Vadovų konkursai paženklinti net ir grasinimais teismais

Deimantė Gruodė
2017-06-01
Savivaldybėse jau įsibėgėjo konkursai į pasibaigusios kadencijos vadovus sveikatos priežiūros įstaigose: vienur direktoriai keičiasi, kitur - išlieka tie patys. Kovos būta nuožmios. Vienos kandidatų bei laimėtojų pavardės puikiai žinomos medikų bendruomenei, kitos - galbūt bus girdimos pirmą kartą. Kaip pasakoja Vilniaus miesto savivaldybės atstovai, jau sulaukta ir grasinimų komisijos sprendimą apskųsti teismui.
Vadovų konkursai paženklinti net ir grasinimais teismais
Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės vadovo konkursą laimėjo buvęs sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas. Už jo nugaros pasiliko sveikatos apsaugos sistemoje besisukantys Arvydas Skorupskas, Rimantas Remeika, Zdislavas Skvarciany.

Vieni grįš, kitiems - durys užtrenktos
Kas tie laimingieji? Vilniaus miesto savivaldybės atstovai paslaptį laiko po devyniais užraktais, aiškindami, kad informaciją paskelbs, kuomet gaus pažymą iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), ar konkursą laimėję asmenys vis dėlto yra verti užimti naująsias pareigas.
„Kai kuriose įstaigose vadovai keičiasi, kai kuriuose – išlieka tie patys. Mano žiniomis, kitai kadencijai perrinkta Karoliniškių poliklinikos direktorė, nauji vadovai paskirti Naujosios Vilnios poliklinikoje ir Greitosios medicinos pagalbos stotyje“, - sakė Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.
 
Anot jo, nepaisant darbo specifikos kandidatų į sveikatos priežiūros įstaigų vadovus netrūko. Dėl Centro poliklinikos varžėsi trys kandidatai. Vilkpėdės ligoninėje buvo renkamasi iš devynių, o Karoliniškių poliklinikoje iš keturių pretendentų. Naujosios Vilnios poliklinikoje susirėmė dešimt, o Vilniaus miesto greitosios medicinos pagalbos stotyje - keturi dalyviai. Šią savaitę, gegužės 30 –ąją, vyko konkursas ir į Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės direktoriaus pareigas, užsiregistravusiųjų buvo aštuoni. Laimėtojas - buvęs sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas, kuris pastaruoju metu ėjo Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Antakalnio filialo direktorius pareigas.
 
„Kandidatai pakankamai stiprūs, kiek buvo bendrais bruožais pristatyti po įvykusių konkursų. Pagal nustatytą Vyriausybės tvarką jie yra fiksuojami, įrašinėjami, jeigu kiltų ginčų, kas yra kompetentingas, o kas – ne“, - sakė G.Paluckas, tikindamas, jog neįsiminė kandidatų pavardžių. Artimiausiu metu dar numatomas konkursas ir į Visuomenės sveikatos biuro direktoriaus pareigas.

 Bene įtempčiausia kova vyko dėl Greitosios medicinos pagalbos stoties. Dabartinis direktorius Tadeušas Rodz buvo nustumtas į trečią vietą, o mažai kam žinomas Saulius Deveikis tapo laimėtoju. Antras – Zdislavas Skvarciany. Ne tik šis buvęs ministerijos vadovas nelabai sėkmingai dalyvauja konkursuose.

Sprendimą žada skųsti teismui
Liūdnų žinių sulaukęs Vilniaus miesto Greitosios medicinos pagalbos stoties (GMPS) direktorius Tadeušas Rodz neslepia apmaudo dėl pralaimėjimo. Susumavus rezultatus, jis buvo nustumtas į trečiąją vietą.
„Labai apmaudu, kad konkurso rezultatas – ne mano naudai. Tikrai nesidžiaugiu, bet ir nesėdžiu rankų sudėjęs. Konkursas buvo suorganizuotas, švelniai tariant, ne korektiškai. Peržiūrėjus nuostatus, turėjo būti paruošti testai pagal konkrečios įstaigos specifiką. Pokalbio metu turėjo būti vertinama ir kiekvieno pretendento programa, jo turima įstaigos vizija. Programos nebuvo vertintos. Pats komisijos pirmininkas pripažino sakydamas, kam jas čia vertinti, aišku, kad tavo programa bus geriausia“, - tvirtina konkurso šydą praskleisdamas T.Rodz.
 
