Valdas Adamkus: „Tikiuosi, nuojauta manęs neapgaus“

Deimantė Gruodė
2019-05-10
„Prezidentūra turi būti atvira tautai, visiems piliečiams ir negali užsidaryti savyje“, - sako prezidentas Valdas Adamkus (92 m.), su kuriuo kalbėjomės iki šalies vadovo rinkimų, tiksliau, pirmojo jų turo likus mažiau nei savaitei.
Valdas Adamkus: „Tikiuosi, nuojauta manęs neapgaus“
„Kiekvienam linkiu siekti užsibrėžtų tikslų, o laimėtojams – ištvermės, stiprybės. Svarbiausia – po pasibaigusių rinkimų vykdyti tautai savo pareigas ir įsipareigojimus sąžiningai ir nesvyruojant, turint vieną tikslą – dirbti valstybės ir žmonių gerovės vardan“, - sako prezidentas Valdas Adamkus.

- Kaip Jūs galvojate, per šiuos prezidento rinkimus žmonėms yra iš ko pasirinkti?
- Mano supratimu, tai yra vienas stipriausių kandidatų sąrašas ir kiekvienas rinkėjas, savo nuožiūra įvertinęs visus faktus, gali pasirinkti jam artimiausią, tinkamiausią kandidatą. Bet su viena mintimi – turi būti pagrįstas tikėjimas, kad šis kandidatas ne tik man patinka, bet yra vertas ir reikalingas įgyvendinti Lietuvos valstybės ir tautos tikslus, o žiūrint į ateitį – kuriuo keliu Lietuva turi žengti.
 
- Ką kužda Jūsų nuojauta: kurie du kandidatai išeis į antrąjį rinkimų turą?
- Tikiuosi, nuojauta manęs neapgaus: tai bus ponia Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda.

- Jau atskleidėte, už kurį atiduosite balsą. Galbūt persigalvojote?
- Ne, nuomonės nekeičiu, kadangi neturiu tam pagrindo. Su kandidatu esu bendravęs ne vienerius metus: jis antroje kadencijoje buvo vienas mano patarėjų. Ne vieną valandą esame apkalbėję įvairius iškilusius klausimus arba pasiūlymus. Nesakau, kad iš karto priimdavau jo teiktus pasiūlymus, išvadas ir padarydavau atitinkamus sprendimus... Bet jo patarimais dažnai pasinaudodavau.

 
- Pamenate, kokius jausmus Jūs išgyvenote, kai kandidatavote ir iki rinkimų pradžios ėjo paskutinės dienos, valandos... Kaip susitvarkėte su įtampa, stresu?
- Prisiminimai malonūs. Aišku, jaudulys buvo didelis, ypač pirmos kadencijos metu. Antroji kadencija galbūt ne tiek jaudinanti, kadangi buvo nueitas tam tikras kelias, sukaupta patirtis tiek pačioje rinkimų kovoje, tiek ir einant šalies vadovo pareigas. Pasakyčiau taip: tai - sunkiai žodžiais nusakomas jausmas. Tik pradėjęs eiti pareigas, supranti, kam esi įsipareigojęs ir ko iš tavęs tikimasi. Negali nuvilti rinkėjų.
 
-Ar Jums priimtinas dabartinės, jau išeinančios šalies vadovės valdymo stilius?
- Nenorėčiau vertinti pats, irgi buvęs tose pareigose. Galiu tik pasakyti, kad mano ir jos valdymo stiliai, manau, žinomi ir matomi. Mano požiūriu, buvome skirtingi, o visa kita palieku vertinti istorijai.
 
Vis dėlto ar Prezidentūra, priešingai nei pastarąjį dešimtmetį, neturėtų būti atviresnė visuomenei, ne tokia izoliuota?
- Sutinku: Prezidentūra turi būti atvira tautai, piliečiams ir negali užsidaryti savyje. Čia turbūt yra pačios prezidento institucijos stiprybė: atvira, tarnaujanti tautai ir prieinama kiekvienam Lietuvos piliečiui.
 
- Kokie turėtų būti prezidento santykiai su premjeru, nes šioje kadencijoje matėme visko?
- Iš tikrųjų, matėme visko. Galvoju, kad ateityje tokios situacijos neturėsime.
Galime pasimokyti iš to, kad daug klausimų, daug problemų būtų galima išspręsti kur kas lengviau. Galbūt ir rezultatus greičiau gauti, negu ne vienu atveju esame susidūrę šiuo metu.
 
- Dalios Grybauskaitės išleistuvių proga susuktas filmas (režisierius - Donatas Ulvydas), gegužės gale turėtų pasirodyti knyga apie prezidentę „Nustokim krūpčiot“, kurią parašė jos patarėja Daiva Ulbinaitė. Ar nesmalsu pavartyti knygą (filmą galbūt jau ir matėte)?
- Knygos neskaičiau ir filmo nemačiau. Skaičiau tik atsiliepimus spaudoje. Tegul praeina truputį daugiau laiko. Galiu jus užtikrinti, kad ir knygą skaitysiu, ir filmą pasižiūrėsiu, kai tik bus prieinami.
 

- Kokie didžiausi iššūkiai laukia naujojo šalies vadovo?
- Manau, kad išlaikyti Prezidentūros orumą tautos viduje ir užtikrinti Lietuvos žmonių gerovę, taip pat išlaikyti Lietuvos valstybės įvaizdį ir autoritetą tarptautinėje bendruomenėje.
 
- Anglų kalba naujam prezidentui būtina: kaip žinia, yra prastai kalbančiųjų, kurie dar tik „zubrina“ šios kalbos vadovėlius?
- Mano supratimu, kalba yra būtina. Gyvename tokiame amžiuje, kur tiesioginis bendravimas turi be galo didelės reikšmės, ypač diskutuodamas su kitų valstybių atstovais turi užmegzti gerą abipusį ryšį. Asmeniniai kontaktai net ir tokiame tarpvalstybiniame bendravime daug naudingesni negu visokie formalumai. O tai galima pasiekti tik akis į akį bendraujant be jokių vertėjų.
 
- Per ilgametę patirtį susidūrėte su tokiais atvejais, kai prezidentas bendraudavo tik su vertėjo pagalba?
- Ne tik kad matydavau, bet buvau šalia tokių žmonių, kai man teko pačiam jiems pagelbėti. Buvo atvejų, kai kone prašydavo, kad būčiau šalia, idant galėčiau pavertėjauti.

 
- Ko palinkėtumėte kandidatams, kurie tikriausiai bijo artėjančios rinkimų dienos?
- Kiekvienam linkiu siekti užsibrėžtų tikslų, o laimėtojams – ištvermės, stiprybės. Svarbiausia – po pasibaigusių rinkimų vykdyti tautai savo pareigas ir įsipareigojimus sąžiningai ir nesvyruojant, turint vieną tikslą – dirbti valstybės ir žmonių gerovės vardan.
 
- Panašu, kad dabartinei valdžiai žmonių gerovė nė motais: eiliniai piliečiai baiminasi, jog regionuose greitai neliks gydymo įstaigų ir medikų, kurie nenori važiuoti į periferiją...
- Esu už Lietuvos ribų gyvenęs penkiasdešimt metų. Ne vienoje valstybėje, įskaitant ir Jungtines Amerikos valstijas, mačiau, kad tokia problema egzistuoja. Baigę studijas medikai visuomet ieško kuo geresnės galimybės dirbti didesniuose miestuose.
Manau, kad Lietuvoje situacija nėra bloga. Nereikėtų baimintis, jog medicinos srityje neatliksime įsipareigojimų tautiečiams. Sutinku, kad provincijoje yra sunkumų, bet esu tikras, kad tas klausimas nebus apleistas.
 
- Prezidente, baigiant interviu leiskite užduoti asmeninį klausimą, - o kokia yra Jūsų sveikata?
- Laikausi, negaliu skųstis. Kai pagalvoju apie savo metelius ir fizinį aktyvumą – negaliu skųstis. Kaip tik grįžau iš baseino. Kas antrą dieną plaukioju ir vaikštau į masažus. Dieve padėk, kad ir toliau taip laikyčiausi.

 
Tarp kitko
Valdas Adamkus 1998 m. išrinktas Lietuvos Respublikos Prezidentu. Antrame rinkimų ture nugalėjo buvusį Generalinį prokurorą Artūrą Paulauską. Prezidento pareigas pradėjo eiti 1998 m. vasario mėn. 26 d. Iškėlė spartaus šalies modernizavimo idėją ir Lietuvos piliečiams įsipareigojo siekti trijų pagrindinių tikslų: laisvo žmogaus, atviros visuomenės, stiprios valstybės.
2003 m. siekė būti perrinktas, tačiau antrame rinkimų ture pralaimėjo Liberalų demokratų partijos pirmininkui Seimo nariui Rolandui Paksui. 2004 m. apkaltos proceso metu pašalinus Rolandą Paksą iš Prezidento posto buvo surengti pirmalaikiai Prezidento rinkimai. Antrame ture nugalėjo ekspremjerę Kazimierą Prunskienę ir 2004 m. birželio mėn. antrą kartą išrinktas Lietuvos Respublikos Prezidentu (pareigas pradėjo eiti 2004 m. liepos 12 d. ir baigė 2009 m. liepos 12 d.).
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris