Tyrimas: alkoholį paskutinėmis nėštumo savaitėmis vartojo apie 3 proc. gimdyvių

Milena Andrukaitytė, BNS
2019-09-09
Alkoholį paskutinėmis nėštumo savaitėmis vartojo apie 3 proc. gimdyvių, o 0,15 proc. naujagimių buvo labai stipriai apnuodyti alkoholiu, rodo Vilniaus universiteto mokslininkų atliktas tyrimas.
Tyrimas: alkoholį paskutinėmis nėštumo savaitėmis vartojo apie 3 proc. gimdyvių

„Atlikę tyrimą nustatėme, kad paskutines keturias–penkias nėštumo savaites alkoholį vartojo 3 procentai gimdyvių, per metus tai sudarytų apie 700–800 gimdyvių“, – tyrimo duomenis pirmadienį Seime pristatė Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja Jurgita Songailienė.
Anot medikės, 0,15 proc. naujagimių kraujyje rasta labai didelė koncentracija alkoholio žymens – fosfatidiletanolio, tai rodo, kad motinos paskutinėmis nėštumo savaitėmis vartojo didžiulius kiekius alkoholio.

„Būtent tokie vaikai, o jų turėtų būti per metus apie 40, buvo labai stipriai apnuodyti alkoholiu“, – pažymėjo Santaros klinikų Medicininės genetikos centro gydytoja J.Songailienė.
 
Tyrimo rezultatai pristatyti Seime per spaudos konferenciją minint Tarptautinę vaisiaus alkoholinio sindromo dieną.
Alkoholio vartojimo paplitimo nėštumo metu tyrimą 2017–2018 metais atliko Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Biomedicinos mokslų instituto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros mokslininkai. Anot J.Songailienės, ištirta apie apie 2,6 tūkst. naujagimių kraujo mėginių.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) laikinoji vadovė Gražina Belian teigė, kad alkoholio vartojimas nėštumo metu dažniausiai pasimato ne iškart gimus naujagimiui, o su laiku, vaikui augant.
„Mokslininkų teigimu, tik iki 10 procentų atvejų galima tiksliai nustatyti, kad tai yra vaisiaus alkoholinis sindromas, iš esmės labai dažnai visi sutrikimai atsiranda jau vaikui augant, besivystant“, – sakė G.Belian.
 
„Tikėtina, kad bus įvairūs tiek fiziniai, tiek kognityviniai, tiek socialiniai, tiek emociniai sutrikimai“, – pažymėjo NTAKD vadovė.
Jos duomenimis, 2017 metais Lietuvoje diagnozuoti penki vaisiaus alkoholinio sindromo atvejai, 2018 metais tokį sindromą turėjo vienas kūdikis.
„Bet tam tikri sutrikimai gali atsirasti gerokai vėliau“, – sakė V.Belian.
Šiemet keliskart pranešta apie neblaivias gimdyves, didelio ažiotažo sulaukė atvejis Klaipėdoje, kai gimusiam kūdikiui nustatytas daugiau nei 4 promilių girtumas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...
    Medikų fronte – perdegimo epidemija

    Medikų fronte – perdegimo epidemija

    Nuolatinis stresas, didėjantys darbo krūviai, specialistų trūkumas ir itin aukšti pacientų lūkesčiai – tokiomis sudėt...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Elektroninės patyčios: planas tėvams

    „Jei tradicinės patyčios baigiasi pasibaigus pamokoms, elektroninės gali tęstis ištisą parą“, – apie neraminančias skaitmeninio smurto tendencijas „Vaikų linijos“ organizuotoje paskaitoje „Elektroninės patyčios: kaip tėvai galėtų padėti vaikams?“ kalbėjo kampanijos „Be patyčių&ld...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip
    Akvilė Giniota Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip

    Naujas numeris