Telemedicina – (ne)matytas gyvūnas?

Darius Čiūtelė
2020-01-27
Iš sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos lūpų nuskambėjo naujas burtažodis – „telemedicina“. Pilotinis projektas pristatytas šiandien populiariais žodžiais „inovatyvu“, „naujoviška“, „modernu“. Tiesa, lyg netyčia pamiršta, kad nuotolinės gydytojų paslaugos Lietuvoje - anokia naujovė, o jų pažangą labiausiai stabdo ne technologijų trūkumas, bet biurokratiniai varžtai.
Telemedicina – (ne)matytas gyvūnas?

Kontūrai neaiškūs
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kabinetuose dėl sėkmės džiūgauta jau kuris laikas. Pernykštę gegužę laimėtas Finansų ministerijos konkursas: SAM pasiūlymas įvertintas geriau nei idėjos šeimos infrastruktūros ar Gedimino kalno gelbėjimo projektai. Ilgai brandintas vaisius visuomenei pristatytas kaip stebuklas. „Skubiosios telemedicinos centre dirbantis gydytojas konsultuos rajono arba regiono ligoninės skubiosios medicinos pagalbos skyriaus gydytoją ir pacientą gyvai per atstumą. Taip pat skirtingų skubiosios telemedicinos centrų gydytojai galės konsultuotis tarpusavyje“, - pilotinio projekto esmę išdėsto SAM Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus patarėja Alvyda Naujokaitė.
 

Idėją įgyvendins SAM kartu su Kauno ir Santaros klinikomis bei Respublikine Vilniaus universitetine ligonine. Kiekvienos didžiųjų ligoninių gydytojai tiesioginiu ryšiu susijungs su trimis rajoninėmis gydymo įstaigomis. Visgi detalesnis projekto kontūras dar sunkiai įžiūrimas. Laimingųjų devintukas iki šiol neaiškus. Kurių rajonų gydytojams teks malonė pasikalbėti su „daktaru iš didmiesčio“, dar neaišku. Reikia apskaičiuoti, kurie nevidonai centrus labiausiai apkrauna savais pacientais. Tiesa, jaudintis dėl apmokėjimo už paslaugas gydymo įstaigoms dabar nėra ko. Viskas bus finansuota Europos Sąjungos lėšomis.
 

L.S. skaičius
3,1
- tiek ES lėšų numatyta skirti telemedicinos projektui.

 
Lietuvoje - ne naujiena
Teisingai tvirtinama, kad užsienyje telemedicina populiarėja nesvietiškai. Tiesa, kartu skambantis lozungas siūlo telemedicinos dėka „priartinti gydytoją prie paciento“, t.y. raginama kuo daugiau paslaugų suteikti neištempiant žmogelio iš namų, negaištant laiko poliklinikoje. Su pasaulinėmis madomis ir vėl prasilenkiama, bėgama tik paknopstom atsilikus.
Negali sakyti, kad telemedicina – mūsų šalyje dar nematytas padaras. Antai jau penktus metus Santaros klinikose veikia projektas „Pažangios telemedicinos paslaugos“, kuris teikia paslaugas trijose srityse: kardiologija, dermatologija, oftalmologija. Klestinčiu projekto nepavadinsi. Šiuo metu ilgalaikių sutarčių nėra, informacinė sistema yra palaikoma ir naudojama tiek, kiek jos funkcionalumas leidžia būtent pagal Lietuvos gydymo įstaigų momentinį poreikį.
 

Ne paslaptis, kad mažesnės gydymo įstaigos jau dabar naudojasi teleradiologijos paslaugomis. Radiologinis tyrimas atliekamas vienoje gydymo įstaigoje, o vaizdai perduodami kitos įstaigos specialistams, kurie įvertina, aprašo tyrimą. Tam gydymo įstaigos tarpusavyje sudaro teleradiologijos paslaugų teikimo sutartis. Šios apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų.

 
Komentaras
Lietuvos telemedicinos asociacijos prezidentas Romualdas Jonas Kizlaitis:

- Telemediciną turėtų būti leista skatinti Lietuvoje visomis apimtimis. Neturi būti kiekvienam veiksmeliui sudaromas atskiras aprašas. Jeigu galima paslaugą, kurią žmogus gauna atėjęs į polikliniką, suteikti nuotoliniu būdu, tą reikėtų ir daryti. Vaizdo konferencijos, konsiliumai didžiųjų gydymo įstaigų viduje jau tikrai ne vienerius metus vyksta. Nėra čia jokio stebuklo. Problema atsiranda, kai telemediciną norima plėtoti tarp skirtingų juridinių darinių. Negali tiesiog patarti, prireikia sutartį pasirašyti. Drąsiai galiu pasakyti, kad ruošiamame pilotiniame projekte iš technologinės pusės negali būti nieko ypatingo. Šiandien technologija itin pigi. Telemedicinos virsmas nesunkiai teikiama paslauga – štai kur būtų stebuklas!

 
Tarp kitko
Telemedicinos paslaugų teikimo tvarką įstatymu dar prieš gerus penkerius metus nustatė tuometis sveikatos apsaugos ministro Vytenis Povilas Andriukaitis. Giedota ta pati dainelė, kaip ir dabar. Teigta, kad naujasis teisės aktas padės sparčiau plėtoti nuotolinę mediciną, didinti galimybes atokiausių šalies rajonų gyventojams ir gydytojams sulaukti profesionaliausių medikų konsultacijų. Visgi dėl griozdiško tvarkos telemedicinos proveržio iki šiol nesulaukėme. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica