Už neįgalumo nustatymą žmonės moka nuo 100 iki 1000 eurų kyšius

www.lsveikata.lt
2020-05-21
Seimo Antikorupcijos komisija trečiadienį aiškinosi, kaip vyksta prieš kelerius metus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos žadėta neįgalumo ir darbingumo nustatymo sistemos pertvarka. 
Už neįgalumo nustatymą žmonės moka nuo 100 iki 1000 eurų kyšius
A.Bilotaitė

Vasario 26 dieną komisijos narė Agnė Bilotaitė kreipėsi į komisijos narius dėl Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) Utenos teritorinio padalinio vedėjo Tado Mickevičiaus pateiktos informacijos apie NDNT vadovybės ir darbuotojų daromus sisteminius pažeidimus, galimą piktnaudžiavimą.
Atsižvelgdama į T.Mickevičiaus pateiktą informaciją, Generalinė prokuratūra šių metų vasario 18 d. jam suteikė pranešėjo statusą. 
 
Pasak A.Bilotaitės, T.Mickevičiaus nurodyta informacija leidžia daryti prielaidą, kad neįgalumo ir darbingumo nustatymo sistema vis dar veikia nepakankamai skaidriai, vidaus tvarkos trūkumai sudaro sąlygas reikštis korupcijai, neteisėtiems susitarimams tarp procese dalyvaujančių medikų ir NDNT specialistų. 
Išmokoms dėl neįgalumo kasmet Lietuvoje skiriama 385 mln. eurų. 
Ne vienus metus egzistuojančias problemas patvirtina ir visuomenės nuomonės tyrimai. Praėjusiais metais Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) užsakymu buvo atliktas tyrimas ir sudarytas Lietuvos korupcijos žemėlapis. 32 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų ir 41 proc. valstybės tarnautojų pripažino, kad NDNT yra labiausiai korumpuota šalies institucija. STT pareigūnų teigimu, pagal šį vertinimą tarnyba atsilieka tik nuo gydymo įstaigų, kurios įvardijamos kaip dar labiau korumpuotos. 
 
Lietuvos neįgaliųjų draugijos teisininkė Evelina Kelmelienė teigė, kad pastaruosius dvejus metus stebi ypač prastą situaciją. Jos teigimu, žmonės net su itin rimtomis sveikatos problemomis negauna to, kas jiems priklauso, nes savo darbą esą netinkamai atlieka diagnozę nustatantys ir išvadas NDNT specialistams teikiantys medikai. 
Lietuvos neįgaliųjų forumo direktorė Henrika Varnienė taip pat pripažino, kad sistema veikia neskaidriai: „Pas mus norint gauti neįgalumą, reikia atsigulti į ligoninę, paskui pabūti tam tikrą laiką sanatorijoje, o tada jau tau priklauso neįgalumas.“
 
STT atstovai patvirtino, kad gyventojai neretai vis dar yra priversti mokėti kyšius net tais atvejais, kai neįgalumo išmokos jiems priklauso pagal įstatymą. Kyšių sumos svyruoja nuo 100 iki 1000 eurų. Laikotarpiu 2014–2019 m. STT dėl korupcijos neįgalumo nustatymo srityje pradėjo 11  ikiteisminių tyrimų, nustatė 236 nusikalstamas veikas. Daugeliu atvejų, anot tarnybos atstovų, nusikalstamas veikas lemia žmogiškasis veiksnys. 
„Norėtųsi, kad tie, kurie yra verčiami mokėti kyšius, apie tai praneštų atsakingoms institucijoms. Nuo praėjusių metų turime veikiantį Pranešėjų apsaugos įstatymą, kuris suteikia apsaugą ir teisines garantijas apie korupciją ir kitus įstatymų pažeidimus pranešusiems asmenims. Kuo dažniau žmonės praneš apie kyšius šioje sistemoje, tuo greičiau ji valysis“, – teigia A.Bilotaitė. 
 
Nuo 2011 metų savo rekomendacijas institucijoms, kaip tobulinti ir skaidrinti neįgalumo ir darbingumo nustatymo procesą, teikė ir STT, ir Valstybės kontrolė. Tačiau tiek Antikorupcijos komisijos nariai, tiek posėdyje dalyvavę neįgaliųjų teises ginančių organizacijų atstovai pripažino, kad pokyčiai vyksta lėtai ir jie kol kas nėra labai pastebimi. 
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Daiva Zabarauskienė informavo, kad šiuo metu svarstoma keisti klausimyną, kuriuo remiantis specialistai vertina žmogaus sveikatos būklę ir funkcinius sutrikimus. Anot jos, siekiama šį klausimyną pritaikyti prie Pasaulio sveikatos organizacijos klausimyno. Šiuo metu vyksta NDNT darbuotojų mokymai, kuriuos veda Pasaulio banko ekspertai. Vasarą ministerija planuoja įgyvendinti pilotinį projektą, kurio metu 2000 į NDNT tarnybą besikreipiančių asmenų bus vertinama remiantis PSO metodika. Tyrimo rezultatų laukiama metų pabaigoje. 
 
Siekiant mažinti korupcijos pasireiškimo tikimybę, siekiama sumažinti medikų tiesioginį dalyvavimą asmens neįgalumo nustatymo procese. Sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė teigė, kad jau šiuo metu dalį duomenų NDNT specialistai gali gauti naudodamiesi e.sveikatos sistema. Tikimasi, kad iki kitų metų sausio į sistemą bus perkelti visų pacientų duomenys, nes NDNT direktorės Vytautės Polujanskienės teigimu, šiuo metu e. sveikatos sistemoje dar trūksta apie 70 proc. duomenų.
Balandžio 14 d. STT pradėjo neįgalumo ir darbingumo nustatymo sistemos korupcijos rizikos analizę. Išvadas ir pasiūlymus, kaip tobulinti sistemą, tarnyba žada pateikti rudenį. Gavusi STT išvadas Antikorupcijos komisija sugrįš prie šios srities klausimų svarstymo. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica