Vaistininkai nebežais detektyvų

Ringailė Gvildė
2021-06-28
Įstatymas skirti psichotropinius vaistus tik elektroniniu būdu buvo priimtas dar pernai balandį, bet iki šiol jų receptai buvo sėkmingai klastojami, o vaistininkai verčiami imtis detektyvo vaidmens. Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad nuo šiol jiems to daryti nebereikės – keičiamos sąlygos skiriant migdomuosius ir raminamuosius vaistus.
Vaistininkai nebežais detektyvų
SAM sprendimu, skatinant racionalesnį psichotropinių vaistų vartojimą, nuo liepos 1 d. keičiamos jų išrašymo popieriniais receptais sąlygos naudojant specialiąją popierinio recepto blanko formą.

Pokyčiai brendo metus
Apie receptų padirbinėjimą ir kylančias problemas vaistininkams L.S. rašėme dar pernai vasarą. Tuo metu „Benu“ vaistinių tinklo vaistininkė Viktorija Butrimaitė sakė, jog įstatymo migdomuosius ir raminamuosius vaistus skirti elektroniniu receptu nepakanka. Asmenys, įpratę padirbti receptus, neretai žino ir visas spragas, kaip juos apeiti, pavyzdžiui, suklastojant popierinį receptą ir vaistininkui aiškinant, kad skiriant vaistą e.sveikata laikinai neveikė.
 
Kuomet receptai padirbami gydytojui to nežinant, jie nėra fiksuojami ambulatorinėje paciento knygelėje. Tokiu atveju to recepto niekaip susekti neįmanoma, o vaistą nusipirkti įmanoma. „Juk keistai atrodo, kai psichotropinių vaistų receptas yra su radiologo arba odontologo spaudu“, – sakė vaistininkė ir piktinosi, jog niekur nėra komunikuojama, koks yra vaistininko veiksmų algoritmas pamačius, jog receptas padirbtas.
Norint nelegaliai išsirašyti nekompensuojamąjį vaistą, žmogui reikia trijų dalykų: padirbti gydytojo spaudą, įstaigos spaudą, popierinio recepto formą. Daugumoje popierinių formų yra tiesiog užrašomi įstaigos rekvizitai, tad turint išmonės padirbti receptą, „prasitęsti“ prieš tai paskirto vaisto vartojimą nėra sunku.

 
Pokyčiai brendo kone metus ir SAM sprendimu, skatinant racionalesnį psichotropinių vaistų vartojimą, nuo liepos 1 d. keičiamos jų išrašymo popieriniais receptais sąlygos naudojant specialiąją popierinio recepto blanko formą. Ministerijos atstovai tikina, jog vaistų skyrimas taps skaidresnis, o padirbti receptą bus itin sudėtinga. „Nauji saugieji popierinio recepto blankai turės registracijos numerį, o tai leis užtikrinti išrašomų receptų apskaitą bei mažinti piktnaudžiavimo galimybes“, – sako sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė.
 
Iki šiol vaistininkai, įtarę galimą recepto suklastojimą, iš padėties turėjo suktis patys: skambinti jį neva išrašiusiam gydytojui; tikrinti gydytojo, išrašiusio receptą, specializaciją. „Momentas, kai turi kilti įtarimų vaistininkui, – odontologo paskirtas psichotropinis vaistas. Tai leidžia įtarti klastotę, nes net jei kokiu nors tikslu gydant ir buvo skirtas vaistas, jo dozė bus itin maža. O recepte nurodytos didelės dozės, didžiausios, ilgalaikiam gydymui“, – aiškino V.Butrimaitė.
 

L.S. skaičius
4
- apie tiek proc. Lietuvos gyventojų, SAM duomenimis, benzodiazepinus (migdomuosius ir raminamuosius vaistus).

 
Užkirs kelią sukčiams
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų teigimu, išimties tvarka, kai nėra galimybių išrašyti elektroninio recepto, psichotropiniai vaistai (daugiausiai benzodiazepinai – migdomieji ir raminamieji) nuo liepos 1 d. galės būti išrašomi ant specialiojo recepto blanko. Rengiantis pokyčiams, gydymo įstaigos kviečiamos specialiaisiais receptų blankais apsirūpinti iš anksto.
 
Pagal galiojančius teisės aktus jau dabar visi vaistai turi būti išrašomi elektroniniuose receptuose, o tik išimtinais atvejais (pvz., lankant pacientą namuose, laikinai neveikiant e. sveikatai ir kt.) jie gali būti išrašomi ant popierinių receptų blankų.

