Nuo antradienio Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika oficialiai prijungta prie Santaros klinikų. Nors darbuotojams nei darbo sąlygos, nei alga dėl to nesikeičia, iki tol dėl reorganizacijos nerimavusi Žalgirio klinika šiandien keičia plokštelę: tiki Santaros klinikų pažadais dėl geresnio rytojaus.
Tiesa, Žalgirio klinikos vadovas sako, kad dėl reorganizacijos nubyrėjo 16 procentų darbuotojų.
„Šis simbolinis žingsnis pakloja pamatus siekti geresnio burnos, veido, žandikaulių chirurgijos paslaugų prieinamumo“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas (kairėje), kalbėdamas apie Žalgirio klinikos prijungimą prie Santaros klinikų. Kad žingsnis – teisingas, panašu, neabejoja ir Žalgirio klinikai vadovaujantis Dalius Matkevičius (dešinėje).
Verčia baltą popieriaus lapą
Dar neseniai atsainumą dėl galimo prijungimo prie Santaros klinikų demonstravusi dabar jau buvusi Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika pakeitė plokštelę. Jos atstovų lūpose – viltis su „santuoka“ išspręsti iki tol slėgusias įstaigos problemas – žemą atlyginimą ir dėl to darbuotojų stygių, taip pat išaugti technologijų srityje.
Daugiau nei pusmetį Žalgirio klinikai vadovaujantis Dalius Matkevičius L.S. dar vasarą aiškino, kad vienintelis pokytis prisijungus prie Santaros klinikų tebus pasikeitęs įstaigos pavadinimas. Mat po jungimo darbo sąlygas esą ketinama palikti tas pačias.
Antradienį, po trejus metus vykusio derinimo pasiekus finišo tiesiąją, suskambo geresnį rytojų pranašaujantys pažadai.
Kaip aiškina Santaros klinikų dalininkės – Sveikatos apsaugos ministerijos – atstovai, sujungus įstaigas tikimasi geresnių finansinių rezultatų ir kokybiškesnių paslaugų.
„Šis simbolinis žingsnis pakloja pamatus siekti geresnio burnos, veido, žandikaulių chirurgijos paslaugų prieinamumo, odontologijos paslaugų prieinamumo ne tik Vilniaus, tačiau ir Vilniaus regiono gyventojams, – teigė sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas. – Siekiant paslaugų efektyvumo, buvimas didelės gydymo įstaigos dalimi Žalgirio klinikai leis optimaliau panaudoti administracinius resursus.“
Anot jo, pastaruosius keletą metų kildavo problemų dėl Žalgirio klinikos finansinio tvarumo. „Manome, kad šis didelis žingsnis, naujas atverstas puslapis padės stabilizuoti šią dalį“, – kalbėjo A.Pečkauskas.
Pasak D.Matkevičiaus, sujungus įstaigas bus užtikrinamos kokybiškesnės paslaugos, daugės galimybių atsirasti naujoms technologijoms.
„Kai šiandien pas mus beldžiasi dirbtinis intelektas ir robotinė chirurgija, būdami tokios apimties, kokios buvome, to nepajėgtume, o dabar surėmus pečius tikrai bus galima padaryti daug naujų, inovatyvių sprendimų“, – pasidžiaugė jis.
Geresnėmis darbo sąlygomis nekvepia
Panašu, naujoji struktūra teigiamų pokyčių žada tik pacientams. Kaip aiškina Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų generalinis direktorius Tomas Jovaiša, jų tikslas – sukurti tokią sistemą, kad veido žandikaulio, odontologijos pacientai galėtų gauti modernią, inovatyvią pagalbą.
Tiesa, siekiant, kad pertvarkos kuo mažiau paveiktų jau esamų pacientų gydymo procesą, artimiausiu metu paslaugos jiems ir toliau bus teikiamos Žalgirio klinikoje, pamažu jas ir jų teikimą integruojant su Santarose teikiamomis.
Žalgirio klinikų darbuotojai dar prieš įvykstant didžiajam jungimui turėjo lūkestį, kad jungtuvės duos naudos ir darbuotojams: svajota apie išaugusį atlyginimą, geresnes darbo sąlygas ketinamame statyti naujame korpuse Santaros miestelyje.
Mat Žalgirio klinika čia turi atskirą sklypą, kurį prižiūri, o pagal esamą miestelio schemą, tiek struktūriškai, tiek funkciškai, tiek fiziškai naujas pastatas jame gerai inkorporuotųsi.
Vis dėlto naujais batais darbuotojams artimiausiu metu nekvepia. M.Matkevičiaus teigimu, atlyginimas darbuotojams nesikeičia, o T.Jovaiša aiškino, kad persikėlimas į naujas patalpas bus svarstomas tik atlikus galimybių studiją.
„Nesinori užbėgti įvykiams už akių. Planą, kaip išnaudosime esamą infrastruktūrą, parodys galimybių studijos. Tai bus pirmasis žingsnis sujungus įstaigas. Ši studija apibrėš įstaigų ateities kryptį“, – sakė Santaros klinikų generalinis direktorius prof. Tomas Jovaiša ir pridūrė, kad studiją žadama parengti iki šių metų pabaigos.
Darbuotojai jungimą pasitiko ramiai
Pristatydamas naująją struktūrą, T.Jovaiša akcentavo, jog dar viena svarbi jungimo užduotis – personalo gerovė, jo pasitenkinimas darbu.
Tiesa, Žalgirio klinikos vadovas informavo, kad darbą palieka apie 16 proc. jos darbuotojų. Tiesa, kaip teigia, didžioji jų dalis išeina užtarnauto poilsio.
