Vilniaus medicinos draugijai – 220 metų: jubiliejų žymės dovanos visuomenei

www.lsveikata.lt
2025-02-07
Šiais metais Vilniaus medicinos draugija, minėdama 220 metų įkūrimo sukaktį, kviečia į nemokamų sveikatos raštingumo paskaitų ciklą visuomenei „Sveikatos pamokos visiems“, ruošiasi parodos Vilniaus universiteto bibliotekoje pristatymui ir imasi lyderystės draugijos įkūrėjo Jozefo Franko paminklo perkėlimui.
Vilniaus medicinos draugijai – 220 metų: jubiliejų žymės dovanos visuomenei

„Įgyvendinsime vieną reikšmingiausių darbų, ženklinančių draugijos veiklos sukaktį – tinkamai pagerbti vieno iš pagrindinių Vilniaus medicinos draugijos įkūrėjų, įžymaus gydytojo ir visuomenės veikėjo, ypač nusipelniusio Vilniaus miestui, profesoriaus Jozefo Franko atminimą. Vilniaus miesto sveikatos sistemą sukūrusio gydytojo autoritetas, pralenkusios laiką idėjos ir drąsa įgyvendinti pokyčius šiandien yra įkvėpimas medikams ir akademinei bendruomenei“, – sakė Vilniaus medicinos draugijos pirmininkas prof. Algirdas Utkus.
 
Siūloma atminimui vieta – Vilniaus senamiestis
 

J. Frankui skirtas paminklas šiuo metu stovi privačiame uždarame kieme ir yra neprieinamas plačiam lankytojų ratui. Todėl, gavus Vilniaus miesto savivaldybės pritarimą J. Franko atminimui skirto paminklo perkėlimui, renkama nauja vieta.
 
Manoma, kad ji turi būti sietina su Vilniaus senamiesčiu, su J. Franko išvaikščiotomis Didžiąja ir Pilies gatvėmis. Ketinta apsistoti ties istorine vieta Pilies g., kur 1781 m. buvo įkurta pirmoji aukštoji medicinos mokykla Lietuvoje – Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas ir Vilniaus universiteto Botanikos sodas. Ši vieta primintų J. Franko čia skaitytas paskaitas medicinos studentams. Taip būtų sukurta patraukli ir išsiskirianti medicinos istorinė kultūrinė erdvė, kuri papildytų jau esamą istorinį miesto atminties vietų tinklą.
 
Kita patraukli svarstoma vieta paminklui galėtų būti šalia namo (Didžioji g. 1), kur gyveno tėvas ir sūnus Frankai. Šis namas iki šiol dar tebežinomas Franko vardu. Draugija tikisi, kad visuomenė palaikys paminklo perkėlimo iniciatyvą ir padės ją įgyvendinti.
 
Kvies į nemokamas medikų paskaitas ir parodą
 
Šių jubiliejinių veiklos metų ašis – priminti apie organizacijos unikalumą, akcentuoti ją kūrusių asmenybių pastangas išlaikyti sveiką visuomenę. Taip pat nepaliauti kalbėti apie tai, kas žmonėms yra aktualu šiandien, kokias galimybes atveria naujausi medicinos mokslo pasiekimai, kaip juos galima taikyti praktikoje.

 
Todėl svarbus jubiliejinių metų akcentas – kartu su Adomo Mickevičiaus biblioteka organizuojamas sveikatos raštingumo renginių ciklas visuomenei „Sveikatos pamokos visiems“. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami apsilankyti 9-iose nemokamose paskaitose. Jas skaitys įvairių sričių profesionalai – patyrę, ilgą darbo patirtį turintys aukštos kvalifikacijos gydytojai.
 
Dalyvaujantys paskaitose išgirs atsakymus į rūpimus klausimus, išmoks atpažinti pirmuosius ligų simptomus ir imtis tinkamų veiksmų jiems pasireiškus. Taip pat susipažins su naujausiais mokslu grįstais įrodymais, pažangiais ligų prevencijos ir gydymo metodais. Informaciją apie paskaitų temas bei renginių datas galima rasti bibliotekos ir draugijos internetiniuose tinklalapiuose.

