Prasidėjus naujiems mokslo metams, bendrabučių situacija Lietuvos universitetuose skirtinga – nevienodos ne tik kainos, bet ir apgyvendinimo sąlygos. „Vasarą per karšta, nes nėra kondicionierių. Lyjant ir pučiant vėjui į kambarį prasisunkia vandens. O neprasidėjus šildymo sezonui senajame bendrabutyje per šalta“, – pasakojo vieno universiteto bendrabučių administratorius.
Šiuo metu Vilniaus universiteto studentai už bendrabutį moka nuo 55 iki 240 eurų per mėnesį, priklausomai nuo bendrabučio vietos, kambario vietų skaičiaus (vienvietis, dvivietis, trivietis) ir gyventojų jame skaičiaus.
Vietų dar yra
Kaip pasakoja Vytauto Didžiojo universiteto Studentų reikalų departamento direktorius Mantas Simanavičius, kainos už bendrabutį išliko tokios pačios kaip ir praėjusiais metais.
„Iš viso turime aštuonis bendrabučius, devynis šimtus kambarių ir tūkstantį šešis šimtus vietų. Mokestį skaičiuojame už parą, o ne už mėnesį. Kainos svyruoja nuo 2,5 iki 7 eurų už parą. Šiais metais, apskaičiavę išlaidas ir pajamas, nusprendėme, kad nėra prasmės jų kelti“, – aiškino direktorius.
Jo teigimu, remontuoti bendrabučius yra brangu. Kambariai greitai dėvisi, nes juose žmonės gyvena visą parą. Valstybė skiria lėšų tik remonto darbams, o universitetai apmoka už baldus, šaldytuvus, diegia bevielį tinklą. „Šiais metais dviejuose bendrabučiuose remontuojame po kelis aukštus, trečiame bendrabutyje keičiame liftą. Kitąmet planuojame uždaryti ir remontuoti visą bendrabutį. Taip pat norime statyti dar vieną bendrabutį“, – planais dalijosi direktorius.
Vytauto Didžiojo universiteto Studentų reikalų departamento direktorius Mantas Simanavičius sako, kad nepatikus kambariui šį leidžiama pakeisti ar renovuoti, tiesa, išlaidas turės apmokėti pats studentas. „Studentas, kuris gyvena bendrabutyje ir jam nepatinka to kambario sąlygos, gali jį pakeisti, taip pat yra galimybė susikeisti su kitu studentu. Norint remontuoti savarankiškai reikia gauti leidimą iš administracijos, kad būtų aišku, kas bus tvarkoma. Studentams yra aiškiai pasakoma: norintys gali tai daryti, bet universitetas nekompensuos jokių investicijų, tiesa, nekels ir kainos vien dėl to, kad studentas sutvarkė kambarį. Tą kambarį vis tiek laikome nerenovuotu, nes studentas niekada pats nesuremontuos elektros įvado, neatsives bevielio ryšio, ar keis šildymo sistemą“, – aiškino M.Simanavičius.
Kainas kėlė 5 proc.
Klaipėdos universiteto (KU) Infrastruktūros ir plėtros prorektorius dr. Benediktas Petrauskas teigė, kad bendrabučio kambarių poreikis yra didesnis nei pasiūla: „Klaipėdos universitetui priklauso du bendrabučiai. Universiteto alėjoje įsikūrusiame bendrabutyje yra aštuoniasdešimt devyni kambariai, o Statybininkų prospekte – septyniasdešimt aštuoni. Šiemet bendrabučiuose tikrai visų norinčiųjų nesutalpinsime. Universitetui priklausančių bendrabučių kambariais turėtume aprūpinti apie 70 procentų studentų. Tiesa, esame susitarę su kitomis aukštosiomis mokyklomis. Tad dalį studentų apgyvendinsime joms priklausančiuose bendrabučiuose.“
Klaipėdos universitetas bendrabučio kainas kiek kilstelėjo. „Šiais mokslo metais, nuo rugsėjo mėnesio už senos statybos bendrabučių kambarius nuolatinių studijų studentai mokės nuo 66 iki 98 eurų per mėnesį. Už naujos statybos bendrabučio kambarius mokės nuo 105 iki 244 eurų per mėnesį. Kainas pakėlėme minimaliai – 5 procentais. Studentai gyvens kambariuose po du ar po tris. Vieni gyventi gali tik doktorantai“, – sakė B.Petrauskas ir pridūrė, kad panorus susikeisti kambariais, tai vyksta sklandžiai, jei studentai geranoriškai susitaria.
Prorektorius paaiškino, kad buvo suremontuota dalis kambarių, todėl jų kokybės lygis šiek tiek skiriasi. Tačiau planuose – naujas bendrabutis: „Kambarius renovavome pagal galimybes, jų būklė nevienoda. Galima sakyti, kad patogumai išliko tie patys, per daug nepakito, tačiau planuojame pastatyti naują bendrabutį. Ten bus dar geriau ir patogiau. Naują bendrabutį, jei nesutrukdys nenumatytos aplinkybės, planuojame pastatyti iki kitų metų pabaigos.“
Jo teigimu, studentai ir jų artimieji dažniausiai išsako nepasitenkinimą dėl skirtingų oro sąlygoms nepritaikytų bendrabučių.
„Skundai susiję su klimato veiksniais. Pavyzdžiui, vasarą per karšta, nes nėra kondicionierių, lyjant ir pučiant vėjui dėl prasisunkiančio vandens, neprasidėjus šildymo sezonui senajame bendrabutyje šalta“, – kalbėjo B.Petrauskas.
Apie technikos gedimus prorektorius atsakė taip: jų atsitinka „tiek dažnai, kiek problemas spręsti bando patys studentai, neprašo pagalbos, o eksperimentuoja. Būna, kad patys nesuvokdami, o gal ir sąmoningai gadina bendro naudojimo įrangą.“
Skundai nesunkiai išsprendžiami
Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos poskyrio vadovė Gretė Gerulaitytė pasakojo, kad didžioji dalis studentų sėkmingai įsikuria bendrabučiuose.
„VU bendrabučiai iš viso gali apgyvendinti pusšešto tūkstančio studentų. Pastaruosius metus 95 procentai prašymus pateikusių pirmakursių vietą bendrabučiuose gavo. Jeigu pirmakursių, pageidaujančių apsigyventi bendrabučiuose, skaičius viršija esamų laisvų vietų skaičių, pirmenybė suteikiama specialias sąlygas atitinkantiems asmenims“, – sakė G.Gerulaitytė.
Jos teigimu, kainos išliko stabilios – mėnesio mokestis priklauso nuo kambario tipo ir gyventojų skaičiaus.
„Vilniaus universitetas šiemet, vertinant ir augančias būsto nuomos kainas, bendrabučių kambarių kainų nekeičia ir nekelia. Šiuo metu jos Vilniaus universiteto studentams svyruoja nuo 55 iki 240 eurų per mėnesį, priklausomai nuo bendrabučio vietos, kambario vietų skaičiaus (vienvietis, dvivietis, trivietis) ir gyventojų jame skaičiaus“, – kalbėjo vadovė.
Siekiant sudaryti daugiau ir geresnių apgyvendinimo VU bendrabučiuose galimybių, nenutraukiamai išsitus metus vykdomi naujinimo, remonto darbai, studentai taip pat turi galimybę renovuoti kambarius. G.Gerulaitytė atkreipė dėmesį, kad šiuo metu su savivaldybe derinami ir naujo bendrabučių komplekso Saulėtekyje projektiniai pasiūlymai, todėl kelerių metų laikotarpiu, gavus statybos leidimą, planuojama pradėti naujo pastato statybas.
„Bendrabučio administracija sulaukia įvairių studentų prašymų, ypač rugsėjo mėnesį, kai vyksta įsikūrimas kambariuose, pavyzdžiui, dėl kambarių keitimo, tačiau jie individualūs ir nesunkiai išsprendžiami. Tiek keisti kambarį, tiek gyventi su draugais yra galimybės, apsigyventi vienam taip pat galima, žinoma, jei yra likę vietų“, – apie bendrabučius pasakojo vadovė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: