Kai atlikus kratas dviratininko Lino Rumšo komandos būstinėje ir su ja susijusių asmenų namuose buvo rasta įvairių preparatų, imta svarstyti, ar medikamentai galėjo būti žymaus dviratininko Raimondo Rumšo sūnaus mirties priežastimi? Pasak Lietuvos antidopingo agentūros medicinos srities vadybininkės Rūtos Banytės, dauguma draudžiamųjų preparatų anksčiau ar vėliau gali tapti mirties priežastimi. Skaityti plačiau

Jaunojo mokslininko svajonė – išauginti organus iš žmogaus ląstelių

2017.09.28
Jeigu po kokio dešimtmečio Lietuvos aukšto lygio laboratorijose bus išauginamos dirbtinės kraujagyslės ar kaulai, čia bus ir jaunojo mokslininko Evaldo Balčiūno (28 m.) indėlis. Mokslininko keliu pasukęs Gyvybės mokslų centro Biochemijos instituto doktorantas viliasi, kad jo dabar vykdomi moksliniai eksperimentai nebus tik aprašyti mokslinėse publikacijoje, bet ir pasieks medicinos praktik... Skaityti plačiau

Piktybinė kraujo liga sunkėjo tyliai

2017.09.25
Lėtinės mieloleukemijos diagnozė kauniečiui Juozui (vardas pakeistas – red. past.) trenkė kaip žaibas iš giedro dangaus. Jokių nusiskundimų neturėjęs vyras pajuto sergąs tik pradėjęs vartoti vaistus. „Dėl šalutinio jų poveikio teko nueiti kryžiaus ir pragaro kelius“, – sako ligą įveikęs septyniasdešimtmetis Juozas. Skaityti plačiau

Prof. Irena Butrimienė: „Paciento laiką šiandien atima „elektroninė dėžutė“

2017.09.25
„Elektroninės sveikatos sistema tikrai nėra blogai, tačiau kol kas toli gražu kalbėti apie tai, kad ji trumpintų ir lengvintų darbą. Dažnai ji „kliūna“, dokumentų perdavimas į išorinę duomenų kaupimo sistemą „stringa“, pacientas gydytojo kabinete vargsta, stebėdamas gydytoją, pildantį krūvą dokumentų...“ – sako VUL Santaros klinikų Reumatologijos centro vadovė prof. dr... Skaityti plačiau

Jau įmanoma išsaugoti plaukus chemoterapijos metu

2017.09.22
Plaukus išsaugantis įrenginys „Paxman orbis“ jau veikia Nacionaliniame vėžio institute (NVI) Chemoterapijos su dienos stacionaru skyriuje. Galvos odos šaldymo sistema – tai Instituto partnerių dovana ir ja naudotis gali visi Nacionalinio vėžio instituto pacientai. Skaityti plačiau

Kauno klinikų pacientams sveikti bus smagiau: atidarė keturiolika bibliotekėlių

2017.09.18
Nuo dabar Kauno klinikų pacientai ir juos lankantys artimieji laisvą laiką galės leisti įdomiau. Klinikoms perduota keturiolika mini bibliotekėlių, kurios bus įkurdintos septyniuose Klinikų padaliniuose, jose bus apie 3000 knygų. Skaityti plačiau

LSMU rektorius laimėjo profesorių taurę

2017.09.18
Universiteto rektorius prof. habil. dr. Remigijus Žaliūnas žino, kad geros emocijos ir veikla, kuri skatina jaustis laimingu gyvenime labai svarbu. „Tikiu, kad judėjimas yra geros savijautos pagrindas, tad sportas, man šiandien yra neatsiejamas nuo kasdienės veiklos. Pomėgis teikiantis gyvenimui komforto, o profesinei veiklai – naujų idėjų“, – teigia LSMU rektorius. Skaityti plačiau

J.Gutauskas: „Noriu būti geriausias krepšinio aikštelėje ir operacinėje“

2017.09.18
Į žmonių pilną kavinę įžengia už visus aukštesnis jaunas vyras. Tai 205 cm ūgio, 27-erių metų Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės kraujagyslių chirurgas Jonas Gutauskas. Daugelis pamatę tokį aukštą žmogų, nesąmoningai lepteli – galėtų būti krepšininkas. Gydytojas sako, kad ilgą laiką to ir siekė, bet pasirinko, jo nuomone, įdomesnį ir daugiau iššūkių duodantį darb... Skaityti plačiau

Krepšinio rinktinės gydytojas: džiaugiamės, kai kameros neužfiksuoja sportininkų traumų

2017.09.14
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė Europos čempionato aštuntfinalyje neperkando graikiško riešuto (64:77) ir baigė pasirodymą turnyre. Dainiaus Adomaičio auklėtiniai užėmė 9-ą vietą. Tokio rezultato niekas iš savaitraščio „Lietuvos sveikata“ totalizatoriuje dalyvavusių gydytojų neprognozavo. 5–6 vieta – toks buvo pesimistiškiausias spėjimas.... Skaityti plačiau

Komplikuota dvynukių gimimo istorija – su laiminga pabaiga

2017.09.08
Dar prieš mėnesį radviliškietė Deimantė Mačiukienė (29 m.) kiekvieną dieną pasitikdavo su didžiuliu nerimu – ji bet kurią akimirką galėjo netekti nešiojamų dvynukių. Šiandien viename maiše gimusios neišnešiotos mergaitės jau džiaugiasi namų aplinka. Skaityti plačiau

Pokalbis prie kavos: felčeris – nelietuviškas žodis

2017.09.04
Įprastinė situacija būtų tokia: jaunas žurnalistas kalbina žilabarzdį medicinos profesorių, o tas profesorius beria skaitytojams patinkančius patarimus apie sveiką gyvenimo b