„Kiti pagal rinkoje esančius atlyginimus, matyt, rado geresnius darbo pasiūlymus“, – patikslina D.Matkevičius, davęs suprasti, kad darbuotojų naujoji įstaigos struktūra iš esmės nesujaudino. O ir trūkstamų darbuotojų skaičių jau pavyko pritraukti.
„Visi darbus, kuriuos dirbo „n“ metų, tęsia toliau. Visų nuotaikos geros“, – tikino D.Matkevičius.
T.Jovaiša pasidžiaugė, kad dienai iki sujungimo susitikus su abiejų šalių darbuotojais iš jų sulaukė nedaug klausimų. Darbuotojai esą gyvena įprastu ritmu.
„Jie klausė nuo buitinių klausimų, tokių, kaip maitinimo tarnybos veikla, iki pereinamojo laikotarpio, informacinių technologijų, kaip užtikrinti jų veiklą“, – kas labiausiai rūpėjo personalui įvardino T.Jovaiša.
Klinicistas geriausiai supranta specifiką
Vidurvasarį D.Matkevičius L.S. prasitarė, kad darbuotojus labiausiai jaudina vadovų kaita. Filialo vadovo pareigoms užimti artimiausiu metu iš tiesų ketinama skelbti konkursą. Už Santaros klinikų vairo prof. Tomas Jovaiša taip pat stojo neseniai.
Daugiau nei pusmetį Žalgirio klinikai vadovaujantis D.Matkevičius, sako, jog kol kas apie tolesnę vadovo perspektyvą nesvarstantis. Kadangi pats yra ir klinicistas, kol kas stengiasi abu darbus suderinti.
„Administracinius darbus nuveikiu pirmoje dienos pusėje, o klinikinis darbas, chirurgija, eina į popietinį laiką“, – pasakoja pašnekovas ir prasitaria, kad Santaros klinikų vadovas davė leidimą, jei reikės, skambinti ir vakare, po darbo valandų.
Prieš tai Žalgirio klinikai vadovavęs Linas Zaleckas prisipažino, kad jam vadovauti įstaigai buvo našta, mat jo geriausias amplua – klinikinis darbas su pacientais. Vis dėlto D.Matkevičius įsitikinęs, kad vadovauti įstaigai geriausiai gali žmogus dirbantis toje struktūroje.
„Likus pusmečiui iki naujos struktūros imtis administracinio darbo buvo sudėtinga, bet man ta įstaiga yra svarbi, dėl to sutikau, kad galėtume kiek įmanoma sklandžiau pereiti šį etapą. Nuoširdžiai norėjau padėti įstaigai. Niekas kitas už klinicistą, kuris „n“ metų praleido įstaigoje, geresnio sujungimo negalėtų padaryti“, – savo jėgomis pasitiki D.Matkevičius.
Pavojaus „išsibarstyti“ nekyla
Dar vienas nuogąstavimas, kėlęs nerimą Žalgirio klinikų atstovams, – galinti „pakibti“ mokslo bazė. Tuo metu baimintasi, kad įstaigos struktūra, perkelta į Santaros klinikas, gali būti sugriauta ir išbarstyta.
„Visada didžiavomės, jog studentus ir rezidentus ruošiame vienoje vietoje. Jie mato visą gydymo procesą iš arti. Turime unikalią galimybę, kokią reta aukštoji mokykla Europoje gali pasiūlyti. Viename pastate studentas turi galimybę pamatyti nuo pirminės odontologijos paslaugų iki aukščiausio, tretinio, lygio odontologijos. Visi specialistai – periodontologai, chirurgai, protezistai, ortodontai, vaikų odontologai – vietoje. Studentas gali matyti kompleksinį paciento gydymą, tarpdiscilininės komandos bendradarbiavimą. Gali nueiti į stacionarą ir pamatyti net ypač retas veido žandikaulio srities ligas“, – svarbą veikti atskirame pastate dar prieš pusmetį aiškino VU Odontologijos instituto direktorė prof. Vilma Brukienė.
D.Matkevičiaus tuomet įžvelgė liūdnas prognozes.
„Mokslo bazė, kad bus išsklaidyta, – faktas. Panašu, kad stacionarinės paslaugos bus tiek Žalgirio klinikoje, tiek Santaros. Dalis rezidentūrą atlikinės ten, dalis čia. Darbas po vienu stogu dings“, – tuomet neabejojo vadovas.
Šiandien, oficialiai peržengus Santaros klinikų slenkstį, D.Matkevičiaus baimės išsisklaidė. O T.Jovaiša patikina, kad siekis – geresni mokymosi procesai: „Norime, kad tiek studentų, tiek rezidentų pasitenkinimas mokymosi procesu būtų geresnis. Būtų sunku surasti objektyvią priežastį, kuri pagrįstų nerimą dėl mokymosi proceso strigimo.“
Klaipėdos scenarijus nepasikartos
Įstaigomis apaugusios Santaros klinikos primena apie į krūvą sujungtos ir dėl to tragiškai besiverčiančios Klaipėdos universiteto ligoninės likimą. Sveikatos apsaugos ministro A.Pečkausko paklausėme, ar jis nesibaimina, kad nepavydėtinas scenarijus pasikartos ir sostinėje.
Ministras ramus: Klaipėdos gydymo įstaigų reorganizacija – priešinga Santarų situacijai: „Žalgirio klinika – sąlyginai nedidelė įstaiga, kuri įsilieja į didelės įstaigos strateginę kryptį. Didesnių rizikų nematome. Ateityje, atlikus studiją ir įsivertinus paslaugų teikimo apimtis, pamatysime konkrečius skaičius. Bet tokio scenarijaus, kurį turėjome Klaipėdoje, kur problema dėl einamųjų lėšų, pajamų ir išlaidų balanso, čia nesitikime.“
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: