Tabako žalos mažinimui – išskirtinis šalies sveikatos specialistų dėmesys

www.lsveikata.lt
2020-10-15
Ateinančią savaitę Vilniuje vyks diskusija „Kaip sumažinti tabako žalą Lietuvoje ir ar reikia tam skirtos programos?“. Renginyje, kurį organizuoja informacinis sveikatos naujienų portalas ir savaitraštis „Lietuvos sveikata“, dalyvaus žinomi šalies medikai ir mokslininkai bei politikos atstovai.
Tabako žalos mažinimui – išskirtinis šalies sveikatos specialistų dėmesys

Apie tabako žalos mažinimo būtinybę diskutuos VUL Santaros klinikų gydytojas kardiologas profesorius hab. dr. Pranas Šerpytis, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras, gydytojas psichiatras Jaunius Urbutis, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius prof. dr. Renaldas Čiužas ir kiti medikų bendruomenės nariai bei visuomenės sveikatos specialistai.
Stebėti diskusijos taip pat kviečiami politikai, dirbantys su sveikatos apsaugos politika nacionaliniu mastu ir savivaldybėse.
 

„Jau seniai aišku, kad rūkymas – vienas didžiausių mūsų visuomenės priešų. Lietuvos medikai nuolat susiduria su šio žalingo įpročio pasekmėmis, kurios neretai baigiasi mirtimi. O atsisakyti rūkyti pavyksta ne visiems. „Kaip padėti šiems žmonėms? Kokių žalos prevencijos priemonių imtis? Kur link šiuo klausimu juda mūsų šalies sveikatos politika?“ – tai klausimai, į kuriuos atsakymų kol kas neturime. Kovoti su rūkančiųjų stigma – būtina, todėl šis forumas, tikiuosi, atsakys bent jau į dalį klausimų ir nubrėš kryptis, kuriomis galėtų judėti Lietuva“, – sako savaitraščio „Lietuvos sveikata“ vyriausioji redaktorė Jolanta Babiliūtė-Simaškienė.
 
J. Babiliūtės - Simaškienės teigimu, nemaža dalis Europos valstybių tabako žalos mažinimo programą jau įtraukė į pagrindines sveikatos politikos gaires. Tokių šalių gretose yra Jungtinė Karalystė, Vokietija, Čekija ir prieš porą mėnesių viena svarbiausių rūkymo prevencijų tai įvardijusi Graikija. Pasak redaktorės, užsienio mokslininkai ir visuomenės sveikatos specialistai apie tai diskutuoja jau daug metų. Todėl akivaizdu, kad Lietuvoje šios diskusijos poreikis taip pat yra būtinas. Tiek medikai, tiek sprendimų priėmėjai ar visuomenė privalo atsisukti į šią problemą ir rasti tinkamiausius sprendimo būdus jai spręsti.
 
Šiuo metu Lietuvoje rūko kas ketvirtas suaugęs žmogus, todėl kiekvieno dalyvio patirtis ir įžvalgos bus itin vertingos. „Turime ieškoti priežasčių, kodėl senieji kovos su rūkymu metodai nėra efektyvūs. Norėtume nagrinėti užsienio praktiką, pasaulyje atliktų tyrimų rezultatus, išgirsti skirtingas nuomones ir įžvalgas. Į diskusiją įsitraukę renginio dalyviai padės geriau suvokti tabako žalos mažinimo koncepciją, jos potencialą ir trūkumus. Renginyje išsakytos mintys ir pateikta informacija vėliau taps prieinama plačiam mūsų skaitytojų ratui“, – teigia savaitraščio „Lietuvos sveikata“ vyr. redaktorė.
 
Idėja suburti mokslininkus ir visuomenės sveikatos specialistus kilo po redakcijos žurnalistų dalyvavimo „Scientific Summit on Tobacco Harm Reduction“ – tarptautinio nuotoliniu būdu vykusio renginio, kuriame ekspertai iš viso pasaulio nagrinėjo ir aptarė skirtingus tabako žalos mažinimo aspektus: inovacijų ir technologinį, ekonominį poveikį, vartotojų įpročių keitimą, teisėkūrą ir reguliavimą.

 
Pasak „Lietuvos sveikata“ vyr. redaktorės, susidomėjimą tema ypač skatina tai, kad žalos mažinimo priemonės yra įgyvendinamos šalyse, į kurių visuomenės sveikatos politiką orientuojasi Lietuva. „Girdime, kad vartotojai kitose šalyse, pavyzdžiui, Švedijoje, Norvegijoje, Islandijoje ir Japonijoje keičia įprastas cigaretes į alternatyvas. Taip pat vis nuskamba naujienos, kad valstybės priima sprendimus, skirtus tabako žalos mažinimo alternatyvoms reglamentuoti. Tokių žinių gauname iš Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Naujosios Zelandijos, Čekijos, o naujausias pavyzdys – Graikija“, – pasakoja J. Babiliūtė-Simaškienė.
 
Visuomenės sveikatos specialistai pabrėžia, kad geriausia išeitis rūkantiems asmenims – visiškai mesti rūkyti. Nuo kovo mėnesio Respublikinis priklausomybės ligų centras filialuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje teikia kvalifikuotą pagalbą metantiesiems rūkyti. Tačiau pastebima, kad gyventojai kol kas ne visiškai išnaudoja šią galimybę – norintieji atsisakyti šio žalingo įpročio vangiai ryžtasi apsilankyti pas specialistus ir gauti nemokamą pagalbą, kuri tikimybę neberūkyti padidina tris kartus.
 
Kaip padėti žmonėms, kuriems nesiseka mesti rūkyti? Kaip padėti rūkantiesiems sumažinti žalą sveikatai? Tai – tik pora aktualių klausimų, kurie bus nagrinėjami diskusijoje, kurioje dalyvaus aukščiausio lygmens ekspertai. Renginį internetu stebėti galės visi, kuriems ši tema yra įdomi ir aktuali.
 
Diskusija įvyks spalio 20 d., antradienį, 15:00 val., viešbučio „Hilton Garden Inn“ konferencijų centre.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris