T.Ba­ra­naus­kas: su­pran­tu, kad ne­tu­riu tei­sės su­klys­ti

Vytautas Paulius Rasokaitis
2024-07-18
„Šio­je spe­cia­ly­bė­je tu­ri­me bū­ti kon­kre­tūs, jaut­rūs, bet šal­ta­kraujiški“, – sa­ko Kau­no kli­ni­kų In­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos kli­ni­kos gy­dy­to­jas anes­te­zio­lo­gas-re­a­ni­ma­to­lo­gas, or­ga­nų do­no­rų ko­or­di­na­to­rius Taut­vy­das Ba­ra­naus­kas.
T.Ba­ra­naus­kas: su­pran­tu, kad ne­tu­riu tei­sės su­klys­ti

- Pra­ver­ki­me Re­a­ni­ma­ci­jos ir in­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos sky­riaus du­ris. Sky­riaus, ku­ria­me yra gy­do­mi ypač sun­kių būk­lių pa­cien­tai. Ko­kios su­dė­tin­giau­sios si­tu­a­ci­jos ja­me dir­bant?
 
- Kiek­vie­ną die­ną ei­da­mas į dar­bą su­pran­tu, kad nuo ma­nęs ga­li pri­klau­sy­ti žmo­gaus gy­vy­bė, bet man bū­tent tai ir yra šio dar­bo es­mė. Su­pran­tu, kad ne­tu­riu tei­sės su­klys­ti, bū­ti pa­var­gęs ir tai yra di­de­lė at­sa­ko­my­bė tiek prieš pa­cien­tą, tiek prieš pa­tį sa­ve. Mes pa­si­ruo­šę ko­vo­ti dėl žmo­gaus gy­vy­bės pa­si­telk­da­mi ži­nias, įgū­džius bei di­de­lį no­rą pa­dė­ti. Kar­tu tu­ri­me su­pras­ti, at­skir­ti ir aiš­kiai su­vok­ti, kad ne vi­siems pa­cien­tams ga­li­me pa­gel­bė­ti. Mums ten­ka pri­im­ti spren­di­mą, kam in­ten­sy­vios te­ra­pi­jos pa­slau­gos yra tiks­lin­gos, o kam ne. Kaip be­bū­tų gai­la, kar­tais ten­ka pri­im­ti spren­di­mą, kaip žmo­gui tie­siog pa­leng­vin­ti jo kan­čias, ne­tai­kant ag­re­sy­vių in­ten­sy­vios te­ra­pi­jos gy­dy­mo me­to­dų. Ta­čiau su­si­du­ria­me ir su at­ve­jais, kuo­met at­ro­do, jog pa­cien­tui iš­gy­ven­ti vil­čių prak­tiš­kai nė­ra, bet me­di­kų pa­gal­ba pa­vyks­ta jį „iš­kaps­ty­ti“ iš kri­ti­nės būk­lės.
 
- Dėl pa­cien­tų gy­vy­bių ko­vo­jant kas­dien, de­ja, ne­iš­ven­gia­mos ir jų ne­tek­tys. Kaip jums pa­vyks­ta su tuo su­si­tvar­ky­ti, tai iš­gy­ven­ti?
 
- Kuo­met ne­ten­ka­me pa­cien­to, vi­sa­da pa­gal­vo­ju, ar pa­da­riau vis­ką, ką ga­lė­jau. Daž­niau­siai sa­vig­rau­ža už­si­im­ti ne­ten­ka, nes ži­nau, jog pa­da­riau ką ga­lė­jau. Kar­tais pa­cien­tų ne­tek­tys bū­na ypač skau­džios ir vi­siš­kai nuo to emo­ciš­kai at­si­ri­bo­ti ne­pa­vyks­ta. Vis dėl­to, kad ir kaip bū­tų gai­la, ypač jau­nų žmo­nių ne­tek­čių, sten­giuo­si sa­vy­je ne­lai­ky­ti jo­kių iš­gy­ve­ni­mų, nes tai kenk­tų man, kaip gy­dy­to­jui ir as­me­ny­bei. Su stre­su ko­vo­ju da­lin­da­ma­sis at­ve­jais su ko­le­go­mis po bu­dė­ji­mo.


Mums ten­ka pri­im­ti spren­di­mą, kam in­ten­sy­vios te­ra­pi­jos pa­slau­gos yra tiks­lin­gos, o kam ne. Kaip be­bū­tų gai­la, kar­tais ten­ka pri­im­ti spren­di­mą, kaip žmo­gui tie­siog pa­leng­vin­ti jo kan­čias, ne­tai­kant ag­re­sy­vių in­ten­sy­vios te­ra­pi­jos gy­dy­mo me­to­dų.
 
Su­si­dū­rę su sun­kiu at­ve­ju sten­gia­mės į pa­cien­tą žiū­rė­ti struk­tū­riš­kai, rem­tis įro­dy­mais, pro­to­ko­lais. Ne­gal­vo­ti apie jį kaip apie žmo­gų, tu­rin­tį šei­mą, drau­gus, ku­riuos ne­tru­kus pa­liks. Už­dė­da­mi tam tik­rą pro­fe­si­nį šy­dą ap­sau­go­me sa­ve nuo dar vie­no ge­ro žmo­gaus ne­tek­ties. Tad šio­je pro­fe­si­jo­je no­ri ar ne­no­ri su­si­for­muo­ja tam tik­ras at­spa­ru­mas. Ne­pai­sant to, sten­giuo­si iš­lai­ky­ti em­pa­ti­ją ir žmo­giš­ku­mą, kol kas man tai pa­vyks­ta su­de­rin­ti.
 
- Kau­no kli­ni­ko­se taip pat dir­ba­te ir or­ga­nų do­no­rų ko­or­di­na­to­riu­mi. Ko­kius di­džiau­sius iš­šū­kius ten­ka įveik­ti ko­or­di­nuo­jant transp­lan­ta­ci­jos pro­ce­są? Su ko­kio­mis do­no­rų ar­ti­mų­jų re­ak­ci­jo­mis, nuo­tai­ko­mis su­si­du­ria­te daž­niau­siai?
 
- Or­ga­nų do­no­rų ko­or­di­na­to­rius yra at­sa­kin­gas už sklan­dų mul­ti­dis­cip­li­ni­nį dar­bą ko­man­do­je. Esa­me jun­gian­čio­ji gran­dis, tad ten­ka daug ko­mu­ni­kuo­ti su įvai­riais spe­cia­lis­tais, kiek­vie­ną kar­tą spręs­ti vis nau­jas iš­ki­lu­sias pro­ble­mas. Ka­dan­gi or­ga­nų do­no­rų būk­lė ga­li grei­tai žen­kliai pa­blo­gė­ti, kar­tais ten­ka pa­grei­tin­ti or­ga­nų eks­plan­ta­ci­jos lai­ką, kas ne­re­tai su­ke­lia įvai­rių or­ga­ni­za­ci­nių pro­ble­mų. Skir­tin­gos eks­plan­tuo­jan­čių chi­rur­gų ko­man­dos ne­re­tai at­vyks­ta iš Vil­niaus, Kau­no ir už­sie­nio vie­nu me­tu. Ne­ma­žai sun­ku­mų ky­la, kuo­met at­vyks­ta už­sie­nio ko­man­dos eks­plan­tuo­ti Lie­tu­vo­je esan­čių do­no­rų or­ga­nus ir par­si­ga­ben­ti juos į sa­vo ša­lį. Taip nu­tin­ka, kuo­met Lie­tu­vo­je ne­tu­ri­me tin­ka­mų re­ci­pien­tų tam or­ga­nui transp­lan­tuo­ti.

Ka­dan­gi ter­mi­na­li­nė­mis li­go­mis ser­ga vis dau­giau pa­cien­tų ir transp­lan­tuo­ja­mų or­ga­nų trū­ku­mas jau­čia­mas Eu­ro­po­je, mū­sų ša­lys ben­dra­dar­biau­ja. Kuo­met na­cio­na­li­niu mas­tu at­si­sa­ko­ma ati­tin­ka­mų or­ga­nų, at­si­ran­da ga­li­my­bė iš­gel­bė­ti gy­vy­bes ki­to­se ša­ly­se. Tai – pui­kiai funk­cio­nuo­jan­tis mo­de­lis, mat iš­gel­bė­ja­ma dau­gy­bė pa­pil­do­mų gy­vy­bių.
 
Su už­sie­nie­čių ko­man­do­mis tu­ri­me daug pa­pil­do­mo dar­bo, rei­ka­lin­gi ofi­cia­lūs lei­di­mai bei ko­or­di­na­to­riaus ir po­li­ci­jos pa­ly­da į oro uos­tą. Ta­čiau vi­sas dar­bas at­si­per­ka dėl kil­naus tiks­lo. Ap­skri­tai, kal­bant apie iš­šū­kius or­ga­nų do­no­rys­tė­je, jie ge­ro­kai ma­žes­ni, nei dir­bant In­ten­sy­vios te­ra­pi­jos sky­riu­je.

Po­kal­bis su ar­ti­mai­siais taip pat ga­li tap­ti iš­šū­kiu. Sten­gia­mės rink­ti žo­džius, ką sa­ko­me ir kaip sa­ko­me, nes šį po­kal­bį ar­ti­mie­ji nu­ro­do at­si­me­nan­tys vi­są gy­ve­ni­mą. Tad ne­si­no­ri jiems su­kel­ti pa­pil­do­mo skaus­mo bei su­maiš­ties. Šiuo me­tu or­ga­nų do­no­rys­tę vyk­do­me tik įvy­kus sme­ge­nų mir­čiai. Tai ne­re­tai bū­na ne­ti­kė­tas įvy­kis, pa­vyz­džiui, gal­vos sme­ge­nų trau­ma, ply­šu­si gal­vos sme­ge­nų ar­te­ri­jos aneu­riz­ma, to­dėl ar­ti­mie­siems ir taip bū­na šo­kas, kad ar­ti­ma­sis stai­ga su­sir­go, o pri­im­ti in­for­ma­ci­ją apie jo mir­tį bei spren­di­mą pa­au­ko­ti or­ga­nus nė­ra pa­pras­ta.

 
Žmo­nių re­ak­ci­jos bū­na įvai­rios, da­lis ar­ti­mų­jų net ne­dve­jo­da­mi iš­reiš­kia no­rą ar­ti­mo­jo or­ga­nus pa­au­ko­ti vi­suo­me­nei ir pa­dė­ti žmo­nėms, ku­riuos dar yra ga­li­my­bė iš­gel­bė­ti. Ne­ma­ža da­lis ar­ti­mų­jų pra­šo šiek tiek lai­ko, kad gal­vo­je su­si­gu­lė­tų min­tys.
 
Or­ga­nų do­no­rų ko­or­di­na­to­rių tiks­las nė­ra iš­si­aiš­kin­ti, ko no­ri ar­ti­mie­ji, o ar­ti­mų­jų pa­gal­ba su­ži­no­ti, ko bū­tų no­rė­jęs pats as­muo. De­ja, or­ga­nų do­no­rys­tė il­gą lai­ką ne­bu­vo po­pu­lia­ri te­ma ir ne­re­tai ne­be­įma­no­ma su­ži­no­ti, ko­kia bū­tų bu­vu­si ar­ti­mo­jo va­lia. Spren­di­mą bet ko­kiu at­ve­ju rei­kia pri­im­ti ir džiu­gu, kad jis ge­ro­kai daž­niau bū­na tei­gia­mas.
 
Dir­bant šį dar­bą na­tū­ra­liai no­ri­si ska­tin­ti do­no­rys­tę, nes mes ži­no­me, kaip rei­kia pa­gal­bos lau­kian­tie­siems. Nie­kuo­met ne­ga­li­me ži­no­ti, ar pa­tiems ne­teks at­si­dur­ti jų vie­to­je. Ta­čiau ne­da­ro­me spau­di­mo ar­ti­mie­siems, sten­gia­mės iš­sa­miau su­pa­žin­din­ti su do­no­rys­tės pro­ce­su, at­sa­ko­me į klau­si­mus ir lei­džia­me spren­di­mą pri­im­ti pa­tiems. Ger­bia­me bet ko­kį ar­ti­mų­jų pa­si­rin­ki­mą. Ne­abe­jo­ti­nai ža­viuo­si žmo­nių ge­ra­no­riš­ku­mu, kuo­met ne­tek­ties ir skaus­mo aki­vaiz­do­je, pa­vyks­ta pri­im­ti ne­sa­va­nau­diš­ką, ge­ra­no­riš­ką spren­di­mą ki­tų at­žvil­giu.

 Dosjė:

 
Iš­si­la­vi­ni­mas:
 
• 2013-2019 m. – me­di­ci­nos gy­dy­to­jo ma­gist­ro stu­di­jos  LSMU MF.
• 2016-2019 m. – me­di­ci­nos la­bo­ran­tas, Me­di­ci­ni­nės si­mu­lia­ci­jos cen­tras, LSMU.
• 2019-2023 m. – anes­te­zio­lo­gi­jos ir re­a­ni­ma­to­lo­gi­jos re­zi­den­tū­ra, LSMU MF.
 
Pro­fe­si­nė pa­tir­tis:
 
• 2021 m. – iki da­bar Res­pub­li­ki­nės Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nės gyd. anes­te­zio­lo­gas-re­a­ni­ma­to­lo­gas.
• 2022 m. – iki da­bar LSMUL KK Kau­no re­gio­no or­ga­nų do­no­rys­tės pa­slau­gų ko­or­di­na­to­rius.
• 2023 m. – iki da­bar LSMUL KK In­ten­sy­vios te­ra­pi­jos sky­rius, gyd. anes­te­zio­lo­gas-re­a­ni­ma­to­lo­gas.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      D.Mačiulienė: vėžiui nėra „per jauno“ amžiaus

      D.Mačiulienė: vėžiui nėra „per jauno“ amžiaus

      „Onkologija yra viena labiausiai mitizuotų medicinos sričių ir viena sparčiausiai besivystančių gydymo galimybėmis bei pasie...
      K.Mateikaitė-Pipirienė: patirti kalnų magiją verta

      K.Mateikaitė-Pipirienė: patirti kalnų magiją verta

      Kalnų gydytoja. Tokią Lietuvoje neįprastą specializaciją įgijusi nefrologė Kastė Mateikaitė-Pipirienė puikiai žino, kokie reikalai...

      Budinti vaistinė


      Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

      Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

      Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
      Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

      Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

      Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

      razinka


      Sveika šeima


      Į šiltus namus taikosi ligas platinantys graužikai

      Šąlant orams, šilumos ir maisto pristigusios pelės bei kiti graužikai prieglobsčio ieško žmonių namuose, ūkiniuose pastatuose. Nors daugeliui graužikai atrodo nekalti, iš tiesų jie kelia rimtą grėsmę mūsų sveikatai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai įspėja, kad graužikai yra užkr...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Menopauzė: juodaodės moterys diskriminuojamos

      „Daug juodaodžių moterų pasakoja, kad atėjusios pas gydytoją jaučiasi atstumtos ar neišklausytos, jų simptomai dažnai būna neteisingai suprantami arba ignoruojami“, – teigia organizacijos „Black Women In Menopause“ įkūrėja Nina Kuypers. Pasak jos, baltaodės daug lengviau gauna prieigą prie pakaiti...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Keletas nejuokingų anekdotų
      Henrikas Vaitiekūnas Keletas nejuokingų anekdotų
      Statistika: tikėjimas ir pasitikėjimas
      Henrikas Vaitiekūnas Statistika: tikėjimas ir pasitikėjimas
      Pabėgti nuo alopecijos
      Henrikas Vaitiekūnas Pabėgti nuo alopecijos

      Naujas numeris