Kadenciją baigiantis GMPS direktorius suabejojo ir pateikto testo kokybe: „Kada atsakymas yra parašytas ne pagal teisės aktą, nenurodyti tam tikri esminiai dalykai ir jis vertinamas kaip teisingas – tai verčia suabejoti testo kokybe.
Esu preciziškas ir jaučiu, kad gal čia norima manimi atsikratyti, todėl norėjau šimtu procentų atlikti testą. Man ir laiko pritrūko dėl to, kad yra duodamas klausimas ir trys galimi atsakymai, iš kurių nė vienas nėra visiškai teisingas. Tad imi tą, kuris pats tinkamiausias netgi pagal specifiką, ir nepataikai“, - apmaudo neslėpė T.Rodz.
 
Laimėtojas, nuo kurio stipriai atsiliko, T.Rodz beveik nežinomas. „Saulius Deveikis visiškai nieko bendro neturėjo su greitąja pagalba. Nenoriu jūsų klaidinti, nes nesu jo oficialus atstovas ir neturiu oficialių dokumentų, bet kiek man teko girdėti, jis yra ar tai buvo įmonės „SK Impex service“ direktorius. Firma užsiima medicininės technikos, kaip aš supratau, daugiausiai dantų protezų ar stomatologinės įrangos prekyba.
Nuo laimėtojo atsilikau daug ir buvau pastatytas į trečiąją vietą. Kitas kandidatas – jau išeinantis Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros departamento direktorius Zdislavas Skvarciany surinko puse balo daugiau. Jo pokalbį ir programą komisija įvertino geriausiai - devyniais su puse, o laimėtojas gavo devynis balus, bet tiesiog labai puikiai atliko testą“, - pasakoja T.Rodz.
 
GMPS direktorius nemato kitos išeities kaip tik kreiptis į teismą. „Nors ir nelabai norėjau, bet mane stumia darbuotojai, su kuriais čia pradirbau daugiau nei dvidešimt metų. Puikiai žinote, kokie mūsų įstaigos rezultatai. Galiu pats sau uodegą pakelti, mes esame lyderiai. Geriausia greitoji Lietuvoje su geriausiais rezultatais ir didžiausiais atlyginimais. Viskas yra padaryta ir toliau buvo planuojama daryti tik geryn ir geryn.
 
Greičiausiai skųsime sprendimą, nes procedūra ir testas buvo ne taip atliekami. O kaip pasakė komisijos pirmininkas, kad jeigu padarytume specifikacijas - tokie jo žodžiai buvo išsakyti pokalbio metu, - tai būtum laimėjęs šimtu procentų, nes tu geriausiai viską žinai. Vadinasi, nereikia to, kuris geriausiai žino, reikia sudaryti sąlygas bet kam ateiti“, - neketina pasiduoti T.Rodz.
 
Už sveikinimus laimėjus konkursą Saulius Deveikis padėkojo, tačiau nuo platesnių komentarų susilaikė. „Palaukite, aš dar nepradėjau dirbti. Pirmiausiai reikia pasirašyti darbo sutartį ir tada kalbėti, kai iš savivaldybės bus oficialus pakvietimas, kaip jie sakė, birželio mėnesio gale. O maža kas – kokie nors konkurso rezultatų apskundimai, gal iš naujos vyks konkursas – juk visko gali būti“, - sakė jis, pridurdamas, jog vienokio ar kitokio vadovaujančio darbo patirties turi daug, todėl dėmesio gyvenime nestokojo. Sakė, kad šiuo metu atostogauja.

Reikalavimai nesikeičia
Vilniaus miesto savivaldybės Personalo departamento direktorius Antanas Gadeckis, kuris pirmininkavo daugelyje komisijų, tvirtina, kad konkursai praėjo sklandžiai.
„Reikalavimai kandidatams yra nustatyti sveikatos apsaugos ministro ir visiems yra vienodi. Jie nesikeičia.
Mes kol kas neskelbiame laimėtojų pavardžių dėl to, kad jie dar nėra paskirti į pareigas. Dar gali būti apskųsti konkurso rezultatai ir procesas gali persikelti į teismus. Mums svarbiausia išlaukti dvi savaites, kada mes gausime pažymą iš STT, tada iš karto bus priimtas sprendimas dėl paskyrimo.
Oficialių skundų dar nesame sulaukę, bet grasinimų, kad bus tokių skundų, tikrai jau girdėjome. Viena jų – iš Greitosios medicinos pagalbos stoties. Jie turi teisę skųsti teismui mūsų komisijos sprendimą. Nustatytas trisdešimt dienų terminas, o teismas jau spręs priimti skundą, ar ne“, - sako A.Gadeckis.
 
Savo ruožtu Vilniaus vicemeras G.Paluckas prakalbo apie naujai paskirtų vadovų laukiančius iššūkius.
„Mano galva, kaita yra geras dalykas, nes leidžia pažiūrėti į problemas kitu kampu. Juolab kad sveikatos priežiūros įstaigoms ir apskritai sveikatos priežiūros sistemai pastaruoju metu yra keliami vis aukštesni tikslai. Nuo aštuonioliktųjų metų įsigalioja dar griežtesni reikalavimai dėl suteikiamų paslaugų, ypač antrinio lygio konsultacijoms. Jau yra ir numatyti terminai. Eilių valdymo klausimai vis dar yra aktualūs Vilniuje. Nauji vadovai į tai turi pažiūrėti kitaip bei rasti ne tik finansinių, bet ir administracinių priemonių mažinti eiles. Taigi iššūkių sistemoje yra daug ir kartais naujai ateinantys žmonės gali įnešti tam tikro naujumo ir efektyvumo“, - sakė Vilniaus miesto vicemeras.

 

Kaip yra kitur?
Kauno miesto savivaldybė ligoninių pavaldume neturi, todėl jų vadovų konkursų neorganizuoja ir neskelbia.
Greitosios pagalbos stoties vadovo kadencija yra numatyta penkeriems metams.
Kaip informuoja savivaldybės Personalo valdymo skyriaus vedėja Dovilė Šimukonytė-Kaušienė, poliklinikų vadovai priimti penkerių metų kadencijai ir jos dar nesibaigė. Kadangi Kauno poliklinikos bus sujungiamos į vieną Kauno polikliniką, jos vadovui konkursą skelbs savivaldybė. Planuojama tai padaryti rugpjūčio pabaigoje, o gal ir dar vėliau.
Kalbant apie K.Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninę ir Kauno miesto visuomenės Sveikatos biurą, juose vyko atrankos iki konkurso.
Kauno miesto visuomenės sveikatos biuro direktoriaus pareigoms eiti dokumentus pateikė 18 pretendentų. Tik 8 kandidatai atitiko reikalavimus. Iš viso vyko du atrankos etapai, tačiau galutinis sprendimas dar nėra priimtas, derinamas trečias susitikimas su kandidatais finalistais.
 
VšĮ K.Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės direktoriaus pareigoms eiti (atranka buvo konfidenciali) pirminę atranką vykdė profesionali personalo paieškos ir atrankos įmonė, kuri įvertino 17 kandidatų. Reikalavimus atitiko - 9. Vėliau vyko dar trys atrankos etapai. Šiuo metu laukiama galutinio vadovybės apsisprendimo ir atrinkto kandidato.
Alytaus miesto savivaldybės administracijos Viešųjų ir užsienio ryšių skyriaus atstovė Loreta Gaižiuvienė informavo, kad konkurse Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės direktoriaus pareigoms užimti dalyvaus 6, o Alytaus poliklinikos direktoriaus – 5 kandidatai. Konkursas į ligoninės direktoriaus pareigas vyks birželio 1 d., į poliklinikos – birželio 16 d.


