Vėl pripirko pigių gripo vakcinų – ar jos suveiks?

Aigustė Tavoraitė
2018-09-11
Infektologai apstulbę, kad apsirūpinant gripo vakcina eilinį kartą „užlipta ant grėblio“ – vietoj efektyvesnės vakcinos vėl įsigyta pigesnės. Savo ruožtu Sveikatos apsaugos ministerija atkerta besivadovaujanti Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis ir pasirinkusi ekonomiškiausią variantą.
Vėl pripirko pigių gripo vakcinų – ar jos suveiks?
Infektologai tvirtina esantys priblokšti sprendimo vėl įsigyti pigesnę vakciną. Infektologų draugija, Nacionalinės imunoprofilaktikos programos nepriklausomų ekspertų grupė dar pavasarį kreipėsi į ministeriją ir siūlė racionaliau panaudoti lėšas – rizikos grupių asmenims skiepyti pirkti keturvalentę vakciną vietoj trivalentės.

Nepaklausė pasiūlymo 
Šiųmetė gripo vakcina, kuria nemokamai bus skiepijami rizikos grupėms priklausantys žmonės, praėjusią savaitę jau buvo pristatoma į šalies asmens sveikatos priežiūros įstaigas. Anot Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, ji atitinka PSO rekomendacijas Šiaurės pusrutuliui bei Europos Sąjungos nutarimą 2018–2019 m. sezonui.
 
Vis dėlto infektologai tvirtina esantys priblokšti sprendimo vėl įsigyti pigesnę vakciną. Infektologų draugija, Nacionalinės imunoprofilaktikos programos nepriklausomų ekspertų grupė dar pavasarį kreipėsi į ministeriją (taip pat įteikė rašto kopijas VLK, Nacionalinės imunoprofilaktikos programos koordinavimo tarybos nariams) ir siūlė racionaliau panaudoti lėšas – rizikos grupių asmenims skiepyti pirkti keturvalentę vakciną vietoj trivalentės.
 

L.S. SKAIČIUS
131 


– per tiek tūkst. vakcinos dozių nupirkta 2018–2019 metų gripo sezonui.

 
Nežiūrima realios naudos
„Labai sunku prognozuoti, kuri B tipo viruso padermė cirkuliuos Šiaurės pusrutulyje šį sezoną. Tai patvirtino ir praėjusių metų sezono gripo epidemiologinė situacija, kai žmonės buvo paskiepyti trivalente vakcina, kurioje nebuvo antigenų vyravusiai gripo B viruso padermei. Taigi situacijos vakcina neatitiko. Trivalentė vakcina nuo gripo A viruso apsaugo gerai, o šiuo atveju jos efektyvumas sumažėjo apie 25 procentus“, – aiškino Lietuvos infektologų draugijos valdybos narys, prof. habil. dr. Arvydas Ambrozaitis.
 
Anot pašnekovo, žiūrint toliaregiškai, renkantis keturvalentę vakciną būtų didesnė ekonominė nauda: taip sumažėtų susirgimų, nedarbingų dienų skaičius, mažiau reikėtų vaistų, gydyti ligos komplikacijų. Infektologas pridūrė, kad daugelis Vakarų šalių po truputį pereina prie keturvalentės vakcinos, tokios yra ir PSO rekomendacijos. Lietuva gi lieka viena iš nedaugelio, kuri ir toliau renkasi trivalentę vakciną.
 

„Gydyti visada yra brangiau, nei vakcinuoti. Taip, keturvalentė vakcina yra brangesnė nei trivalentė. Bet nemanyčiau, kad tai tokie didžiuliai pinigai, juk žmogaus sveikata yra brangiau. Tai – daugiau viešųjų pirkimų ypatumai, kai visada pirmiau žiūrima ekonominės, bet ne farmkoekonominės naudos. Gyvenama šia diena – yra maišas pinigų, reikia jį paskirstyti ir jei yra du pasiūlymai, laimi pigesnis. O trivalentė vakcina visada bus pigesnė“, – komentavo prof. habil. dr. Arvydas Ambrozaitis.

 
Diskredituoja skiepus
Profesorių nustebino ir tai, kad vakcina šiemet gydymo įstaigoms pradėta dalyti labai anksti, ir kol kas skubėti skiepytis niekam nerekomenduotų.
„Pavyzdžiui, viena iš rizikos grupių yra senyvo amžiaus žmonės, tačiau jiems imunitetas laikosi trumpiau. Todėl mes, specialistai, visada rekomenduojame pradėti skiepytis ne rugsėjį ar spalį, bet arčiau prognozuojamo gripo sezono – lapkritį, gruodį, kad maksimali apsauga išliktų iki balandžio, gegužės. Dabar pasiskiepijus imunitetas vargiai išliks iki tada, kada paprastai būna sergamumo gripu padidėjimas“, – aiškino A.Ambrozaitis.
 
Gydytojo infektologo prof. habil. dr. Alvydo Laiškonio pastebėjimu, tokie dalykai apskritai diskredituoja skiepus. „Jei trivalentės vakcinos veiksmingumas yra 50 procentų ir pasiskiepijęs žmogus vis tiek susirgs, tai jam kyla išvis noras numoti ranka į skiepus. O šiandien vakcinavimo priešininkų ir taip yra nemažai, tad taip suteikiamas dar vienas pretekstas nesiskiepyti, – pabrėžė jis. – Atrodo, kad taip mąstančios ligonių kasos yra nepajudinamos“.
A.Laiškonio manymu, daug racionaliau būtų siūlyti dvi vakcinas – pigesnę ir brangesnę, kuria būtų skiepijama kažkiek primokėjus.


 
Tarp kitko
2018–2019 metų gripo sezonui nupirkta per 131 tūkst. vakcinos dozių. Pernai VLK nupirko 123 470 gripo vakcinos dozių. Liko nepanaudota 0,6 proc. nupirktų vakcinų arba 788 dozės.
Praėjusio gripo sezono metu (2017 m. spalio mėn. – 2018 m. gegužės mėn.) už sunkių ir komplikuotų gripo atvejų gydymą šalies ligoninėse iš PSDF lėšų buvo sumokėta apie 1 mln. eurų. Lėšos sumokėtos už įvairių amžiaus grupių (ne tik tie, kuriems vakcina kompensuojama) pacientų gydymą ligoninėje.

 
Komentarai

Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis:

- Jei kiekvienas turime teisę rinktis šeimos gydytoją, penkis vaistus su ta pačia veikliąja medžiaga iš Kompensuojamųjų vaistų sąrašo, kodėl pats žmogus negali pasirinkti, kokios sudėties vakcina skiepytis. Tai šiurpinantis dalykas ir, mano galva, grubus teisinis pažeidimas. Žmogus moka mokesčius, o valdininkas priima sprendimus nesuvokdamas, kad tai gali nulemti daugybės žmonių likimus. Jei valstybė, pavyzdžiui, kompensuodama pigiausią vaistą palieka galimybę nusipirkti ir brangesnį, tai ir kokybiškesnis skiepas galėtų būti prieinamas už tam tikrą kainą.
Būtų galima nagrinėti, ar ministro ir jam pavaldžių pareigūnų sprendimas nupirkti tokią vakciną yra teisėtas, Seimo narių grupė kreiptis į administracinį teismą ir ginčyti tokį sprendimą.
Dar kitas dalykas, kad ta vakcina dažnai pilnai ir nesunaudojama. O su Viešųjų pirkimų įstatymu tai nesusiję, yra numatyta keletas išimtinių galimybių, jei pigesnis vaistas nėra toks veiklus, turi teisę pasirinkti brangesnį variantą.
 
VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė:

- VLK organizavo sezoninio gripo vakcinos pirkimo konkursą, kuriame, kaip ir praėjusiais metais, buvo sudarytos sąlygos siūlyti vakcinas, atitinkančias PSO rekomendacijas. Sprendimą dėl sezoninės gripo vakcinos pirkimo priėmė Nacionalinė imunoprofilaktikos 2014–2018 m. programos koordinavimo taryba, šių metų kovo mėnesį vykusio posėdžio metu. Koordinavimo taryba nusprendė, kad perkant sezoninę gripo vakciną atsižvelgiama į PSO rekomendacijas – Lietuvai gali būti perkama tiek trivalentė, tiek ir keturvalentė vakcina. Konkurse pasiūlymus pateikė trys tiekėjai: du iš jų siūlė keturvalentę ir vienas – trivalentę gripo vakciną. Įvertinus visų tiekėjų pasiūlymus, ekonomiškai naudingiausiu pasiūlymu pripažintas trivalentę vakciną pateikusio tiekėjo pasiūlymas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

  Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

  Mildai (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) dabar jau 50, bet Parkinsono liga į jos gyvenimo duris pasibeldė kur kas ank...
  Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

  Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

  Su naujos gyvybės užsimezgimu atsiradusi idėja sukurti socialiniuose tinkluose „Žemiau bambos“ puslapį, išsiplė...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...
  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo penktadienio leido aptarnauti daugiau žmonių.

  Sveika šeima


  Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

  Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Narkotikai pražudo daugiau žmonių nei ginklai

  JAV Federalinis tyrimų biuras praėjusią savaitę pranešė, kad mirčių nuo perdozavimo, pandemijos metu, skaičiai pasiekė rekordiškas aukštumas. Šios mirtys – prarastos galimybės gydytis, didėjančių psichikos sveikatos problemų ir stiprių narkotinių medžiagų prieinamumo gatvėje pasekmė.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
  Henrikas Vaitiekūnas Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
  Ką renkasi blondinės?
  Henrikas Vaitiekūnas Ką renkasi blondinės?
  Atsargiai: biohakeriai atidunda!
  Henrikas Vaitiekūnas Atsargiai: biohakeriai atidunda!

  Naujas numeris