 
Vilniaus medicinos draugija tęs ir kasmetines savo veiklas, pavyzdžiui, geriausio mokslo darbo, įdiegto į praktiką, konkursą. Jis jau antrus metus iš eilės konkurso laureatą džiugins draugijos valdybos narės prof. Irenos Balčiūnienės įsteigta piniginė premija-dovana. Taip pat draugijos nariai bus buriami konferencijose, išvykose, susitikimuose. Metų pabaigą vainikuos kartu su Vilniaus universiteto biblioteka kuriama paroda apie Vilniaus medicinos draugijos veiklas ir tradicijų tęstinumą bei jubiliejinių metų konferencija.
 
Prof. A. Utkaus teigimu, svarbiausias jubiliejinių metų siekis – dar labiau sutelkti draugiją: „Man labai svarbu, kad stiprėtų bendruomeniškumas: prisimindami pirmtakus, panaudodami vieni kitų stiprybes galime daug nuveikti. Sveikatos apsaugos sektorius yra ypatingai išsekintas ilgų darbo valandų, atsakomybių ir perdegimo, todėl bendraminčių ratas ir užsibrėžtų tikslų siekimas – mūsų bendruomenės narių vaistai. Pastipriname vienas kitą, pastebime naujus talentus, neleidžiame nuleisti rankų, jei kam svyra, kviečiame kalbėtis ir norime klausytis. Svarbiausia, kad draugija ne tik minėtų konkretų metų skaičių, o tuos metus vis tęstų ir tęstų – kad kiekvienam čia būtų prasminga skirti savo laiką“.
 
Šiuo metu Vilniaus medicinos draugija vienija 14 medicinos draugijų. Gydytojų, odontologų,  visuomenės sveikatos ir kitų sveikatos apsaugos srityje dirbančių specialistų profesijas jungianti draugija suteikia galimybę dalintis žiniomis ir kurti pridėtinę vertę visuomenei.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Diabetinė retinopatija – liga, pagrobianti šviesą

    Diabetinė retinopatija – liga, pagrobianti šviesą

    Cukriniu diabetu nuo vienuolikos metų serganti Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Šiaulių miesto ir rajono filialo pir...
    E.Danila: plaučių vėžiu serga ne tik rūkantys

    E.Danila: plaučių vėžiu serga ne tik rūkantys

    „Jei anksčiau buvo manyta, kad plaučių vėžiu susirgęs žmogus daugelį metų ir gausiai rūkė, šis faktas keičiasi. Ilgal...

    Budinti vaistinė


    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Netylant kalboms apie inovatyvių vaistų trūkumą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino pranešimą, esą didelė...
    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Nors farmacijos ir farmakotechnikos studijų diplomas suteikia kone šimtaprocentinę galimybę įsidarbinti, Lietuvos vaistinių...

    razinka


    Sveika šeima


    Endobiogenikos ekspertė: žmogus – ne ligos kodas

    „Kartais pacientai nustemba, kai pradedu klausinėti apie jų gyvenimą, santykius ar darbą. Bet būtent tada prasideda tikrasis gydymas“, – pasakoja šeimos gydytoja ir endobiogenikos specialistė Evelina Nevardauskienė-Rudzikienė. Jos neseniai išleista knyga „Skauda kūną – gydyk sielą“ &n...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kariaujančiame Sudane gydoma per „WhatsApp“

    Sudane siaučiant pilietiniam karui, milijonai žmonių liko be medicininės pagalbos. Viltį teikia tik virtuali savanorių gydytojų klinika, nemokamas medicinos paslaugas teikianti per platformas „WhatsApp“ ar „Telegram“.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Atvirai apie Lietuvos sveikatos sistemos skaudulius: ar esame pasirengę pokyčiams?
    Andrej Rudanov Atvirai apie Lietuvos sveikatos sistemos skaudulius: ar esame pasirengę pokyčiams?
    Samsara: regresijos terapija
    Henrikas Vaitiekūnas Samsara: regresijos terapija

    Naujas numeris