Šių metų pirmojo ketvirčio duomenimis, beveik 80 proc. populiariausių benzodiazepinų yra išrašomi elektroniniuose receptuose, likusi dalis – popieriniuose 1 formos receptuose, kuriuos iki šiol padirbti ir buvo lengviausia. Kai kurie kiti psichiatriniai vaistai e. receptuose yra išrašomi daugiau kaip 90 proc. atvejų, o beveik visi kompensuojamieji –elektroniniuose receptuose. 
 
Vienas vaistininkams ir gydytojams keliančių susirūpinimą reiškinių – neracionalus benzodiazepinų (raminamųjų ir migdomųjų) vaistų vartojimas Lietuvoje yra didelė problema. 1 iš 4 šalies gyventojų bent kartą gyvenime vartojo raminamuosius ir migdomuosius vaistus, beveik pusė apklaustųjų nurodė juos geriantys kasdien. Lietuvoje, SAM duomenimis, benzodiazepinus vartoja apie 4 proc. gyventojų, kas mėnesį parduodama apie 200 tūkst. pakuočių šių vaistų, vartojimas 2–3 kartus lenkia Šiaurės regiono šalių vidurkį.
 
Nauja benzodiazepinų skyrimo tvarka ne tik siekiama apsaugoti piliečius nuo žalingos savigydos ir neracionalaus vaistų vartojimo, bet ir užkirsti kelią sukčiavimui, nusikalstamai veikai padirbant receptus, o kartu ir gydytojo spaudą. 


 
Komentaras
Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė:

- Benzodiazepinų receptų klastojimas, jau seniai pastebėjome, yra didelė vaistinių ir vaistininkų problema. Tiesa, nestebėjome, ar buvo koks pokytis pandemijos metu, tačiau bet kokiu atveju tai reikėjo spręsti. Atskirti, kuris receptas suklastotas, o kuris ne, sudėtinga, kartais ir neįmanoma. Tais atvejais, kai vaistininkai pastebėdavo, jog receptas suklastotas, kildavo konfliktų, mat jie atsisakydavo aptarnauti klientą, o šis su padirbtu receptu laimę mėgindavo kitose vaistinėse. Yra buvę atvejų, kuomet būdavo bandoma susisiekti su neva receptą išrašiusiu gydytoju, tačiau tą greitai padaryti ne visada įmanoma, tad tiesiog būdavo kviečiama policija. Ir tai nebuvo pavieniai atvejai, receptų klastojimas tikrai dažnas dalykas. Vadinasi, toks receptų klastojimas sukeldavo sunkumų tiek vaistininkams, tiek papildomai apkraudavo policijos pareigūnus. Nemažesnė problema ir ta, kad žmonės vaistus vartoja savo nuožiūra, nors jie jiems nėra paskirti specialisto.
Šio pokyčio reikėjo seniai, tad dabar džiaugiamės, kad SAM pagaliau jį įgyvendino. Dabar didžioji dalis receptų aptarnaujama e.sveikatoje, o išskirtiniams atvejams šie vaistai bus skiriami 2 formos receptą, kuris bus apskaitomas ir jo padirbti galimybės nebus.

 
Svarbu
Artėjant liepos 1 d., kai psichotropiniai vaistai nebegalės būti išrašomi 1 formos receptų blankuose, Sveikatos apsaugos ministerija kviečia gydymo įstaigas iš anksto apsirūpinti pakankamomis 2 formos specialiųjų receptų blankų atsargomis. Juos galima atsiimti Universiteto vaistinės filiale, adresu Gedimino pr. 27, Vilnius. Primename, kad gydymo įstaiga minėtų receptų blankų atsargų gali turėti ne daugiau nei 6 mėnesiams.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...
    Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

    Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

    „Nors prevencinės programos veikia jau daugiau nei 20 metų, didžioji dalis vėžio atvejų vis dar diagnozuojami vėlyvų stadijų...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsargiai! Puola blakės

    „Atsiradus blakių, žmogus greitai ant savo kūno pastebi daugybinius įkandimus. Tad iš karto reikėtų apžiūrėti baldų apmušalus, čiužinį, ypač aplink siūles, įdubas ir raukšles. Būtent tokiose vietose blakės ir mėgsta dėti į ryžius panašius kiaušinėlius“, – pasakoja Nacionalinio visu...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Naujausias priešnuodis – žmogaus kraujyje

    „Pagalvojau: jei kas nors pasaulyje sukūrė gyvačių nuodus neutralizuojančius antikūnus, tai bus jis. Taigi, susisiekiau su Timu. Paskambinęs pasakiau: galbūt bus nepatogu, bet norėčiau gauti šiek tiek jūsų kraujo“, – pasakojo biotechnologijų bendrovės „Centivax“ vadovas daktaras Džeikobas Glanvili...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris