Turkijos odontologai – zuikiai be bilieto

Greta Vanagienė
2023-10-06
„Čia yra Akreditavimo tarnybos darbo baras ir jie turi tai kontroliuoti“, – bedė pirštu Odontologų rūmų tarybos pirmininkė Vilma Brukienė, kai eilinį sykį nutvėrė už kailio nelegalia veikla besiverčiančius Turkijos odontologus. Tačiau Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (VASPVT) tokius it grybus po lietaus pasitaikančius atvejus sutramdyti sakosi nepajėgi. Nėra kas vykdytų patikras.
Turkijos odontologai – zuikiai be bilieto
Vis daugiau atsirandant reklaminių pranešimų apie mūsų šalyje siūlomas Turkijos specialistų odontologines paslaugas Odontologų rūmai atkreipia dėmesį, kad jos nelegalios ir neteisėtos.

Brovėsi į „Litexpo“
Vis daugiau atsirandant reklaminių pranešimų apie mūsų šalyje siūlomas Turkijos specialistų odontologines paslaugas Odontologų rūmai atkreipė dėmesį, kad jos nelegalios ir neteisėtos.
 
Viena tokių – viešojoje erdvėje siūlomos Turkijos specialisto konsultacijos, kurias žadama teikti spalio 27-28 d. Vilniuje, „Litexpo“ parodų rūmuose, vyksiančio renginio metu. Rūmų žiniomis, minimam Turkijos specialistui licencija dirbti Lietuvoje nėra išduota. Taip pat jokiai sveikatos priežiūros įstaigai neišduota licencija su veiklos adresu „Litexpo“ parodų rūmuose, todėl ir konsultacijos, kurios yra laikomos sveikatos paslaugų teikimu, tokioje vietoje negalimos.
 
Dirba už Akreditavimo tarnybą

Kaip aiškina Odontologų rūmų tarybos pirmininkė Vilma Brukienė, išgaudyti minėta nelegalia gydymo veikla besiverčiančius asmenis įgaliota VASPVT. Kodėl atvejų viešojoje erdvėje nemažėja – klausimas pastariesiems.
 
„Čia yra jų darbo baras ir jie turi tai kontroliuoti. Tokios jų funkcijos. Mes realiai dirbame jų darbą, – sako V.Brukienė ir vėl pridavusi „zuikį be bilieto“ tarnybos teismui. – Atkreipiame visuomenės dėmesį, persiunčiame informaciją Akreditavimo tarnybai. Jei jie nesureaguoja, įspėjamuosius raštus siunčiame mes. Praėjusią savaitę susisiekėme patys su odontologines paslaugas reklamuojančiais turkais – jie reklamos neišėmė, todėl vėl Akreditavimo tarnybai teko juos įduoti. Tarnyba gal ir gauna iš mūsų raštą, bet ar po to patikrina, ar tikrai nevyksta minėti renginiai? Kas tai kontroliuoja“?
 
Pagalbos neprašo
VASPVT Odontologų rūmų kaltinimų, kad nesužiūri nelegalų, panašu, rimtai nevertina.
„Gal tegul Odontologų rūmai ir už policiją dirba? Niekas neprašo už mus dirbti. Tegul savo darbą dirba“, – sako VASPVT Pacientų teisių ir paslaugų kokybės skyriaus vedėjas Rimantas Gagys.
 
Jis teisinasi, kad Akreditavimo tarnybos funkcijos yra aiškiai apibrėžtos įstatymu, kuriose nurodyta, kad įstaiga turi vykdyti asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės patikrinimą, taigi nesant fakto, kad gydymo paslaugas kas nors suteikė – ir nosies kaišioti reikalo nėra.
 
„O ką? Neteisėta vilioti į Turkiją? Kas nori, tegul važiuoja. Turkai čia atvažiavę negalėtų teikti paslaugų. Esame gavę informacijos, kad kažkas kažkur organizuoja teikti konsultacijas. Susisiekėme ir perspėjome, kad teikti tokias paslaugas yra neteisėta veikla. Mums užteko to, kad įspėjome, o mums garantavo, jog tokia veikla nebus vykdoma“, – kad tuo viskas ir pasibaigė, aiškina valstybės tarnautojas.
 
Paklaustas, ar vyksta į vietą patikrinti atvejų, R.Gagys atviras: „Ko vykti į vietą? Nėra tokio poreikio. Tada reikia tenai sėdėti ir laukti kol kas nors ateis? Čia jau prasideda sudėtingi dalykai, nes neaišku, ką ten tie turkai darytų: ar konsultacijas teiktų, ar viliotų į Turkiją. Mūsų tikslas – užtikrinti, kad joks asmuo, neturintis licencijos, negalėtų teikti paslaugų, tai yra gydyti dantų Lietuvoje.“

 
Resursų vykdyti patikrinimų neturi
VASPVT atstovė Jūratė Kukutytė aiškina, kad tarnyba paprasčiausiai neturi tiek pajėgų, kad galėtų tokius „nelegalus“ išgaudyti.
 
„Žmonių tam pas mus nėra. Juk čia reikia žiūrėti net ir socialinius tinklus. Tų įstaigų daugybė. Pagavote aktualią temą, nes tai liečia ne tik odontologus. Optometrininkai bažnyčiose veiklą vykdo, internete lašelines ir vitaminų kokteilių infuzijas siūlo pastatyti“, – priešingą kolegai poziciją įvardija pašnekovė. Ji aiškina, jog Akreditavimo tarnyba reaguoja tik tada, kai gauna informacijos apie galimus pažeidimus iš geranoriškų asmenų.
 
Tai, kad žmonės įkliūva į nepatiklių specialistų rankas, anot jos, yra jų pačių neapsižiūrėjimas.

„Ypač moterims yra aktualios įvairios grožio procedūros. Feisbuke ar Instagrame gražiai parašo apie paslaugas ir susigundome. Lazerinės, diodinės procedūros. Teigiama, kad neva aukščiausios kategorijos specialistai jas atlieka, bet ar jie asmens sveikatos priežiūros specialistai, nepasakoma. Už tai tokias procedūras kaip lūpų putlinimas galima turbūt ir kirpykloje jau gauti, – kad minėtas procedūras turėtų atlikti gydytojai, aiškina J.Kukutytė. – Žmonės neapsižiūri, pas ką eina. Juos reikia šviesti. Norisi tiesiog šaukti: neatiduokite savo grožio ir sveikatos į norinčių pralobti, bet neturinčių reikiamų žinių ir išsilavinimo rankas.“

 
Komentaras
Medicinos teisės advokatas Arūnas Žlioba:

- Institucijos, kuri tikrintų nelegalia veikla besiverčiančius medicinos atstovus nėra, išskyrus auditus, kuriuos atlieka Akreditavimo tarnyba pagal gautą pranešimą ar skundą. Niekas nesidomi, kokiam kioskelyje, kas ką veikia. Kol asmens, kuris nelegaliai vykdo gydomąsias paslaugas nepaviešina, tol ramiai sau gali ir dirbti. Tokia ta kontrolė. Akreditavimo tarnyba užsiima licencijų išdavimu ir gydytojų paslaugų kokybės kontrole, todėl gal jau metas pagalvoti apie naują funkciją atlikti patikrinimus, jei tų atvejų pastaruoju metu taip daugėja.
 
Kitas dalykas, retai kada gydytojas, kaip fizinis asmuo, teikia paslaugas. Dažniausiai steigiamos įmonės, licenciją gauna taip pat ir juridinis asmuo, kuriuose dirba licencijuotas gydytojas.
 
Jei licencijuotose įstaigose, privačiose ar valstybinėse dirba nelicencijuotas asmuo ir teikia paslaugas – tai jau įstaigos atsakomybė. Akreditavimo taryba turėtų čia ypač griežtai kontroliuoti. Tai – jų funkcija.
Asmens, kuris teikia paslaugas neturėdamas tam licencijos ir pacientui sutrikdė sveikatą ar šis dėl to patyrė žalą, laukia griežčiausia, baudžiamoji, atsakomybė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Sėklidžių vėžys išlieka labai aktuali tema, svarbi tai amžiaus grupei, kai tikrai dar negalvojama apie jokias ligas, juo la...
  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  „Vilniaus narkotinių medžiagų rinkos tendencijos panašios į Europos rinkos. Vyrauja sintetiniai kanabinoidai ir sinte...

  Budinti vaistinė


  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...
  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Pasibaigus pandemijai daugelis šalių susidūrė su vaistų trūkumu. Ir nors pamažu galima atsikvėpti, nes gamybai susireguliuo...

  razinka


  Sveika šeima


  Kai terapeutas – miškas

  Sąmoningas buvimas miške mažina stresą, gerina nuotaiką ir atkuria psichologinę būseną, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriai, vieninteliai Lietuvoje siūlantys podiplomines Miško terapijos studijas. Tuo metu Miško terapijos seansų dalyviai kviečiami visais sensoriniais pojūčiais – r...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Stop internetui ar „skrolinam“ toliau?

  Antraštėse paprastai internetas piešiamas neigiama spalva: kelia depresiją, nerimą, trikdo miegą. Tačiau naujausias tyrimas rodo, kad viskas gali būti priešingai, o asmenų, besinaudojančių internetu, gerovės lygis aukštesnis už tų, kurie internetu nesinaudoja.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Henrikas Vaitiekūnas Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Henrikas Vaitiekūnas Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Sparnuotieji spąstai
  Henrikas Vaitiekūnas Sparnuotieji spąstai

  Naujas numeris