Visi trys beždžionių raupais susirgę lietuviai grįžo iš Vokietijos

Jūratė Skėrytė, BNS
2022-08-05
Trys Lietuvoje nustatyti beždžionių raupų atvejai tarpusavyje epidemiologiškai nėra susiję, tačiau visi užsikrėtusieji lankėsi Vokietijoje.
Visi trys beždžionių raupais susirgę lietuviai grįžo iš Vokietijos

„Šiuo metu Lietuvoje nustatyti trys beždžionių raupų atvejai epidemiologiškai tarpusavyje nesusiję“, – penktadienį per spaudos konferenciją sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė Galina Zagrebnevienė.
„Visi trys prieš susirgimą lankėsi Vokietijoje“, – pranešė ji.
 
Sveikatos apsaugos ministerija šią savaitę pranešė, kad minėta infekcinė liga patvirtinta 20–29, 30–39, 40–49 metų grupėms priklausiantiems vyrams.
Visi jie gydomi ambulatoriškai.

Specialistai neturi duomenų, kad kuris nors iš užsikrėtusiųjų anksčiau būtų skiepytas nuo raupų.
Raupų vakcina Lietuvoje privalomai skiepyta iki 1980 metų.
„Jeigu asmenys buvo paskiepyti raupų vakcina, nereiškia, kad 100 proc. paskiepytos populiacijos turi imuninį atsaką būtent į beždžionių raupus. (...) Dalis populiacijos vis dėlto yra imli virusui, kadangi imunitetas nesusidaro“, – teigė G. Zagrebnevienė.
 
Per rugpjūtį Lietuva tikisi gauti 1,4 tūkst. dozių vakcinos nuo beždžionių raupų, tačiau visi norintieji pasiskiepyti negalės.
„Visi norintieji pasiskiepyti tikrai nebus skiepijami. Pasikartosiu – daugiausia per keturias dienas turėtų būti paskiepyti labai artimą sąlytį, didelę riziką turintys asmenys židiniuose ir sveikatos priežiūros bei laboratorijų darbuotojai, jeigu atsitiktinai galėjo įvykti didelės rizikos sąlytis darbe“, – sakė SAM atstovė.
Šiuo metu nustatyti septyni sąlytį su užsikrėtusiaisiais turėję asmenys, kol kas nė vienam iš jų nepasireiškė ligos simptomai.
 
Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje Lietuvoje iki šiol atlikti aštuoni tyrimai dėl beždžionių raupų, trys buvo teigiami.
G. Zagrebnevienės teigimu, Lietuva turi pakankamai testų nustatyti šiai ligai, testuojami visi besikreipiantieji su bėrimais.

SAM primena, kad beždžionių raupais gali užsikrėsti visi, tačiau ne visiems užsikrėtimo rizika vienoda.
 
Šiuo metu didesnė beždžionių raupų užsikrėtimo rizika kyla asmenims, turintiems tiesioginį fizinį kontaktą su sergančiu asmeniu.
„Beždžionių raupai nėra labai lengvai plintanti nuo žmogaus žmogui liga. Turi būti labai tamprus fizinis kontaktas – oda į odą arba veidas į veidą. Taip pat yra rizika užsikrėsti per aplinkos daiktus, jeigu yra namuose sergantis pacientas ir nepaisoma prevencijos priemonių, tai yra be apsaugos priemonių liečiami šašai, miegama vienoje lovoje, naudojamasi tais pačiais rankšluosčiais ir t. t.“, – aiškino SAM specialistė.
Sergantys asmenys gali užkrėsti kitus, kol yra ligos simptomai – atsiranda odos bėrimai. Žaizdelėms užsitraukus ir nukritus šašams, žmogus tampa nebeužkrečiamu. Tai dažniausiai užtrunka dvi–keturias savaites. 

 
Ministerija įspėja, kad atsiradus bėrimui, pakilus temperatūrai reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą: konsultuotis telefonu su šeimos gydytoju arba vykti į ligoninės, kurioje yra Infekcinių ligų skyrius, priėmimo skyrių.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo gegužės pradžios pasaulyje už Afrikos ribų nustatyta daugiau kaip 23 tūkst. beždžionių raupų atvejų, dauguma jų – Europoje.
„Nuo liepos pabaigos, kaip informuoja PSO ir Europos ligų kontrolės centras, Europos regione susirgusiųjų skaičius yra mažėjantis“, – pabrėžė G. Zagrebnevienė.
 
PSO beždžionių raupų protrūkį yra pripažinusi tarptautinio masto ekstremaliąja visuomenės sveikatos situacija. Tai yra aukščiausio laipsnio pavojaus signalas, kokį  gali paskelbti ši Jungtinių Tautų agentūra.
Beždžionių raupai yra labai panašūs į raupus, nuo kurių pasaulyje kasmet mirdavo milijonai žmonių, kol 1980 metais ši liga buvo išnaikinta. Tačiau beždžionių raupų simptomai yra daug švelnesni.
Sergantiesiems beždžionių raupai pasireiškia karščiavimu, raumenų skausmais, limfmazgių patinimu, šaltkrėčiu, išsekimu ir į vėjaraupius panašus bėrimu ant rankų bei veido.
 
Virusas gali būti perduotas per odos pažeidimus, oro lašeliniu būdu, per bendrai naudojamus daiktus, tokius kaip patalynė ir rankšluosčiai. Beždžionių raupais taip pat galima užsikrėsti lytinių santykių metu.
Specifinio beždžionių raupų gydymo nėra, bet nustatyta, kad skiepai nuo raupų maždaug 85 proc. veiksmingumu apsaugo nuo beždžionių raupų.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nekrozuojantis fascitas: mėsą ėdanti bakterija

  Nekrozuojantis fascitas: mėsą ėdanti bakterija

  Monika (50 m.) gyveno saugų gyvenimą, kol vieną dieną nesusirgo mirtina liga, kurios per stebuklą ir juodą gydytojų darbą pavyko a...
  Iš pirmų lūpų: ką reiškia būti pacientu ir gydytoju Švedijoje

  Iš pirmų lūpų: ką reiškia būti pacientu ir gydytoju Švedijoje

  „Kartais atrodo, kad čia daug kas palikta natūraliai atrankai. Kita vertus, kai būklė rimta, reaguojama greitai“, &nda...

  Budinti vaistinė


  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Vasaros laikas neatskiriamas nuo išvykų ir atostogų. Visai nesvarbu ar renkamės ilgesnę kelionę, ar savaitgalio poilsį pajū...
  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...

  Sveika šeima


  Aktyvių pramogų priešas – mėšlungis

  Karštos vasaros dienos, aktyvus sportas ar mėgavimasis vandens telkinių teikiamais malonumais gali pasižymėti ne tik smagiomis akimirkomis, bet taip pat ir veriančiu raumenų skausmu – mėšlungiu. Jis gali surakinti šlaunis, blauzdas, pėdas, kaklą, rankas, plaštakas, pilvą ir net raumenis ties šonkauliais. BENU vaistinės ekspert...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Narkotikai karo lauke: visi kaltina visus

  Dar gegužės mėnesį Ukrainos saugumo tarnyba paskelbė perėmusi intriguojantį rusų kario skambutį namo, kuriame jis prašė atsiųsti narkotikų. Tiesa, visomis įmanomomis nuodėmėmis priešus kaltina abiejų kovojančių šalių propagandos.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Diena, nepanaši į kitas
  Henrikas Vaitiekūnas Diena, nepanaši į kitas
  Egzistencija, pagrindžianti realybę
  Henrikas Vaitiekūnas Egzistencija, pagrindžianti realybę

  Naujas numeris