Komentaras
Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė:

- Savivaldybės visai neprieštarauja, kad būtų atitinkamai vykdomos atestacijos arba konkursai, bet kad nebūtų ribojamų kadencijų. Žiūrint iš didžiųjų miestų pozicijos, tai gal ir nelabai gąsdina, bet atokesnėse savivaldybėse - bus didelė problema. Iš tikrųjų surasti pakankamos kvalifikacijos ir pakankamo lygmens vadovą sudėtinga. Pavyzdžiui, vien Vilniuje jau yra apie dešimt mokyklų, kur niekaip neatsiranda direktoriai, yra laikinai einantys pareigas arba už kelias mokymo įstaigas atsakingi vadovai. Tiesiog nebedalyvauja žmonės tuose konkursuose, nes įstatymas po dviejų kadencijų nebeleis dirbti toliau. O gydymo įstaigose juk yra problemų ir su pačiais gydytojais, kurie atvažiuoja jau iš kitų rajonų. Tad jeigu dar bus ir vadovams numatytos kadencijos, išties labai apsunkins darbą. Todėl stengiamės, kad konkursai ir atestacijos gali būti, bet kadencijų skaičius neturėtų būti ribojamas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Bevaikė savo valia: ne viskas prieinama

  Bevaikė savo valia: ne viskas prieinama

  Yra šalių, kuriose neprieinamas net ankstyvasis abortas. Jų gyventojos, siekdamos realizuoti reprodukcinį apsisprendimą, vi...
  Miokardo infarktas: pirmoji pagalba gelbėja gyvybę

  Miokardo infarktas: pirmoji pagalba gelbėja gyvybę

  Aleksejui 47 metai, jis dirba IT srityje, triskart per savaitę sportuoja, sveikai maitinasi ir laiko save palyginti sveiku žmogumi...

  Budinti vaistinė


  Dažniausi nusiskundimai, dėl kurių skuba į vaistinę persirgę COVID-19: ką pataria vaistininkai?

  Dažniausi nusiskundimai, dėl kurių skuba į vaistinę persirgę COVID-19: ką pataria vaistininkai?

  Dėl šalyje plintančios COVID-19 infekcijos daugėja užsikrėtusių asmenų, o kartu ir patiriančių liekamuosius reiškini...
  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Vasaros laikas neatskiriamas nuo išvykų ir atostogų. Visai nesvarbu ar renkamės ilgesnę kelionę, ar savaitgalio poilsį pajū...

  Sveika šeima


  Dėl nykstančio įdegio šerpetoja oda? Padės pilingas

  Apie kūno odos šveitimą daugelis gali prisiminti, kai rudenį tenka atsisveikinti su vasarišku įdegiu. Pilingas išties gelbsti norint sulyginti dėl nykstančio įdegio šerpetojančią odą, tačiau „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė atskleidžia – odos šveitima...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Karolis III – vienas žymiausių alternatyviosios terapijos šalininkų

  „Praėjusį vakarą, keturiolika minučių po dešimtos, jos karališkoji didenybė princesė Elizabeth, Edinburgo hercogienė, saugiai pagimdė princą“, – šitaip apie naujojo Jungtinės Karalystės karaliaus Karolio III gimimą 1948 m. lapkričio 15 d. paskelbė „The London Gazette“.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ginkluotas ir labai pavojingas
  Henrikas Vaitiekūnas Ginkluotas ir labai pavojingas
  Tikrasis Angelas Sargas
  Henrikas Vaitiekūnas Tikrasis Angelas Sargas
  Gyvenimas rudenį (hibernacija)
  Henrikas Vaitiekūnas Gyvenimas rudenį (hibernacija)

  Naujas numeris